دکتر واعظی در حاشیه جلسه هیات دولت:

دولت همزمان با مبارزه با بیماری کرونا با جدیت به پیشبرد روند اجرای طرحهای بزرگ زیربنایی ادامه می دهد/ آماده انتقال تجربیات خود در مبارزه با کرونا به دیگر کشورها هستیم/ بیش از هر زمانی در داخل کشور نیاز به همبستگی و وحدت داریم

رئیس دفتر رئیس جمهور اعلام کرد که دولت همزمان با مبارزه با بیماری کرونا و رعایت پروتکل های بهداشتی، پیشبرد روند اجرای طرحهای بزرگ زیربنایی و تولیدی و بهره برداری از این طرحها را در سالی که از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی سال جهش تولید نامگذاری شده ، با جدیت ادامه می دهد.

شناسه خبر: 114856 -

چهارشنبه 3 ارديبهشت 1399 - 14:30

دکتر محمود واعظی روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت، گفت: مقام معظم رهبری در بیانات نیمه شعبان، پیام بسیار مهمی را که به دولت منتقل کردند این بود که همزمان با تمرکز بر مبارزه با بیماری کرونا، فراموش نکنیم که امسال سال جهش تولید هست و باید برای بهره برداری از پروژه‌های بزرگ و افزایش تولید، تلاش کنیم.

وی اظهارداشت: رئیس جمهور دستور دادند که با جدیت در دفتر رئیس جمهور روی این موضوع کار کنیم و به همین دلیل اولین اقدام هفته گذشته با بهره برداری از 4 پروژه با ارزش بیش از 2 هزار و 800 میلیارد انجام شد و ان شاءالله فردا هم بهره برداری از چند پروژه دیگر آغاز خواهد شد.

رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به افتتاح فاز اول پروژه بسیار مهم آلومینیوم جنوب در شهر لامرد، گفت: معمولا کار آلومینیوم اینگونه است که از یک فاز شروع می‌کنند و همینطور افزایش پیدا می کند تا اینکه به ظرفیت کامل و اسمی خود برسد.

دکتر واعظی ادامه داد: بنای ما بر این است تا زمانی که رئیس جمهور به دلیل شرایط کرونا نتوانند سفر کنند، هر هفته در سراسر کشور از طریق ویدئو کنفرانس پروژه‌هایی که با همت وزرا و اعضای کابینه آماده شده ، توسط رئیس جمهور و مسوولین استانی و احتمالا وزیر مربوطه در محل مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

وی در پاسخ به سوالی درباره کمک‌های بین ‌المللی کشورها به یکدیگر در مقابله با کرونا و آیا اینکه جمهوری اسلامی ایران در ارسال کمک‌ها به دیگر کشورها مشارکت دارد؟، گفت: رویه‌ای وجود دارد که همه کشورها حتی برخی کشورهایی که رابطه آنچنانی هم با هم ندارند به آن متعهد هستند و آن اینکه در زمانی که یک کشوری با مشکلاتی مواجه می‌شود، به همدیگر کمک می‌کنند.

رئیس جمهور با بیان اینکه این کمک ها همبستگی مردم دو کشور را نشان می‌دهد، اظهار داشت: دولت‌ها، هلال احمرها و صلیب سرخ ‌ها به هم کمک می‌کنند و این طبیعی است؛ ما چون در ارتباط با شیوع کرونا خیلی جلوتر از کشورهای دیگر بودیم، آنها به ما کمک کردند و الان هم که آنها کمک بخواهند به آنها کمک می‌کنیم.

دکتر واعظی با اشاره به گفتگوهای رئیس جمهور کشورمان با سران دیگر کشورها در روزهای اخیر درباره روابط دوجانبه، مسائل منطقه و مسائل بین‌الملل، افزود: یکی از موضوعات این گفتگوها این بود که ایران آمادگی دارد تجربیاتی را که در این دو ماه گذشته در ارتباط با کرونا کسب کرده، در اختیار پزشکان و وزارت بهداشت این کشورها قرار دهد و نیز آماده کمک برای رفع نیازمندی های آنها هستیم.

رئیس دفتر رئیس جمهور ادامه داد: این غلط است که اینگونه مراودات را با تعابیری مانند گدایی دیپلماتیک تعبیر کنیم و این کج سلیقگی است که برخی رسانه ها انجام داده اند؛ این حرفِ درستی نیست و روالی معمول است.

دکتر واعظی خاطرنشان کرد: نکته دیگری که حتما باید در داخل کشور به آن بپردازیم و در روابط خارجی هم به آن توجه کنیم این است که یادمان نرود همزمان که با کرونا مبارزه می‌کنیم، اقتصاد ایران و جهان هم تحت تاثیر این بیماری قرار گرفته است؛ مصرف نفت و بنزین در دنیا کاهش پیدا کرده و رقم آن به یک حداقل رسیده که در سالهای گذشته سابقه نداشته و از طرف دیگر تمام بخش‌ها و بورس‌های دنیا را تحت تاثیر قرار داده است.

رئیس دفتر رئیس جمهور ادامه داد: طبیعی است چنین شرایطی یک فشار اقتصادی مضاعف هم بر اقتصاد ایران و دولت می آورد. همزمان که با این وضعیت مواجه ایم شاهدیم که بدترین تحریم هم علیه ایران اعمال می شود و حتما باید دیپلمات‌ها، دولت و رسانه‌های ما این صدای بلند را به گوش جهان برسانند که امروز تحریم آمریکا علیه ایران در حقیقت با ویروس کرونا همنوایی می‌کند و ما همزمان با دو ویروس مواجه هستیم؛ یکی ویروس کرونا و یکی ویروس تحریمهای آمریکا.

دکتر روحانی تصریح کرد: معتقدم بیش از هر زمانی در داخل کشور نیاز به همبستگی و وحدت داریم؛ نیاز داریم به اینکه همه ارگان‌ها با هم کار کنیم و از همه اینها مهم‌تر این است که مردم انصافا در این دو ماه گذشته برای اینکه زنجیره این بیماری را قطع کنیم، همراهی بسیار خوبی داشتند.

رئیس دفتر رئیس جمهور افزود: امروز بیش از هر زمان دیگری نیاز به همراهی و همکاری مردم داریم تا ضربات اقتصادی کاهش یافته و کارگرانی که حقوق روزمزد می گیرند بیشتر از این تحت فشار قرار نگیرند. این همراهی و همکاری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی است و در همین راستا فعالیت برخی از کسب و کارهای کم خطر و یا با خطر متوسط شروع شده اما این بدان معنا نیست که روال کشور عادی شده و به ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری های اجتماعی کم توجهی شود.

دکتر واعظی همچنین در پاسخ به سوالی درباره گزارش دیوان محاسبات و سخنان امروز رئیس جمهور در این باره نیز گفت: طبیعی است که هر سال دیوان محاسبات بر اساس قانون به مجلس محترم گزارش می‌دهد، امسال هم گزارش دادند و ما با اصل گزارش کاملا همراهی می‌کنیم.

رئیس دفتر رئیس جمهور افزود: بر اساس قانون، دیوان محاسبات وظیفه دارد که گزارش مالی تمام قوا و بخش‌هایی را که از بودجه عمومی دولت استفاده می‌کنند، ارائه کند. حالا مرسوم شده که فقط راجع به دولت صحبت کنند و حرفی نیست، در آنجا یک مقدار صحبت‌های شعاری و اینجور مسائل بود و یک مقدار از حالت حرفه‌ای خارج شده بود که هم بانک مرکزی و هم سازمان برنامه و بودجه و همچنین وزارت اقتصاد و دارائی پاسخ را ارائه دادند؛ لذا فکر می‌کنیم که این جریان باید متوقف شود.

دکتر واعظی افزود: امروز کشور بیش از هر زمانی نیاز به وحدت و همبستگی دارد تا مردم بفهمند که ما همه نیروی خودمان را برای این کار گذاشتیم و  صحبت امروز رئیس جمهور یک آتش بسی بود هم به دولت و هم به دیگران و هم کسانی که اینجا کاره‌ای نیستند و فقط می‌خواهند برای کارهای سیاسی و تبلیغاتی از این موضوع استفاده کنند.

رئیس دفتر رئیس جمهور ادامه داد: به عنوان دولت آمادگی کامل داریم که تمام دستگاههای مربوطه با عدد و رقم و اسناد  به کمیسیون ذیربط آن در مجلس بروند و نتیجه این یک گزارش کاملی باشد از همکاری دستگاههای دولتی با کمیسیون ذیربط مجلس با خودِ دیوان محاسبات که ان شاءالله یک گزارش خوب و شفافی خدمت مردم عزیزمان داده شود.

شناسه خبر: 114856

- دفتر رئیس‌جمهوری

- جلسات

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده