دکتر نهاوندیان در مراسم جشن ملی تولید شکر:

استفاده بهینه از منابع برای بالا بردن بازده کار کلید گمشده رشد پایدار اقتصادی ایران است/ باید نهضت ارتقاء بهره‌وری را در همه بخش‌ها آغاز کنیم/ رشد بدون عدالت، پایدار نمی ماند/ بحران آب مسأله جدی کشور است/تجلیل از وزیر جهاد کشاورزی و فعالان عرصه صنعت قند و شکر کشور

رییس دفتر رییس‌جمهور در مراسم جشن ملی تولید شکر تاکید کرد: برجام دیوارهای بلندی را که در برابر محصولات ایرانی برای حضور در بازار خارجی وجود داشت ، شکست و استفاده کارآفرینان ایرانی از فناوری‌های جدید و تعامل با بازار جهانی را فراهم ساخت.

شناسه خبر: 99865 -

يکشنبه 8 مرداد 1396 - 21:42

دکتر محمد نهاوندیان روز یکشنبه در این مراسم ، با اشاره به اینکه بخش کشاورزی توانسته در تولید چغندر قند و شکر عملکرد بسیار مناسبی داشته باشد، اظهارداشت: این جلسه نماد بسیار خوبی از یک همت بارور شده، عزم خردمندانه و حرکت جمعی همدلانه است که در چند سال گذشته به واسطه ایجاد فضای مساعدی که در کشور شکل گرفت، بوجود آمده است و از امروز می‌توان از آن به عنوان تجلی همکاری سازنده بین دولت و بخش خصوصی یاد کرد.

رییس دفتر رییس‌جمهور خاطر نشان کرد: عملکرد تولید چغندر قند از ۳۱ تن در هکتار در سال ۸۸ به ۵۳ تن در هر هکتار در حال حاضر رسیده ضمن اینکه تولید شکر نیز از ۴.۳ تن به ۷.۶ تن رسیده که این دستاوردها مایه مباهات است.

دکتر نهاوندیان با اشاره به اینکه طبق برنامه‌های پنج ساله بایستی یک سوم رشد اقتصادی از رشد بهره وری حاصل شود که متأسفانه هنوز این مسئله تحقق نیافته است، گفت: گزارشاتی که در این جلسه مطرح شد نشان می‌دهد که این کار شدنی است و می توان با استفاده بهینه از منابع موجود، بازده کار را بالاتر برد و این موضوع تنها محدود به چغندر قند و شکر نیست، بلکه در محصولاتی مانند گندم نیز همین عملکرد را داشته‌ایم و بدون اینکه سطح زیر کشت را افزایش داده باشیم یا اینکه مصرف آب را بالا ببریم، محصول بیشتری به دست آورده‌ایم و این رمز و کلید گمشده رشد پایدار اقتصادی ایران است.

رییس دفتر رییس‌جمهور افزود: باید بجای اینکه برای درآمد و رشد بیشتر مرتباً به دنبال پول نفتی باشیم که اقتصاد را بچرخاند، می‌توانیم با تکیه بر منابع موجود محصول بیشتری داشته باشیم و این معجزه بهره‌وری است.

دکتر نهاوندیان خاطرنشان کرد: به سهم خود و از طرف دولت از تمام کشاورزان، مهندسان و تحلیل گران تشکر می کنم که توانستند چنین عملکرد موفقیت آمیزی را به نمایش بگذارند چرا که این کار نه تنها برای کشاورزی اهمیت زیادی دارد بلکه به عنوان یک حجت برای دیگر بخش ها تلقی می شود که با تکیه بر بهره‌وری می‌توان محصول را افزایش داد.

رییس دفتر رییس‌جمهور با بیان اینکه چاره‌ای نداریم جز اینکه نهضت ارتقاء بهره‌وری را در همه بخش‌ها آغاز کنیم بر بهینه‌سازی در بهره‌برداری از منابع تأکید کرد و گفت: متأسفانه تضییع در منابع انسانی بسیار بیشتر از تضییع در منابع طبیعی است و نتوانستیم سرمایه انسانی را در یک محیط مناسب تبدیل به یک نیروی کار خلاق نماییم و آنها را به کار بگیریم.

دکتر نهاوندیان با تأکید بر اینکه رشد بدون عدالت، پایدار نمی ماند، ادامه داد: عدالت اجتماعی بسیار مهم است و در بخش کشاورزی از اهمیت بیشتری برخوردار می‌باشد و بایستی کشاورز احساس بهره‌مندی کند. باید فاصله دهک پایین و بالا در اقتصاد همواره مورد توجه باشد و اتاق‌های بازرگانی بایستی در عین توجه به رشد اقتصادی به عدالت هم توجه کنند و نگاه عدالت اجتماعی در اقتصاد می‌تواند رشد پایدار را رقم بزند و امیدوارم دولت دوازدهم در این بخش، گام‌های بلندتری بردارد.

رییس دفتر رییس‌جمهور در ادامه بحران آب را مسأله جدی کشور دانست و گفت: در سال‌های غربتی که کسی چندان حمایتی از این موضوع نداشت و به بحران آب بی‌توجهی می‌شد، اتاق بازرگانی زنگ خطر را به صدا درآورد و با هشدار و گزارشات خود از برخی تصمیمات فاجعه‌آمیز در این زمینه جلوگیری کرد و بی‌تردید اگر روند فاجعه‌آمیز گذشته ادامه می‌یافت و ادامه یابد، نابودی منابع زیرزمینی آب غیرقابل جبران است. خوشبختانه در 4 سال اخیر، دولت به مسأله آب و محیط زیست، توجه جدی مبذول داشته و این مسیر باید با قوت و سرعت بیشتر ادامه یابد.

دکتر نهاوندیان توقع زیاد از درآمد دولت برای حل تمام مشکلات اقتصادی کشور را نابجا دانست و گفت: اینکه تصور شود با بودجه عمرانی دولت می‌توان اشتغال گسترده ایجاد کرد، توقع نادرستی است، وظیفه اصلی دولت ایجاد، ارتقاء و حراست از محیط کسب و کار مناسب است تا به واسطه آن بخش خصوصی با احساس امنیت، رقابت و عدالت کامل به کارآفرینی بپردازد و از بهترین فناوری‌های روز دنیا استفاده کرده و از برنامه‌ریزی‌های بلندمدت خوف و هراس نداشته باشد و این دولت است که می‌تواند چنین پیامی را به بخش خصوصی بدهد.

رییس دفتر رییس‌جمهور تصریح کرد: اشتغال و ایجاد ابتکار در بخش خصوصی ایجاد می‌شود و دولت وظیفه دارد محیط مناسب برای فعالیت کارآفرینان را فراهم سازد و دیدگاه دکتر روحانی از ابتدا بر این مبنا بوده و امیدوارم در دولت دوازدهم با قوت بیشتری این مسیر ادامه یابد و فضای کسب و کار برای مراودات بین‌المللی و بازار هر چه بیشتر گشایش یابد.

دکتر نهاوندیان خاطر نشان کرد: اتاق‌های بازرگانی نقش اساسی در ایجاد تعامل و حراست از رابطه دو سویه دولت و بخش خصوصی دارند و بدون تردید در دولت دوازدهم نقش‌آفرینی بیشتری برای شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی وجود خواهد داشت و امیدوارم همه دست به دست هم ایران بهتری را برای نسل آینده به یادگار بگذاریم.

رییس دفتر رییس‌جمهور در این مراسم همچنین با اهداء لوح سپاس از وزیر جهاد کشاورزی و فعالان عرصه صنعت قند و شکر کشور، تجلیل کرد.

شناسه خبر: 99865

- دفتر رئیس‌جمهوری

- دیدارهای داخلی