دکتر واعظی در نشست تخصصی اقدامات ایران در عرصه مبارزه با مواد مخدر:

مسوولان کشور در زمینه مبارزه با مواد مخدر همصدا و متفق القول هستند/ مسئولیت مشترک جامعه جهانی در زمینه مبارزه با مواد مخدر ایجاب می کند که همه کشورها نقش خود را به خوبی و با جدیت ایفا کنند/ ایران برغم اینکه مقصد قاچاق مواد مخدر نبوده و معبر آن است، در راه مبارزه با مواد مخدر بیشترین هزینه را داده است/ برغم مشکلات ناشی از تحریم های غیرقانونی آمریکا و کرونا، مبارزه ایران با مواد مخدر و قاچاق با قدرت انجام شده است/ اروپا به عنوان مقصد قاچاق مواد مخدر از منطقه باید حساسیت و همکاری جدی تری داشته باشد

رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به اقدامات انجام شده در ایران در زمینه مبارزه با مواد مخدر و قدردانی از همه کسانی که در این موضوع بسیار مهم، مشارکت داشته و فداکارانه تلاش کرده اند، گفت: همجواری ایران با مرکز تولید و توزیع مواد مخدر در منطقه مسئله بسیار مهم و قابل توجهی بوده و بی جهت نیست که همه دستگاه ها و مسوولان کشور در این رابطه همصدا و متفق القول هستند.

شناسه خبر: 120056 -

دوشنبه 18 اسفند 1399 - 12:24

دکتر محمود واعظی روز دوشنبه در نشست تخصصی اقدامات و دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در عرصه همکاری های بین المللی مبارزه با مواد مخدر، با اشاره به گزارش های ارائه شده از سوی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در زمینه اقدامات انجام شده، افزود: گزارش ها و اقدامات انجام شده بیانگر این است که برنامه ریزی های بسیار خوبی صورت گرفته و اقدامات بزرگی در زمینه مبارزه با مواد مخدر صورت گرفته که جای تقدیر دارد.
دکتر واعظی از تولید، توزیع و ترانزیت مواد مخدر، مصرف مواد مخدر، پیامدهای مواد مخدر و آثار و تبعات ناشی از آن و همچنین مبارزه و پیشگری به عنوان نکات مهم و قابل توجه نام برد و افزود: با توجه به درآمد بسیار بالای قاچاق مواد مخدر، قاچاقچیان از هر وسیله و بهترین امکانات و تجهیزات برای رسیدن به این درآمد سرشار استفاده می کنند و اقدامات قاطع و قهری برای برخورد با این پدیده مخرب اجتناب ناپذیر است.
رئیس دفتر رئیس جمهور در ادامه تلاش برای انجام اقدامات لازم در راستای کاهش تقاضا و مصرف مواد مخدر به شکل های مختلف را بسیار مهم توصیف کرد و افزود: اگر کالایی بازار مصرف نداشته باشد به طور طبیعی تولید آن نیز کاهش خواهد یافت.
دکتر واعظی از اجرای طرح "یاریگر زندگی" با هدف تلاش برای کاهش مصرف مواد مخدر و بازپروری معتادان و کمک به خانواده های این افراد به عنوان گامی مهم در این رابطه نام برد و افزود: خوشبختانه این روزها اقدامات بسیار خوبی با همکاری دانشگاه ها و مراکز علمی تحقیقاتی، فضای مجازی و ابزارها و فناوری های نوین و شرکت های دانش بنیان در راه مبارزه با مواد مخدر را شاهد هستیم.
رئیس دفتر رئیس جمهور همچنین ضرورت آشنایی کامل با پیامدهای مصرف و قاچاق مواد مخدر و تاثیر آن برکانون خانواده و اجتماع را مورد تاکید قرار داد و افزود: برای داشتن جامعه پاک و خانواده سالم و ایمن آشنایی و مقابله با این پیامدها مهم و ضروری است.
رئیس دفتر رئیس جمهور در ادامه به موضوع مهم "مبارزه و پیشگیری" در زمینه مواد مخدر اشاره کرد و با تاکید بر اینکه مبارزه با مواد مخدر و قاچاق آن تنها از طرف یک یا دو کشور امکان پذیر نیست،گفت: جامعه جهانی در رابطه با این موضوع مهم یک مسئولیت مشترک دارد و این همکاری جمعی و اشتراک گذاری موفقیت ها و دستاوردها است که می تواند موفقیت در مسیر مبارزه را به همراه داشته باشد.
دکتر واعظی با بیان اینکه در جمهوری اسلامی ایران بر مبنای اعتقادات دینی، اخلاقی و فرهنگی مبارزه با مواد مخدر به عنوان یک موضوع مهم و محوری در دستور کار همه مسئولان نظام قرار دارد، افزود: برغم اینکه کشور ما در طول سالها، نه "مقصد" قاچاق مواد مخدر، بلکه "معبر" بوده است، تصریح کرد: مقصد قاچاق مواد مخدر جای دیگری است اما بیشترین هزینه را در این زمینه ایران می پردازد.
رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به شهید و مجروح شدن تعداد زیادی از هموطنان در راه مبارزه با مواد مخدر، افزود: افزایش قاچاق مواد مخدر از 185 تن در سال 2001 به 9 هزار تن در سال 2019 برغم اقدامات انجام شده تاکنون ، نشان از اهمیت مبارزه همگانی و همکاری جهانی با این پدیده شوم دارد.
دکتر واعظی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در سه سال گذشته برغم اعمال تحریم های سخت و فشار حداکثری از سوی آمریکا و همچنین شیوع ویروس عالمگیر کرونا در یکسال گذشته و سختی های ناشی از آن، درحد توان در زمینه مبارزه با مواد مخدر تلاش کرده است اما این وضعیت نمی تواند ادامه یابد.
رئیس دفتر رئیس جمهور تاکید کرد: مسئولیت مشترک جامعه بین المللی در زمینه مبارزه با مواد مخدر ایجاب می کند اگر اروپا مقصد اصلی قاچاق مواد مخدر از منطقه است و ایران معبر آن ، حساسیت و همکاری اروپا و سازمان های بین المللی در راه مبارزه جدی، قاطع و مستمر با این پدیده ناهنجار و کمک به ایران در این زمینه باید به مراتب بیشتر از این باشد.
پیش از سخنان رئیس دفتر رئیس جمهور، دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در این حوزه، گفت: متاسفانه به رغم همه اقدامات و تلاش ها در این زمینه ،شاهد افزایش تولید مواد مخدر سنتی و صنعتی هستیم و رشد بی سابقه 50 برابری کشت مواد مخدر در افغانستان قابل توجه است که جدیت بیشتر همه کشورها در زمینه مبارزه قاطع را می طلبد.
دکتر اسکندر مومنی افزود: جمهوری اسلامی ایران در سال 2020 قریب به یک هزار و 200 تن مواد مخدر کشف کرده که بخش اعظم آن در مسیر انتقال به اروپا بوده است و این کشفیات به رغم مشکلات موجود ناشی از تحریم و کرونا نسبت به سال گذشته 41 درصد افزایش داشته است.
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه تنها راه نجات بشریت از شر پدیده شوم مواد مخدر را پایبندی کشورها به کنوانسیون های بین المللی و اقدام قاطع و جدی همگانی علیه مواد مخدر عنوان کرد.
رئیس دفتر رئیس جمهور امروز همچنین از نمایشگاه دستاوردهای ستاد مبارزه با قاچاق مواد مخدر و درمان و بازپروری معتادان بازدید کرد.

شناسه خبر: 120056

- دفتر رئیس‌جمهوری

- سخنراني ها

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده