رییس دفتر رییس جمهوری در گفت و گوی ویژه خبری:

فصل جدیدی بین ایران و آذربایجان آغاز شده است /دیپلماسی فعال و هدفمند با همسایگان/ اقتصادی به بزرگی ایران قابل تحریم نیست/ اقتصاد ایران منتظر رفع تحریم‌ها از سوی تحریم‌کنندگان نیست

رییس دفتر رییس‌جمهوری با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری روز پنج‌شنبه به بررسی دستاوردهای سفر دکتر حسن روحانی رییس جمهور به جمهوری آذربایجان پرداخت.

شناسه خبر: 82503 -

پنجشنبه 22 آبان 1393 - 23:45

دکتر محمد نهاوندیان در ابتدای این برنامه در پاسخ به اولین سوال مجری مبنی بر این که مهمترین دستاورد سفر دو روزه رییس جمهور و هیات همراه ایشان به کشور آذربایجان چه بوده است، اظهار داشت: این دیدار حلقه چهارم از سلسله دیپلماسی فعالی است که با کشور آذربایجان داشته ایم و از دیدار حاشیه اجلاس داووس آغاز شد و مرتباً رو به جلو رفته و در این سفر نخستین دستاوردهایش را حاصل کرد.
سرپرست نهاد ریاست جمهوری ادامه داد: در بالاترین سطح سیاسی عزم مشترک برای همکاری در حوزه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی اعلام و نهایتاً تبدیل به موافقت نامه‌هایی شد که ماه‌ها بر روی آن‌ها مذاکره شده بود. این موافقت نامه‌ها در نهایت به طور گسترده به فعالیت فعالان اقتصادی در حوزه‌های مختلف منجر شد.
دکتر نهاوندیان با بیان این که در حوزه‌هایی مانند همکاری بانکی، مباحث جدی و بسیار مثبتی صورت گرفت، اضافه کرد: همچنین در مورد پروژه‌های بزرگی مثل اتصال راه آهن ایران به راه آهن آذربایجان و باز کردن کریدور ترانزیتی جدید به گزینه‌های حمل و نقل ایران و ارتباط با اروپا از طریق آذربایجان و گرجستان، کارهای بزرگی بود که صورت گرفت.
رییس دفتر رییس جمهوری در ادامه اظهار داشت: با توجه به موقعیت ویژه ایران برای آذربایجان و آذربایجان برای ایران، با حدود یکهزار کیلومتر مرز مشترک ، شاید هیچ کشوری به اندازه ایران برای آذربایجان دارای اشتراکات تاریخی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و مذهبی نباشد و هیچ کشور دیگری هم در میان همسایگان ایران همانند آذربایجان از این پتانسیل برخوردار نباشد، کشوری که اکثریت جمعیت آن مسلمان و شیعه هستند و تاریخ و آداب و رسوم مشترک دارند و در حوزه‌های انرژی می‌توانیم با هم یک اشتراک استراتژیک داشته باشیم.
دکتر نهاوندیان اظهار داشت: از گذشته، پس از استقلال آذربایجان شاهد فراز و فرودهایی در روابط دو کشور بودیم اما به تصریح مقامات ارشد آذربایجان در طول سال‌های گذشته هیچ موقع سطح روابط به این خوبی که الان است نبوده و در اکثر مسائل اتفاق نظر وجود داشت و این را تنها یک نمونه از سیاست وسیع‌تری می‌بینیم که جمهوری اسلامی در طول سال گذشته آن را آغاز کرد و آن یک دیپلماسی فعال و هدفمند با همسایگان بود.

از لازمه‌های جدی اقتصاد مقاومتی و تضمین حضور فعال و اثرگذار ایران روابط روشن و بدون ابهام با همسایگان است
سرپرست نهاد ریاست جمهوری تاکید کرد: به نظر می‌رسد که از لازمه‌های جدی اقتصاد مقاومتی و تضمین حضور فعال و اثرگذار ایران در صحنه بین الملل این است که ایران با همسایگان خود یک رابطه تعاملی روشن و بدون ابهام داشته باشد و شما این موضوع را الان در رابطه با عراق مشاهده می‌کنید.
دکتر نهاوندیان ادامه داد: الان شاید همگان در دنیا اذعان داشته باشند که رویکرد مثبت ایران در تحولات اخیر عراق، عراق را از یک خطر جدی مانند داعش که گریبان گیر آن شده است نجات داد و یک تحول جدی در رابطه با شکل گیری دولت جدید صورت گرفت، در عین حالی که تضمین همکاری دولت قبلی با دولت جدید حاصل شد و یک بسیج عمومی مردمی، سد محکمی در برابر تروریسم بین الملل شد.
رییس دفتر رییس جمهوری در ادامه به تحولات افغانستان اشاره کرد و گفت: در مورد افغانستان نیز حمایت ایران در انتقال آرام قدرت نقش جدی و تعیین کننده داشت و آن نقشه‌ای که سعی داشت مجدداً افغانستان را به آشوب بکشاند و زمینه را برای رشد تروریسم فراهم کند ، ناکام ماند. لذا نقش حمایتی ایران از این فرآیند قابل انکار نیست.
دکتر نهاوندیان در ادامه به روابط کشور ما با دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس اشاره کرد و گفت: ما شاهد سفر سلطان عمان به ایران و متقابلاً سفر رییس جمهور کشورمان به کشور عمان، سفر امیر کویت به ایران و ارتباطات خوب ایران با روسیه و قراردادی که اخیراً نهایی شد بودیم ، هستیم که مجموعه این‌ها یک پیام را به دنیا می‌دهد و آن این است که ایران در مسیر پیشرفت خودش، رویکردش رویکرد تعاملی است.

نگاه ایران نگاه توسعه منطقه‌ای است
سرپرست نهاد ریاست جمهوری با تاکید بر این که سیاست‌های رشد ایران در مقابل کسی نیست ،تصریح کرد: قرار نیست نفع ما به هزینه کس دیگری منجر شود و ما به دنبال نفع متقابل هستیم به همین جهت نگاه، نگاه توسعه منطقه‌ای است. یعنی ما در عین این که به فکر اشتغال جوانان خود هستیم و باید باشیم ، رویکرد رشدی را باید اتخاذ کنیم که برای همسایگان ما هم اشتغال و رشد ایجاد کند.
رییس دفتر رییس جمهور ادامه داد: با توجه به نقش آذربایجان در بازار جهانی انرژی در حوزه‌های نفت و گاز، چندین سال است که مازاد تراز تجاری را تجربه می‌کند. زمینه برای سرمایه‌گذاری‌های گسترده وجود دارد و جای خالی ایران در پروژه‌های عمرانی آذربایجان در سال‌های اخیر کاملاً مشهود بود.
دکتر نهاوندیان ادامه داد: بر این اساس روابط خوب سیاسی زمینه ساز حضور شرکت‌های پیمانکاری ایران است به این معنی که برای ما اشتغال و برای آذربایجان، عمران و آبادی است.
سرپرست نهاد ریاست جمهوری با بیان این که در این سفر یکی از موضوعات مورد بحث توریسم سلامت بود ، تصریح کرد: در حال حاضر تعداد قابل توجه مسافرانی که از آذربایجان وارد کشور می‌شوند با اهداف زیارتی و درمانی است و یکی از بحث‌هایی که در همین سفر نهایی شد، پرواز مستقیم باکو به مشهد بود و هتل‌هایی که قرار است آن جا ساخته شود.
رییس دفتر رییس جمهور ادامه داد: بر این اساس در بحث دارو و تجهیزات پزشکی نیز که از موضوعاتی بود که در این سفر مورد تاکید دکتر روحانی و مورد استقبال طرف مقابل قرار گرفت، با توجه به پیشرفت‌های خوب ایران در رابطه با فناوری‌های مربوط به صنعت دارو الان بازارهایی برای تولید کنندگان ما باز شده و آذربایجان نیز قطعاً از این موضوع استقبال می‌کند لذا ما نه تنها در حوزه‌های سنتی صادرات کالا از ایران بلکه در بحث فناوری‌های نو هم با بهبود روابط سیاسی ، این باب باز می‌شود.
دکتر نهاوندیان در ادامه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که برنامه آینده دولت برای دیپلماسی فعال منطقه چیست،اظهار داشت: گام نخست این است که طرفین اطمینان پیدا کنند که توسعه روابط به نفع دو طرف است.
سرپرست نهاد ریاست جمهوری اضافه کرد: در تجارت هم این موضوع به همان گونه است یعنی اگر شما بتوانید طرفتان را از توسعه روابط مطمئن کنید به این معنی که هر دو طرف از روابط نفع می‌برند این موضوع به پایداری روابط می‌انجامد.
رییس دفتر رییس جمهور یادآور شد: در حال حاضر فرق ایران در حوزه انرژی و در حوزه فناوری با کشورهای غربی در فروش ماشین آلات این است که ایران می‌تواند این اطمینان را ایجاد کند که اگر من یک کالا یا فناوری را می‌فروشم آینده را گرو نمی‌گیرم.
دکتر نهاوندیان تصریح کرد: به طور مثال ماشین آلات ایرانی که با نیروگاه‌ها و یا در ایجاد سد و برخی کارخانجات آذربایجان به کار گرفته شده این تجربه خوب را از خود باقی گذاشته که ایران چیزی را گرو نمی‌گیرد و آنچه که از فناوری در اختیار می‌دهد و قیمت آن نیز رقابتی است.
سرپرست نهاد ریاست جمهوری با بیان این که این امر برای صنعت داخلی ما نیز خوب است گفت: مصرف کننده داخلی ما نیز زمانی از سطح رضایت مندی برخوردار می‌شود که بداند تولید کننده در رقابت‌های بین المللی آزموده شده و کالایی که تولید شده توانسته در یک مصاف و رقابت بین المللی خودرا اثبات برساند.
رییس دفتر رییس جمهور افزود: بازار گشایی‌های صادراتی نه تنها به ضرر مصرف کننده داخلی نیست بلکه به نفع مصرف کننده داخلی است چرا که قیمت‌ها و کیفیت رقابتی می‌شود در این رویکرد ما باید سهولت تردد فعالان اقتصادی را فراهم کنیم، ابتکاری که ایران داشته، لغو روادید بوده که حتی در برخی از کشورها از جمله جمهوری آذربایجان بوده است.

حمل و نقل از اولویت‌های کار دولت است
دکتر نهاوندیان تصریح کرد: آرام آرام آن‌ها به این نتیجه می‌رسند که آن‌ها هم عمل متقابل کنند، در رابطه با تردد بازرگانان، صنعت گرانان و کارآفرینان تسهیلات قایل شوند، ویزا در مرز صادر کنند و آرام آرام به سمت تعرفه‌های ترجیحی برویم کاری که با ترکیه صورت گرفت و به طور کلی ما در مجموعه اکو روی اکوتا سالها کار کردیم در برخی زمینه‌ها همسایگان ما از ایران گله داشتند که کند عمل کرده است. ما به سرعت کار در این رابطه افزودیم به دنبال برقراری سیستم‌های تعرفه‌ای هستیم که همسایگان احساس کنند در افزایش مبادلات دو طرف نفع می‌برند البته حمل و نقل از اولویت‌های کار دولت قرار گرفته است.
سرپرست نهاد ریاست جمهوری یادآور شد: بنده به یاد می‌آورم که در فرصت دیگری که در خدمت شما بودم در بحث گسترش صنعت ریلی در جنوب کشور که یکی از اولویت‌های دولت است صحبت کردیم، همین حکم در مورد اتصال راه آهن به کشورهای شمالی مطرح است، در جمهوری آذربایجان بحث شد که ما آستارا را به آستارا وصل کنیم یعنی آستارا ما به آستارای جمهوری آذربایجان و راه آهن ما بتواند از آن طریق تا گرجستان و اروپا برود، این یک افزایش پتانسیلی است برای حمل و نقل بین المللی. البته خبر خوبی هم خواهیم داشت و آن افتتاح اتصال راه آهن ایران به ترکمنستان است که در واقع این راه ریلی را تا قزاقستان بالا می‌برد و ما وارد کننده برخی محصولات هستیم، همچنین از قزاقستان ما صادر‌کننده کالاهایی به کشورهای آسیای میانه هستیم که همیشه به دلیل مشکل محدودیت حمل و نقل، گاهی در اشکالات در سر راه کامیون‌ها و گاهی در کمبود واگن‌ها پیش می‌آمد.
رییس دفتر رییس جمهور اضافه کرد: هر چه بتوانیم گزینه‌های ارتباط با کشورهای آسیایی میانه را بیشتر کنیم موقعیت صادراتی ایران افزایش پیدا می‌کند، این حرکت اقتصادی تضمین کننده، احساس اطمینان سیاسی است که طرفین باید با هم داشته باشند و فایده آن محدود به منطقه نیست.

محاصره اقتصادی ایران غیرممکن است
دکتر نهاوندیان تاکید کرد: این امر این نکته را تاکید می‌کند که اگر ما توانستیم در یک دیپلماسی فعال همسایگان را در نفع حاصل از پیشرفت اقتصادی ایران سهیم کنیم، دیگر هیچ کس به حرف‌هایی که دعوت کنندگان تحریم می‌زنند و ایجاد محدودیت برای اقتصاد ایران است، گوش نخواهند داد همچنان که در تجربه سال‌های اخیر این ثابت شد برای تحریم کنندگان که اقتصادی به بزرگی ایران قابل تحریم نیست، البته هزینه‌های تحریم هزینه‌های مبادله را بالا می‌برد و زحمت‌های زیادی را ایجاد می‌کند اما غیرممکن است که ایران را بتوان محاصره اقتصادی کرد.
سرپرست نهاد ریاست جمهوری ادامه داد: محاصره اقتصادی ایران غیرممکن است به دلیل این که همسایگانش از تجارت با ایران نفع می‌برند هر چه ما این نفع متقابل را افزایش دهیم احتمال اثرگذاری بدخواهی کشورهای آن طرف آب را کمتر می‌کنیم و توفیق ما در این دیپلماسی فعال با همسایگان از سویی و توفیقی که در ایجاد ثبات اقتصادی حاصل شد، این دو پیام بسیار مهم به مذاکرات هسته‌ای داد. پیام این بود که ایران عزم کرده است که با بهبود مدیریت مشکلات اقتصادی خود را حل کند، تورم بالای 40 درصد به پایین 20 درصد آمده ، رکود به پایان رسیده و نشانه‌های رونق در بخش‌های مختلف آشکار شده است.

اقتصاد ایران منتظر رفع تحریم‌ها از سوی تحریم کنندگان نیست
رییس دفتر رییس جمهور اظهار داشت: این طور نیست که اقتصاد ایران منتظر رفع تحریم‌ها از سوی تحریم کنندگان باشد و در مدیریت روابط با همسایگان نیز طوری شده که حتی اگر تحریم کنندگان یک زمانی رویاهایی داشتند به فرض این که تصویب کنند، تحقق پیدا نخواهد کرد، این دو پیام حتماً باید طرف‌های مذاکره را به این نتیجه معقول برساند که اگر آن چه که آن‌ها بهانه می‌کردند، نگرانی‌هایی که از انحراف برنامه هسته‌ای ایران بود ایران با منطق استوار و شفافیت کامل نشان داده که به هیچ وجه به دنبال سلاح هسته‌ای نیست و به آن چه که دنبالش بوده رسیده که آن دستیابی به انرژی صلح آمیز هسته‌ای بوده و خودش به حدی رسیده است که می‌تواند غنی سازی کند.
دکتر نهاوندیان افزود: در حال حاضر هم در توافق مقدماتی شاهد بودیم که آنها ناچار شدند که این مطلب را بپذیرند و تن به ادامه غنی سازی در ایران دهند، این موضوع در واقع توفیق منطق ایران است.
سرپرست نهاد ریاست جمهوری اضافه کرد: به هر حال در این روزهای پایانی ، امیدواریم این دو پیام از این دو حوزه کمک کند به اینکه در مذاکرات هسته‌ای به تضمین حقوق ملت ایران برسیم، در عین حالی که درها را برای حضور جدی‌تر و پررنگ‌تر ایران در صحنه‌های بین المللی داشته باشیم.
رییس دفتر رییس جمهور در پاسخ به این سوال که در سفر رییس جمهور به آذربایجان چند سند و در چه حوزه‌هایی به امضا رسید، گفت: در بحث فناوری اطلاعات دو سند امضا شد، همچنین یک بیانیه ی سیاسی میان دو کشور توافق شد که جهت گیری همکاری سیاسی را نشان می‌دهد، یک سند دیگر در رابطه با انرژی‌های تجدید پذیر، موافقت نامه‌ای بین شرکت توانیر با طرف آذربایجانی بسته شد، در بحث رودخانه‌های مرزی نیز وزیر خارجه کشورمان توافق نامه‌ای امضا کردند.
دکتر نهاوندیان ادامه داد: این یکی از بحث‌هایی بود که در گذشته گاهی مشکل زا بود و الان تفاهم بین دو کشور است که اصولاً در رابطه با مسائل مربوط به آب، همکاری‌های دو طرف بیش از گذشته باشد و با توجه به رویکردی که دولت هم در بحث محیط زیست به صورت اعم و هم در بحث آب به صورت اخص دارد این تفاهمنامه از اهمیت برخودار است.
سرپرست نهاد ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه در خیلی از شهرهای کشورمان مشکل آب وجود دارد، گفت: اگر به مشکل کمبود آب توجه نکنیم برای نسل آینده مشکلاتی به وجود خواهد آمد، الحمدالله هم در بالا بردن بهره وری استفاده از آب‌ها ،گام‌های خوبی هم در ارتباط با همسایگان ( مسائل مربوط به حق آبه ایران بین افغانستان، عراق و سایر کشورهای همسایه) برداشته شده و جمهوری آذربایجان نیز از پتانسیل‌های خوبی در این زمینه برخوردار است.
رییس دفتر رییس جمهور افزود: یک موافق نامه نیز در رابطه با مبادلات پستی صورت گرفت اما آن چیزی که اهمیت دارد، همکاری اتاق‌های بازرگانی است، دولت‌ها باید بستر و فضای سیاسی مناسب را فراهم کنند و آن کسی که همکاری اقتصادی را به صورت جدی تداوم و تحقق می‌بخشد بخش خصوصی است، در این سفر شاهد بودیم که به دنبال دو سفر قبلی یعنی ترکیه و قزاقستان که آقای رییس جمهور تاکید جدی به حضور هیات‌های بزرگ تجاری داشتند، حدود 200 نفر از فعالان اقتصادی از ایران به باکو رفته بودند لذا این فرصتی شد که دو رییس جمهور این عزم سیاسی را به فعال اقتصادی برسانند.
دکتر نهاوندیان گفت: اینکه به تشکیل اتاق‌های بازرگانی و تشکیل آنها اعتنا کنیم، مهم است، از اتاق‌های 4 استان هیات‌هایی به باکو آمده و در این سفر حضور داشتند و این مهم در آن‌ا یک اعتماد به نفسی ایجاد می‌کند که می‌توانند برنامه ریزی دراز مدت کنند و طرف تجاری و سرمایه‌گذاری پیدا کنند و روی پروژه‌های بلند مدت ومیان مدت سرمایه‌گذاری کنند، لذا اهمیت این موافقتنامه را کمتر از موافقتنامه‌ای که بین دستگاه‌های دولتی امضا شده، نمی‌دانم.
سرپرست نهاد ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی مبنی بر اهمیت دریای خزر با توجه به منابع غنی نفت و گاز و اشتراکات آن با ایران و جمهوری آذربایجان ، تصریح کرد: پس از فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی سوسیالیستی که در دریای خزر تنها همسایه ما بود و ایران در جنوب بود و اتحادیه جماهیر شوروی در شمال حالا همسایگان شمالی ما به چند کشور تقسیم شده اند که بین خود اینها مسائلی بود و بین برخی از اینها با ایران نیز مسائلی مطرح بود که به هر حال حقوق همسایگان خزر چگونه تعریف می‌شود ؟ رویکرد ایران این است که در حوزه‌هایی که مشترک است مشترک کار کند یعنی ضروری نیست که ما منافع خودمان را در مقابل منافع طرف مقابل تعریف کنیم بلکه روی حوزه‌های مشترک می‌توانیم سرمایه‌گذاری مشترک داشته باشیم.
رییس دفتر رییس جمهور افزود: بر اساس درصد مورد توافق، می توانیم با هم کار و سرمایه‌گذاری کنیم چرا که این موضوع تضمین کننده امنیت نیز می‌شود همچنان که می‌گویند امنیت تضمین کننده توسعه است، توسعه هم تضمین کننده امنیت است.
دکتر نهاوندیان گفت: ما با جمهوری آذربایجان به توافق خوبی در این رابطه رسیده ایم، منتهی نکته مهم فقط استخراج نفت و گاز نیست بلکه مسائل زیست محیطی بسیار مهم است، دریای خزر دغدغه جدی زیست محیطی بویژه در رابطه با آبزیان است.
سرپرست نهاد ریاست جمهوری تصریح کرد: به هر حال اگر در صنعت نفت به مسایل زیست محیطی توجه نشود، می‌تواند به یک صنعت آلوده کننده تبدیل شود و امیدواریم که در سالهای پیش‌رو، بین همه کشورهایی که در این حوزه فعال هستند بیش از گذشته نسبت به مسایل زیست محیطی توجه شود.
دکتر نهاوندیان تاکید کرد: فصل جدیدی بین روابط ایران و آذربایجان آغاز شده و پیش بینی می‌کنیم رفت و آمد‌های بیشتری شکل بگیرد. بطور مشخص پیشنهاد شد، که ما می‌توانیم با جمهوری آذربایجان چند جانبه کار کنیم.
دکتر نهاوندیان گفت: بسیار امیدوارم که فضای سیاسی ایران با همسایگان بتواند ظرفیت بالقوه اکو را به فعلیت نزدیک کند و ما بتوانیم هم در حوزه‌های تجارت و سرمایه‌گذاری و هم در حوزه‌های خدمات بازرگانی یعنی بانکداری و حمل و نقل و بیمه قدم‌های بلندی برداریم.
سرپرست نهاد ریاست جمهوری ادامه داد: در دیپلماسی فعال تنها کشورهای هم مرز با ایران قرار نمی‌گیرند. در همین یک سال ما سطح روابط‌مان با روسیه بسیار ارتقاء پیدا کرد هم در بعد سیاسی و هم در بعد اقتصادی. ما نه تنها با پاکستان مناسبات را ارتقاء داده‌ایم و بحث‌های خوبی داشته‌ایم با هند هم در مناسباتی بهتر از گذشته قرار گرفته‌ایم. سفر آقای دکتر روحانی به چین محتوای بسیار جدی داشت و همه این موارد هم مؤثر بوده است .
دکتر نهاوندیان اظهارداشت: ایران در راستای تحقق منافع بلندمدت و تحقق حقوق خودش از همه ظرفیت‌ها استفاده می‌کند، البته میدان را هم باز می‌گذارد که دیگران هم به نفع متقابل خودشان در مناسبات با ایران فکر بکنند این میدان باز است برای کسی که عاقلانه و منطقی بخواهد استفاده کند به همین جهت هم بود که شما شاهد بودید که از کشورهای غربی تعداد هیأت‌های اقتصادی که در طول 7-8 ماه اخیر به ایران آمدند بی‌سابقه بود بخاطر اینکه اینها احساس کردند که فرصتی شده که به یک منطق نفع متقابل اقتصادی بیندیشند و فرصتی را که از دستشان رفته بوده است، بازیابی کنند.
رییس دفتر رییس جمهوری افزود: در دیپلماسی فعال ایران، فقط امیدواری به حل مسائل با غرب نیست که نقش ایفا می‌کند بلکه ایران در راستای تحقق منافع بلند مدت و حقوق خود از همه ظرفیت‌ها استفاده کرده است.
سرپرست نهاد ریاست جمهوری گفت: ایران کشوری نیست که گزینه‌های خود را محدود کرده و از سر ناچاری با کشوری مراوده کند؛ ایران کشوری منطقی است و گزینه‌های متعددی دارد و کسانی برنده ارتباط با ایران هستند که از حقوق و منافع مردم ایران مطلع باشند.
دکتر نهاوندیان ادامه داد: ما به دنبال این هستیم که درجه ابتکار عمل و تحرک ایران در صحنه بین المللی بالا برود و از هیچ فرصتی برای افزایش اقتدار ملی صرف نظر نخواهیم کرد.
سرپرست نهاد ریاست جمهوری در ادامه با اشاره به فرصت گردشگری میان ایران و آذربایجان گفت: آذری‌ها خیلی دوست دارند به ایران سفر کنند و ما باید تجهیزات لازم را فراهم کنیم. امروز دغدغه ما این است که شاید تا تیرماه سال آینده همه هتل‌های 5 ستاره رزرو شده باشد. سرمایه‌گذاری در هتل سازی رشد چشمگیری داشته و ظرفیت ما در استان‌های مختلف بالا خواهد رفت. اما مشکل فقط هتل نیست بلکه ما به جاده‌ها، راه آهن و دیگر زیر ساخت‌ها و بهبود آنها نیازمندیم.
رییس دفتر رییس جمهوری گفت: از لازمه‌های سرمایه‌گذاری خارجی در ایران، تسهیل مبادلات بانکی و کاهش بوروکراسی اداری است.

قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات
دکتر نهاوندیان خاطرنشان کرد: اتفاق مهمی در دولت در هفته اخیر رخ داد که اهمیت این اقدام از موفقیت‌ها در حوزه سلامت و سیاست خارجی کمتر نیست، آن اتفاق قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات است که آیین نامه آن در دولت تصویب شد.
سرپرست نهاد ریاست جمهوری اظهار داشت: این قانون 6 سال پیش در مجلس نهایی شده بود اما چون آیین نامه آن نگارش نشده بود به درازا کشیده و اجرایی نشده بود. به نظر می‌رسد اجرای این قانون، گام بلندی در تحقق حقوق شهروندی است.

بی عدالتی و رانت
رییس دفتر رییس جمهوری تاکید کرد: یکی از راه‌های اساسی برای مقابله با مشکل فساد در برخی ادارات، بی عدالتی و رانت در صحنه اقتصادی ، این است که همه دستگاه‌ها، مرکزی را برای اطلاع‌رسانی به آحاد مردم داشته باشند.
دکتر نهاوندیان تصریح کرد: هر فرد ایرانی حق دارد اطلاعات عمومی را که در این قانون مشخص شده بخواهد و دستگاه دولتی هم از درخواست‌کننده دلیل این امر را نپرسد و فرد در صورت عدم حصول نتیجه می‌تواند به دادگاه شکایت کند.
سرپرست نهاد ریاست جمهوری یادآور شد: به عبارتی حوزه عمومی محرمانه بردار نیست. این قانون تصریح می‌کند هرچه برای مردم حق یا تکلیفی دارد نمی‌توان آن را طبقه‌بندی محرمانه، خیلی محرمانه و سری شده کرد.
رییس دفتر رییس جمهوری در خاتمه با تبریک آغاز فصل جدیدی در مدیریت رسانه ملی اظهار داشت : به مردم هم این مژده را می‌دهم که ان‌شاءالله در این فصل جدید با رهنمودهایی که مقام معظم رهبری در صدور حکم داشتند، فصل جدیدی از شفافیت، انصاف و مراعات حقوق عامه را شاهد باشیم.

شناسه خبر: 82503

- مصاحبه ها

- دفتر رئیس‌جمهوری

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده