رئیس دفتر رئیس جمهور در دیدار معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان:

ایران برای کمک به حل دائمی و قطعی مناقشه میان باکو – ایروان آماده است/ اختلافات میان کشورها به ویژه همسایگان باید از طریق مذاکره حل و فصل شود/ تاکید بر ضرورت تسریع در اجرای پروژه های مشترک

رئیس دفتر رئیس جمهور شامگاه سه شنبه در دیدار شاهین مصطفی اف معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان با ابراز خرسندی از پایان یافتن منازعه نظامی میان آذربایجان و ارمنستان گفت: جمهوری اسلامی ایران برای کمک به حل دائمی و قطعی مناقشه میان دو کشور همسایه آماده است.

شناسه خبر: 118788 -

سه شنبه 2 دی 1399 - 22:27

دکتر محمود واعظی اظهارداشت: ایران همواره معتقد بوده است که اختلافات میان کشورها به ویژه همسایگان باید از طریق مذاکره حل و فصل شده و جنگ به هیچ وجه نمی تواند جایگزین راه حل های سیاسی باشد.

وی برگزاری نشست های چند جانبه مثل اجلاس سه جانبه ایران، روسیه و آذربایجان یا اجلاس 5 جانبه ایران، آذربایجان، روسیه، ترکیه و ارمنستان را باعث نزدیکی کشورهای همسایه به یکدیگر و توسعه همکاری های سازنده و سودمند اقتصادی منطقه ای عنوان کرد.

رئیس دفتر رئیس جمهور اظهارداشت: ایران همانگونه که رئیس جمهور آذربایجان تاکید کرده است، مرز خود را با این کشور، مرز صلح و دوستی می داند و همواره به تمامیت ارضی همه کشورها احترام گذاشته و از سایر کشورها نیز خواسته است که به تمامیت ارضی یکدیگر احترام بگذارند.

دکتر واعظی تصریح کرد: ایران معتقد است و مکررا تاکید کرده است که دولت ها و همسایگان نباید اجازه مداخله قدرت های بیگانه را در روابط و مناسبات با یکدیگر بدهند و تاکنون هم شاهد بوده ایم که دخالت بیگانگان فقط موجب تشدید اختلاف و مناقشه میان همسایگان بوده و صلح و ثبات را در منطقه با مخاطره مواجه کرده است.

وی تاکید کرد: باید از هر گونه اقدام و یا حرکتی که موجب سوتفاهم و ایجاد زمینه های تیرگی روابط با دیگران می شود، پرهیز کرد.

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به توسعه روابط با آذربایجان و ایجاد شرایط جدید در مناسبات علاقمند است، خاطرنشان کرد: دو کشور باید تمام توان خود را برای تسریع در اجرای پروژه های مشترک مثل احداث خط آهن، سد و نیروگاه به کار بگیرند تا بستر گسترش تعاملات و روابط بیش از پیش فراهم شود.

دکتر واعظی گفت: اراده سیاسی مقامات عالی دو کشور بر گسترش روابط قرار دارد و در ملاقات امروز 16 ژانویه برای برگزاری نشست کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی تعیین شد که امیدوارم این مساله زمینه تسریع در اجرای پروژه های مشترک و گسترش روابط و همکاری های اقتصادی را بیش از گذشته فراهم کند.

شاهین مصطفی اف معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان نیز در این دیدار با ابلاغ سلام گرم رئیس جمهور آذربایجان به رئیس جمهور کشورمان، روابط دیرینه دو کشور و حمایت های همه جانبه ایران از آذربایجان طی سال های گذشته را همواره مایه دلگرمی مردم و دولت این کشور دانست و گفت: آقای الهام علی اف همواره مرز دو کشور را مرز صلح و دوستی می داند.

معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان اضافه کرد: به نمایندگی از مردم آذربایجان از مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران به ویژه مقام معظم رهبری و رئیس جمهور محترم و دولتمردان ایران در مناقشه قره باغ و حمایت از تمامیت ارضی آذربایجان تقدیر و سپاسگزاری می کنم.

مصطفی اف با اشاره به اینکه جمهوری آذربایجان همواره به تمامیت ارضی همه کشورها احترام گذاشته است، اظهار داشت: ایران همواره به عنوان کشوری بزرگ و همسایه ای دوست و برادر از جایگاهی بلند در میان مردم و دولت آذربایجان برخوردار بوده و روابط با ایران برای آذربایجان رابطه ای راهبردی بوده و هست.

شناسه خبر: 118788

- دفتر رئیس‌جمهوری

- دیدارهای خارجی