دکتر واعظی در حاشیه جلسه هیات دولت:

نباید با بورس هیجانی برخورد کرد/ در زمینه بورس تنها شورای عالی بورس تصمیم گیری می کند/ حجم روابط بین ایران و ترکیه در سال تا 30 میلیارد دلار افزایش می یابد/ دستورات رئیس جمهور به وزارت صمت برای تمرکز در بازار خودرو/ کارخانجات خودروسازی موظف به عرضه تولیدات خود در بازار هستند/ احتمال معرفی گزینه پیشنهادی وزارت صمت در هفته آینده

رئیس دفتر رئیس جمهور درخصوص برنامه های دولت برای حمایت از بازار سرمایه با تاکید براینکه نباید با بورس هیجانی برخورد کرد، گفت: ماندن مردم در بورس، سودآوری و عدم ریزش سهام برای دولت اهمیت اساسی دارد.

شناسه خبر: 117201 -

چهارشنبه 19 شهريور 1399 - 14:18

دکتر محمود واعظی روز چهارشنبه در حاشیه جلسه دولت در گفت و گو با خبرنگاران در پاسخ به سوالی درخصوص ادعای دخالت دولت در بازار بورس، تصریح کرد: دولت دخالت مستقیم ندارد و براساس قانون حتی رئیس سازمان بورس اوراق بهار هم نمی تواند در مسایل این بازار سرمایه دخالت کند بلکه تنها شورای عالی بورس که از همه حوزه های مختلف و بخش خصوصی در آن حضور دارند، در این زمینه تصمیم گیری می کند.

دکتر واعظی با اشاره به اینکه حتی زمانیکه مقام معظم رهبری سهام عدلت را آزاد کردند، این اجازه را به شورای عالی بورس دادند، افزود: دولت تنها از سرمایه مردم صیانت و مراقبت کرده و به اجرایی شدن سیاست های شورای عالی بورس کمک می کند.

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه هیچ کشوری در دنیا نمی تواند مدعی شود که بازار بورس آن همیشه مثبت است، اظهار داشت: طبیعت بورس، منفی و مثبت شدن در زمان های مختلف است و مهم مثبت شدن جمع نموداری این منحنی است.

دکتر واعظی افزود: رسانه ها و صداوسیما باید در این زمینه فرهنگ سازی کنند چراکه در تمام دنیا بورس به عنوان بازار کوتاه مدت عمل نمی کند و نگاه به بورس آینده نگری نسبت به  شرکت ها است و سرمایه گذاران در بورس همانند مالک در آن شرکت شریک می شوند و پس از صبر 6 ماهه تا یک ساله، سود خوب و مناسبی خواهند داشت .

رئیس دفتر رئیس جمهور خاطرنشان کرد: حرکت به سمت خرید یک سهم خاص که از حدی رشد کند و یک حباب و رشد کاذب  بوجود  آید و یا اینکه در یک دوره براساس تبلیغات منفی و برخی سخنان سیاسی در داخل همه در صف فروش آن قرار گیرند، اشکال دارد.

وی ادامه داد: اگر در فروش و خرید هیجانی برخورد نکنیم، قطعا همه سود می برند و تجربه در دنیا و داخل ثابت کرده که بازار سرمایه باید مشارکت خرد و کلان را داشته باشد و در میان مدت و بلند مدت سود آور باشد.

رئیس کمیسیون مشترک همکاری های ایران و ترکیه در پاسخ به سوالی درباره نتایج ششمین جلسه شورای عالی همکاری‌های راهبردی ایران و ترکیه با اشاره به اهمیت گسترش روابط با همسایگان در همه دولت ها و در زمینه های مختلف، گفت: حجم روابط در ماه های گذشته به دلیل شیوع کرونا و بسته شدن مرزها، حدود 80 درصد کاهش یافته بود.

دکتر واعظی افزود: با برگزاری ششمین جلسه شورای عالی همکاری‌های راهبردی ایران و ترکیه، تمامی ابعاد محتلف بحث و تبادل نظر شد و روسای جمهور تاکید کردند که وزرا و روسای کمیسیون های مشترک تلاش کنند تا حجم روابط بین دوکشور در سال تا 30 میلیارد دلار افزایش یابد.

رئیس دفتر رئیس جمهور روابط بانکی، گمرکی، انرژی، صادرات و سرمایه گذاری را از دیگر محورهای مذاکرات این نشست برشمرد و تصریح کرد: دو کشور مذاکرات مثبت و اراده جدی برای گسترش همکاری ها داشتند و تصمیم گرفته شد، کمیسیون مشترک اقتصادی و کمیته ای در این کمیسیون  برای رفع موانع در آینده نزدیک تشکیل شود.

دکتر واعظی درباره معرفی گزینه نهایی وزارت صنعت، معدن و تجارت به مجلس شورای اسلامی، گفت: این موضوع در حال بررسی است و تلاش می کنیم فردی معرفی شود که در نهایت در مجلس تایید صلاحیت شود و الان تا پنج گزینه به رئیس جمهور معرفی شده که امیدواریم تا هفته بعد به جمع بندی نهایی برسیم.

رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به سوالی درباره افزایش قیمت خودرو در روزهای گذشته به بحث های انجام شده در ستاد اقتصادی دولت و دغدغه دولت و رئیس جمهور در این زمینه  تاکید کرد: دکتر روحانی پس از مطالعه گزارشات، به وزارت صمت دستور دادند در مساله گرانی ها به طور عام و همچنین گرانی خودرو که از حالت عادی خارج شده است، متمرکز شوند و کارخانجات خودروسازی موظف هستند تولیدات خود را به بازار عرضه کنند.

دکتر واعظی افزود: امروز بحث خودرو بیشتر به دلالی ها و واسطه گری ها بازمی گردد که باید جلوی این کار گرفته شود و وزارت صمت اقدامات خود در این زمینه را آغاز کرده است و در جلسه بعدی ستاد اقتصادی دولت گزاراشات ارایه می شود تا با انجام اقدامات مناسب بازار خودرو آرام شود.

شناسه خبر: 117201

- دفتر رئیس‌جمهوری

- مصاحبه ها

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده