مولاوردی در دیدار معاون نخست وزیر ژاپن:

ایران و ژاپن برنامه های مشترکی برای ارتقای توانمندی های اجتماعی و اقتصادی زنان دارند

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده ،توانمندسازی زنان را یکی از راهبردهای مهم برای استفاده بهتر از ظرفیتهای ایجاد شده در سایه پیشرفتهای تکنولوژیک و ارتباطاتی دانست و با اشاره به همکاری ایران و ژاپن در این زمینه اظهار امیدواری کرد با ادامه برنامه ها و اقدامات مشترک دو کشور این هدف مهم محقق شود.

شناسه خبر: 97792 -

پنجشنبه 28 بهمن 1395 - 08:44

شهیندخت مولاوردی در جریان سفر به ژاپن برای شرکت در دومین سمپوزیوم زنان ایران و ژاپن در دیدار تارو آسو معاون نخست وزیر و وزیر دارایی ژاپن گفت: تغییر وضعیت و ایجاد ظرفیتهای جدید ناشی از پیشرفتهای تکنولوژیک و ارتباطاتی باعث فراهم شدن فرصتهای بیشتر و مناسب تر برای مشارکت و نقش آفرینی زنان در عرصه اجتماعی شده است که باید از این فرصتها بهره گرفت.

معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری با اشاره به سخنان معاون نخست وزیر ژاپن درباره تاثیرات نامطلوب جنگ بر زنان، افزود: بزرگترین قربانیان جنگها زنان و کودکان هستند. حتی بیشترین تاثیر منفی سیاست اعمال تحریمهای ظالمانه علیه کشورها که ایران نیز مشمول آنها قرار گرفته بود، متوجه زنان و کودکان است.

مولاوردی اظهار داشت: در حال حاضر منطقه خاورمیانه به طور گسترده ای درگیر جنگ و خشونت است که باعث آوارگی زنان و مردان بسیاری شده است و همه ما در قبال این وضعیت مسئولیت داریم. پیشنهاد رییس جمهوری ایران به مجمع عمومی سازمان ملل که در قالب قطعنامه WAVE و با اجماع به تصویب رسید، فرصت خوبی برای حل و برون رفت از مشکلات ناشی از خشونت و افراطی گری در خاورمیانه است.

وی تصریح کرد: جهانی شدن فرصتهای طلایی را برای همه فراهم آورده است. البته این پدیده علاوه بر فرصت، تهدیدهایی هم دارد که باید با هم اندیشی آنها را به فرصت تبدیل کنیم.

تارو آسو معاون نخست وزیر ژاپن نیز در این دیدار گفت: گسترش و پیشرفت در زمینه آی تی در سالهای اخیر فرصتهای گسترده و جدیدی برای حضور بیشتر، موثرتر و سازنده تر زنان در عرصه های اقتصادی و اجتماعی فراهم آورده است.

وزیر دارایی ژاپن افزود: متاسفانه آسیبهای گسترش جنگ در خاورمیانه بیش از هر کس متوجه زنان و کودکان است و امیدواریم جنگ و درگیریها در این منطقه هر چه سریع تر خاتمه یابد تا شاهد نقش آفرینی بیشتر و موثرتر زنان در اجتماع باشیم.

تارو آسو اظهار داشت: ژاپن پس از جنگ جهانی دوم وارد هیچ جنگی نشده است و همین فرصت و تمرکز بیشتری برای طراحی و اجرای مسیر پیشرفت در خدمت این کشور قرار داده است و ما امروز به دنبال ارتقای بیش از پیش جایگاه اجتماعی و مدیریتی زنان هستیم که در این زمینه توفیقاتی هم داشته ایم.

وی تصریح کرد: پدیده جهانی شدن به کشورهایی که از تنوع فرهنگی و انسجام فرهنگی بالایی برخوردار بودند، به صورت خیلی جدی وارد نشده و کشور ژاپن نیز با بومی سازی و نگاه محلی موفق شده ضمن توسعه جدی کشور، زمینه های اصلی فرهنگ و تمدن خود را حفظ کند.

شناسه خبر: 97792

- نهاد ریاست‌جمهوری

- دیدارهای خارجی

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده