حجت‌الاسلام انصاری در مرقد مطهر بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی:

آیت الله هاشمی رفسنجانی عاشق ساختن کشور، مردمی سرزنده و اهل نشاط و ایرانی آباد بود/ آیت الله هاشمی از دولت تدبیر و امید و دکتر روحانی تا روز آخر حمایت های قاطع داشتند/ تجلیل از نقش بی بدیل همسر رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام

معاون حقوقی رییس جمهوری، آیت الله هاشمی رفسنجانی رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام را درخت تناوری در سایه اصول تربیتی ، اندیشه، مدیریت و عشق به بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی توصیف کرد که به قهرمان ملی و یک روحانی در تراز مردان بزرگ تاریخ تبدیل شد.

شناسه خبر: 97803 -

پنجشنبه 28 بهمن 1395 - 21:53

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مجید انصاری روز پنج شنبه در مراسم اربعین ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی که در مرقد مطهر بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، با اشاره به خدمات و آثار بیشمار رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: اخلاص، مهم ترین سرمایه توفیق و پیروزی ایشان بود.
معاون حقوقی رییس جمهوری ادامه داد: در مکتب امام خمینی (ره) و آیت الله هاشمی رفسنجانی خودبینی، خودخواهی ، خود پسندی و هوای نفس راهی نداشت.
حجت‌الاسلام انصاری گفت: آیت الله هاشمی رفسنجانی در تریبون نماز جمعه و دربرابر سیل احساسات پاک مردم و شعار به نفعش، خود را نباخت و در زمانی هم که در معرض تیرهای کینه و تخریب قرار گرفت از جانب انصاف و اعتدال خارج نشد.
معاون حقوقی رییس جمهوری تاکید کرد: بهره برداری حداکثری از لحظه لحظه عمر، ثمره اخلاص آیت الله هاشمی رفسنجانی است.
حجت الاسلام انصاری با اشاره به مبارزات آیت الله هاشمی رفسنجانی در طول نهضت اسلامی تا انقلاب اسلامی اظهار داشت: ایشان دربرابر شکنجه های ساواک،  آهنین و همچون قله ای برافراشته و صخره ای نفوذ ناپذیر، عاشقانه برای پیروی از امام خمینی و استقرار نظام اسلامی تلاش و ایستادگی کرد.
معاون حقوقی رییس جمهوری ادامه داد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، مجلس اول شورای اسلامی را آنچنان اداره کردند که امروز همه نمایندگان مجلس آرزو می کنند ، مجلسی همانند مجلس اول داشته باشیم.
حجت الاسلام انصاری گفت: در طول هشت سال جنگ تحمیلی نیز سنگر به سنگر بدنبال رفع نیازمندی های رزمندگان اسلام و از بین بردن اختلافات و هماهنگی بین مسئولان و فرماندهان جنگ بودند.
معاون حقوقی رییس جمهوری تاکید کرد: ایشان از هیچ چیز نمی هراسید و در بدترین شرایط جنگ، کانون امید رزمندگان ، مبارزین و مدیران کشور بود.
حجت الاسلام انصاری افزود: گذشتن از جان سخت است اما سخت تر از آن گذشتن از آبرو است که آیت الله هاشمی رفسنجانی برای پایان دادن به جنگ با آبرویش به میدان آمد و زخم زبان ها شنید.
معاون حقوقی رییس جمهوری گفت: بعد از پایان جنگ و در دوران ریاست جمهوری بنیان های بزرگی در مدیریت کشور پایه گذاری کرد که اهل فکر بودن و گوش کردن از ویژگی های مدیریتی ایشان بود.
حجت الاسلام انصاری با اشاره به آثار و کتب علمی رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: قلم و زبان و اعمال ایشان در مسیر نیاز جامعه به حرکت درآمد و مفتخریم امروز جمهوری اسلامی ایران در عرصه های نانوتکنولوژی، ساخت نیروگاه، سد سازی، هسته ای و فضایی در رتبه اول تا بیستم جهان قرار دارد که بنیانگذار بسیاری از این دستاوردها ، آیت الله هاشمی بود.

معاون حقوقی رییس جمهوری درباره تلاش ها و مجاهدت های همسر آیت الله هاشمی گفت: این بانوی بزرگوار یک قهرمان است که نقش ایشان  مانند نقش همسر امام خمینی (ره) نادیده گرفته شد، او در نبود آیت الله هاشمی بار زندگی را بر دوش می‌کشید و در روزهای سخت به هاشمی آرامش می داد تا به مبارزه ادامه دهد.

حجت الاسلام انصاری تاکید کرد: در آغاز نهضت اسلامی آیت الله هاشمی و مقام معظم رهبری از اولین افراد مورد اعتماد امام خمینی بودند و به همراه اعضای دیگر شورای انقلاب ، هسته مرکزی نظام را شکل می ‌دهند.

معاون حقوقی رییس جمهوری تصریح کرد: آیت الله هاشمی رفسنجانی عاشق ساختن کشور، مردمی سرزنده  و اهل نشاط و ایرانی آباد بود.

حجت الاسلام انصاری ادامه داد: ایشان معتقد بود با عدالت توزیعی و کمک مستقیم نمی توان فقر را ریشه کن کرد و زندگی شرافتمندانه برای مردم بوجود آوریم بلکه باید ایران ساخته شود، سرمایه گذاران داخلی و وخارجی وارد عرصه شوند، رونق اقتصادی بوجود آید و ایرانیان با دسترنج خود زندگی شرافتمندانه داشته باشند و برای رسیدن به این اهداف باید تعامل با کشورهای همسایه و عربی منطقه و همچنین کل جهان را در دستور کار قرار داد.

معاون حقوقی رییس جمهوری نقش پررنگ رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام در  تعیین رهبری حضرت آیت الله خامنه ای و محکم شدن بنیان ولایت فقیه بعد از ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران را خاطر نشان ساخت و گفت: ایشان کشور را از بحران احتمالی به آرامش رساندند و 27 سال تعهد و برادری خود را به مقام معظم رهبری به عنوان مشاوری امین و دلسوز به اثبات رساندند.

حجت الاسلام انصاری، از صبر  به عنوان دیگر ویژگی های ممتاز و مهم آیت  الله هاشمی رفسنجانی یاد کرد و اظهار داشت: صبر بی نظیر ایشان برخاسته از ایمان ، اخلاص و امید به آینده بود و چه بسا بسیاری جوانان که ایشان را نمی شناختند اما در ذهنیت خود تصویری دیگر از این ایشان ساخته بودند که همانند آیت الله بهشتی صبوری کردند. البته نباید این بد اخلاقی ها تکرار شود و از ابزار نوین باید برای رشد علم ، اخلاق و انصاف بهره گرفت.

معاون حقوقی رییس جمهوری افزود: آیت الله هاشمی از دولت تدبیر و امید به عنوان منتخب مردم و همچنین دکتر روحانی تا روز آخر حمایت های قاطع داشتند.

حجت الاسلام انصاری تاکید کرد: دشمنان این نظام درصدد هستند که با سیاه نمایی و ترویج ناامیدی، این ملت را ازنظام و انقلاب ناامید کنند اما مردم بزرگ ایران در مراسم تشییع پیکر مطهر آیت الله هاشمی رفسنجانی، شهدای آتشنشان و راهپیمایی 22 بهمن نشان دادند که پای این انقلاب ایستاده اند.

معاون حقوقی رییس جمهوری خطاب به مقامات و دولتمردان آمریکا تصریح کرد: بهتر است به امور داخلی خود بپردازید و در مسائل داخلی کشورمان مداخله نکنید چراکه ملت بزرگ ایران راه برون رفت از مشکلات را می شناسد و اگر به فکر مردم ایران هستید، تحریم های ظالمانه را بردارید، به ملت ایران اهانت نکنید و رژیم ترورریستی صهیونیستی را تقویت نکنید.

حجت الاسلام انصاری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: آیت الله هاشمی رفسنجانی صحیفه ای بلند و منظومه پرافتخاری است که سرتاسر زندگی ایشان در عرصه های مختلف شامل تحصیل، تهذیب نفس، جهاد با دشمنان خدا، مبارزه با استبداد و استکبار، خدمت به مردم ، حمایت پیشوای کبیرش آیت الله خمینی (ره)  بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، تاسیس نهادهای نظام اسلامی، اداره کشور و جنگ و همچنین تلاش در جهت تحقق خواسته های مردم بود.

معاون حقوقی رییس جمهوری تاکید کرد: هر صفحه ای ازکتاب زندگی پربار و پر ثمر ایشان، برای آیندگان، همه کسانی که می خواهند انسانی در تراز اسلام باشند، انقلابی در تراز انقلابی بودن امام خمینی(ره) بمانند و مدیرانی که می خواهند کشور را در بستر توسعه، رشد ، عمران و آبادانی بسازند، درس های فراوان دارد.

حجت الاسلام انصاری ادامه داد: در این 40 روز از ارتحال ایشان در سطح رسانه های عمومی و تریبون های مختلف زوایایی از اندیشه ها و خدمات ایشان بازگو شد اما این آغاز راهی برای معرفی ایشان و انقلاب اسلامی است.

وی تصریح کرد: اگر فضلا و طلاب بخواهند مسیر روشن آینده را طی کنند، ناگزیر از شناخت امام راحل، یاران و شاگردان مکتب سیاسی، عرفانی، فقهی و مدیریتی امام بزرگوار همچون آیت الله هاشمی رفسنجانی هستند.

 معاون حقوقی رییس جمهوری با تاکید بر اینکه حوزه نمی تواند از سیاست جدا باشد، ادامه داد: روحانیت نمی تواند به دوران قبل از سال 1342 شمسی و تفکیک دین از سیاست بازگردد و حوزه علمیه باید بتواند پاسخگوی نیازهای روز ، فکری ، عقیدتی و سوالات و ابهامات در جامعه باشد.

حجت الاسلام انصاری ادامه داد: تنها راه برای انقلاب بودن و انقلابی ماندن حوزه، زانو زدن در ساحت مقدس  و مکتب فکری و اخلاقی امام راحل و همچنین شاگردان ایشان از جمله بهشتی ، مطهری، هاشمی رفسنجانی و دیگر شاخصه ها است.

معاون حقوقی رییس جمهوری تصریح کرد: بی شک آیت الله هاشمی رفسنجانی از نادر مردانی است که خداوند به ایشان توفیق داد با هوش سرشار، حافظه کم نظیر، روح بلند و اراده پولادین و عزم راسخ در معرض تابش هدایت های امام راحل قرار گیرد و هر چه کسب کرد از این کانون بود.

شناسه خبر: 97803

- نهاد ریاست‌جمهوری

- دیدارهای داخلی

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده