حجت الاسلام انصاری در مراسم گرامیداشت سالروز بازگشت امام به میهن:

ملت در برابر بی منطقی می ایستد، اما خواهان تشنج آفرینی نیست/ امروز هر سخن و اقدام خلاف برجام پیش از ملت ایران، با مخالفت جهانیان روبرو می شود/ایران امروز به عنوان کانون صلح و ثبات در دنیا است

معاون حقوقی رییس جمهوری اظهار داشت: امروز به فضل پروردگار دولت برآمده از رای ملت، علیرغم همه کمبودها، سختی ها و بی مهری ها ، پایدار و مقاوم در راه امام و ملت در صحنه مشغول خدمت است و در پرتو تدبیر درست و تکیه بر خرد جمعی و تخصص حقوقی و توان دیپلماسی سرداران شجاع و مومن عرصه دیپلماسی، در عرصه تعامل جهانی، به گونه ای عمل کرد که هر مخالفتی با آن، پیش از ملت ایران با اعتراض جهانیان مواجه می شود.

شناسه خبر: 97435 -

سه شنبه 12 بهمن 1395 - 14:42

حجت الاسلام والمسلمین مجید انصاری روز سه شنبه در مراسم گرامیداشت سی و هشتمین سالروز بازگشت امام خمینی(ره) به میهن با بیان اینکه ملت ایران امروز بیش از گذشته نیاز به مکتب سیاسی و معنوی امام دارد، گفت: امروز بدخواهان ما مثلث شوم صهیونیسم، منافقین و ارتجاع، سیاهی را برای ملت ایران می خواهند، اما ملت ایران باید مثل گذشته به چشمه خورشید و خیمه نور چشم بدوزد؛ یعنی ایران به مثابه یک خانه و همه ملت به مثابه یک خانواده، در پرتو نور اسلام و در پرتو هدایتهای رهبری معظم انقلاب اسلامی، با وحدت و انسجام و امید به آینده،  مسیر تعالی را طی کند.

معاون حقوقی رییس جمهوری افزود: این دولت و خدمتگزاران شما ملت، آبرویشان را در طبق اخلاص گذاشته و در نقشه راهی که مقام معظم رهبری معین فرمودند و با سیاست نرمش قهرمانانه که به نظر من از ایستادگی و مقاومت قهرمانانه هم مشکل تر و هم برای مردم کارسازتر بود،  توفیقات بزرگی کسب کردند. نشانه پیروزی ما در مذاکرات هسته ای و برجام، صحنه های امروز جهانی است.

وی ادامه داد: امروز ملت ایران فقط به احترام این سند حقوقی مستحکم دلگرم نیست. امروز میلیونها نفر در نقاط مختلف جهان، از کشورهای اروپایی تا خاور دور و استرالیا و دیگر نقاط، در برابر زمزمه های تضعیف برجام ایستاده اند. من به آثار اقتصادی و رفع تحریم برجام کار ندارم که بسیار مهم هم بوده است. از جمله آثاری که در همین صنعت هوایی و راه و ترابری و بانکداری داشته است، می گویم که دشمنان ما، سالها ایران هراسی را ترویج کرده و ما را حامی تروریسم معرفی می کردند که نادانی های داخلی هم بعضا مستنداتی را برای آنها فراهم می کرد، اما در پرتو تعاملات سازنده و مذاکرات عزتمند، قدرتمند و منطقی و حقوقی ملت ایران توانستیم، به دنیا چهره صلح خواه، متین و منطقی ایران را نشان دهیم.

حجت الاسلام انصاری تصریح کرد: امروز اگر رییس جمهوری جدید آمریکا اقدام یا سخنی علیه ملت ایران مطرح می کند، پیش از ملت ایران، دیگر ملتهای جهان به بطلان سخن و منطق او و حقانیت راه ملت ایران اذعان و علیه آن راهپیمایی و اعتراض می کنند. ما در منطق حقوقی و در ذهنیت جامعه جهانی پیروز شده ایم. امروز ملت ایران به عنوان یک کانون صلح و ثبات در دنیا مطرح است.

معاون حقوقی رییس جمهوری گفت: امروز تناقض گفتار و رفتار دولتمردان آمریکا از ناحیه خودشان مورد مناقشه و نقد قرار گرفته و می گویند چرا اعتبار آمریکا را مخدوش کرده اید و چرا آمریکا را پیمان شکن معرفی می کنید. البته ملت ایران مثل همیشه قهرمان و توانا است و دولت ما بیدار و رهبر ما هوشیار است و تصمیم شایسته در جهت منافع ملی خواهند گرفت.

دکتر انصاری اضافه کرد: ما خواهان صلح و همزیستی مسالمت آمیز و همکاری منطقه ای و جهانی هستیم و همچنان راه امام و انقلاب مبنی بر عقلانیت و تعامل و همکاری منطقه ای و بین المللی که بزرگانی چون آیت الله هاشمی هم بر آن پای می فشردند، متعهدیم. این ملت هم در جنگ و هم در تحریم نشان داد که در برابر زور تسلیم نمی شود و در برابر بی منطقی می ایستد، اما خواهان تشنج آفرینی نیست و زندگی توام با صلح را برای همه ملتها می خواهد، لذا دست همکاری به سوی همه همسایگان دراز می کنیم و خواهان صلح و آرامش برای همه جهان هستیم.

معاون حقوقی رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: امسال و در آغاز سال آینده در عرصه انتخابات شوراها و ریاست جمهوری، یکبار دیگر ملت ایران حماسه خواهد آفرید و یکبار دیگر شعور و نشاط و حیات خود را و ادامه دهندگی راه امام و شهدا و دیگر بزرگان را با همت والای خود به نمایش خواهد گذاشت و همه افسون دشمنان را خنثی خواهد کرد.

حجت الاسلام انصاری با اشاره به این شعار مردم در روزهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی که «در بهار آزادی جای شهدا خالی» تصریح کرد: امروز در بهار آزادی جای هاشمی هم خالی است. البته هاشمی زنده است، چون نهضت زنده است. امروز آیت الله هاشمی از پارسال در همین روز در جامعه زنده تر است. بسیاری از جوانانی که پارسال شناخت عمیقی از او نداشتند و غبار مظلومیت و بدخواهی بر چهره این ستاره درخشان نهضت نشسته بود، امروز با لطف خدای کریم با درخشش مجدد و شناختی که خدا از او در قلب ملت قرار داد، او را بهتر از قبل می شناسند.

وی در ادامه با بیان اینکه امام خمینی (ره) 60 سال تهذیب نفس و خودسازی کرد ، گفت: به همه ملت و به ویژه نسل جوان می گویم، قدرت امام یک قدرت قراردادی و سیاسی، اداری و مادی نبود. امام به مبدا قدرت هستی متصل شد و خود را در ساحت حضرت ربوبی محو کرد تا قدرت خدا را پیدا کرد. اگر امام، امام شد، چون به نقطه ای از خودسازی و محو در فرمان الهی رسید که سخن و خشم و همه حالاتش مال خودش نبود.

معاون حقوقی رییس جمهوری ادامه داد: ادامه دادن راه امام و شهدا، جز از طریق خودسازی و تقویت معنویت و خود را فراموش کردن و به اقیانوس امت اسلامی رسیدن و خود را عبد خدا دیدن، مقدور نیست.

دکتر انصاری اظهار داشت: این روزها بدخواهان و دشمنان این انقلاب سعی دارند شبهاتی ایجاد کنند که ایران اساسا چه نیازی به انقلاب داشت. متاسفانه این شبهات القا می شود و ما در معرفی و تبیین انقلاب، چرایی انقلاب و آثار و برکات آن کوتاهی داریم. از همه اندیشمندان، صاحبان نظر، سخنوران و اصحاب رسانه ها می خواهم به میدان و به این شبهات پاسخ شایسته بدهند.

وی با بیان اینکه اراده مردم در دوران رژیم سابق لگدکوب خواست بیگانگان بود و شاه همانقدر که در برابر ملت ایران زورگو و ظالم بود، در برابر قدرتهای جهانی زبون و بی اراده بود، تصریح کرد: بیایید به این سوال پاسخ دهیم که چرا به یکباره همه نخبگان و روحانیون، دانشگاهیان، اصناف و آحاد مختلف مردم و بزرگانی مثل امام، شهید مطهری، شهید بهشتی، حضرت آیت الله خامنه ای ،آیت الله هاشمی و همه و همه یکصدا و یک زبان می گفتند که ما شاه نمی خواهیم.

معاون حقوقی رییس جمهوری خاطرنشان کرد: آن سیل جمعیتهای میلیونی و چند ده و چند صد هزار نفری که در حمایت از حرف و سخن امام خمینی، با به جان خریدن خطرات و گلوله تفنگ جلادان شاه به خیابان می آمدند، آیا به زور می آمدند؟ آیا امام ابزار اعمال زور داشت؟ آیا کسی آنها را تطمیع می کرد؟

حجت الاسلام انصاری گفت: همه مردم ایران از هر قشر و جایگاهی به این نتیجه رسیده بودند که ایران در ذلت و در اسارت بیگانگان و در اختیار دست نشاندگان بیگانه است که از خود اراده ای ندارد. در این شرایط امام خمینی که 60 سال خودسازی کرده بود، با پیامی از جنس انبیا، آزادی و استقلال و عزت را به این مردم بازگرداند.

وی تاکید کرد: امام، ملت را با همراهی خود ملت آزاد کرد و امروز 38 سال از پیروزی انقلاب اسلامی را با بحرانهای متعدد، اما با پایداری این ملت بزرگ و رشید با افتخار پشت سر گذاشته ایم و این ملت همچنان پشت سر امام حرکت می کنند.

معاون حقوقی رییس جمهوری تصریح کرد: باید امام و اندیشه، مبانی فقهی، اصول مدیریتی و مردم داری و خودسازی و عرفان و ساده زییستی امام را و اعتمادی که به ملت داشت را از نو شناخت و بر مبنای آن چرایی انقلاب را برای نسل های آینده توضیح داد و افقهای روشنی را فراروی ملت گشود.

در این مراسم که وزرای راه و شهرسازی و اطلاعات و اعضای بیت امام و آیت الله هاشمی رفسنجانی حضور داشتند، با اهدای لوح تقدیری از همسر آیت الله هاشمی رفسنجانی تجلیل شد.

همچنین سرود «خمینی ای امام» و «ترمینال شماره یک» فرودگاه مهرآباد در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیدند.

شناسه خبر: 97435

- نهاد ریاست‌جمهوری

- دیدارهای داخلی

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده