دکتر واعظی در حاشیه جلسه هیات دولت:

بودجه کاری کارشناسی و تخصصی است و نیازی به تهمت و برخی سخنان قبل از تصمیم گیری و تصویب وجود ندارد / با تصمیم کمیسیون تلفیق برای حذف ارز 4200 تومانی برای همه کالاهای اساسی، طبیعی است کالاهای موجود در انبارهای بخش خصوصی گران تر می شود/ قدردانی از نمایندگان مجلس برای رد پیشنهاد کمیسیون تلفیق

رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به فضای تبلیغاتی علیه بودجه سال 1400 در فضای مجازی و رسانه ای، تاکید کرد: بودجه کاری کارشناسی و تخصصی است و نیازی به تهمت و برخی سخنان قبل از تصمیم گیری و تصویب وجود ندارد و نباید هر کس از زاویه دید سیاسی به بودجه نگاه کند.

شناسه خبر: 119416 -

چهارشنبه 15 بهمن 1399 - 13:13

دکتر محمود واعظی روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت و در جمع خبرنگاران با تاکید براینکه بارها خواهش کردیم تا زمان تصمیم نهایی بر روی بودجه کار روانی و تبلیغاتی انجام نشود، افزود: به این مهم توجه نشد و نظر دولت بر این بود که ارز 4200 تومانی برای کالاهای اساسی برای جلوگیری از شوک قیمتی تا زمان مناسب شدن فضای داخلی و بین المللی ادامه یابد.

رئیس دفتر رئیس جمهور خاطرنشان کرد: با تصمیم کمیسیون تلفیق برای حذف این ارز برای همه کالاهای اساسی، طبیعی است کالاهای موجود در انبارهای بخش خصوصی گران تر و در نهایت منجر به احتکار و یا هجوم مردم به فروشگاه ها می شود که به همه این تذکرات توجه نشد.

وی با قدردانی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای رد مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در زمینه بودجه سال 1400 افزود: کمیسیون تلفیق شاکله بودجه را به هم زده بود و برخلاف ادعاهایی که نباید بودجه رانتی شود، واردات ماشین لوکس در مناطق آزاد باز کردند.

دکتر واعظی با بیان اینکه بستن مالیات و پیش‌بینی عوارض غیر قابل وصول و تعیین نرخ غیر قابل دسترس برای فرآورده نفتی در بودجه شدنی نیست، ادامه داد: رقم بودجه را تا 1140 هزار میلیارد تومان افزایش دادند در صورتی که روز اول می‌گفتند این بودجه نسبت به سال گذشته خیلی بالا بسته شده است. از طرف دیگر هزینه‌هایی اعلام کردند که حتما باید دولت بدهد که برای دولت خیلی مشکل بود و اگر همان چیزی که در کمیسیون تلفیق آمده بود، در مجلس رد نمی‌شد اجرای آن با مشکلاتی همراه بود.

رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به رد پیشنهادات کمیسیون تلفیق درباره بودجه  98 و طی روند قانونی در مجلس سابق، ابراز امیدواری کرد تا با تعامل و همکاری دولت و مجلس یک بودجه قابل اجرا بسته شود.

دکتر واعظی با تاکید بر اینکه تغییرات در بودجه تا جایی پذیرفتنی است که اصلاحات منطقی باشد و شاکله بودجه بهم نریزد، تصریح کرد: می‌توانیم روزانه 2میلیون و 300هزار بشکه نفت بفروشیم، اما نم‌یدانم به چه دلیلی اصرار بر  این است که رقم فروش را تا یک میلیون و 500 هزار بشکه پایین بیاورند. بودجه باید به خارج از کشور علامتی دهد که سال 1400 یک شرایط عادی خواهیم داشت.

رئیس دفتر رئیس جمهور افزود: امروز با توجه به شرایط جدید فضای بین‌الملل می‌توانیم رقم بیشتری نفت بفروشیم.

دکتر واعظی در پاسخ به سوالی درباره سخنان دکتر ظریف مبنی برای ایجاد مکانیزمی برای بازگشت همزمان ایران و آمریکا به برجام، تاکید کرد: دکتر ظریف از کلمه همزمان استفاده نکرد. اعتقاد ما بر این است که جمهوری اسلامی ایران در برجام بوده و به کلیت برجام متعهد است. درباره اجرای تعهدات آمادگی داریم تا به تعهدات خود بازگردیم.

وی خاطرنشان کرد: از سه سال قبل همین مواضع را داشتیم و امروز هم به دولت آقای بایدن همین مواضع را اعلام می کنیم و این آمریکا است که باید به برجام برگردد.

رئیس دفتر رئیس جمهور درباره تبادل پیام بین مقامات ایرانی و آمریکایی، تصریح کرد: غیر از آنچه که شما هم می‌شنوید، ارتباط دوجانبه‌ای با آمریکایی‌ها برقرار نشده است. البته در هفته‌های گذشته کشورهای اروپایی مقداری  نسبت به گذشته فعال‌تر شدند و رایزنی‌هایی با آمریکایی‌ها انجام می دهند و آقای بورول فعال شده و با دکتر عراقچی مذاکراتی انجام شده است. به طور کلی فضای شکل گرفته در دولت بایدن یک مقدار نسبت به هفته های گذشته فعال‌تر شده است.

دکتر واعظی در پاسخ به سوالی درباره واکنش ها نسبت به واکسن روسی،  با اشاره به برخی اظهارنظرهای غیرعلمی در ارتباط با مساله واکسن، گفت: مدیریت وزارت بهداشت اثبات کرده که دریک سال گذشته در زمینه دارو و معالجه کرونا و همچنین مدیریت بحران کرونا، توانایی بسیار خوبی دارد و مردم باید پس از عبور از این مراحل مختلف مبارزه با بیماری کرونا به همه متخصصین پزشکی در وزارت بهداشت اعتماد کنند چراکه از نظر علمی، اعتقادی و ملی متعهد هستند تا با رعایت همه ملاحظات و موارد پزشکی و علمی مراحل بررسی واکسن را انجام دهند.

وی افزود: البته مراحل خرید واکسن خارجی نه تنها برای واکسن روسی بلکه برای واکسن کشورهای چین و هند نیز در حال انجام است و الان پس از انجام مطالعات، تبادل نظر و تعامل قراردادی امضاء شده و اولین محموله هم قرار است تا روزهای آینده وارد تهران شود.

رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به طرح وزارت بهداشت برای ایجاد یک سبد و خریداری واکسن هایی در قالب کواکس، اظهار داشت: مقرر شده نزدیک 16.8 میلیون دوز  واکسن در آن سبد واکسن باشد و درصورت تولید واکسن‌های داخلی از خارج واکسن وارد نمی شود.

وی ادامه داد: الان حدود 10 تا 15 کشور از واکسن‌های روسی برای واکسیناسیون استفاده می‌کنند و از طرف دیگر روسیه برای فروش یک میلیارد و 200 میلیون دوز واکسن با حدود 45 کشور قرارداد بسته است. پس از بررسی گزارش‌های مراکز معتبر جهانی، متوجه شدیم واکسن روسی ثبت شده است.

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: طبق برنامه ریزی ها از فصل زمستان 2 گروه افراد مسن زمینه‌دار و کل کادر درمانی واکسینه می شوند و در فصل بهار نیز یک گروه دیگر واکسینه می شوند.

وی در پاسخ به سوالی درباره راه‌اندازی سایتی توسط کمیسیون اصل 90 برای شکایت از رئیس جمهور، تاکید کرد:

در این مجلس بدعت‌های مختلفی را شاهد هستیم و در شرایطی که کشور بیش از هر زمان نیاز به انسجام و وحدت دارد اینگونه اقدامات باعث تفرقه و ناهماهنگی می‌شود و علامتی خوبی به دشمنان‌ خارج از کشور داده نمی شود.

دکتر واعظی ادامه داد: البته این کلیت مجلس نیست و کار عده‌ای است که تند هستند و کار تبلیغاتی می‌کنند و سفرهای نظارتی و میدانی درست کردند و  از هواپیمای بیت‌المال و هلی‌کوپتر استفاده می‌کنند که این کار تبلیغاتی برای 1400 است.

دکتر واعظی در واکنش به سخنان آقای نادران برای استیضاح رئیس جمهور، تصریح کرد: انتظار داریم فردی با تحصیلات اقتصادی و ریاست بر کمیسیون تلفیق خیلی پخته‌تر صحبت کند و نباید اینقدر شعار دهد.

رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به رد مصوبه کمیسیون تلفیق درباره بودجه 1400، خاطر نشان کرد: حتی اگر مجلس تصویب می‌کرد، در شورای نگهبان رد می شد که البته به نظر می رسد هیئت رئیسه مجلس نظر دیگری دارد و بنا شد معاون امور مجلس رئیس جمهور در نامه‌ای به رئیس مجلس توضیحات را اریه دهد.

وی تاکید کرد: بنای دولت نه دعوا، درگیری و لجاجت بلکه تعامل، همکاری و گفتگو است چراکه بودجه با زندگی و معیشت مردم سر و کار دارد و مسئول این کار هم دولت است که مجلس می‌تواند چیزی بگوید و کنار بنشیند و بعدش بگوید که من گفتم و یا چیزی گران شود، تذکر دهد ولی دولت وسط میدان است.

دکتر واعظی درباره رد طرح شفافیت آراء نمایندگان، تاکید کرد: این حق مردم است که بدانند نمایندگانشان در مجلس چه مواضعی و چگونه رأی می‌دهند و دولت نیز همواره بر روی مساله شفافیت تاکید داشته است و از اینکه مجلس به این موضوع پرداخت،  بسیار خوشحال شدیم  اما رای نیاوردن این طرح برخلاف آن چیزی است که ادعا می‌شد.

وی در پاسخ به سوالی درباره برخی شائبه ها درخصوص واکسیناسیون برخی مقامات ارشدکشور از جمله رئیس جمهور با رد این گونه شایعات تاکید کرد: اصلاً واکسنی وارد کشور نشده است که ممکن است مردم عادی یک سفری به خارج رفته و واکسن زده باشد اما درباره مسئولین خبری ندارم.

خبرنگار پرسید: وزیر اسبق ارتباطات گفتند که دولت می‌تواند قیمت ارز را کنترل کند و زمان انتخابات مردم را فریب می‌دهد و می‌خواهد فضای انتخاباتی را به نفع تیم خودش رقم بزند، گفت:  آقای سلیمانی حتماً کارهایی که در زمان وزارتش انجام می داد و یا دولت‌ آنها در پیش می گرفت را به این دولت نسبت می دهد و اگر یک ساعت زودتر بتوانیم ارز را پایین بیاوریم، حتماً این کار را می‌کنیم.

شناسه خبر: 119416

- دفتر رئیس‌جمهوری

- مصاحبه ها