دکتر روحانی در دیدار نخست وزیر سوازیلند:

ایران آماده گسترش سطح روابط و همکاری‌های خود با همه کشورهای آفریقایی است / مبارزه با بی‌ثباتی و تروریسم، مسئولیت مشترک جهانی است

رییس‌ جمهور با تأکید بر اینکه دو قاره آسیا و آفریقا منافع مشترک و زیادی برای همکاری‌های نزدیک دارند و جمهوری اسلامی ایران برای توسعه روابط با کشورهای آفریقایی اهمیت زیادی قایل است، گفت: تهران کاملاً آمادگی دارد که سطح روابط و همکاری‌های خود را با همه کشورهای آفریقایی از جمله سوازیلند هر چه بیشتر گسترش دهد.

شناسه خبر: 99988 -

يکشنبه 15 مرداد 1396 - 13:23

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز یکشنبه در دیدار نخست وزیر سوازیلند با اشاره به اینکه ایران و اکثر کشورهای آفریقایی معمولاً تجربه‌های مشابهی در قرن‌های گذشته داشته و امروز هم از اهداف مشترکی درباره مسایل منطقه و جهانی برخوردارند، اظهارداشت: جمهوری اسلامی ایران در آغاز انقلاب اسلامی برای حمایت از مبارزات مردم آفریقا بویژه در آفریقای جنوبی و علیه آپارتاید تلاش زیادی داشت و امروز بسیار خرسندیم که در جنوب آفریقا، امنیت و ثبات قابل قبولی وجود دارد.

رییس‌ جمهور اظهار امیدواری کرد: تروریسم به عنوان یک بیماری خطرناک که امروز در بخش‌هایی از آفریقا ناامنی بوجود آورده، نتواند به سمت سایر مناطق آفریقا، حرکت کند و به طور کامل در این قاره ریشه‌کن شود.

دکتر روحانی تصریح کرد: یکی از مسئولیت‌های بزرگ ما در دنیای امروز، ایجاد ثبات و امنیت در کشورهای مختلف جهان و مبارزه با ناامنی و بی‌ثباتی بویژه تروریسم است.

رییس‌ جمهور اهمیت وجود احترام و حقوق مساوی برای همه ملت‌های جهان را بعد از موضوع امنیت و ثبات مورد تأکید قرار داد و گفت: برای تحقق این هدف همکاری‌های سیاسی و بین‌المللی ما در مجامع بین‌‌المللی اهمیت فراوانی دارد و معتقدیم برخی از کشورهایی که هم در زبان و گفتار و هم در عمل به دنبال سلطه و تفوق بر جهان هستند، راه نادرستی را انتخاب کرده‌اند.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه تهران از ارتقاء و توسعه روابط اقتصادی و فرهنگی با کشورهایی که در مسیر رشد قرار دارند، استقبال می‌کند، اظهار داشت: برای توسعه سطح همکاری‌ها، مخصوصاً در بخش‌های اقتصادی لازم است شرایط و ظرفیت‌ها برای سرمایه‌گذاران دو کشور شفاف و آسان باشد.

"بارناباس سیباسیسو دلامینی" نخست وزیر سوازیلند که به منظور شرکت در مراسم تحلیف ریاست جمهوری به تهران آمده است، نیز در سخنانی با تبریک آغاز دور جدید ریاست جمهوری دکتر روحانی، گفت: سوازیلند در مسیر توسعه قرار دارد و در این مسیر به همکاری‌ و برقراری روابط نزدیک با کشور بزرگی مانند ایران، اتکاء داریم.

نخست وزیر سوازیلند خاطر نشان کرد: سوازیلند برای تعمیق هر چه بیشتر دوستی و روابط خود با ایران، اهمیت ویژه‌ای قایل است و مصمم هستیم همکاری‌های خود را در زمینه‌های مختلف، افزایش دهیم.

سیباسیسو دلامینی تصریح کرد: سوازیلند برای صلح و امنیت، ارزش و اعتبار زیادی قایل است و در این زمینه نیز علاقمند به برقراری روابط نزدیک و هماهنگی با جمهوری اسلامی ایران می باشد.

شناسه خبر: 99988

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار مرتبط

اخبار برگزیده