دکتر واعظی در آیین افتتاح رسمی سرای نوآوری و فن‌آوری واحد تهران غرب دانشگاه آزاد اسلامی:

غلبه نگاه کیفی و خلاقیت‌محور در دانشگاه آزاد اسلامی بسیار ارزشمند است/ امروز نخبه‌پروری و بهره‌گیری از افراد خلاق پایه اصلی قدرت در میان جوامع است/ اهمیت دادن به خلاقیت باید در تمام عرصه‌ها مورد توجه قرار گیرد و اصلی‌ترین خاستگاه خلاقیت دانشگاه‌ها هستند/ راه اصلی تحقق جهش تولید، اولویت و اهمیت دادن به نوآوری است

رئیس دفتر رئیس جمهور غلبه نگاه کیفی و خلاقیت‌محور در دانشگاه آزاد اسلامی را بسیار ارزشمند توصیف کرد و اظهار داشت: بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی متنی است که مقام معظم رهبری شخصاً خط به خط آن را انشا کردند و نگاه معطوف به پرورش خلاقیت و استفاده از ایده‌های جدید برای خلق ثروت در تحقق اهداف این بیانیه جایگاه بسیار مهمی دارند و لذا اقداماتی چون ایجاد مراکز نوآوری و فناوری در دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه آزاد اسلامی و برگزاری مسابقه‌های علمی نظیر مسابقه شهید موسوی دانشگاه آزاد اقدامات شایسته تقدیر هستند.

شناسه خبر: 118757 -

دوشنبه 1 دی 1399 - 13:36

دکتر محمود واعظی روز دوشنبه در آیین افتتاح رسمی سرای نوآوری و فن‌آوری واحد تهران غرب دانشگاه آزاد اسلامی گفت: در سالهای گذشته بزرگترین شرکتها و بنگاه‌های اقتصادی دنیا شرکت‌های پول‌محور و صنعتی بوده‌اند اما امروز این محوریت تغییر کرده و درآمدزاترین و ثروتمندترین بنگاه‌های اقتصادی، بنگاه‌های دانش‌بنیان و ایده‌محور هستند.

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه امروز مفهوم قدرت نیز تحت تاثیر این تحول قرار گرفته و دیگر قدرت با اتکای صرف بر سلاح و تجهیزات حاصل نمی‌شود، افزود: امروز نخبه‌پروری و بهره‌گیری از افراد خلاق پایه اصلی قدرت در میان جوامع است و خوشبختانه در کشورمان نیز حرکت خوبی در این جهت آغاز شده و دانشگاه‌ها از آموزش‌محوری به عرصه پژوهش‌محوری و تربیت و تقویت مهارت و خلاقیت و تبدیل آن به ثروت سوق یافته‌اند.

دکتر واعظی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری نیز تاکید زیادی بر اهمیت دادن به تبدیل ایده به ثروت به ویژه در دانشگاه‌ها داشته و دارند، اظهارداشت: برای توسعه پایدار موتور پیشران توسعه کشور باید بر چهار محور باور تصمیم‌گیران به اهمیت ایده‌پروری و تبدیل خلاقیت به ثروت، اصلاح مقررات زاید و سرهم آوردن تسهیلات لازم،‌ لزوم بهره‌گیری از سرمایه انسانی ماهر و استفاده از فناوری‌های نوین قرار گیرد.

رئیس دفتر رئیس جمهور با تاکید بر اینکه در این مسیر باید همه موانع و مشکلات با تکیه بر ایده‌های نو و خلاقانه رفع شوند، تصریح کرد: اقتصادهای سنتی در بطن خود محدودیت‌های زیادی برای بالندگی دارند اما نگرش‌های نو و خلاقانه هیچ محدودیت و مرزی را نمی‌شناسند و لذا باید اهمیت دادن به خلاقیت در تمام عرصه‌ها مورد توجه قرار گیرد و این نکته کلیدی نیز مورد توجه باشد که اصلی‌ترین خاستگاه خلاقیت دانشگاه‌ها هستند.

دکتر واعظی با اشاره به جهش تولید به عنوان شعار سال، راه اصلی تحقق این هدف را اولویت و اهمیت دادن به نوآوری دانست و خاطرنشان کرد: نگاه بخش قانون‌گذار کشور در دولت و دیگر بخش‌ها باید بر محور اولویت‌بخشی به نوآوری و خلاقیت و تسهیل مسیر فعالیت خلاقانه اصلاح شود و در این زمینه هر نوع تسهیلات و امکاناتی که لازم است فراهم شود. طی 7سال و نیم گذشته شاهد تلاش‌های آقای ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری برای ایجاد و تقویت نگاه حمایتی از فعالیت‌های دانش‌بنیان بوده‌ام که یکی از ثمرات آن رشد 100 برابری بنگاه‌های دانش‌بنیان بوده است.

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: در سه سال گذشته با جنگ تمام عیار اقتصادی مواجه بوده‌ایم و بیش از 10 ماه هست که شیوع کرونا نیز بر سختی‌های تحریم و جنگ اقتصادی افزوده است. در تمام این مدت بنگاه‌های دانش‌بنیان یار و کمک‌حال دولت و کشور در تامین نیازمندی‌هایی بوده‌اند که شاید هیچ‌کس فکر نمی‌کرد بتوانیم در داخل آنها را تولید کنیم.

دکتر واعظی با قدردانی از همه تلاش‌هایی که طی چهار دهه گذشته برای شکل‌گیری مجموعه بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی انجام شده است، ‌اضافه کرد: نگاه معطوف به گسترش کمی در دانشگاه آزاد امروز به نگاه معطوف به ارتقای کیفی تغییر یافته است و تفاوت دانشگاه آزاد با دیگر دانشگاهها این است که هر تغییری در هر بخش از آن یک تغییر در دانشگاهی به وسعت همه کشور است و این بسیار ارزشمند و شایسته قدردانی است و در همین جا از همه مسوولان و زحمت‌کشان دانشگاه آزاد اسلامی تشکر می‌کنم.

دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در این مراسم با تاکید بر اینکه تغییر نگرش و فرهنگ در زمینه محوریت یافتن خلاقیت و ایده‌پروری در دانشگاه‌ها اتفاق افتاده است، گفت: امروز  یک زیست بوم جدید در دانشگاه‌ها و مراکز علمی در حال شکل‌گیری و جایگزینی است که اقتصاد کشور، زندگی عمومی مردم و بینش آنها به راههای کسب درآمد و خلق ثروت را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

دکتر ستاری اظهار داشت: ایجاد مراکزی مثل سرای نوآوری و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی می‌تواند این فرایند را تسهیل و تسریع کند و از این پس دانشگاههای کشور از جمله دانشگاه آزاد اسلامی نیز می‌توانند با جذب دانشجویان نخبه و بهره‌گیری از خلاقیت و ایده‌های نوآورانه آنان به ایجاد روند پایداری برای تولید ثروت از محل تبدیل ایده‌ها به محصول تکیه کنند.

مهندس محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در ادامه این مراسم با بیان اینکه خانه اقتصاد نوین و دیجیتال دانشگاه است، تصریح کرد: امروز شاهد آن هستیم که فعالیت‌های نوآورانه در دانشگاهها و واحدهای مرتبط در دستگاههای مختلف به شکل مطلوبی با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و مشغول کار هستند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تشکر از تلاش‌های مجموعه دانشگاه‌ آزاد اسلامی برای راه‌اندازی واحدهای فعالیت نوآورانه خاطرنشان کرد: تلاش‌های دولت تدبیر و امید برای توسعه زیرساخت‌های ارتباطی که به گواه تایید مراجع بین‌المللی بسیار مطلوب بوده است، تاثیر بسزایی در سوق یافتن مراکز دانشگاهی و علمی به سوی فعالیتهای دانش‌بنیان و خلاقیت‌محور بوده است.

دکتر تهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی نیز با اشاره به اینکه مردم دیگر انتظار ندارند که دانشگاه صرفا یک مرکز آموزشی باشد و توقع دارند فرزندانشان در دانشگاه مهارت لازم برای اشتغال به کار را نیز فراگیرند، گفت: از ابتدای حضور در مجموعه دانشگاه آزاد با درک این انتظار مردم، به دنبال تغییر جهت حرکت دانشگاه و تبدیل آن به خانه خلاقیت و ایده‌پروری رفتیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اضافه کرد: امسال برای اولین بار دانشگاه آزاد اصفهان 2هزار دانشجو با انجام مصاحبه و بورسیه بخش صنعت جذب کرد و بزرگترین سرای فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد نیز در ایام پیروزی انقلاب اسلامی در تهران افتتاح  خواهد شد.

دکتر تهرانچی تصریح کرد: امروز تمرکز دانشگاه آزاد بر ایجاد فضاهای نوین آموزشی برای تبادل علم بین دانشگاه و اقتصاد و صنعت است و دیگر نمی‌توان گفت که دانشگاه صرفا یک مرکز فرهنگی است و مسوولیتی در زمینه اشتغال دانشجویانش ندارد.

وی تاکید کرد: خودِ بخش آموزش عالی کشور که شامل دانشگاه آزاد اسلامی و دیگر دانشگاههای فعال در کشور است اقتصاد بزرگی دارند که اداره آن با نگاه جدید می‌تواند منشاء تحولات مثبتی در عرصه اقتصاد علم در کشور داشته باشد.

شناسه خبر: 118757

- دفتر رئیس‌جمهوری

- جلسات

فیلم مرتبطاخبار برگزیده