مولاوردی در نشست تخصصی روز ملی دختران:

بهره گیری از ظرفیت و توانمندی‌های جوانان و زنان در جامعه ضروری است/ میرزاخانی‌های بسیاری در جامعه وجود دارند که باید با برنامه‌ریزی درست و نظام آموزشی دقیق، آنان را شناسایی کرد/ تاکید بر ضرورت توجه ویژه به آسیب‌های اجتماعی مربوط به زنان و دختران

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با تأکید بر لزوم استفاده از ظرفیت و توانمندی‌های جوانان و زنان، اظهار داشت: مشارکت جوانان و زنان در امور مربوط به جامعه مهم‌تر از پاسخ به نیاز خود بخش‌های مختلف جامعه و اجتماع است و امیدواریم هر چه بیشتر شاهد بهره‌مندی از ظرفیت این قشر باشیم.

شناسه خبر: 99830 -

سه شنبه 3 مرداد 1396 - 19:03

شهیندخت مولاوردی عصر سه شنبه  در نشست تخصصی روز ملی دختران با تبریک آغاز دهه کرامت و میلاد حضرت فاطمه معصومه(س) و روز ملی دختر، گفت: مناسبت‌های ملی و بین‌المللی، فرصت مناسبی برای بررسی موانع و چالش‌ها و نیز تبیین دستاوردهای مربوط به این مناسبت‌ها است.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به ویژگی‌ها و جایگاه شخصیتی حضرت فاطمه معصومه(س)، گفت: فاطمه معصومه(س) بانوی بزرگواری بودند که کریمه اهل بیت نامیده شدند و جایگاه بسیار والایی در منظر ائمه اطهار(ع) داشتند.

مولاوردی اضافه کرد:  پیامبر عزیز اسلام(ص) نیز نگاه تکریم آمیزی نسبت به دختران داشتند و در کلام و عمل خویش از جایگاه زنان و دختران، تمجید نمودند. پیامبر در دوره‌ای که وجود زن و دختر ننگ شمرده می‌شد، پیشگام نگاه انسانی نسبت به زنان و دختران بودند.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده خاطر نشان کرد: مسیر طولانی تاریخی و تنگناهای بیشماری پشت سر گذاشته شده و با بهره‌گیری از آموزه‌های اصیل دینی و خودباوری و اعتماد به نفسی که در این مسیر برای دختران و زنان ایجاد شده، امروز به جایی رسیده‌ایم که حداقل در کلام ، اذعان می‌شود که بخش بزرگی از سرمایه انسانی جهان و کشورمان را زنان تشکیل می‌دهند.

مولاوردی در ادامه با ابراز تأسف از فوت پروفسور مریم میرزاخانی نابغه جوان کشورمان، اظهار داشت: نمونه‌های موفق علمی، ورزشی و اجتماعی بی‌شماری در کشورمان وجود دارند که با شکستن محدودیت جنسی توانسته‌اند، خود را در سطح جهان مطرح کنند که از آن جمله می‌توان به مرحوم مریم میرزاخانی اشاره کرد که با تلاش خود توانسته الهام‌بخش بسیاری از دختران جهان بوده و جایگاه خوبی در بین دختران کشورمان کسب کند و از دست دادن زودهنگام این نابغه برجسته جهانی تلنگری بود که بیشتر از گذشته قدر سرمایه‌های خود را بدانیم و با برنامه‌ریزی‌های دقیق و ساز و کارهای منظم علمی و آموزشی بتوانیم از استعدادهای درخشان کشورمان بهره‌برداری کنیم.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده افزود: در لایه‌های زیرین جامعه میرزاخانی‌های بسیاری وجود دارند که لازم است با برنامه‌ریزی درست و نظام آموزشی دقیق، این ظرفیت‌ها را شناسایی و از آن بهره‌برداری کنیم.

مولاوردی در ادامه به تصمیم اتخاذ شده به منظور تشکیل سازمان ملی جوانان اشاره کرد و گفت: امیدواریم همراهی لازم انجام شود تا با تشکیل سازمانی زیر نظر رییس جمهور و با مجموعه امکاناتی که تجمیع می‌شود، در مسیر برآورده ساختن انتظارات جوانان گام برداریم. همچنین مصوبه شورای اداری مبنی بر اختصاص سهمیه 30 درصدی به مدیریت زنان در مرحله ابلاغ قرار دارد و نیز کاهش سن 8 سال مدیریت، راه را برای بهره‌مندی از ظرفیت جوانان در این عرصه فراهم می‌سازد.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به اتمام زمان مشارکت در کمپین ارمغان به منظور آزادی زندانیان زن با جرایم غیرعمد مالی گفت: زمان این کمپین از روز مادر تا روز دختر بود که با تفاهم‌نامه‌ای که با ستاد دیه در این زمینه داشتیم و به واسطه اقدامات انجام شده، زمینه آزادی این گروه از زندانیان فراهم شد و این کمپین همچنان در زمینه‌های مرتبط به امور زنان ، فعال خواهد بود.

مولاوردی در ادامه به هدف‌گذاری‌های انجام شده در برنامه ششم توسعه و پیشنهادات ارایه شده به دولت به منظور رسیدگی هر چه بیشتر به امور زنان اشاره کرد و گفت: امیدواریم در پایان برنامه ششم و دولت دوازدهم با توجه به برنامه‌ریزی ها و هدف‌گذاری‌های انجام شده ، به شرایطی برسیم که با اندازه‌گیری شاخص‌های پیش‌بینی شده ، وضعیت قابل دفاعی شکل گرفته باشد.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده همچنین توجه ویژه به آسیب‌های اجتماعی مربوط به زنان و دختران را مورد تأکید قرار داد.

شناسه خبر: 99830

- نهاد ریاست‌جمهوری

- دیدارهای داخلی

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده