دکتر حسن روحانی رییس جمهوری در جلسه شورای اداری استان چهارمحال و بختیاری با تأکید بر ضرورت رسیدگی به مطالبات مردم و با تشریح برنامه‌های گسترده دولت برای توسعه این استان ، گفت: دولت باید گوش شنوایی برای شنیدن مطالبات ، هدایت‌ها و انتقادات مردم داشته باشد.|>"> دکتر حسن روحانی رییس جمهوری در جلسه شورای اداری استان چهارمحال و بختیاری با تأکید بر ضرورت رسیدگی به مطالبات مردم و با تشریح برنامه‌های گسترده دولت برای توسعه این استان ، گفت: دولت باید گوش شنوایی برای شنیدن مطالبات ، هدایت‌ها و انتقادات مردم داشته باشد.|>" /> دکتر حسن روحانی رییس جمهوری در جلسه شورای اداری استان چهارمحال و بختیاری با تأکید بر ضرورت رسیدگی به مطالبات مردم و با تشریح برنامه‌های گسترده دولت برای توسعه این استان ، گفت: دولت باید گوش شنوایی برای شنیدن مطالبات ، هدایت‌ها و انتقادات مردم داشته باشد.|>" />

متن کامل سخنان رییس جمهوری در جلسه شورای اداری چهارمحال و بختیاری

دکتر حسن روحانی رییس جمهوری در جلسه شورای اداری استان چهارمحال و بختیاری با تأکید بر ضرورت رسیدگی به مطالبات مردم و با تشریح برنامه‌های گسترده دولت برای توسعه این استان ، گفت: دولت باید گوش شنوایی برای شنیدن مطالبات ، هدایت‌ها و انتقادات مردم داشته باشد.

شناسه خبر: 79762 -

جمعه 17 مرداد 1393 - 13:26

متن کامل سخنان رییس جمهوری در جلسه شورای اداری چهارمحال و بختیاری به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین
قبل از هر چیز باید از مردم بسیار خوب و خونگرم،دلاور، قهرمان و وطن دوست و عاشقان خاندان رسالت در استان چهارمحال و بختیاری تشکر و سپاسگزاری کنم.استفبال مردم در خیابان ها و در ورزشگاه نشان لطف و محبت پیوستگی مردم با دولت تدبیر و امید است . این را به آن علامت می گیریم که مردم هم به آینده کار دولت امید دارند و هم به گذشته کار دولت رضایت نسبی دارند.
البته حل معضلات جامعه و پاسخ به مطالبات مردم هرگز به نقطه نهایی نمی رسد، آن روزی که بگوییم همه مطالبات امروز حل شده است، اگر این کار بشود خیلی بد است و آن به معنای نابودی حرکت و تحرک مردم است . آن روزی که هر فرد فکر کند به بالاترین مقام رسیده روز مرگ اوست.
همیشه باید در زندگی بدانیم ما راه زیادی پیش رو و فرصت های فراوانی داریم و باید از آن فرصت‌ها استفاده کنیم. شاید یکی از فلسفه‌هایی که خداوند آخرت بی‌پایانی را پیش روی ما قرار داده است و دنیای کوتاه مدتی را در اختیار ما گذاشته است، برای این بوده که نگاه به آن جهانی که همه آن حیات است و حیات مطلق "الدار الآخرة لهی الحیوان" . آنجا مرگی وجود ندارد، حرکت مطلق است و این برای این بوده که مردم جهان دارای حرکت و تحرک باشند.
هیچ وقت حرکت پایان پذیر نیست. هم در علم و در یادگیری از دیگران و تعالی اخلاق و بالاتر هم در خدمت به مردم. اگر انسان در خدمت به مردم سیری و محدودیت نداشته باشد، ذوق و شوق و حرص دایم داشته باشد آن وسیله‌ای است که می‌تواند دنیا و آخرت او را آباد کند.
اینکه ما بگوییم در یک سفر استانی مشکلات مردم استانی حل می شود و در سفر بعدی هم، همه را افتتاح می کنیم، با مردم خداحافظی می کنیم ، مردم می گویند بارک الله ، دولت کارش را تمام کرد ما دیگر مطالبه و مشکلاتی نداریم . بدانید اگر همه 79 طرحی که آقای نوبخت اعلام کردند همه آن امسال و اوایل سال آینده به افتتاح برسد ، 790 طرح‌ دیگر نیز در این استان مطالبه می‌شود و باید بشود ، حق مردم است و مردم باید به پیش حرکت کنند و باید تقاضاها و مطالباتشان را بگویند . دولت باید گوش شنوایی را برای سخن مردم ، مطالبات مردم و نقد مردم و هدایت مردم داشته باشد." قل اذن خیر" باید ما گوش شنوای بسیار خوبی را در برابر مردم عزیزمان داشنه باشیم ، مردمی که دوستدار کشورشان هستند و دولت را از خود می‌دانند برای اینکه دولت منتخب رأی مردم است.
کارهایی که دولت انجام می‌دهد به این معنا نیست که دولت مدعی باشد، رییس‌ جمهور یا هیأت وزیران و یا بخش اجرایی به تنهایی آن را انجام می‌دهد. زمانی ما موفق خواهیم بود که همه دست به دست هم دهیم، قوای سه گانه، سایر مسئولین، نیروهای مسلح، هدایت مقام معظم رهبری، حضور و فعالیت مردم، همه در کنار هم قرار بگیرد.
این نکته را از گوش و ذهن برای همیشه دور کنیم که فکر کنیم مسایل کشور را باید دولت حل کند. باید بدانیم و این بار را بر دوش بگیریم که کشور باید توسط مردم در تمام بخش‌ها اداره شود.
انقلاب اسلامی که همه بخش آن فرهنگی و انگیزه دینی و قیام مردم بود، مگر در آن انقلاب از بودجه دولت استفاده می‌کردیم ؟دولت که ضد حرکت مردم بود، همه حرکت رژیم گذشته ضد مردم بود ، نه چیزی می داد اگر هم می داد شلاق، زندان ، تبعید و کشتار و تهدید بود. چطور توانستیم ملت بزرگ را در برابر استبداد و همزمان در برابر استعمار بسیج کنیم؟ امام چطور توانست رهبری کند . نوارهای امام در پاریس چطور به سراسر کشور و مساجد روستاها هم می‌رسید. در آن زمان امکانات جدید امروزی هم وجود نداشت؟
امام پیام و سخنی که می‌گفت ، نه رادیو و تلویزیون، روزنامه و مجله در اختیار داشت و فقط شبکه مساجد، حسینیه ها، روحانیون، فرهیختگان، مردم مبارز، جوانان و دانشجویان در صحنه حضور داشتند و سراسر کشور فرهنگ انقلاب را فرا گرفت، همه بودجه را از جیب خود هزینه می‌کردند. چگونه طلبه ها در ماه محرم و صفر اعزام می شدند ،سیستم اعزامی وجود نداشت. این تشکیلات که امروز درست کردیم (البته من به آن مخالف نیستم) وجود نداشت، معنویت در جامعه در شهرها و روستاها، دانشگاه‌ها در بین همه اقشار مردم وجود داشت. چطور آن موقع در دهه چهل من دانشجو بودم هر وقت ظهر به مسجد دانشگاه تهران می رفتم همیشه در مسجد دانشگاه 50 -60 نفر مشغول نماز بودند .البته با حجاب به معنای چادری در دانشگاه نداشتیم اما صدها دختر می آمدند نماز می خواندند. در ماه رمضان بسیاری از جوانان دانشجو اهل روزه و عبادت بودند و هنگام ظهر مسجد دانشگاه همیشه شلوغ بود.
چه شده که امروز همه چیز را وصل بودجه دولت کرده‌ایم؟ راست و درست که تعداد کارگزاران و اعضای دولت زیاد است اما این کار را که کرده است؟ همه ما. مجلس و دولت این کار را کرده است ، قوانینی که در این مجلس تصویب شده است و دارد تصویب می شود ،کارهایی که دولت کرده و می کند ، همه ما مقصریم ، چه طور حل می شود. کار باید به خود مردم در بخش‌های مختلف و قدم به قدم واگذار شود و دولت کمک می‌کند در زمینه مسایل زیربنایی باید سالها سرمایه‌گذاری کند . اما اصل کار دولت این است که زمینه لازم برای حضور بخش خصوصی برای فعالیت اقتصادی ، علمی و فرهنگی مهیا شود.
در آموزش و پرورش با همه مسئولان شان در دولت صحبت کردم . ما چقدر برای یک دانش آموز پول می‌دهیم برای اینکه این دانش آموز مقاطع مختلف را طی کند. اگر این را به مردم واگذار کنیم و عده ای بیایند مدارسی را اداره کنند و بچه‌های مردم را تربیت کنند و دولت با آنها قرارداد ببندد،هم ارزان‌تر تمام می‌شود و کیفیت بالا می‌رود ،آن وقت رقابت سالم درست می کنیم.
آن مدرسه و معلمی که بهتر درس می‌ دهد و دانش آموز خوبی تربیت می کند و مردودی کمتر دارد، پول و حقوق بیشتری دریافت می کند. آن مدرسه‌ای که وسایل کمک آموزشی بیشتری را فراهم کند و آموزش را مدرن‌تر می‌کند پول بیشتری از دولت دریافت می‌کند.مثل این حرفی که امروز در مورد آب می زنیم . امروز می گوییم بخش خصوصی بیاید آب را از منابع به بخش های مصرف هدایت کند ، ما آب را از او می خریم ، دولت می آید آب را از آن خریداری می کند و تعهد خرید می کند . این کار بهتر انجام می گیرد تا دولت خودش بیاید انجام بدهد.
بخش خصوصی بیاید فرودگاهی را بسازد و تجهیز کند ما به او تعهد می‌کنیم که در طول سال چقدر مسافر از این فرودگاه بهره‌برداری کند، اگر کمتر استفاده کرده پول آن را می دهیم . نخبگان جامعه باید بیایند راه‌حل درست پیش‌بینی کنند.
اینکه ما فکر کنیم نفتی داریم و می فروشیم و پول آن به خزانه می ریزیم و تقسیم می کنیم ، این مقدار پول برای این استان یا برای آن استان ، آخرهم همه ناراضی ، چرا ناراضی ؟ برای اینکه منابع درآمدی با هزینه ما فاصله‌اش بسیار زیاد است، الان درآمد ما در 4 ماه گذشته با مصوب بودجه ما فاصله زیادی دارد. کمتر از 70 درصد است و ما کسر داریم. وقتی کسر داریم یک جایی کم می‌گذاریم و هرجا که شما کم بگذارید ، داد آنجا در می آید و به هر بخشی و استانی هم ندهید می گویند بی عدالتی است ، ممکن است درست هم بگویند.
ما یک بخش کشاورزی داریم. بخش کشاورزی ما باید متحول شود، نمی‌توانیم با شیوه سابق آبیاری ،کشاورزی را اداره کنیم، شدنی نیست، همین بخش کشاورزی را هم که داریم خشک خواهد شد. در حالی که کشور نیاز دارد بخش کشاورزی توسعه پیدا کند در همه بخش‌ها، دامپروری، آبزیان، زراعت، کشت، باغات، همه اش باید توسعه پیدا کند بخاطر اینکه جمعیت ما در حال زیاد شدن است و در این رابطه اگرتوسعه پیدا نکند یعنی نیاز به خارج داریم.
گندم را شما پارسال دیدید که ما با چه مشکلاتی از خارج وارد کردیم .کالاهای اساسی ما به جایی رسید که یک دفعه 80 الی 90 کشتی در آبهای آزاد پهلو گرفته بودند و همه دموراژ می‌دادند، کالا آمده بود، روی آب بود و بخاطر مشکلات ارزی و ده‌ها مشکلات دیگر خالی نمی شد ، قیمت ارز هم تغییر کرده بود و مشکلات دو برابر شده بود. یک وزارتخانه ما شهامت کرد به یک مجموعه ای گفت اگر بتوانید کشتی ها را خالی کنید با اعتباری که در دنیا دارید من پول دیرتر به شما می دهم حاضر شد. یک عده ای سر و صدا کردند که رانت شد، خوردند، بردند و متاسفانه رسانه‌های گروهی که ان شاء‌الله تعمدی وجود نداشته و از روی کم‌اطلاع بوده است ، اما "وَلاَ تَقْفُ مَا لَیْسَ لَکَ بِهِ عِلْمٌ إِنَّ السَّمْعَ وَالْبَصَرَ وَالْفُؤَادَ کُلُّ أُولـئِکَ کَانَ عَنْهُ مَسْؤُولاً".
به هر چیزی تکیه نکنیم و به هر شایعه ای اعتماد نکنیم، یک نفر از گوشه ای حرفی می‌زند می‌بینید آن حرف ناصواب مداوم دارد در کانال های مختلف تکرار می‌شود، چرا ناصحیح حرف می‌زنیم، مگر بعضی‌ها می‌توانند این دولت پاک را لکه‌دار بکنند؟ مگرفساد غرق شده سال‌های پیش را می‌توان با این سر و صدا شست؟ باید بیایند پاسخ و جواب بدهند.
این دولت اعتقادش بر این است که با رانت و فساد و خویشاوندبازی و جناح‌بازی و حزب‌بازی و طایفه‌بازی ما نمی‌توانیم کشور را به پیش ببریم. باید متحد باشیم. هر کس که شایستگی بیشتری دارد باید کار به او واگذار شود. جناح راست و چپ ندارد. من به استانداران ، فرمانداران ، بخشداران و مدیران کل موکدا می گویم و از آنان می‌خواهم تحت هیچ فشار و حزب و گروهی قرار نگیرند.
هرکس که شایسته‌تر و مفیدتر است او را دعوت به کار بکنید، فرقی هم بین این طایفه‌ و آن طایفه و این مذهب و آن مذهب و بین مرد و زن وجود ندارد و هر کس شایسته تر است باید بیاید کار را به دوش بگیرد.
یک خانم تحصیل‌کرده باسواد مدیر بر چه مبنایی از شخصیت‌ و علم و مدیریت‌اش استفاده نکنیم. چون زن است و یا مرد است به خانه و پشت میز بنشیند، کجای قرآن ، اسلام و قانون و شرع است . هر که شایسته است باید بیاید خدمت کند.
معلم و مدیر و کارشناس و استاد خوب است. شما در مجلس شورای اسلامی مگر نمایندگان مرد در کنار زن ننشسته اند و قانون وضع نمی کنند؟ از مجلس اول بوده ، در خبرگان قانون اساسی زن وجود داشت امام خواست این سنت های حسنه را بنیان‌گذاری کند.مگر می شود 50 درصد جامعه را به بهانه‌های مختلف و حرف‌های قرن قجری طرد کرد. البته زنان ما خودشان اهل عفاف و حجاب هستند و می‌دانند جامعه، جامعه اسلامی و اخلاقی است. خودشان مراعات می کنند و پیشتاز اخلاق‌ اند.
اگر می‌خواهیم پیشرفت بکنیم باید کار به مردم واگذار شود و دولت باید تسهیل کننده باشد. اگر می‌خواهیم کشور پیشرفت کند باید نظام آموزشی ما از یک طرف با تحولات دنیا آشنا و متصل باشد و از یک طرف با نیازهای جامعه آشنا و متصل باشد.
مگر می‌شود استان چهار محال و بختیاری بخواهد مرکز گردشگری باشد و دانشگاه آن در رشته دیگری تحقیق کنند؟این شدنی است؟ مگر می‌شود در چهار محال و بختیاری بهترین عشایر را داشته باشیم و هیچ گوشه‌ای از دانشگاه ما راجع به عشایر کار تحقیقی انجام ندهد و مگر می‌شود مشکل امروز کشور مشکل آب باشد و دانشگاه‌های ما تحرکی برای مقابله با بی ‌آبی و کم آبی نداشته نباشد؟. مگر می‌شود افتخار این استان صنایع دستی باشد هیچ رشته‌ای در این زمینه تحقیق نکند. باید دانشگاه‌های ما با