دکتر روحانی در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا:

درمورد کرونا باید حد وسط را رعایت کنیم اضطراب و دلهره ایجاد نکنیم بی تفاوت هم نباشیم/ نماز عید فطر در مساجد سراسر کشور و فضای باز با رعایت اصول بهداشتی برگزار شود/ مراسم روز قدس در شهرهای سفید بدون راه پیمایی به صورت اجتماع در نمازهای جمعه برگزار می شود در تهران حرکت نمادین خودروها در یک مسیر مشخص بدون اجتماع مردم/ دانشگاه ها از ۱۷ خرداد گشوده خواهد شد/ فعالیت رستورانها و هتل ها بعد از ماه مبارک رمضان از سر گرفته خواهد شد/ مسابقات ورزشی در چارچوب دستورالعمل های بهداشتی و بدون حضور تماشاگر برگزار می شود/ صحن حرم های مطهر و اماکن مقدسه بعد از ماه مبارک رمضان ۳ ساعت صبح و ۳ ساعت بعد از ظهر به روی زائران گشوده خواهد بود/ باید با شفافیت و صداقت اعتماد مردم را جلب کنیم / امروز زمان اتحاد و همدلی بیشتر است

رئیس جمهور با قدردانی از مردم که در مراسم شب های قدر و آیین احیا وشب زنده داری اصول بهداشتی و فاصله گذاری هوشمند را رعایت کردند تلاش های برگزارکنندگان این مراسم شامل وعاظ، بسیج مساجد و همه مسوولان اجراکننده را شایسته و قابل تقدیر خواند وگفت: امروز در شرایطی هستیم که نباید بگذاریم در جامعه اضطراب و ناامیدی و تردید به آینده در بین مردم ایجاد شود؛ ضمن اینکه مردم هم نباید احساس کنند که همه چیز تمام شده و از شرایط خطر عبور کرده‌ایم.

شناسه خبر: 115338 -

شنبه 27 ارديبهشت 1399 - 13:32

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز شنبه در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا با بیان اینکه عده‌ای ناامیدی و اضطراب و دلهره را در جامعه می‌دمند و مردم احساس می‌کنند دچار شرایط سختی‌ شده‌اند که به این زودی‌ها از آن نجات پیدا نخواهند کرد، گفت: این وضعیت آثار روانی سختی بر جای می‌گذارد؛ مسوولان امور پزشکی، اجتماعی و اقتصادی باید برای مردم به صورت واضح و شفاف شرایط را توضیح دهند و بگویند که دوران سختی ویروس هنوز تمام نشده اما در عین حال شرایط نسبت به قبل بهتر شده است.
رئیس جمهور با بیان اینکه در ابتدای این بیماری و از روز اول اسفند نگرانی و اضطراب به خاطر ناشناخته بودن این ویروس و مشخص نبودن آثار و ویژگیهای آن بالا بود، گفت: خوشبختانه امروز مهارت کادر درمان و پرستاران ما در مورد این ویروس ناشناخته نسبت به گذشته بیشتر و علائم، مشخصات و عوارض کرونا شناخته‌تر شده و مهارت‌ها در مورد این بیماری افزایش یافته است.
دکتر روحانی با بیان اینکه تجهیزات درمانی برای مقابله با این بیماری نسبت به روز نخست شیوع این ویروس بسیار بهتر است و در تولید ملزوماتی همچون ماسک ان.95 و دستگاه ونتیلاتور از مرحله سخت عبور کرده‌ایم، گفت: مردم باید بدانند شرایط فردا و آینده ما در زمینه مقابله با این ویروس حتی اگر شاهد جهشی در این ویروس یا پیک جدید باشیم بدتر از امروز نخواهد بود و لی باید ضمن احتیاط به آینده اطمینان داشته باشند که از پیک اصلی هم عبور کرده‌ایم
رئیس جمهور تاکید کرد: شرایط امروز با روز اول متفاوت است، اما در عین حال همچنان باید احتیاط کنیم و فکر نکنیم همه چیز تمام شده است. برگزاری اجتماعات و رعایت نکردن اصول بهداشتی و فاصله‌گذاری هوشمند به تعداد مبتلایان خواهد افزود و مشکلاتی برای ما ایجاد خواهد کرد.
دکتر روحانی با تاکید بر اینکه در مقابله با ویروس کرونا باید حد وسط را داشته باشیم به طوری که اضطراب و دلهره ایجاد نکنیم و بی تفاوت هم نباشیم، گفت: در کشور با اقدامات انجام شده دعوای جان و دین و دعوای نان و جان نداشتیم؛ خوشبختانه در شهرهای سفید مساجد باز شده ،نمازهای جمعه برگزارمی می‌شود و فعالیت‌های اقتصادی و کسب و کار هم از سر گرفته شده است.
رئیس جمهور با بیان اینکه از روز اول مواجه شدن با این ویروس در کنار موضوع سلامت مردم متوجه خطر دیگری شدم، افزود: رسانه‌های بیگانه می‌خواستند به بهانه بیماری کرونا کشور را به تعطیلی بکشانند، اما تولید در کشور را برای یک روز هم تعطیل نکردیم و برای تامین کالاهای اساسی و نیازهای ضروری مردم بر روی تولید بیشتر متمرکز شدیم؛ بازگشایی‌ها و از سرگیری فعالیت‌ها به صورت مرحله به مرحله و به تدریج انجام شد و هر جایی که مردم مراعات کردند کارها به خوبی پیش رفته است.
دکتر روحانی با بیان اینکه در شرایط فعلی بهداشت فردی یک اصل مهم و اساسی است که باید رعایت شود، گفت: فاصله‌گذاری اجتماعی همچنان باید در دستور کار باشد، باید برای مدتی برخی از عادت‌های گذشته را فراموش کنیم، دید و بازدیدها با مراعات فاصله اجتماعی باشد و زندگی خود را با کرونا تطبیق دهیم.
رئیس جمهور با تاکید بر ضرورت جدا کردن فرد مبتلا به کرونا از جامعه و ضرورت قرنطینه سازی گفت: فرد مبتلا بعد از شناسایی باید بلافاصله از جامعه جدا شود و در این رابطه در ستاد مصوبه‌ای تصویب شده که متاسفانه خوب اجرا نشده اطلاع‌رسانی در مورد فرد مبتلا به اطرافیانش به خوبی انجام نشده است و در اجرای این مصوبه ناهماهنگی‌هایی مشاهده می‌شود که باید برطرف شود.
دکتر روحانی تاکید کرد: دستورالعمل‌ها در این زمینه باید به صورت روشن و قاطع به همه مراکز درمانی و پزشکان ابلاغ شود و آموزش کافی به مردم داده شود. قرنطینه شدن افراد مبتلا یک اصل مهم است در غیر این صورت همه زحمات هدر می‌رود، بیماریابی هم به عنوان یک اقدام مهم علمی باید به صورت جدی پیگیری شود.
رئیس جمهور با بیان اینکه برای پیروزی و موفقیت در مقابل این بیماری شرط اول اعتماد عمومی است، گفت: کار به دست مردم انجام می‌شود؛ مردم هم باید به دولت، نظام، متخصصین و مراجع ذیربط و رسانه‌ها اعتماد داشته باشند؛ برای جلب اعتماد نیز به شفافیت و صداقت نیاز داریم.
دکتر روحانی با بیان اینکه هر چه همکاری عمومی ارگان‌ها و دستگاه‌ها بیشتر باشد، اعتماد مردم بیشتر جلب می‌شود، تاکید کرد: الان وقتِ اتحاد و همدلی است و باید اختلافات و دعواها را کنار بگذاریم؛ هماهنگی و همکاری ارگان‌ها به مردم اعتماد می‌دهد، ضمن اینکه باید صدای مردم، نظرات و نقدهای آنان هم به خوبی شنیده شود.
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه باید مردم را برای حداقل چند ماه زندگی با کرونا آماده کنیم، گفت: اعلام وضعیت سفید در یک شهر به معنای پایان بیماری نیست؛ دوره کرونا تمام نشده و ما باید همچنان هوشیارانه و حساب شده عمل کنیم؛ مردم بدانند که باید برای مدتی با کرونا زندگی کنند تا یا این ویروس خود به خود از بین برود یا داروی قطعی آن ساخته شود و یا واکسن آن تولید گردد.
دکتر روحانی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه باید برای افرادی که در جامعه دچار مشکل هستند و وضعیت خوبی ندارند، بسته‌های حمایتی در نظر بگیریم، اظهار داشت: دولت در حد توان خود برای این اقشار کمک‌هایی در نظر گرفته و خواهد گرفت، اما به تنهایی قادر نیست؛ در این میان مردم، خیرین، بسیج، کمیته امداد، بنیاد مستضعفان و همه به یاری افراد بی بضاعت و ضعیف اقدام می‌کنند که کار بسیار ارزشمندی است.
رئیس جمهور همچنین به اقدامات انجام شده از سوی شرکت‌های دانش بنیان در زمینه مقابله با کرونا اشاره کرد و گفت: شرکت های دانش بنیان بار بسیار سنگینی بر دوش دارند و کارهای بزرگی انجام دادند و برای تامین نیازها همه توان خود را به کار بستند، تلاش آنها برای رسیدن به درمان و واکسن نیز همچنان ادامه دارد.
دکتر روحانی همچنین به اهمیت موضوع تولید و صادرات در کشور اشاره کرد و گفت: در کشور نیاز به تولید کالا، صادرات آن و ارز ناشی از صادرات داریم و همه باید برای تحقق شعار جهش تولید که از سوی مقام معظم رهبری برای امسال مطرح شده است همه تلاش خود را انجام دهیم.
رئیس جمهور تاکید کرد: اگر چشم‌مان به بشکه نفت باشد مشکل پیدا خواهیم کرد، اما اگر چشم ما به دست صادرکننده‌های وطن‌دوست و ملت‌دوست باشد مشکلات را حل خواهیم کرد.
دکتر روحانی در بخش پایانی سخنان خود در تشریح مصوبات جلسه امروز ستاد ملی کرونا گفت: امروز گزارش خوشحال کننده‌ای داشتیم که نشان می‌داد تلفات سالمندان بر اثر بیماری کرونا در ایران در مقایسه با بسیاری از کشورها بسیار کم بوده است.
رئیس جمهور افزود: 99 درصد سالمندان کل کشور در خانه‌ها نگهداری می‌شوند و این یکی از ویژگیهای بارز فرهنگی و دینی ماست و تنها یک درصد از سالمندان در خانه‌های سالمندان نگهداری می‌شوند.
دکتر روحانی تاکید کرد: بر اساس مصوبه امروز مراسم روز قدس در شهرهای سفید که امروز رقم آن 218 شهرستان اعلام شد با رعایت همه پروتکل‌های بهداشتی نه به صورت راهپیمایی بلکه به صورت اجتماع در نمازهای جمعه برگزار می‌شود.
رئیس جمهور افزود: در مورد شهر تهران نیز به خاطر شرایط ویژه پایتخت قرار شد با مسوولیت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از یک مبدأ تا یک انتها مراسم نمادینی به شکل حرکت خودروها بدون اجتماع مردم داشته باشیم.
دکتر روحانی افزود: در مورد نماز عید سعید فطر هم بنا شد نماز عید فطر در سراسر کشور در مساجد و فضای باز با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی اقامه شود، اما در مصلاهای بزرگ نماز عید فطر نخواهیم داشت.
رئیس جمهور افزود: در خصوص بازگشایی اماکن مقدسه و حرم‌ها تصمیم گرفته شد که بعد از ماه مبارک رمضان، صحن این اماکن به مدت 3 ساعت صبح و 3 ساعت بعدازظهر با رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی به روی زائران گشوده شود.
دکتر روحانی افزود: بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا رستوران‌ها بعد از ماه مبارک رمضان باز می‌شود و هتل‌ها هم فعال‌تر می‌شوند؛ کنکور سراسری دانشگاه در زمان تعیین شده و بر اساس پروتکل‌های ابلاغی وزارت بهداشت برگزار خواهد شد؛ دانشگاهها از 17 خرداد فعالیت خود را آغاز می‌کنند و فعالیت‌های ورزشی در چارچوب پروتکل‌های بهداشتی بدون حضور تماشاگر از سر گرفته می‌شود. مرخصی زندانیانی که آزادی آنها برای جامعه خطری نداشته باشد نیز تا پایان خرداد ماه تمدید شد.

متن کامل سخنان رئیس جمهور به این شرح است:

 

بسم‌الله الرحمن الرحیم

با درود و سلام به روح بلند مولای ما امیرالمومنین علی(ع) که این ایام به نام و یاد آن بزرگوار و مصادف با سالروز شهادت آن بزرگوار است و همچنین امیدواریم با توجه نمودن ویژه به درگاه خداوند برای استفاده و بهره‌برداری از شبِ بیست و سوم ماه مبارک رمضان که مهمترین شب قدر است، بتوانیم در این روزهای سخت نسبت به سلامت جامعه و حیات و زندگی مردم ادای وظیفه کنیم.

پیشاپیش می‌خواهم تشکر کنم که مردم عزیز و بزرگوار ما در شبهای احیا از شب نوزدهم و بیست و یکم و همچنین امشب که پیش رو داریم کاملا دستورالعمل‌ها را مراعات کرده‌اند و بسیار منظم و حساب شده و با اصول در مجالس دعا، قرآن و همچنین مراسم قرآن سر گرفتن شرکت کردند؛ به صورت جد باید از همه برگزارکنندگان این مراسم، از همه وعاظ محترم، از مداحان، از مسوولین مساجد و حسینیه‌ها و همچنین بسیج مساجد کمال تشکر و امتنان را داشته باشیم.

در واقع در یک شرایطی هستیم که نباید بگذاریم اضطراب در جامعه و ناامیدی و تردید نسبت به آینده ایجاد شود و هم نباید بگذاریم شرایطی پیش بیاید که مردم احساس کنند از شرایط خطر این ویروس به طور کامل عبور کردیم.

عده‌ای هستند که واقعا یاس و اضطراب و دلهره را در جامعه می‌دمند؛ مردم احساس می‌کنند گرفتار یک شرایط بسیار سخت در زندگی شدند که به این زودی‌ها برای آنها راه نجات نیست و این آثار روانی در مردم دارد، وقتی نمی‌دانند چه می‌شود آثار تصمیم گیری اقتصادی برای آینده دارد.

خواهش می‌کنم هم مسوولین پزشکی کشور و هم مسوولین اجتماعی، سیاسی و اقتصادی برای مردم به صورت بسیار واضح توضیح دهند که دوران سختی نگذشته؛‌ دوران ویروس تمام نشده و ما همچنان با یک ویروس خطرناکی روبرو هستیم، اما در عین حال شرایط از دیروز بهتر شده است.

 تاکید می‌کنم شرایط از دیروز بهتر شده، یعنی شما به روز اول نگاه کنید،مثلا اوایل اسفند سال گذشته و ببینید چه اضطراب و دلهره و مشکلات و به هم ریختگی بود؛ هیچ‌کس نمی‌دانست باید چه کار کند؛ با این ویروس آشنا نبودند و نمی‌دانستند این ویروس چگونه عمل می‌کند و چگونه باید با آن مقابله کنند؛ راه حل آن چیست؟ اصلا اینکه مدت پنهان بودن این ویروس چقدر است؛ یکی می‌گفت این ویروس 15 روز پنهان است، یکی می‌گفت 4 روز و یکی می‌گفت سه روز؛ هر کس درباره اینکه این ویروس چه کار می‌کند و چه آثاری دارد، یک چیزی می‌گفت. علائم این ویروس چیست؟ یکی می‌گفت زیاد سرفه بکند، یکی می‌گفت اگر نفس گرفت، یکی می‌گفت اگر تب بالا برود هر کسی یک چیزی می‌گفت.

در این مدت مهارت مردم و مهارت کادر درمانی به مراتب بالا رفته و امروز به خوبی پرستاران و پزشکان این ویروس را تقریبا (نمی‌خواهیم بگوییم صددرصد) می‌دانند  و علائم این بیماری را می‌دانند؛ در حالی که روزهای اول نمی‌دانستند طرف سردرد مداوم دارد به خاطر چیست؛ عضلاتش درد می‌گیرد به خاطر چیست؛ استخوان درد می‌گیرد به خاطر چیست، اینها را نمی‌دانستند. چشایی و بویایی را از دست می‌دهند خیلی خوب نمی‌دانستند، به سرفه و تب اکتفا شده بود و بعد هم تنگی نفس؛ همین سه اصل آثار این ویروس شده بود.

بعدها معلوم شد این ویروس متفاوت است و در جاهای مختلف و شکل‌های مختلف ظهور و بروز پیدا می‌کند. آثار آن هم روی افراد مختلف است یعنی فردی است که ویروس گرفته و فقط سردرد داشته؛ یکی بوده مثلا فقط پای او درد گرفته یا کمرش درد گرفته البته موارد اینطوری داشتیم، الحمدالله مهارت‌ها زیاد شده و روز به روز هم در پزشکان و متخصصین بیشتر می‌شود.

دوم اینکه تجهیزات ما بیشتر می‌شود؛ من که می‌گویم شرایط ما بهتر است، روز اول اگر راجع به ماسک صحبت می‌شد نمی‌دانستیم که ان.95 چند تا داریم، کافی است یا خیر؟ می‌توانیم تولید کنیم یا خیر؟ چیزی را که تولید می‌کنیم مورد قبول بهداشت و درمان هست یا خیر؟ امروز شرایط کاملا فرق کرده، چند تا ونتیلاتور داریم، چند تا نیاز داریم؛ اگر نیاز داشتیم، می‌توانیم بسازیم یا خیر، حتما باید از خارج وارد کنیم؟

الحمدالله از همه اینها عبور کردیم یعنی مردم عزیز باید بدانند که شرایط فردای ما بدتر از امروز نیست. مگر اینکه در زمینه مقابله با ویروس، کسی بگوید یک جهشی در چند ماه دیگر پیدا می‌کند که شرایط  آن بحث دیگری است. در این شرایط عادی، بحمدالله شرایط ما بهتر شده است و مردم ضمن احتیاط باید به آینده خود کاملا اطمینان داشته باشند و ان شاءالله آینده بهتر هم می‌شود.

 حتی اگر این ویروس جهش هم داشته باشد، حتی اگر یک موجی هم در اواخر تابستان یا در پاییز داشته باشیم به نظر من، از پیک اصلی در کشور عبور کردیم حالا اگر پیک دیگری هم درست شود از پیک اصلی عبور کردیم. بعضی‌ها بدن‌هایشان کم کم قدرت مقاومت را پیدا کرده و تعدادی هم دچار این ویروس و این بیماری شدند تمام شده و نمی‌دانستند و تمام شده و الان قدرت مقاومت پیدا کردند. لذا شرایط ما با روز اول خیلی متفاوت است یعنی امروز دیگر شرایط همانند روز اول اسفند و 15 اسفند و اول فروردین نیست و شرایط ما کاملا متفاوت است اما کاملا باید حواسمان جمع باشد و احتیاط کنیم فکر نکنیم تمام شده است یعنی با اجتماع و کنار هم قرار گرفتن و دستورالعمل‌های بهداشتی را کنار گذاشتن، خیلی راحت دومرتبه می‌تواند 5 مبتلا در یک جمعیت بزرگ تبدیل به 500 مبتلا شود آن 500 تا هم به 5 هزار مبتلا تبدیل شود و آن وقت برای تخت  و بیمارستان مان مشکل پیدا می‌کنیم و البته تنها تخت نیست بحث نیروی انسانی ، بحث پزشک و پرستار و آزمایشگاه‌ها هم مطرح است و همه اینها در کنار هم قرار دارد و  بسیار مهم است که چطور از آن عبور کنیم.

باید حالت وسطی برای مردم ترسیم کنیم اضطراب و دلهره درست نکنیم، بی تفاوتی هم درست نکنیم باید محققین و دانشمندان و پزشکان و صدای و سیما، چنین شرایط را برای مردم توضیح بدهند.

الحمدالله در کشورمان نه دعوای جان و دین و نه دعوای نان و جان داریم.  هیچ‌کدام از این دعواها وجود ندارد. دین، جان و نان ما در کنار هم هست و شما دیدید که هم شب های احیا بود و هم در جاهایی که سفید شد، نماز جمعه برپا بود. ان شاءالله بعد از ماه رمضان اماکن مقدس و متبرک هم هست که آخر صحبت اشاره می‌کنم.

بحمدالله هم فعالیت اقتصادی هست و هم فعالیت پزشکی و هم دستورالعمل ها و همه مواردی که مشخص کردیم، انجام می‌گیرد.

از روز اولی که با این ویروس مواجه شدیم، در همان لحظه اول متوجه یک خطری در کنار خطر سلامت مردم شدم و این خطر را هم از رسانه‌های بیگانه حس و لمس کردم و دیدم که می‌خواهند به بهانه‌ این بیماری کشور را تعطیل کنند و به هم بریزند. همانطور در کشور سلامت یک ضرورت است، ارایه خدمت هم ضروری است و آب و برق و گاز هم خدمات ضروری است و طوری نیست که بشود تعطیل کرد.

بسیاری از مسائل را داریم که به عنوان خدمت ضروری برای جامعه مطرح است برخی از کالاها هم کالاهای ضروری است به هر حال مواد غذایی، مواد ضدعفونی همه کالاهای ضروری هستند.

در قدم اول روی کالاها و خدمات ضروری متمرکز شدیم و محکم و قاطع ایستادیم که همه جا باید فعالیت خود را بدون تعطیلی ادامه دهد و این کار را در کشور کردیم.

بعضی از کشورها مشکلاتی در این زمینه‌ها پیدا کردند ما خیلی راحت گفتیم همه باید بیایند، کارخانه‌ها و واحدهای تولیدهایی که برای ضدعفونی و ماسک ضروری هستند،  همه باید سر کار بروند و الحمدالله مشکل چندانی هم پیدا نکردیم.

اکثر جاها مراعات کردند، توجه کردند و دستورالعمل‌ها را به خوبی اجرا و عمل کردند. بعد گفتیم که قسمت‌های کم ریسک از 23 و 30 فروردین بازگشایی شود که بازگشایی شد. بعد هم شروع به بازگشایی مراحل بعدی کردیم، آنهایی که ریسک‌شان بیشتر بود، الحمدالله آنجاهایی که مردم مراعات کردند کارها خوب پیش رفت البته هنوز در بعضی از جاها باید در مساله آموزش بچه‌ها، آموزش در دانشگاه، آموزش در دبستان و دبیرستان، کمی بیشتر کار شود و حساب‌شده‌تر باشد که بتوانیم جبران کنیم و اینکار را حالا یا با فضای مجازی یا در سال جبران کنیم.

خدمت مردم عزیز عرض می کنم که بهداشت فردی در شرایط فعلی برای ما اصل است. هر کسی خودش یعنی این دست شستن و ماسک زدن یا دستکش دست کردن و اینها کارهای فردی است که هر فردی باید این را دنبال کند و ادامه دهد.

باید فاصله‌گذاری اجتماعی را تا اطلاع ثانوی به صورت هوشمند داشته باشیم که ممکن است ماهها طول بکشد و ما باید توجه داشته باشیم و فکر نکنیم دو روز یا سه روز دیگر می‌رود. اصلا یک مدتی عادات گذشته را فراموش کنیم که به هم می‌رسیدیم، دست دراز می‌کردیم، به هم دست می‌دادیم، همدیگر را در آغوش می‌گرفتیم، خانه مادر و پدر و اقوام می‌رفتیم و همدیگر را به مهمانی دعوت می‌کردیم. با تلفن، فضای مجازی و طرق دیگر و با مراعات آن فاصله‌های اجتماعی زندگی کنیم که تا کرونا هست ما باید خودمان را تطبیق بدهیم.

پس باید حواسمان به بهداشت فردی، فاصله‌گذاری هوشمند اجتماعی و فرد مبتلا جمع باشد. فرد مبتلا باید فوری از جامعه جدا شود و این را به عنوان مصوبه این شورا ابلاغ کردیم ولی من در این دو سه روز اخیر بررسی کردم که ظاهرا مصوبه اجرا نشده است و قرار ما این شد که هر کسی که فهمیدیم مبتلا هست و فرض کنید از طریق کیت تست کردیم و فهمیدیم فرد شرایطش مثلا مثبت است باید به خودِ او، به خانواده‌اش و به محل کارش ابلاغ کنیم.

دیروز جمعه سه الی چهار مورد رندوم دنبال کردم و دیدم نشد یعنی طرف آزمایش شده، بعد هم مثبت بوده و حتی به خودش هم نگفتند و او خودش دنبال آن رفته است و به او گفتند، نمی‌دانیم و سایت ما را نگاه کن و چه کار بکن.

موارد زیادی به خانواده‌اش گفته و به محل کار او اطلاع داده نشده که این به عنوان مصوبه جلسه ما بود و این ضروری است بعد هم یک اختلاف نظرهایی وجود دارد که مثال می‌زنم، طرف مثلا عضو فلان دستگاه هست در یک جایی به عنوان مامور کار می‌کند که آنجا تست کردند و گفتند تست شما مثبت است و باید چهارده روز بیرون نروی. او به نهاد مربوطه رفته و گفته بهداری نهاد  برو و از طریق خون گفتند هیچی نیست و سر کار برو یعنی ناهماهنگی که یکی آمده گفته معیار خون هست، یکی آمده گفته معیار سی.تی.اسکن هست، یکی آمده گفته معیار تست هست و مثلا با پی.سی.آر باید تست کنیم، یکی گفته تست سرولوژی و یکی گفته نه اصلا تست سرولوژی باطل هست.

اینکه می‌گویم ناهماهنگی نه در خیابان، در خودِ پزشکان این ناهماهنگی وجود دارد. در داخل پزشکان که پزشک به طرف می‌گوید این تست را ول کن و اینجا که آمدی ریه شما سالم است، برو و کاری به کسی نداشته باش.

 ما باید یک دستورالعمل‌های بسیار روشن و بسیار قاطع به همه و به تمام پزشکان ابلاغ کنیم. همانطور که WHO در هر مقطعی یک اطلاعیه و اعلامیه می‌دهد و دستورالعملی صادر می‌کند و وزارت بهداشت و درمان ما که این همه تلاش می‌کند و این همه دستورالعمل برای تمام مشاغل و برای مشاغل ریز صادر می‌کند که اول گفت ذِی الْقُرْبى‌ وَ الْیَتامى‌ و اول خودِ پزشکان و اول بیمارستان و اینها را بیاییم یکسان و به هر حال یک جور کنیم.

چطور و با چه ویژگیهایی علائم چیست؟ ما باید به مردم آموزش‌ کافی بدهیم و آموزش ما در این زمینه کافی نیست و باید بیشتر آموزش بدهیم و خودِ متخصصین باید بیایند و به مردم آموزش بدهند پس افراد مبتلا باید قرنطینه و ایزوله شوند و این اصل است که اگر افراد مبتلا همینطور برای خودشان در جامعه می‌چرخد کار ما چه فایده‌ای دارد و همه کارها از بین می‌رود و عبث می‌شود.

مساله چهارم مساله بیماریابی است؛ بیماریابی را باید به طور وسیع و علمی ادامه دهیم. آدم‌ها را از هر کجا پیدا کنیم، اینها را از جمع بیرون بکشیم، کنار ببریم و یک جایی ایزوله و قرنطینه کنیم حال یا داخل خانه خودشان یا نقاهتگاه یا بیمارستان، تا بتوانیم سریع‌تر و حساب شده‌تر از این دوران به خوبی عبور کنیم.

برای اینکه در این بیماری پیروز و موفق شویم قبل از بیمارستان، پزشک، دارو و امور درمان که همه اینها سر جای خودش است؛ اول اعتماد عمومی است و کار به دست مردم انجام می‌گیرد؛ مردم وقتی درست عمل می‌کنند که به دولت، وزارت بهداشت و پزشک و سخنگو و همه آنهایی که دارند صحبت می‌کنند اعتماد کنند؛ اگر اعتماد مردم متزلزل شود می‌گویند ول کن حالا می‌گویند، حالا گفتند اینجوری نیست؛ اعتماد اصل هست، اعتماد به دولت، به نظام، به متخصصین، به مسوولین، به مراجع ذیربط این اصل است.

برای این اعتماد نیاز به شفافیت داریم؛ هر چه شفاف‌تر با مردم صحبت کنیم اعتماد مردم بیشتر می‌شود، هر چه صداقت ما با مردم بیشتر باشد، با مردم صادقانه‌تر و دقیق‌تر صحبت کنیم اعتماد آنها بیشتر می‌شود. باید همکاری عمومی ارگان‌ها بیشتر شود؛ اگر هم دعوا و اختلاف نظر داریم وقت زیاد داریم ان شاءالله به موقع با هم دعوا می‌کنیم، در دعوا که خیلی تخصص زیادی نمی‌خواهد به موقع دعوا می‌کنیم، الان موقع این کار نیست؛ الان موقع اتحاد همه است و همه باید در کنار هم دست به دست هم بدهیم و خودِ این همکاری و هماهنگی ارگان‌ها به مردم اعتماد می‌دهد.

مردم وقتی می‌بینند چند جور حرف زده و تفسیر می‌شود، اعتمادشان سلب می‌شود؛ البته ما باید صدای مردم را هم بشنویم، مردم هم حرفها و صحبت‌ها و نظرات و نقدهایی دارند؛ باید در این زمینه صدای مردم به خوبی شنیده شود.

در زمینه بعدی این است که باید مردم را برای حداقل چند ماه زندگی با کرونا آماده کنیم؛ یک جوری می‌گوییم اینجا سفید شد، اینجا زرد هست اینجا قرمز است مردم می‌گویند این سفید است مثل صبح طالع، شفق و می‌آید صبح فجر طلوع می‌کند و همینطور می‌آید سفید می‌شود؛ اینجوری نیست، در یک لحظه ممکن است سفید باز زرد شود و این وابسته به عملِ خودِ ماست؛ خودمان باید به خوبی در جامعه همکاری کنیم؛ دوره کرونا تمام نشده و ما باید در این زمینه هوشیارانه و حساب شده عمل کنیم.

ببینید کشورهایی که از ما پولدارتر هستند و تجهیزات پزشکی و تخت بیمارستانی بیشتر دارند، چطور در آن ماندند و گرفتار شدند. در آنجا همکاری کم و اختلاف بین مسوولین است؛ در هر کشوری اگر بین مسوولین اختلاف درست کردید اعتماد مردم را هم نسبت به مسوولین و بهداشت و درمان کم کردید و هر چقدر پول و تجهیزات داشته باشید از دست در می‌رود؛ پس ما باید این کار را بکنیم و مردم بدانند که باید با کرونا زندگی کنند؛ سخت‌تر، راحت‌تر هر طور تا مدتی، حال آن مدت چه وقت است یا این ویروس باید خودش از بین برود که حالا بعید می‌دانم یا باید یک درمان قطعی برای آن پیدا شود که هنوز پیدا نشده یا باید یک واکسن مطمئنی که آن هم اولا درست نشده و اگر هم درست شود معلوم نیست چه کسی درست کند و تازه چه وقت به دست ما می‌رسد؛ همه باید تلاش کنیم به هر حال به این مساله برسیم.

چند تا مساله دیگر هم هست که اشاره می‌کنم تا مردم در آنها هم ما را یاری و کمک کنند. باید برای افرادی که در جامعه دچار فشار زندگی هستند و شرایط زندگی آنها خوب نیست، بسته‌های حمایتی درست کنیم. جمعیتی هستند که از کار بیکار شدند، شغل ندارند و تازه بعد از سه ماه می‌‌خواهد شغل‌ آنها باز شود و کسب و کار بعضی‌ها هم هنوز تا یک ماه دیگر هم باز نمی‌شود اینها شغل خود را از دست دادند اینها چک دارند، آبرو دارند، مستاجر هستند و باید اجاره بپردازند، همه گرفتار هستند. همه باید به این افراد کمک کنند. دولت به تنهایی قادر نیست، دولت در حد توان خود کمک می‌کند و مردم هم بحمدالله کمک می‌کنند و باید ادامه دهیم. اینکه در شب ماه رمضان خیرین، بسیج، سپاه، کمیته امداد ، بنیاد مستضعفان و همه در صحنه هستند و کمک می‌کنند این کار کارِ بسیار بزرگ و ارزشمندی است باید دست همدیگر را بگیریم شرایط ما شرایطِ سختی است و دولت هم باید این کار را بکند.

شرکت‌های دانش‌بنیان هم در این مقطع بار بسیار سنگینی را بر دوش دارند، شرکت‌های دانش بنیان در این مدت در همین دو سه ماه، کارهای بسیار بزرگی کردند، بار بسیار سنگینی بر دوش دارند شاید همین شرکت‌های دانش بنیان و همین محققین یک یا دو ماه دیگر به درمان رسیدند نباید ناامید باشیم باید تلاش کنیم آنها هم باید تلاش کنند و ما هم باید تلاش کنیم.شاید به واکسن رسیدیم البته واکسن یک دوره طولانی دارد چیزی نیست که بگوییم یک هفته دیگر به واکسن می‌رسیم. اگر هم دنبال واکسن برویم که حتما باید برویم یک دوران طولانی دارد و بعید است به وصال امسال برسد به هر حال خود به خود به آخر سال خواهد رسید یا سال آینده، شاید هم زودتر به دست مان رسید.

و نکته آخر مساله تولید و صادرات است. نیاز به ارز، ریال، کالا و خدمات داریم، همه اینها را بحث و بررسی کردیم و همه اینها امکان پذیر است به شرط اینکه همه به میدان بیاییم اگر چشم ما به بشکه نفت است بله امسال مشکل پیدا می‌کنیم اگر چشم ما به دست صادرکنندگان صالح وطن دوست و ملت‌دوست است، مشکل نداریم، اگر صادرکننده‌های ما با همه توان اجناس را صادر کنند و دلار آن را برگردانند با اطمینان می‌گویم که مشکل نخواهیم داشت اما اگر نگاه ما به بشکه نفت باشد حتما مشکل داریم بنابراین باید همدیگر را یاری کنیم و جهش تولیدی که امسال آقا گفتند به جد عملیاتی کنیم و همه برای عملیاتی کردن تولید و صادرات به صحنه بیاییم. ان شاءالله.

اما تصمیماتی که در جلسه امروز گرفتیم، اولا ابتدای جلسه یک گزارش خوبی داده شده و خیلی خوشحال‌کننده بود و آن اینکه در بسیاری از کشورها تلفات افرادی که سالمند هستند، خیلی بالا است مخصوصا آنهایی که بیشتر در خانه‌های سالمندان زندگی می‌کنند تا ما که در جامعه ما اینطور نیست.

تعداد متوفیان آنها بالا است و اینکه در بعضی از کشورها 30 درصد تا 50 درصد از اینها هستند و خیلی تاثرآور است البته در کشور ما اکثریت افرادی که فوت کردند افرادی هستند که سن آن ها ‌بالا است یعنی مثلا 60 سال و 70 سال به بالا هستند و آنها عدد زیاد هستند که فوت کردند اما در کشور ما سالمندان در خانه سالمندان معمولا زندگی نمی‌کنند و یک درصد سالمندان در خانه سالمندان زندگی می‌کنند که 99 درصد سالمندان در خانه فرزندان و اقوام خودشان زندگی می‌کنند و به آنها رسیدگی بهتر می‌شود که فرهنگ دینی و ایرانی ما الحمدالله در آنهایی که در بخش قسمت‌های سالمندان زندگی می‌کنند، عده وفات آنها به خاطر بیماری کرونا خیلی کم بود و یک و نیم درصد بود که این عدد خیلی کم است.

حتی کل افرادی که در ماه فروردین فوت کردند از حدود 51 هزار نفر که الان در خانه سالمندان داریم اینها پارسال 312 نفر فوت کردند و کل فوتی نه به خاطر کرونا که امسال هم کل فوتی 382 نفر است بنابراین خیلی رقم بالا نرفته با اینکه پارسال عددی که در خانه سالمندان بودند 41هزار بوده و امسال 51 هزار نفر است که این عدد بالا رفته اما فوتی‌ها آنچنان بالا نرفته است.

 اینها بدلیل اخلاق و فرهنگ ما است و این یک خبر بسیار خوشی بود که در جلسه داده شد که الحمدالله عزیزان ما که در خانه سالمندان زندگی می‌کنند در سنین مختلف الحمدالله مراقبت خوبی از آنها هم در مراکز و هم در خانه‌ها صورت گرفته است.

برای روز قدس امسال جمعه پایان ماه رمضان یعنی جمعه همین هفته‌ای که در آن هستیم و روز قدس است، دو تصمیم گرفته شد که تصمیم اول این بود در روز قدس در شهرهایی که به عنوان سفید اعلام شده که 218 تا می‌گوییم و یک مقدار سخت‌گیرانه 183 گفتند ولی گفتند اگر سخت‌گیرانه نباشد 218 شهرستان که در این 218 شهرستان که نماز جمعه هم می‌شود برقرار شود که به طور طبیعی می‌تواند روز قدس هم باشد.

 روز قدس همان اجتماع مردم در نماز جمعه است، قرائت قطعنامه است، سخنان امام جمعه است و یا اگر سخنران جدایی قبل از خطبه‌ها باشد با مراعات همه پروتکل‌های بهداشتی هست. مراسم روز قدس نه به صورت راهپیمایی بلکه به صورت اجتماع در محل نماز جمعه در مناطقی که در واقع مناطق سفید هست اجرا و عمل می شود اما برای شهر تهران یک دستورالعمل ویژه‌ای مورد نظر هست که تهران با آنکه شرایط آن شرایط قرمز است و نماز جمعه هم نداریم اما چون پایتخت و مرکز کشور هیچ خبری نباشد مقداری سخت است ولو اینکه تلویزیون و فضای مجازی جبران کند قرار شد که مسوولیت را سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بر عهده بگیرد و از یک مبدایی تا یک انتهایی از طریق خودرو یک حرکتی انجام بگیرد که هم حرکت تبلیغی و هم تحرک باشد.

 به هر حال می‌شود در خودرو سرود خاص را پخش کرد، هم می‌شود پرچم خاص را در دست گرفت و مسیر هم به گونه‌ای هدایت می‌شوند که اجتماع مردمی نباشد و مشکل بهداشتی پیش نیاید اما یک مراسم نمادینی توسط خودروها ان شاءالله انجام می‌گیرد و این مسوولیت آن را سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای روز قدس امسال بر عهده گرفت.

اما روز عید فطر که هفته بعد خواهد بود؛ یکشنبه یا هر روزی که اعلام می‌شود، بنا شد که در سراسر کشور نماز عید فطر باشد؛ اما در مکان‌هایی که در سالهای گذشته به عنوان مصلا در آن اجتماع بزرگ انجام می‌گرفت به خاطر مراعات اصول بهداشتی آن اجتماعات بزرگ انجام نگیرد؛ اما مساجد، اماکن، محله‌ها، هر مسجدی می‌خواهد نماز عید فطر بخوانند؛ فاصله‌ها و دستورالعمل‌ها را همانطور که در شبهای احیا مراعات کردند آن روز هم مراعات کنند؛ آنهایی هم احتیاط می‌کنند می‌توانند در خانه بخوانند؛ به هر حال این نمازی است که روی آن تاکید شده ولی در عین حال نماز واجب نیست، نماز مستحب است و در خانه خودشان می‌توانند بصورت فرادا بخوانند؛ همراه با تلویزیون بخوانند.

بنابراین روز عید فطر نماز عید فطر در سراسر کشور در مسجدهای محله‌ها مخصوصا در فضای باز با مراعات همه اصول بهداشتی و دستورالعمل‌ها خواهیم داشت.

مساله بعدی مساله اماکن مقدس مخصوصا حرم رضوی، حضرت معصومه(س) در قم، شاه چراغ در شیراز، حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) و سایر اماکنی که هست؛ بنا شد بعد از ماه مبارک رمضان این اماکن در چارچوب دستورالعمل‌هایی که تعیین شده و به آنها ابلاغ شده صحن آنها باز شود، رواق‌ها و حرم بسته اما صحن باز است؛ بنا شد فعلا 3 ساعت صبح، 3 ساعت بعدازظهر درهای صحن باز باشد، مردم وارد صحن شوند، زیارت خود را بخوانند، سلام کنند و توقف زیاد نداشته باشند و بیشتر حالت زمان کوتاه باشد اما زیارت انجام بگیرد، البته این آغاز است هر چه جلو برویم شرایط ما ان شاءالله بیشتر می‌شود آن شرایط سهل‌تر برای مردم خواهد بود.

رستوران‌ها بعد از ماه مبارک رمضان در چارچوب پروتکلی که به آنها ابلاغ می‌شود و باید مراعات کنند بازگشایی خواهند شد؛ کنکور دانشگاه در چارچوب پروتکلی که برای اجرا به آنها ابلاغ می‌شود، انجام می‌گیرد،  البته غیر از پزشکی که شرایط دیگری دارد و الان هم تقریبا فعال هست؛  دانشگاه‌ها از 17 خرداد فعالیت خود را شروع می‌کنند هم برای کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها و مواردی که لازم است هم برای امتحانات بعد به تدریج دانشگاه‌ها فعال می‌شود.

فعالیت ورزشی در چارچوب پروتکل‌ها بدون تماشاچی آزاد می‌شود؛ به هر حال می‌آیند فعالیت‌های ورزشی را انجام می دهند اما در عین حال اجتماع مردم نخواهد بود و تماشاچی نخواهند داشت، چارچوب و پروتکل را هم وزارت بهداشت و درمان به آنها ابلاغ می‌کند و طبق آن عمل می‌کند. همچنین مرخصی زندانیانی که آزادی آنها برای جامعه خطری نداشته باشد تا پایان خرداد ماه تمدید شد.

چند تا مساله دیگر هم داشتیم که پایان جلسه بود گذاشتیم برای جلسه آینده ان شاءالله.

هتل ها در کل بسته نیست و آن قسمتی که در هتل بسته بود، رستوران هتل بود ولی هتل باز بود و مردم می‌توانستند هتل بروند؛ حتی از رستوران غذا بخواهند که به اتاق آنها بیاورند ولی رستوران‌ها فعال نبود؛  بعد از ماه رمضان همانطور که رستوران‌ها باز می شود هتل‌ها هم فعال‌تر می‌شوند یعنی رستوران هتل‌ها هم فعال می‌شود و آنها می‌توانند فعالیت خود را ادامه بدهند.

ان شاءالله خداوند همه ما را موفق کند در این شب احیا که شب بسیار مقدسی است؛ برای مراسم روز قدس، برای روز عید فطر و ان شاءالله خداوند اعمال همه ما را مورد قبول درگاه خود قرار دهد.

والسلام علیکم و رحمت‌الله و برکاته

شناسه خبر: 115338

- رئیس‌جمهوری

- جلسات

- سخنراني ها

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده