دکتر واعظی در حاشیه جلسه هیات دولت:

طرح مساله شکایت آمریکا از ایران در شورای امنیت بدلیل نقض توافق هسته ای، به یک شکست دیگری برای واشنگتن می انجامد/ طرح بکارگیری مکانیسم ماشه بدلیل وضعیت خیلی ضعیف آقای ترامپ در انتخابات و انحراف افکار عمومی آمریکا است/ سیاست کلی رئیس جمهور و دولت افزایش حقوق بازنشستگان و حقوق بگیران با درآمد پایین است/ در حدود یکصد نوع واکسن در کشور در حال ساخت است

رئیس دفتر رئیس جمهور درباره ادعای جدید وزیرخارجه آمریکا و طرح مساله شکایت از جمهوری اسلامی ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد بدلیل نقض توافق هسته ای، تاکید کرد: آمریکا از زمان خروج از برجام همواره در تمام اقدامات حقوقی شکست خورده است و اینگونه ادعاها نیز هیچ پایه و اساس حقوقی ندارد.

شناسه خبر: 116878 -

چهارشنبه 29 مرداد 1399 - 14:11

دکتر محمود واعظی روز چهار شنبه در حاشیه جلسه هیات دولت و در جمع خبرنگاران، افزود: آمریکا به دنبال این است که از یک بند  قطعنامه 2231 که مبتنی بر برجام است، استفاده کند چراکه در آن زمان یکی از اعضای برجام بوده است و اسم آمریکا آمده و الان می توان از یکی از بندها استفاده کرد که به نظر می رسد، روسیه، چین و کشورهای اروپایی موافق نیستند و این شکست دیگری برای امریکا خواهد شد.

رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به سوالی درباره بکاری گیری مکانیسم ماشه توسط آمریکا تصریح کرد: این کشور نمی تواند چنین اقدامی انجام دهد چراکه به صورت علنی اعلام کرده که از برجام خارج شده است و به تعهدات نیز عمل نمی کند.

دکتر واعظی خاطرنشان کرد:  تقریبا همه حقوقدانان در سراسر دنیا معتقدند که آمریکا در طرح بکارگیری مکانیسم ماشه به دنبال این است که در شرایط کنونی که وضعیت آقای ترامپ در انتخابات خیلی ضعیف است و طبق نظر سنجی ها از رقیب خود بسیار پایین تر است، با یک سری کارهای تبلیغاتی همانند اقدامات درباره امارات و رژیم صهیونیستی، افکار عمومی را تغییر دهد و بکار گیری مکانیسم ماشه امکان پذیر نیست.

رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به سوالی مبنی براینکه آیا برای جمهوری اسلامی ایران تفاوتی دارد که چه فردی در آمریکا بر سر کار بیاید، گفت: برای ما فرقی ندارد و جمهوری اسلامی ایران سیاست اصولی خود را پیگیری می کند.

 وی درباره ادعای توقیف چهار کشتی حامل نفت ایران توسط آمریکا، تاکید کرد: کشتی و پرچم متعلق به ایران نیست و محموله ای است که دیگران خریده اند. نفت در آبهای بین المللی و بخش های مختلف خرید و فروش می شود و ما محموله های فروخته شده نفت را دنبال نمی کنیم.

خبرنگاری درباره اظهارات آقای آشنا مبنی براینکه در گزارشات به رئیس جمهور، تعداد کشته شدگان آبان ماه نامعلوم است و عددی در این زمینه نداریم و اینکه آیا در این زمینه اطلاع رسانی جامعی انجام خواهد شد، گفت: در این زمینه اطلاع رسانی انجام شده است و گزارش های رسیده به رئیس جمهور و تعداد کشته شدگان اعلامی صحیحی است و اگر آقای آشنا عددی ندارند، بحث دیگر است.

رئیس دفتر رئیس جمهور درخصوص خریداری واکسن روسی کرونا با اشاره به اینکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفته است واکسن هایی را که در دنیا ساخته می شود، رصد می کند، تاکید کرد: الان در حدود یکصد نوع واکسن در کشور در حال ساخته شدن است که درحدود بیست و هشت عدد از این واکسن ها از مرحله حیوانی عبورکرده است و انواع مختلف دارد.

دکتر واعظی ادامه داد: جزو کشورهایی هستیم که همزمان واکسن می سازیم و قطعا واکسن مورد تایید سازمان بهداشت جهانی را برای آینده خریداری می کنیم و درباره واکسن روسی نیز باید بررسی های لازم انجام شود که این واکسن یا انواع واکسن های دیگر خریداری شود.

رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به پرسشی درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان تاکید کرد: دولت همواره تلاش زیادی برای افزایش حقوق بازنشستگان و حقوق بگیران با درآمد کم انجام داده است تا بتدریج حقوق این دسته از افراد جامعه افزایش یابد و دکتر روحانی نیز در جلسه دولت دستور داد که آقای شریعتمداری این کار را از امروز شروع کند و از امروز حکم ها زده می شود.

 دکتر واعظی تصریح کرد: سیاست کلی رئیس جمهور و دولت، افزایش حقوق بازنشستگان و حقوق بگیران با درآمد پایین است.

رئیس دفتر رئیس جمهور درباره نقشه راه اقتصادی کشور برای سال هشتم فعالیت دولت، تصریح کرد: کار بزرگی کردیم تا براساس تجربیات گذشته برای یک سال آینده یک سند بسیار مهم تدوین شود که در ستاد اقتصادی دولت پس از بحث و بررسی، ابعاد مختلف آن دیده شد و در آینده نزدیک در دولت مطرح می شود و امیدوارم رئیس جمهور این سند را در هفته دولت اعلام کند.

شناسه خبر: 116878

- دفتر رئیس‌جمهوری

- جلسات