رئیس دفتر رئیس جمهور در حاشیه جلسه هیات دولت:

سند همکاری راهبردی 25 ساله ایران و چین در راستای منافع دو دولت و دو ملت است/ دکتر ظریف بزودی عازم پکن می شود؛ امیدواریم این سند در دولت دوازدهم نهایی شود/شکست آمریکا در پیشبرد مکانیزم ماشه؛ هر کسی الفبای سیاست و اقتصاد را می دانست وارد چنین قماری نمی شد /ماشه‌ای که ترامپ و پمپئو دنبالش بودند، برای تغییر فضای انتخابات آمریکا کارساز نبوده و اثری نداشته است/ احتمال اعمال محدودیت برای برخی صنوف درصوت تشدید بیماری کووید 19 در فصل پاییز/ رئیس جمهور مقید به رعایت پروتکل های بهداشتی بوده و برای حضور در جلسات تابع تصمیم ستاد ملی کرونا است

رئیس دفتر رئیس جمهور سند همکاری راهبردی 25 ساله ایران و چین را بسیار مهم و در راستای منافع دو دولت و دو ملت ایران و چین و اثر گذار بر مسایل منطقه دانست و ابراز امیدواری کرد که این سند در دولت دوازدهم نهایی شود.

شناسه خبر: 117414 -

چهارشنبه 2 مهر 1399 - 13:54

دکتر محمود واعظی روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت و در پاسخ به این پرسش که اهمیت این سند همکاری راهبردی ایران و چین در چه بخش هایی است و آیا در همین دولت امضا و نهایی خواهد شد؟، گفت: دکتر ظریف وزیر امور خارجه در آینده نزدیک برای تبادل نظر پیرامون این موضوع عازم پکن می شود و یک تیم اقتصادی نیز وی را همراهی خواهند کرد.

وی با اشاره به همکاری های گسترده اقتصادی و سیاسی ایران و چین افزود: افزود: این سند باعث می‌شود که بتوانیم هدفمند برای دستگاه‌های مختلف‌مان برنامه‌ریزی کنیم. فکر می‌کنم این سند هم روی روابط ایران و چین و هم در ارتباط با مسایل منطقه اثرگذار است.

رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به پرسشی در باره تلاش آمریکا برای بازگرداندن قطعنامه های ضد ایرانی شورای امنیت و آیا اینکه به تنهایی قادر به این کار خواهد بود، گفت: دولت آمریکا طی 33 روز گذشته بدون هیچ مبنای سیاسی و حقوقی در این عرصه تلاش کرد و به نظرم کاری انجام داد که اگر کسی الفبای سیاست و اقتصاد را بداند وارد چنین قماری نمی شود که از همان ابتدا می داند بازنده است.

دکتر واعظی اظهارداشت: نه تنها بارها توسط ایرانی ها بلکه حتی توسط دیپلماتها و حقوقدانان آمریکایی نیز گفته شده که دولت ترامپ که بارها برجام را یک توافق بد عنوان کرده و از خروج از این توافق، با افتخار یاد می کند، بر چه مبنا و استنادی می خواهد یکی از بندهای همین توافق را اجرا کند!

 وی با قدردانی از جامعه بین‌المللی، اعضای دائم شورای امنیت، اتحادیه اروپا، کشورهای اروپایی و بویژه چین و روسیه به عنوان دو کشور دوست گفت: انصافاً در این یک ماه گذشته این کشورها مواضع بسیار صریح و روشن گرفتند و حتی دیروز هم آقای مکرون در صحبت‌هایشان در سازمان ملل، این اقدام آمریکا را که هیچ مبنایی ندارد، محکوم کرد و صریحا گفت آنچه که در قطعنامه 2231 است به قوت خودش باقی است که معنایش برداشته شدن تحریمهای تسلیحاتی ایران از اواخر مهرماه است و وزیر امور خارجه روسیه نیز همین نکته را به صراحت اعلام کرد.

رئیس دفتر رئیس جمهور اظهارداشت: به نظر می‌رسد که امروز همه چی مشخص است، آن ماشه‌ای که آقای ترامپ و آقای پمپئو دنبالش بودند و چقدر هم تبلیغ کردند، به هیچ وجه نه طرفدار پیدا کرد و نه عملیاتی شد.

دکتر واعظی گفت: آن هدف پنهانی هم که اینها با توجه به عقب افتادن ترامپ از رقابت انتخاباتی به دنبال تغییر فضای انتخابات بودند به نظر می‌رسد برایشان کارساز نبوده و هیچ اثری نداشته است.

وی با توجه به پشت کردن جامعه جهانی و شورای امنیت به درخواست آمریکا و حمایت از برجام و قطعنامه 2231 گفت:  این روند باید یک درس عبرتی برای دولت آمریکا باشد که مسایل تبلیغاتی و انتخاباتی را با مسایل سیاسی گره نزند.

رئیس دفتر رئیس جمهور در ادامه درخصوص احتمال اعمال محدودیت برای صنوف پرخطر با توجه به مواجه شدن با افزایش تعداد مبتلایان به کرونا در فصل پاییز، با تاکید بر اینکه سلامتی مردم برای ما از چیز دیگری مهمتر است، گفت: با توجه به تجربیات بدست آمده در ستاد مقابله با  ویروس کرونا در موج های اول و دوم این بیماری، بنای ما بر این است که شرایط را رصد و با دقت کار را دنبال کنیم و هر جا که لازم هست مقطعی برای آن مورد خاص تصمیم گیری و اعمال کنیم.

دکتر واعظی خاطرنشان کرد:  برخی از فعالیت‌ها هست که باید دستورالعمل‌ها در مورد آنها با دقت بیشتری رعایت شود و درمورد برخی دیگر از فعالیت‌ها نیز عملا وقتی که شرایط کمی سخت می‌شود ممکن است تصمیمات جدیدی را اتخاذ کنیم.

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه امروز شاهد این هستیم که متاسفانه آمار فوتی‌ها بدلیل ابتلا به کرونا در حال افزایش است، گفت: اگر می‌بینیم امروز در کشور فوتی‌ها افزایش پیدا می‌کند این وضعیت حاصل اقداماتی است که به علت عدم رعایت اصول بهداشتی در حدود یک ماه قبل انجام شده درحالی که بارها درمورد لزوم رعایت کامل پروتکل های بهداشتی صحبت و تاکید شده است.

دکتر واعظی در عین حال خاطرنشان کرد: در جلسه روز پنج شنبه کمیته های تخصصی ستاد مقابله با کرونا و همچنین جلسه روز شنبه ستاد ملی کرونا تصمیمات لازم در این زمینه اتخاذ خواهد شد.

از رئیس دفتر رئیس جمهور درخصوص وضعیت وصول مطالبات ارزی  ایران از کره جنوبی سوال شد که در پاسخ گفت: پیگیری هایی در این زمینه انجام شده و مقدمات انجام یکسری فعالیت‌های حقوقی هم آغاز شده است.

دکتر واعظی درخصوص حضور رئیس جمهور در جلسه رای اعتماد مجلس شورای اسلامی به وزیر پیشنهادی صمت ، با بیان اینکه ستاد ملی مقابله با کرونا برای حضور مقامات کشور در جلسات دستورالعمل هایی ابلاغ کرده که براساس آن عمل می شود، گفت: سلامتی هر فرد ایرانی برای همه ما ارزش دارد، فرقی نمی کند که رئیس جمهور، وزیر و یا یک فرد معمولی باشد.

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه ابتلا شدن شخصی مانند رئیس جمهور و بستری شدن طولانی مدت وی به روند جاری امور کشور لطمه وارد خواهد کرد، افزود: رئیس جمهور درمورد حضور در جلسات به دستورالعمل های ستاد ملی مقابله با کرونا عمل می کنند و بارها اعلام کرده اند که اگر من به عنوان رئیس ستاد ملی، دستورالعمل‌های ابلاغی را رعایت نکنم چگونه می توانم به دیگران بگویم رعایت کنند.

دکتر واعظی درخصوص احتمال حضور رئیس جمهور درجلسه رای اعتماد مجلس به صورت ویدئو کنفرانس، گفت: این موضوع بستگی به سیاست هیات رئیسه مجلس دارد، آقای رئیس جمهور به جد علاقمند هستند از وزیر پیشنهادی خود برای کسب رای اعتماد در مجلس حمایت کنند.

شناسه خبر: 117414

- دفتر رئیس‌جمهوری

- جلسات

- مصاحبه ها

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده