درآیین رونمایی از کتاب " اهمیت منطقه استراتژیک جولان از نگاه امنیت و بقای اسرائیل" عنوان شد:

تاکید بر ضرورت تلاش همه جانبه برای آزادی منطقه جولان و دیگرمناطق اشغال شده فلسطین

همزمان با سالگرد اشغال جولان توسط رژیم صهیونیستی در مراسمی با حضور رئیس کمیته حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین ریاست جمهوری، سفرای فلسطین و سوریه در تهران و مشاور نظامی مقام معظم رهبری از کتاب " اهمیت منطقه استراتژیک جولان از نگاه امنیت و بقای اسرائیل" رونمایی و بر تلاش همه جانبه و بیشتر برای آزادی منطقه جولان و دیگر مناطق اشغال شده فلسطین تاکید شد.

شناسه خبر: 121579 -

چهارشنبه 19 خرداد 1400 - 17:52

آیت الله محمد حسن اختری در این مراسم که در ساختمان کوثر ریاست جمهوری برگزار شد، با تبریک موفقیت های و پیروزی های اخیر مقاومت فلسطین در برابر جنایات رژیم صهیونیستی، اظهارداشت: همه باید برای آزادی کل سرزمین فلسطین و برافراشته شدن پرچم فلسطین در سراسر سرزمین های اشغالی و آزادسازی قبله اول مسلمانان تلاش کنیم.

آیت الله اختری با اشاره به بیانات مکرر مقام معظم رهبری حضرت آیت الله امام خامنه ای(دام ظله) درمورد سستی، زبونی و ضعف رژیم اشغالگر قدس و حامیانش، گفت: امروز برای همگان آشکار شده که رژیم صهیونیستی در سراشیبی سقوط قرار گرفته و وضعیت بسیار سستی در داخل سیاستمداران و مسئولان رژیم غاصب صهیونیستی پیش آمده و آنها در سختی بسیار زیادی و زبونی بسیار زیادی به سر می برند و امیدواریم نتانیاهو هم مثل ترامپ و دیگر جنایتکاران رژیم اشغالگر قدس به زباله دانی تاریخ بروند و به سرنوشت نابودی و زوال برسند که این بشارت دیگری بر موفقیت و پیروزی فلسطینیان و علامتی از تحقق پیروزی نهایی و آزادی قدس شریف است.

رئیس کمیته حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین ریاست جمهوری از منطقه جولان به عنوان یکی از مناطق  مناطق بسیار حساسی که دیدبانی و جاسوسی اسرائیل از آن منطقه تا داخل دمشق تحت پوشش قرار می گیرد نام برد و افزود: اگر منطقه جولان از اسرائیل گرفته شود حداقل 40 کیلومتر باید عقب نشینی کند و دیگر منطقه امنی نخواهد داشت.

آیت الله اختری اظهار داشت: جولان بسیار منطقه حساسی است به طوریکه گفت و گوهای سوریه بر سر منطقه جولان برهم خورد پیشنهاداتی از جمله اداره مشترک این منطقه و استقرار نیروهای حافظ صلح مطرح شد که البته اسرائیل هیچ یک را نمی پذیرفت زیرا اسرائیل حاضر است همه چیز را از دست بدهد ولی جولان را از دست ندهد. باید برای آزادی منطقه جولان مانند دیگر مناطق فلسطین تلاش شود امیدواریم تحقق یابد.

صلاح الزواوی سفیر فلسطین در تهران نیز در این جلسه تصریح کرد: آنچه را که شما برادران در جنگ اخیر غزه انجام دادید، نه پیروزی حماس، نه پیروزی جهاد اسلامی و نه پیروزی مقاومت است بلکه برای اولین بار پیروزی تمام امت اسلامی است و این اولین بار بود که فلسطین به این شکل به عرصه آمد و تمام این ها به برکت این نظام اسلامی و حضرت امام خمینی(ره) است که جمهوری اسلامی را بنا نهادند و رهبری این کشور را به آیت الله خامنه ای سپردند که این راه را ادامه دادند.

 صلاح الزواوی افزود: به برکت ایشان و نظام اسلامی ایران دستاوردهای بسیاری را به دست آوردیم که این نظام مبتنی بر دو پایه ایجاد وحدت اسلامی در میان امت اسلامی و آزادی فلسطین استوار است آن کسانی که می خواهند برای وحدت اسلامی تلاش کنند باید پشت سر این نظام باشند تا فلسطین آزاد شود ما همیشه پشت سر مقام معظم رهبری هستیم و ان شاء الله روزی خواهد رسید پشت سرشان در قدس شریف نماز خواهیم خواند.

وی افزود: سوریه دوقلوی فلسطین است تاریخ این کشور از گذشته تاکنون با مسئله فلسطین مرتبط بوده است شیخ قسام سوری بودند به فلسطین آمدند جنگیدند و شهید شدند به همین دلیل با سوریه یک روح در دو بدن هستیم سوریه بهای گزافی را برای مواضع تاریخی درمورد فلسطین پرداخته است در گذشته جوانان فلسطینی به دمشق می رفتند و آموزش می دیدند و برای جنگ به فلسطین بر می گشتند.

شفیق دیوب، سفیر سوریه در تهران نیزمنطقه جولان را بسیار با اهمیت دانست و گفت: در دور قبلی گفت و گوها  با رژیم صهیونیستی برای 10 متر مربع از جولان همه مذاکرات با شکست مواجه شد و در آن جلسه تاکید شد که هر مقدار از جولان سوریه به اندازه همه جولان و حتی به اندازه دمشق اهمیت دارد عزت غزه مانند عزت جولان، عزت جولان مانند عزت غزه، عزت جولان مانند عزت مزارع شبعا و عزت جولان مانند عزت قدس است.

وی ادامه داد: سوریه بسیار خوب و در سلامت کامل است و ان شاء الله با حمایت حامیان به ویژه مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای و حمایت های محور مقاومت بر تروریست هم پیروز خواهد شد و مطمئن هستم که با حمایت از محور مقاومت به این راه ادامه خواهیم داد و برای آزادی جولان و فلسطین و همه خاکی که توسط رژیم صهیونیستی و دشمنان اسغال شده، تلاش خواهیم کرد.

سفیر سوریه در تهران همچنین گفت: سوریه به مسیر خود ادامه خواهد داد همواره حامی مسئله فلسطین بوده و به هر بهایی به این حمایت ادامه خواهد داد و از جمهوری اسلامی ایران و مقام معظم رهبری امام خامنه ای تشکر می کنم که در ده سال گذشته بسیار به سوریه کمک کردند و حمایت کردند.

سردار حسین دهقان، وزیرپیشین دفاع و مشاور نظامی مقام معظم رهبری نیز در این جلسه اظهارداشت:  حضرت امام (ره) با طرح مسئله قدس به عنوان موضوع اسلامی آن را از محدوده دنیای عرب خارج کرد و به یک موضوع اسلامی برای همه دنیا تبدیل کرد امروز فلسطین یک موضوع عربی و یا محدود به دنیای اسلام نیست بلکه موضوع انسانی، ‌بشری و جهانی است.

وی افزود: در مسیر مقاومت افراد بسیاری زحمت کشیدند آیت الله اختری از افرادی هستند که نقش بی بدیلی را در بازه زمانی خاصی در جهت تقویت و تحکیم مبادی مقاومت از نظر ساختاری و نظری داشتند، مرحوم شیخ الاسلام هم پرسوزترین فرد در مسئله فلسطین بوده است که تلاش بسیاری کردند. مرحوم محتشمی پور هم در سامان بخشی اولیه حوزه مقاومت نقش داشتند، آنچه هم امروز مقاومت در منطقه دارد ثمره تلاش های شهید سلیمانی در زمان مسئولیت نیروی قدس انجام دادند.

سردار دهقان همچنین گفت: جولان جز سرزمین های سوریه است اما ذات جولان، فلسطینی است به این معنا که صهیونیست هایی که به نام سرزمین موعود با هدایت و همکاری فلسطینیان، سرزمینهای فلسطینی را اشغال کردند در ادامه به دنبال نیل تا فرات بودند و نفوذ و سلطه خود را بر جهان اسلام تحمیل کنند.

وی در بخش دیکری از سخنان خود بیان کرد: چرا اسرائیل را مشروع نمی دانیم؟ چون مشروعیت یک نظام سیاسی مربوط به سرزمین مادری و حضور جمعیتی به نام "ملت" است که این سرزمین متعلق به اسرائیل نیست و ملتی هم نداشته است  امروز اسرائیلی ها توانستند تحت اعمال سلطه سلاح طی سنوات گذشته خود را در این سرزمین نگه دارند انقلاب اسلامی فضای متفاوتی را فراهم کرد ما از آغاز حضورصهیونیست ها در سرزمین ها یاشغالی، باید بپذیریم نظام سیاسی سوریه همواره خط مقدم مقابله با اشغالگری صهیونیست ها بوده و هزینه هایی را برای یک امر حیاتی پرداخت کرد.

مشاور نظامی رهبر معظم انقلاب افزود: جولان از منظر ژئوپولوتیک، سیاسی، اقتصادی، نظامی، امنیتی، گردشگری، منابع آب و ... برای بقا و تداوم یک نظام سیاسی را دارد اسرائیلی ها همواره با اشغال سرزمین های عربی در حول و حوش این سرزمین به دنبال ایجاد یک کمربند امنیتی برای خود بوده اند.

سردار دهقان همچنین گفت: امروز مقاومت به نقطه ای از اوج قدرت رسیده است که نظام و رژیم صهیونیست ها را به حضیض قدرت رسانده و اسرائیلی ها با بحران هویتی مواجه هستند و همه ابزار نظامی که برای سرکوب و تخریب به کار می گرفتند خاصیتش را از دست داده است.

کتاب " اهمیت منطقه استراتژیک جولان از نگاه امنیت و بقای اسرائیل" توسط  آقای «علی شاکر» تألیف و به زبان عربی ترجمه شده و با پشتیبانی "کمیته حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین (وابسته به نهاد ریاست جمهوری اسلامی ایران)" و "جنبش مقاومت اسلامی نجباء" و از سوی "انتشارات مؤسسه فرهنگی هنری ابناء الرسول(ص)" به زیور طبع آراسته شده است.

شناسه خبر: 121579

- نهاد ریاست‌جمهوری

- جلسات

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده