دکتر واعظی در جمع خبرنگاران پس از جلسه دولت:

اقدام آمریکا در مورد سپاه ، تبلیغاتی و برای حمایت انتخاباتی از نتانیاهو بود/ اقدام نابخردانه ترامپ، محبوبیت سپاه پاسداران را افزایش داد/ سیاستمداران امروز دولت آمریکا الفبای دیپلماسی را نمی دانند/ وزارت کشور و سازمان برنامه مشغول ارزیابی خسارت سیل هستند / وزرا موظف به ارایه برنامه برای کار جهادی در عرصه تولیدی شدند / مشکلی در تأمین گندم نخواهیم داشت / ذخایر طلا و ارز بانک مرکزی مطلوب است

رئیس دفتر رئیس جمهور اقدام نابخردانه دولت آمریکا درمورد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را یک کار تبلیغاتی و هدیه ای به نتانیاهو در آستانه انتخابات رژیم صهیونیستی برشمرد و اظهارداشت: خوشبختانه این اقدام نتیجه معکوس داشت و به افزایش محبوبیت سپاه پاسداران عزیز ما منجر شد.

شناسه خبر: 109189 -

چهارشنبه 21 فروردين 1398 - 14:34

دکتر محمود واعظی روز چهارشنبه پس از جلسه دولت در گفت و گو با خبرنگاران در پاسخ به سوالی درخصوص آخرین واکنش دولت به اقدام وقیحانه آمریکا درمورد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، گفت: کاری که دولت آمریکا انجام داد، اقدامی عجولانه ، تبلیغاتی و هدیه ای در آستانه انتخابات رژیم صهیونیستی به نتانیاهو بود .

دکتر واعظی افزود: با توجه به اینکه براساس نظرسنجی ها وضعیت نتانیاهو در انتخابات اسرائیل خراب بود، ترامپ  قصد داشت با بخشیدن جولان وهمچنین اقدامی که درمورد سپاه پاسداران کرد به نتانیاهو در انتخابات کمک کند.

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه از نظر ما این اقدام ، تبلیغاتی بوده و یک جنگ روانی است، تاکید کرد: آمریکایی ها بیشتر می خواهند در مسائل اقتصادی ایران تاثیر گذار باشند و در شرایطی که بعد از وقوع سیل در ایران  شاهد یک همبستگی ملی و انسجام گسترده بودیم ،هدف آمریکا این بود که این وضع را به هم بریزد.

 دکتر واعظی افزود: خوشبختانه ما شاهد این بودیم که این اقدام نتیجه عکس داد زیرا مردم ، قوای سه گانه ،  نهادها و ارگانهای کشور همه یکصدا آن را محکوم کرده و از سپاه حمایت کردند و خود این اقدام باعث شد محبوبیت سپاه که بسیار بالا بود، افزایش پیدا کند.

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه نمی توان سپاه را از توفیقات 40 سال گذشته نظام جدا کرد، گفت: بلافاصله بعد از اقدام دولت آمریکا بیانیه قاطع دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی صادر شد و روز گذشته هم آقای رییس جمهور در سالروز ملی فناوری هسته ای به صورت قاطع از سپاه پاسداران حمایت کرد.

دکتر واعظی افزود: امروز هم در جلسه دولت درباره این موضوع بحث شد و آقای رییس جمهور به همه دستگاه‌ها دستور دادند که همه اقدامات و حرکتها در این شرایط خاص باید به گونه ای باشد که صدای وحدت و انسجام و حمایت از سپاه باشد.

رئیس دفتر رئیس جمهور همچنین به مردم اطمینان داد که آمریکایی ها از این اقدام نابخردانه نیز به اهداف خود که تاثیرگذاری بر اقتصاد کشور و نرخ ارز می باشد، نخواهند رسید زیرا وقتی که ملت ،دولت ، مجلس و قوه فضائیه و همه نهادها راجع به یک موضوعی متحد باشند قطعا اقدامات آمریکا تاثیری نخواهد داشت.

دکتر واعظی درمورد آخرین اقدامات دولت برای تامین مایحتاج مردم در مناطق سیل زده، گفت: بعد از وقوع گسترده ترین سیل در تاریخ کشور که 24 استان را به صورت همزمان تحت تاثیر خود قرار داد مهمترین دغدغه دولت از دو سه روز قبل ازعید تاکنون، امداد رسانی به مردم و رفع نیازهای اولیه مردم مناطق سیل زده و تلاش برای کاهش خسارت های انسانی بوده است.

رئیس دفتر رئیس جمهور خاطرنشان کرد: با توجه به وسعت بالای سیل در استان های مختلف کشور تلاش زیادی  شد  که با پیشگیری و همچنین امداد رسانی با کمک همه دستگاه های امداد رسان ، نیروهای مسلح ، ارتش ، سپاه و بسیج و مردم حداقل تلفات جانی را داشته باشیم و همچنین کمک های اولیه و ارزاق مورد نیاز سیل زدگان تامین و توزیع شود.

دکتر واعظی با اشاره به پیش بینی هواشناسی درمورد ادامه بارش ها تا  آخر فروردین ماه، گفت: پیش‌بینی‌ها لازم با رهاسازی آب سدها انجام شده تا در بارش های آینده دوباره با سیل مواجه نشویم.

دکتر واعظی برنامه ریزی مناسب برای بازسازی مناطق تخریب شده ناشی از سیل را مرحله بعدی اقدامات دولت عنوان کرد و افزود: برای ترمیم و بازسازی خانه های مردم و زمین های زراعی برنامه داریم ، با مجلس و بخش های دیگر هم صحبت هایی انجام شده تا با کمک یکدیگر، بحث بازسازی به صورت جدی مانند کاری که برای زلزله زدگان انجام شد با قدرت بیشتر برای سیل زدگان عزیز هم در دستور کار قرار گیرد.

رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به این سوال که آیا دولت امروز مصوبه ای برای تسریع در امدادرسانی و بازسازی مناطق سیل زده داشته است، گفت: در جلسه قبلی دولت هر آنچه که لازم بود برای این منظور مصوب کردیم.

دکتر واعظی افزود:استانداران سراسر کشور براساس مصوبه دولت بلافاصله بعد از سیل ، اقدامات لازم را برای امداد رسانی و اقدامات اولیه در دستور کار دارند.

رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به ضرورت بررسی و تعیین میزان دقیق خسارت های ناشی از سیل های اخیر در استان های کشور، گفت: وزارت کشور و سازمان برنامه و بودجه مشغول بررسی و ارزیابی میزان دقیق خسارت ها هستند ، گروه های مختلف از وزارت خانه های کشاورزی، صنعت ، معدن و تجارت و راه و شهرسازی نیز در تکمیل این ارزیابی ها کمک می کنند. بعد از مشخص شدن میزان دقیق خسارت ها مصوبه ای برای تعیین بودجه لازم برای بازسازی مناطق آسیب دیده خواهیم داشت.

دکتر واعظی افزود: در جلسه امروز دولت درمورد موضوع سال که رونق تولید است و از اهمیت بسیار بالایی برای دولت برخوردار است  بحث کردیم . رئیس جمهور از همه دستگاه های مختلف خواستند  تا هفته آینده پیشنهادات خود را برای رونق تولید به جلسه دولت ارائه دهند تا برای رونق تولید یک کار جهادی صورت گیرد.

خبرنگاری با اشاره به فیلم منتشر شده در فضای مجازی از برخورد استاندار خوزستان با یکی از معترضان در این استان، نظر رئیس دفتر رئیس جمهور درمورد این برخورد را جویا شد که وی در پاسخ گفت: ما باید شرایط مسئولان را نیز درک کنیم . در این ایام شاهد بوده ام که استاندار خوزستان در روزهای اخیر که این استان درگیر موضوع  بحران سیل بود، بصورت شبانه روزی برای خدمت به مردم تلاش می کرد و در هر ساعتی که با وی تماس گرفتم، پاسخگو بود.

 دکتر واعظی با بیان اینکه همه باید موقعیت امروز استان را درک کنیم ، گفت: آقای شریعتی برای سرکشی به وضعیت سیل زدگان رفته بود اما فردی مقداری تندی کرده و استاندار هم پاسخ تندی داده که به نظر من هر دو اشتباه بود.

رئیس دفتر رئیس جمهور تصریح کرد: البته من از آقای استاندار تشکر می کنم که بلافاصله خودشان مسئله را حل کرده و با حضور دوباره در محل،  از مردم و فرد معترض عذرخواهی کرد.

 خبرنگاری از رئیس دفتر رئیس جمهور سوال کرد با از بین رفتن محصول گندم کشاورزان مناطق سیل زده، آیا کشور با کمبود گندم مواجه نخواهد شد؟

 دکتر واعظی در پاسخ گفت: در جلسه هفته گذشته دولت این موضوع مطرح شد و آقای حجتی با قاطعیت آن را رد کردند.

دکتر واعظی با تاکید بر اینکه در مورد گندم ،هیچ مشکلی نداریم و جای هیچگونه نگرانی برای مردم نیست ، گفت: متاسفانه این روزها شاهد انواع شایعات و اخبار نادرست هستیم ، یک روز از کمبود گندم می گویند و روز دیگر روز از شکستگی سد های کشور!

رئیس دفتر رئیس جمهور افزود: خواهش من از مردم این  است که در رابطه با مسائل مهم کشور، به مطالبی که مقامات و مسئولان کشور  از صدا و سیما و رسانه های رسمی مطرح می کنند، توجه کنند.

خبرنگاری با اشاره به مقاله برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در روزنامه نیویورک تایمز و اعلام آمادگی آمریکا برای مذاکره و مشارکت در اقتصاد ایران، نظر رئیس دفتر رئیس جمهور درمورد این اظهارات را جویا شد.

دکتر واعظی با بیان اینکه در روابط خارجی یک اصولی حاکم است، گفت: نمی توان با مردم ایران دشمنی کرد، با یک حرکت نابخردانه به سپاه پاسداران توهین کرد و بعد هم از مذاکره سخن گفت و برای مشارکت در اقتصاد ایران اعلام آمادگی کرد.

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه هر کاری یک مقدماتی دارد، گفت: ما فکر می کنیم سیاستمداران امروز آمریکا و آنهایی که در وزارت خارجه و شورای عالی امنیت ملی این کشور حضور دارند، الفبای اولیه دیپلماسی را نمی دانند و لذا آنها باید پخته تر شوند، اینها به قدری متناقض عمل می کنند که حتی گفتار و نوشتار آنان ارزش بررسی هم ندارد.

خبرنگاری با اشاره به انتخاب مجید تخت روانچی به عنوان نماینده دائم ایران در سازمان ملل، این انتخاب را پیام مثبتی مبنی بر فتح باب مذاکره با آمریکا خواند و نظر رئیس دفتر رئیس جمهور را در این رابطه جویا شد که وی در پاسخ تاکید کرد: انتخاب آقای تخت روانچی برای این ماموریت مهم بخاطر پختگی ایشان در عرصه سیاسی و دیپلماسی و تجربه بالای ایشان است.

دکتر واعظی افزود: آقای خوشرو با اجرای قانون بازنشستگی به کشور بازگشت و با توجه به اهمیتی که نمایندگی ما در سازمان ملل دارد همیشه تلاش شده است افرادی که برای این سمت انتخاب می شوند، باتجربه ، پخته و مورد اعتماد باشند.

وی ادامه داد: دکتر ظریف افرادی را برای این ماموریت مد نظر داشتند  و در نهایت  به آقای تخت روانچی رسیدند که البته از دست دادن ایشان برای ما در دولت هم خیلی سخت بود زیرا از همکاران بسیار خوب ما در ریاست جمهوری هستند که از زمان حضور در این مسئولیت به خوبی ماموریت خود را انجام دادند.

 دکتر واعظی خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت نمایندگی سازمان ملل ما نیز قبول کردیم که که یک دیپلمات پخته و مورد اعتماد کشور به این ماموریت اعزام شود و هدف از انتخاب آقای تخت روانچی همین بود.

از رئیس دفتر رئیس جمهور درخصوص تاخیر در برگزاری جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست رئیس جمهور سوال شد که وی در پاسخ اظهار داشت: رئیس جمهور در 5 سال گذشته جلسات را به صورت منظم تشکیل داده ، یکی دوماه اخیر برنامه های ایشان بسیار فشرده بود، ان شالله جلسات در آینده به صورت منظم تشکیل می شود.

دکتر واعظی در پاسخ به سوالی درخصوص بهره برداری های سیاسی برخی افراد و گروه ها از سیل و انتقادات از عملکرد دولت در این رابطه، گفت: این موضوع جدیدی  نیست ، از 5 سال و نیم پیش شاهد بوده اید که یک عده قلیل و افرادی خاص با یک تفکر بسیار تند همیشه به جای اینکه مسائل کشور را به صورت علمی و حرفه ای مطرح کنند، دنبال حاشیه بوده و مسائل شخصی را مطرح کرده اند.

وی با تاکید بر اینکه متاسفانه هر جایی هم که دولت توفیقی کسب می کند این عده ، به شکلی هدفمند بلافاصله یک موضوع حاشیه ای را مطرح می کنند، تصریح کرد: بنای ما در دولت این است که گرفتار میدان این بازی که اینها می خواهند برای دولت فراهم کنند، نشویم. اعتقاد ما بر این است که اکنون زمان کار است و وقتی با دشمن خارجی و مشکلات داخلی مواجه هستیم، باید همه اختلافات را کنار بگذاریم.

 دکتر واعظی با بیان اینکه آقای رئیس جمهور از همه وزرا و معاونان خواسته اند بدنبال وحدت ، انسجام و صمیمیت باشند، گفت: بهترین پاسخی که امروز به امریکا و دشمنان منطقه ای  می توانیم بدهیم این است که ما کشوری هستیم که اگر اختلاف نظری هم بین گروه های مختلف وجود داشته باشد در مورد منافع ملی کشور، امنیت و رفاه مردم ،همه متحد هستیم.

خبرنگاری نظر رئیس دفتر رئیس جمهور را درمورد سانسور سخنان رئیس جمهور درمورد سد سازی ها در دوره سازندگی در صدا و سیما جویا شد که وی در پاسخ گفت: من شنیدم که در پخش زنده ، سخنان رئیس جمهور کامل پخش شده است.

دکتر واعظی با بیان اینکه به نظر من رویه صدا و سیما هم نسبت به گذشته بهتر شده است ، افزود: در صحبت با آقای علی عسگری می بینم که انصافا ایشان هم دنبال این است که همکاری کند و مسئولان صدا و سیما دنیال این هستند که وارد مسائل حاشیه ای نشوند البته از این اتفاق ها ممکن است در هر سازمان و وزارت خانه ای بیافتد و افرادی باشند که بخواهند درمورد بعضی چیزها خطی برخورد کنند .

رئیس دفتر رئیس جمهور همچنین درخصوص انتقادات تند برخی از مجریان صدا و سیما از دولت، گفت: رییس صدا و سیما هم گفته اند که از برخی برنامه ها که زنده پخش می شود و اظهارات برخی مجریان که خودشان هم خیلی سیاسی نیستند اما مطالبی را به طنز می گویند، راضی نیستند و تلاش می کنند که اصلاح کنند.

رئیس دفتر رئیس جمهور درمورد نحوه مصرف و توزیع یارانه ناشی از حذف ارز ترجیحی کالاهای اساسی و اینکه گروه های هدف چه کسانی هستند، گفت: این موضوع هنوز نهایی نشده است.

دکتر واعظی افزود: راجع به این موضوع جلساتی در تعطیلات نوروزی با حضور رئیس جمهور برگزار شد، پیشنهادات متعددی رسید و بررسی شد و امیدواریم در جلسه فردا با حضور ریس جمهور نهایی شود.

رئیس دفتر رئیس جمهور همچنین ادعاهای مطرح شده درمورد تزریق ارز و طلا به بازار از سوی بانک مرکزی را بشدت تکذیب کرد و گفت: این خبر به هیچ وجه درست نیست، ذخایر طلای بانک مرکزی بسیار خوب است و میزان ذخایراسکناس نیز در سالهای گذشته سابقه نداشته است.

دکتر واعظی تاکید کرد: این فضا سازی ها  ریشه بیرونی دارد.

شناسه خبر: 109189

- دفتر رئیس‌جمهوری

- مصاحبه ها

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده