در دیدار دکتر واعظی و معاون نخست وزیر آذربایجان مطرح شد؛

تاکید بر توسعه و تعمیق روابط دو کشور/ ضرورت تسریع در اجرایی و عملیاتی شدن توافقات/ افزایش همکاری های اقتصادی و تجاری تهران – باکو بویژه در زمینه حمل و نقل کالا/ اعلام آمادگی ایران برای میزبانی از رئیس جمهور آذربایجان در تهران / استقبال آذربایجان از مشارکت متخصصان و شرکت های ایرانی در بازسازی مناطق آزاد شده آسیب دیده از جنگ قره باغ

رئیس دفتر رئیس جمهوری اسلامی ایران و معاون نخست وزیر آذربایجان در دیدار دوشنبه شب خود بر ضرورت توسعه و تعمیق مناسبات دو کشور در همه زمینه ها بویژه روابط اقتصادی و تجاری تاکید و تسریع در اجرایی و عملیاتی شدن توافقات گذشته را خواستار شدند.

شناسه خبر: 119171 -

دوشنبه 29 دی 1399 - 21:46

در دیدار دکتر محمود واعظی و شاهین مصطفی اف که پس از برگزاری چهاردهمین نشست اقتصادی ایران و آذربایجان در تهران، انجام شد،  رئیس دفتر رئیس جمهور با ابراز خرسندی از روند خوب برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور اظهار داشت: روابط تهران – باکو از سال 92 تاکنون در همه زمینه ها رو به توسعه بوده و 13 دیدار روسای جمهور دو کشور نشان از اراده ایران و آذربایجان برای گسترش مناسبات است.

دکتر واعظی  با  اعلام آمادگی برای میزبانی از سفر رئیس جمهور آذربایجان به تهران، اظهار داشت: تبادل بیش از 100 هیات دیپلماتیک در سطح وزیران دو کشور و همچنین امضای بیش از 40 سند همکاری، اقدامات بزرگی است که در روابط دو کشور شاهد آن بوده ایم و روابط اقتصادی و تجاری ایران و آذربایجان برغم شیوع ویروس کرونا و محدودیت های ایجاد شده همچنان ادامه داشته و با رفع موانع رو به افزایش است.

رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به مذاکرات سران سه کشور آذربایجان ، ارمنستان و روسیه بعد از مناقشه قره باغ با استقبال از شرایط جدید ایجاد شده در منطقه، اظهار داشت: شرایط جدید می تواند زمینه های همکاری های چند جانبه بین کشورهای منطقه را ایجاد کنند.

دکتر واعظی همچنین از نهایی شدن موافقت نامه تجارت ترجیحی بین دو کشور خبر داد و افزود: تلاش ما این است که این موافقنامه تا یک ماه دیگر امضا شود که توسعه بیش از پیش همکاری های تجاری دو کشور را به همراه خواهد داشت.

رئیس دفتر رئیس جمهور همچنین با اشاره به ضرورت بازسازی مناطق مرزی آزاد شده آذربایجان که از جنگ آسیب دیده اند، تصریح کرد: شرکت های ایرانی می توانند در این بازسازی حضور گسترده ای داشته باشند و ساز و کاری طراحی خواهد شد که شرکت های ایرانی در این بازسازی نقش خوبی ایفا کنند.

معاون نخست وزیر ارمنستان نیز ضمن قدردانی از مواضع جمهوری اسلامی ایران در قبال مناقشه قره باغ و حمایت از تمامیت ارضی آذربایجان، از جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشور دوست و همسایه نام برد و بر توسعه و تعمیق روابط دو کشور در همه زمینه ها بویزه همکاری های اقتصادی و تجاری تاکید کرد.

"شاهین مصطفی اف" برگزاری چهاردهمین کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور را بسیار مطلوب توصیف کرد و گفت: با یک هیات 14 نفره در این نشست در قالب هفت کمیته تخصصی زمینه های مختلف همکاری با ایران را بررسی و درمورد اجرای پروژه های مشترک تصمیمات خوبی اتخاذ کردیم.

 

این مقام آذربایجانی با اشاره به امضای توافقنامه صلح با ارمنستان در نشست مشترک دو کشور با روسیه، گفت: مفاد این توافقنامه به پیشنهادی که از سوی ایران برای پایان مناقشه قره باغ ارائه شد بسیار نزدیک است و می تواند منافع طرفین را تامین کند.

شاهین مصطفی اف، با رد شایعات مطرح شده مبنی بر نادیده گرفته شدن منافع ایران با  احداث خط آهن آذربایجان – نخجوان، تاکید کرد: با احیای این خط آهن منافع 6 کشور ایران، آذربایجان، ارمنستان، روسیه، ترکیه و گرجستان تامین خواهد شد و این کشورها می توانند از طریق این خط آهن به یکدیگر متصل شده و همکاری های تجاری خود را گسترش دهند.

معاون نخست وزیر آذربایجان همچنین تاکید کرد: با نهایی شدن و امضای سند تعرفه تجارت ترجیحی دو کشور، شاهد توسعه همکاری های اقتصادی  وتجاری ایران و آذربایجان خواهیم بود و تسریع در اجرای سریعتر پروژه های مشترک از جمله سد خدا آفرین و توسعه همکاری های صنعتی میان دو کشور بویژه حضور و مشارکت شرکت های ایرانی در بازسازی مناطق آزاد شده آسیب دیده از جنگ را با جدیت دنبال می کنیم.

شناسه خبر: 119171

- دفتر رئیس‌جمهوری

- دیدارهای خارجی