دکتر واعظی در پایان جلسه هیات دولت:

نیازمند وزیری هستیم که ارزاق مردم، کالا و بازار را نمایندگی کند/امیدوارم هفته آینده وزیر صمت را به مجلس معرفی کنیم/ باید جلوی دلال بازی در بازار خودرو را بگیریم و خودرو به کسانی برسد که نیازمند هستند/ترامپ برای جبران عقب ماندگی در انتخابات به کارهای پوپولیستی روی آورده است/ ادعای نشریه آمریکایی و توئیت آقای ترامپ، از نظر ما هیچ پایه و اساسی ندارد/ همانند گذشته، ایران اگر بخواهد کاری انجام دهد، آنرا از قبل اعلام و اقدام می کند

رئیس دفتر رئیس جمهور ابراز امیدواری کرد که هفته آینده وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت به مجلس شورای اسلامی معرفی شود.

شناسه خبر: 117318 -

چهارشنبه 26 شهريور 1399 - 13:50

دکتر محمود واعظی روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در گفت و گو با خبرنگاران و در پاسخ به سوالی درخصوص زمان معرفی وزیر صنعت، معدن و تجارت، اظهارداشت: فردی را بعنوان وزیر صمت معرفی کردیم که متاسفانه با همه لیاقت‌ها و شایستگی‌هایی که داشت رای نیاورد. اینطور نیست که 10 نفر بعنوان وزیر وجود داشته باشد که هر کسی رد شود بلافاصله یکی دیگر را معرفی کنیم. نمی‌توانیم برای وزارتخانه ای با این اهمیت و به این مهمی بدون مطالعه، تصمیم بگیریم.

وی افزود:  لذا بلافاصله بعد از اینکه آقای مدرس خیابانی رای نیاورد مطالعات‌ و بررسی را شروع کردیم، با بررسی 15 الی 16 گزینه به 5 نفر رسیدیم و الان به 3 نفر رسیده ایم و امیدوارم که از بین این سه نفر ، هفته آینده یکنفر را به مجلس معرفی کنیم.

رئیس دفتر رئیس جمهور اظهارداشت: وزارت صمت در گذشته چهار وزارتخانه بوده و امروز یک وزارتخانه شده است. از ابتدا نظر دولت بر این بود که حالا اگر آن سه وزارتخانه می‌خواهد یکی باشد حرفی نیست ولی جنس وزارت بازرگانی کاملا متفاوت است.

دکتر واعظی با بیان اینکه نیازمند وزیری هستیم که ارزاق مردم، کالا و بازار را نمایندگی کند، گفت: طبیعی است هر کسی وزیر صمت شود آنقدر در رابطه با صنعت و معدن گرفتاری دارد که کمتر به این بخش می‌پردازد مخصوصا امسال هم که سال جهش تولید هست، هر فردی وزیر می شود باید روی شعار سال و تحقق مطالبه مقام معظم رهبری تمرکز کند.

رئیس دفتر رییس جمهور خاطرنشان کرد: بر این اساس، نظر دولت از ابتدا بر تشکیل وزارت بازرگانی بوده است لذا مجلس قبل هم لایحه دولت در این زمینه را تصویب کرد و شورای نگهبان نیز اصول آن را به تصویب رساند و فقط یک تبصره ماند که این تبصره به این مجلس افتاد و از ابتدای تشکیل مجلس هم منتظر مانده بودیم که به نتیجه نرسید.

رئیس دفتر رییس جمهور در ادامه در پاسخ به سوالی درباره اقدامات دولت برای مقابله با گرانی‌ها، تامین کالاهای اساسی و حذف ارز 4200 تومانی اظهارداشت: دولت هیچ بحثی برای حذف ارز 4200 تومانی ندارد و با همه محدودیت‌های  موجود، ارز 4200 تومانی را نگه داشتیم برای اینکه کالای ارزان به دست‌ مردم برسد.

دکتر واعظی گفت: متاسفانه دو اتفاق دارد می‌افتد یکی در شبکه توزیع و دیگری در حوزه افرادی است که کالا وارد می‌کنند و دلال بازی و واسطه گری انجام می‌شود لذا  قیمت کالای وارد شده خیلی بالاتر از حد معمول می شود از این رو امروز رئیس جمهور دستور دادند دکتر جهانگیری با وزیر جهاد کشاورزی و معاونین‌شان و سرپرست وزارت صمت و معاون‌شان و همه مسوولین ذیربط در جلسه ای مساله گرانی و توزیع را ساماندهی کنند.

دکتر واعظی با اشاره به دلایل کوچکتر شدن لیست ارز 4200 تومانی اظهارداشت: اقلامی که حذف شده اند این خاص تولیدکنندگان داخل است از جمله چای و برنج، برای چای ارز 4200 تومانی می‌دادیم در صورتی که بخش قابل توجهی چای در داخل کشور تولید می‌شد لذا از روز اول خواسته همه تولیدکنندگان چای این بود که این برداشته شود به هر حال این کار انجام شد، برنج هم همینطور است یا مثلا کره، با ارز  4200 تومانی کره وارد می شد اما 60 درصد آن در صنعت استفاده می شد.

رئیس دفتر رئیس جمهور همچنین در رابطه با حذف ارز 4200 تومانی برای کود شیمیایی گفت: درباره کود شیمیایی برای کشاورزان، وزیر جهاد کشاورزی پیشنهاد کرد به جای اینکه، محصولات را مقداری ارزان‌تر بخرید و به مواردی مانند کود و سم ارز 4200 تومانی بدهید، محصولات تولیدی را بالاتر بخرید و بطور مثال بجای 2 هزار تومان، 2هزار و 500 تومان بخرید. امسال هم بنای دولت بر این است که خرید قیمت‌های تضمینی‌ را مقداری بالاتر ببرد که کشاورزان بتوانند کود و مواردی را که می‌خواهند، خودشان تامین کنند.

رییس دفتر رییس جمهور در پاسخ به سوالی درباره وجود نوسان در بازار خودرو، گفت: تولید خودرو در مقایسه با سال گذشته و حتی ماههای گذشته بالا رفته است ولی متاسفانه خودرو به جای اینکه به یک وسیله استفاده تبدیل شود به یک وسیله‌ای برای سرمایه‌گذاری و خرید و فروش تبدیل شده است، بر این اساس دستورالعمل دادیم که خودروساز خودرو را به کسانی بفروشد که نیازمندند و قبلا هم خودرو نخریده اند. در این رابطه هم بعضا سوء استفاده هایی می شود که باید برطرف شود. راه حل این است که جلوی دلال بازی را بگیریم و خودرو به کسانی برسد که نیازمند هستند.

دکتر واعظی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره مکانیزم ماشه گفت: در طول 25 روز گذشته‌ای که این کار شروع شده وزارت خارجه و شخص آقای رئیس جمهور به طور مدام آنرا دنبال می‌کنند چرا که این موضوع بسیار مهمی و هم یک پیروزی بزرگی برای کشور است و هم اینکه به نوعی تیر آخری است که آقای ترامپ می‌خواهد شلیک کند.

رئیس دفتر رییس جمهور خاطرنشان کرد: درگذشته در هیچ کدام از اقدامات خود موفق نشدند و امروز هم به موضوعی متوسل شدند که این موضوع از نظر حقوقی هیچ پایه و اساسی ندارد و همه دنیا به صراحت گفتند که عضو برجام نیستید و از سازوکار برجام نمی‌توانید استفاده کنید. حتی دوستان‌شان در شورای امنیت سازمان ملل همین حرف را زدند.

دکتر واعظی گفت: امروز آمریکا در میان 15 عضو شورای امنیت تنها مانده و هیچ کشوری با آن همراهی نکرده است، اخیرا وزرای خارجه سه کشور اروپایی و هماهنگ کننده اتحادیه اروپا مصاحبه کردند و بیانیه دادند که به هیچ وجه آمریکا نمی‌تواند از مکانیزم ماشه استفاده کند و به همین دلیل هم دبیرخانه شورای امنیت هم هیچ اقدامی نکرد، حتی تشکیل جلسه هم نداد، بر این اساس آنها تفسیر خودشان را دارند.

رئیس دفتر رئیس جمهور تصریح کرد: آنچه که باید متوجه باشیم این است که هیچ کشوری در دنیا با آنها همراهی نمی‌کند، این حرکت آنها هیچ مبنای حقوقی و سیاسی ندارد و آمریکا می‌خواهد با توسل به زور خودش آنرا اجرا کند که در آن هم موفق نمی‌شود چون که عملا هر آنچه که زور داشت در این 2 سال و نیم گذشته استفاده کرده و آخرش به اینجا رسیده است و روز شنبه باید منتظر این باشیم که یک پیروزی بزرگ دیگری را رقم می‌زنیم.

 دکتر واعظی خاطرنشان کرد: البته ممکن است که خودِ ترامپ مصاحبه کند و حرفهایی بزند، ممکن است در منطقه رژیم صهیونیستی با آن همراهی کند و یکی دو تا از این کشورهای کوچکی که دیروز آن موافقتنامه ننگین را با رژیم صهیونیستی در واشنگتن امضا کردند، دو کلام حرف بزنند ولی بدانید که جامعه جهانی، اعضای شورای امنیت، روسیه، چین، اتحادیه اروپا و دبیر کل، همه اینهایی که حرف‌ هایشان در دنیا اعتبار دارد اینها با ایران همراه هستند و می‌گویند این سازوکار، سازوکارِ بیرونِ برجام است.

رئیس دفتر رئیس جمهور اضافه کرد: برجام ساز و کاری دارد که اجازه نمی‌دهد کسی که از برجام بیرون رفته است بخواهد قطعنامه‌های گذشته سازمان ملل را فعال کند به نظر من یک پیروزی حقوقی، سیاسی و بین‌المللی بزرگی برای مردم ایران خواهد بود.

دکتر واعظی در پاسخ به سوالی درباره ادعای اخیر ترامپ در رابطه با توافق با ایران پس از انتخابات اظهارداشت: بعد از 3.5 سال که این فرد این همه حرف‌های بی‌ربط زده و خیالبافی‌هایی کرده نه فقط درباره ایران بلکه درخصوص  کرونا و حتی مردم و سیاست‌های خودشان ، چگونه می توان به حرف‌های وی اعتماد کنیم.

رئیس دفتر رئیس جمهور خاطرنشان کرد: ایشان در رقابت‌های انتخاباتی خیلی عقب افتاده است. یعنی الان فاصله‌اش با آقای بایدن با اینکه الان حدود 50 روز به انتخابات مانده است در برخی از نظرسنجی‌ها 10 درصد، 8 درصد و در حالت خوشبینانه‌6 درصد عقب افتاده است. طبیعی است که باید به هر ابزاری متوسل شود تا افکار عمومی را جلب کند لذا به کارهای پوپولیستی روی آورده است.

دکتر واعظی افزود: همین کاری که دیشب انجام شد هم یک کار پوپولیستی بود و برای کاری که هیچ چیزی ندارد آن بساط را راه انداخته بودند.

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: در یک ماه گذشته پنجمین بار است که اعلام کرده اگر پیروز شوم ظرف یک ماه مشکلم را با ایرانی‌ها حل می‌کنم و توافق می‌کنیم. مگر می‌شود یکطرفه برای خودش حرفی بزند. نمی‌دانم مبنای حرف ایشان چیست ولی می‌توانم بگویم که اینها در آن هدف‌گذاری که برای تحریم کرده بودند به بن بست رسیده‌اند. یعنی آن تحریم که قرار بود اینها را طی 3، 4 ماه به هدفشان برساند به نتیجه نرسیده است.

دکتر واعظی تاکید کرد:  اینها قرار بود به زعم خود  با این تحریم و فشار حداکثری حکومت ایران را در سال 97 در اردیبهشت عوض کنند اما امروز حرف‌های دیگری می‌زنند معنی حرف ترامپ این است که فشار حداکثری و تحریم جواب نداده و دنبال راه دیگری باید بگردند.

دکتر واعظی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره شبکه ملی اطلاعات گفت: با توجه به حکمی که حضرت آقا داده بودند برای اینکه هم شورای عالی فضای مجازی و هم وزارت ارتباطات و هم مرکز ملی فضای مجازی تسریع کرده و زمینه را بیشتر فراهم کنند که شبکه ملی اطلاعات سرعت بیشتری بگیرد و به نوعی نیازمندی‌های داخل کشور را بر آورده کند،کار بسیار خوبی را وزارت ارتباطات بعد از آن حکم کردند و هماهنگی نزدیکی بین وزارتخانه‌های مختلف و سازمان‌های مختلف انجام شد و دیروز پس از 3، 4 جلسه در شورای عالی فضای مجازی، موفق شدیم این کار بزرگ را انجام دهیم.

رئیس دفتر رئیس جمهور اضافه کرد: امروز عملاً تقسیم کارها انجام شده، معماری شبکه مشخص شده و معلوم شده که به دنبال چه هدفی هستیم و چگونه باید این مسیر را دنبال کنیم. امیدوارم که با زیرساخت‌های خوبی که در وزارت ارتباطات برای اینترنت و شبکه داخل فراهم شده، شبکه ملی اطلاعات مراحل بعدی را طی کند. همزمان دولت الکترونیک را هم با سرعت پیش می‌بریم. فکر می‌کنیم در مدتی که کرونا وجود دارد، باید هر چه می‌توانیم کارهای مردم را از طریق خدمات الکترونیکی انجام دهیم.

دکتر واعظی در پاسخ به سوالی درباره ادعای نشریه آمریکایی مبنی بر طرح ایران برای ترور سفیر آمریکایی به تلافی ترور شهید سلیمانی و واکنش ترامپ در این زمینه اظهارداشت: آنچه که آن نشریه منتشر کرده و آن توئیتی که آقای ترامپ زد از نظر ما هیچ پایه و اساسی ندارد. اگر بخواهیم کاری انجام دهیم آنرا اعلام می‌کنیم. همانطور که در گذشته به تلافی حمله‌ای که به سردار رشید ما کردند از قبل اعلام و اقدام کردیم لذا اینگونه اقدامات، اقدامات گروه‌های کوچکی است که پایه و اساسی ندارند و اصل این خبر هم درست نیست.

دکتر واعظی تصریح کرد: آقای ترامپ با توجه به شرایط بدی که در انتخابات دارد، ممکن است، بخواهد یک حادثه‌ای درست کند که افکار عمومی مردم آمریکا را از بحث انتخابات برای رأی آوری منحرف کند لذا باید در داخل کشور مراقب باشیم. باید حواسمان جمع باشد هیچ بهانه‌ای دست دشمن نباشد که بخواهد از این چیزها استفاده کند. در ماه‌های گذشته مردم، مسئولین و قوای نظامی ما خیلی هوشمندی به خرج دادند و باید در 45 روز آینده هم ادامه دهیم و ان‌شاء الله عبور کنیم. نباید به گونه‌ای رفتار کنیم که آنها برای انتخابات خودشان از ما استفاده کنند.

رئیس دفتر رئیس جمهور در خصوص طرح مجلس برای اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری گفت: نظر دولت بر این است که لایحه‌ای که مراحل خود را در کمیسیون های مختلف با حضور تمام ذینفعان طی کرده و در خود دولت هم بحث شده، باید آن لایحه به بحث گذاشته شود. تعداد زیادی از لوایح در مجلس گذشته انجام نشد و الان در این مجلس هم به جای اینکه به آن لوایح بپردازند و اگر لوایح اشکالی دارد آن را اصلاح کنند دنبال طرح هستند. لذا نظرم این است که روی این لایحه‌ای که دولت داده، متمرکز شوند.

دکتر واعظی در پاسخ به ادعای مطرح شده در برخی رسانه های در رابطه با نقش رئیس دفتر رئیس جمهور در دولت تاکیدکرد: همیشه نقشم در دولت این بوده که بیشتر تفاهم بوجود بیاورم و  اگر مشکلاتی بوده، مشکلات را قبل از اینکه به چیزی برسد، حل کنم لذا اینگونه ادعاها پایه و اساسی ندارد و خبرسازی است. معلوم است که آقای رئیس جمهور وزیری را معرفی می‌کند. طبیعی است که مقدمات این را براساس نظراتی که آقای رئیس جمهور دارد ، در دفتر رئیس جمهور فراهم می‌کنیم.

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: به نظر من یک دست و سیاستی است که با مطرح کردن این مسایل می‌خواهند هم دولت و هم رئیس جمهور را تضعیف کنند و هم می‌خواهند بگویند در داخل دولت اختلاف است در صورتی که هم رئیس جمهور و هم دولت اقتدارش را دارد و هم اینکه بین همه اعضای کابینه تفاهم وجود دارد و لذا این حرف‌هایی که زده می‌شود، متعلق به بعضی از اتاق فکرها است.

شناسه خبر: 117318

- مصاحبه ها

- دفتر رئیس‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده