دستیار رییس جمهور در امور حقوق شهروندی در نخستین کنفرانس ملی ساخت ایران:

کاری کنیم هر شهروند ایرانی کالای ایرانی خوب و با کیفیت بخرد/ترغیب مصرف کننده به خرید کالای ساخت ایران نیازمند اقدامات عملی تولید کنندگان است / شهروندان باید در قبال کالاها و محصولات بی کیفیت مطالبه گر باشند/ برای جلوگیری از خام فروشی باید دانش، فکر و هنر به میدان بیاید/تجلیل از برگزیدگان کنفرانس ملی ساخت ایران

دستیار رییس جمهور در امور حقوق شهروندی، بومی کردن و درون زا نمودن صنایع و تولیدات در ایران را نیازمند ابزاری جدید و ذهنیتی تازه در این عرصه دانست و تصریح کرد: باید کاری کنیم هر شهروند ایرانی کالای ایرانی خوب و با کیفیت بخرد و با خرید ساخت ایران به ساختن ایران کمک کنیم.

شناسه خبر: 99710 -

دوشنبه 19 تير 1396 - 00:11

دکتر الهام امین زاده یکشنبه شب در نخستین کنفرانس ملی ساخت ایران که با رویکرد حمایت از تولید و خدمات و رضایتمندی مشتری در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار شد، اظهارداشت: ترغیب مصرف کننده به خرید کالای ساخت ایران علاوه بر فرهنگ سازی نیاز به اقدامات عملی تولید کنندگان دارد.

وی با اشاره به اینکه در زمینه تولیدات داخلی باید ظرفیت ها با توجه به اولویت ها مشخص شود، گفت: باید در وزارت صنعت، معدن و تجارت برنامه ای برای توزیع ظرفیت ها و اولویت ها داشته باشیم.

دستیار رییس جمهور در امور حقوق شهروندی با بیان اینکه الگوهای مناسب برای تقویت تولید در هرمنطقه را باید متناسب و با شناخت کافی از ظرفیت های هر منطقه تدوین کرد، گفت: امروز در کشور همت و بودجه کافی برای توسعه تولید ساخت ایران وجود دارد، اما تجهیزات مناسب در اختیار تولید کنندگان نیست و به همین دلیل ما امروز نیاز به تحول اندیشه، صنعت و فیزیک داریم.

امین زاده کیفیت مطلوب را از دیگر مولفه های موثر در ترویج مصرف محصولات ساخت داخل دانست و اظهارداشت: کیفیت مطلوب تنها با تصمیم یک واحد تجاری یا بنگاه دار ایجاد نمی شود و همه در این راستا مسوولیت دارند.

دستیار رییس جمهور در امور حقوق شهروندی ادامه داد: شهروندان باید در قبال کالاها و محصولات بی کیفیت مطالبه گر باشند و در این راستا در زمینه اجرای حقوق شهروندی می خواهیم مطالبه گری از سوی مردم و ضرورت پاسخگویی از طرف مسوولین را ایجاد کنیم.

وی با تاکید بر لزوم شناساندن تولید کنندگان داخلی به مردم، خاطرنشان کرد: بر اساس نظر کارشناسان برای تقویت کیفیت مطلوب تولید داخلی باید میان اخلاق، معاش و تفکر ارتباط ایجاد کرد. امروز در کشور ما متخصص، صنعتگر، هنرمند و نظریه پردازان بسیار خوبی هستند که اگر در کنار هم قرار داشته باشند می توانیم به نتیجه مطلوب دست پیدا کنیم.

امین زاده اظهار داشت: اگر زندگی ما از پشتوانه علم و علم ما از مدد فرهنگ و تفکر بی بهره شود، وضعیت نامطلوبی خواهیم داشت؛ باید همه اینها در کنار هم به کمک اقتصاد کشور بیایند.

دستیار رییس جمهور در امور حقوق شهروندی با اشاره به ضرورت حضور شرکت های دانش بنیان و تلفیق دانش و هنر برای تقویت کالای ساخت ایران، گفت: باید دانش، فکر و هنر به میدان بیاید وگرنه همچنان خام فروشی کرده و صنعت دیگران را وارد کشور می کنیم.

وی افزود: باید فعالان اقتصاد دانش بنیان در یک فرآیند برد - برد به جای خام فروشی محصولات با ارزش افزوده را در کشور تولید کنند.

امین زاده با تاکید بر نقش مردم در حمایت از تولیدات داخلی، برگزاری نمایشگاه ها و تورهای مختلف در ایران برای معرفی تولیدات ساخت داخل به مردم را در راستای آگاهی بخشی و جلب اعتماد آنان برای مصرف محصول ساخت ایران حائز اهمیت دانست.

وی ضرورت ایجاد امنیت حقوقی و اقتصادی برای تولید کنندگان را مورد اشاره قرار داد و گفت: فرصت های انحصاری که در اختیار شرکت های خصوصی و یا دولتی خاص قرار می گیرد باعث زمین خوردن تولیدات ساخت ایران می شود.

دستیار رییس جمهور در امور حقوق شهروندی با اشاره به اینکه انحصار و استفاده از رانت باعث ایجاد فساد و دلسردی در اقتصاد جامعه می شود، افزود: دسترسی آزاد به اطلاعات و قوانین یکی از بخش های مهم منشور حقوق شهروندی است که رییس جمهور بر اجرای آن تاکید داشته و آن را به همه دستگاههای اجرایی کشور ابلاغ کرده است.

امین زاده شفافیت و عدم تبعیض در دسترسی به اطلاعات را از مولفه های مهم در تقویت تولیدات ساخت ایران برشمرد و گفت: باید در فضای اقتصاد کشور شایسته سالاری را گسترش دهیم و شایستگی نباید فدای سلیقه یا گرایش های سیاسی خاص و تاثیر پذیری از آنان شود بلکه باید بی طرفانه شایستگان را برگزینیم و در غیر اینصورت شاهد دلال بازی ها در اقتصاد خواهیم بود.

وی با اشاره به ضرورت توجه به پرداخت مالیات درفعالیت های اقتصادی، خاطر نشان کرد: باید به گونه ای برنامه ریزی کنیم تا تولید کنندگان به پرداخت مالیات ترغیب شوند و در این راستا می بایست در ارائه اظهارنامه های مالیاتی اصل را بر صحت و اعتماد بگذاریم و مسیر مالیات های اخذ شده برای مودیان مشخص باشد.

دستیار رییس جمهور در امور حقوق شهروندی، حضور بخش خصوصی در واگذاری ها بر اساس قانون بهبود فضای کسب و کار، در اختیار قرار دادن تبلیغات با قیمت نازل به تولیدکنندگان، ارائه خدمات پس از فروش و گارانتی های غیر تقلبی، فراهم کردن مواد اولیه برای تولید کنندگان و ایجاد زمینه برای افزایش تقاضای کالای ایرانی را از دیگر مولفه های رشد کیفیت و ترغیب مردم به استفاده از کالای ساخت ایران دانست.

در این مراسم با حضور دکتر امین زاده  از برگزیدگان نخستین کنفرانس ملی ساخت ایران تجلیل شد.

شناسه خبر: 99710

- نهاد ریاست‌جمهوری

- سخنراني ها

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده