دکتر واعظی در گفتگو با خبرنگاران:

اراده سیاسی و تفاهم میان ایران و جمهوری آذربایجان برای گسترش روابط در عالی ترین سطح وجود دارد/ روابط اقتصادی و تبادلات تجاری ایران و آذربایجان در دوران کرونا نیز حتی برای یک روز قطع نشد/ مرز ایران و آذربایجان همواره مرز صلح و دوستی بوده و هست

رئیس دفتر رئیس جمهور پس از دیدار با شاهین مصطفی اف معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان، در گفتگو با خبرنگاران این دیدار را سازنده و مثبت توصیف کرد و گفت: پس از پایان منازعه نظامی بین آذربایجان و ارمنستان، شرایط جدیدی در منطقه ایجاد شده و لذا لازم بود درباره مسائل فیمابین گفتگو و تبادل نظر کنیم.

شناسه خبر: 118790 -

سه شنبه 2 دی 1399 - 22:56

دکتر محمود واعظی با اشاره به سخنان رئیس جمهور آذربایجان که مرز با ایران را مرز صلح و دوستی نامیده بود، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران نیز مرز خود با آذربایجان را مرز صلح و دوستی و برادری می داند. معتقدیم امروز زمان تعمیق دوستی ها بین کشورهای منطقه است و برگزاری نشست های چند جانبه از جمله نشست سه جانبه بین ایران، روسیه و آذربایجان و نشست 5 جانبه میان ایران، روسیه، آذربایجان، ارمنستان و ترکیه می تواند به رفع سوءتفاهمات احتمالی میان کشورهای منطقه کمک کند.

وی اظهارداشت: در این دیدار درباره برگزاری نشست کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور در تاریخ 16 ژانویه به توافق رسیدیم و همچنین در خصوص همکاری های دوجانبه، به ویژه تسریع در اجرای پروژه های مشترک ریلی و احداث سد و نیروگاه گفتگو کردیم.

رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به اینکه روابط و تبادلات اقتصادی و تجاری دو کشور در دوران شیوع ویروس کرونا نیز حتی برای یک روز قطع نشد، ادامه داد: دو کشور در زمینه انعقاد موافقت نامه تجارت ترجیحی نیز به پیشرفت های خوبی رسیده اند. همچنین همکاری دو کشور برای ساخت کارخانه تولید اتوبوس، کامیون و تراکتور نیز پیشرفت های خوبی داشته است.

دکتر واعظی تاکید کرد: اراده سیاسی برای گسترش روابط ایران و آذربایجان در عالی ترین سطوح وجود دارد و روسای جمهور دو کشور در 7 سال گذشته 13 دیدار با یکدیگر داشته اند که نشانه خوبی از روابط حسنه فیمابین است.

شاهین مصطفی اف نیز در این گفتگو با تشکر از حمایت ها و موضع گیری های اصولی و سازنده جمهوری اسلامی ایران اظهارداشت: روسای جمهوری دو کشور در 7 سال گذشته روابط دوجانبه را به عالی ترین سطح ارتقا داده اند.

معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان افزود: در سایه اراده سیاسی قوی برای گسترش روابط دو کشور پروژه ها و همکاری های گسترده ای میان دو کشور پایه گذاشته شد که امروز درباره چگونگی تسریع در تکمیل این پروژه ها گفتگوهای سازنده ای داشتیم.

شناسه خبر: 118790

- دفتر رئیس‌جمهوری

- دیدارهای خارجی