متن سخنان رییس‌ جمهوری در دیدار رهبر معظم انقلاب با جمعی از میهمانان خارجی، مسوولان و مردم

  رییس‌ جمهوری با بیان اینکه راهی جز همگرایی برای نجات جهان اسلام وجود ندارد، اقتدا به سیره اخلاقی و اعتدالی پیامبر (ص) را موجب پیشرفت مادی و معنوی دانست و تاکید کرد: بحران های منطقه ای، توطئه ای علیه وحدت و عظمت مسلمین است .

شنبه 27 آذر 1395 - 20:26

متن سخنان حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در دیدار رهبر معظم انقلاب با جمعی از میهمانان خارجی، مسوولان و مردم به این شرح است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

جَاءَ الْحَقُّ وَزَهَقَ الْبَاطِلُ إِنَّ الْبَاطِلَ کَانَ زَهُوقًا 

زادروز پیامبر عظیم الشأن اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) و ولادت با سعادت فرزند برومندش امام صادق(ع) را به حضار محترم، سفرای کشورهای اسلامی حاضر در این جمع، میهمانان کنفرانس وحدت اسلامی و به همه ملت ایران و مسلمانان جهان و بویژه به محضر رهبر فرهیخته انقلاب اسلامی، تبریک و تهنیت عرض می کنم.

امروز زادروز پیامبر، زادروز اسلام، اخلاق و اعتدال است. امروز حق همه سرزمین حجاز و سراسر جهان را نورانی کرد که جاء الحق و زهق الباطل، امروز روزی بود که فضایل اخلاقی در مسیر کمال خود قرار گرفت که وَ إِنَّک لَعَلی خُلُقٍ عَظِیمٍ.

 امروز روز اعتدال بود، لَقَدْ أَرْسَلْنا رُسُلَنا بِالْبَیِّناتِ وَ أَنْزَلْنا مَعَهُمُ الْکِتابَ وَ الْمیزانَ لِیَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ.

امروز روز اعتدال بود،   وَکَذَلِکَ جَعَلْنَاکُمْ أُمَّةً وَسَطًا لِّتَکُونُواْ شُهَدَاء عَلَى النَّاسِ وَیَکُونَ الرَّسُولُ عَلَیْکُمْ شَهِیدًا.

مولود امروز،  صلح، سلام، عزت، عظمت و آزادگی را برای مردم جهان آورد. بی جهت نبود که شیخ اجل گفت همه سماواتیان آرزوی آن داشتند که به زمین بیایند تا بوسه زنند بر نعال محمد(ص).

او مسیر هدایت را به راحتی به روی مردم گشود که چقدر وارد جرگه مسلمانی شدن سهل و آسان بود؛ آسان تر از ورود به هر مسلک و مرامی. او به شهادتین اکتفا می کرد و آن فردی که مسلمان می شد، او را در جمع مسلمانان از حقوق برابر برخوردار می کرد، گر چه بعضی از روی ترس یا سیاست، مسلمان می شدند و او به باطن اشخاص آگاه بود اما هرگز باطن آنها را به رخ آنها نمی کشید. قلب او مخزن اسرار بود و بس.

ایمان بالاتر از اسلام بود و او خود در بالاترین مرتبه ایمان. به حداکثرها تقدیس می کرد و اما به حداقل ها هم احترام. او شخصیتی بود که به عصمت و قوه عصمت مجهز بود اما در عین حال هیچگاه خود را از مشورت بی نیاز نمی دانست ، مشروعیتش در حد اعلا بود و اما در عین حال خود را بی نیاز از مقبولیت نمی دانست.

پاداشش برای مردم فراوان بود و تنبیه اش اندک. جذب او در اوج بود و دفع او در کف. همه را به راه هدایت مشتاق بود تا هدایت کند. تا جایی که آنچنان برای هدایت مردم رنج می برد که به او گفته شد مَا أَنزَلْنَا عَلَیْک الْقُرْءَانَ لِتَشقَی ، فلعلّک باخع نفسک علی آثارهم ان لم یؤمنوا بهذا الحدیث اسفا.

گر چه در آغاز دعوتش فقرا و محرومان بیشتر دور او بودند و اغنیاء و اشراف کمتر؛ اما هرگز کینه آنها را به دل نگرفت . بر فقرا ستم نمی کرد و اغنیاء را نیز تحقیر نمی نمود.

او برای بازپس گرفتن اموال نامشروع ثروتمندان، فقط به اجرای شریعت اکتفا کرد و پا را فراتر نگذاشت. وحدت و انسجام جامعه برای او بسیار مهم بود و هیچ وقت طبقه ای را بر طبقه ای ترجیح نداد و بر تنور اختلافات اجتماعی ندمید.

او شخصیتی بود که مدینه را اداره کرد و مرکز حکومت اسلامی قرار داد، نه با زور شمشیر که با بیعت و تدبیر. در آن روزگاری که اکثریت مدینه با مسلمانان نبود، او با علم ، حکمت و پیمانش، به خوبی امنیت را در مدینه مستقر کرد و انسجام اجتماعی را. اگر کفار و اهل کتاب به نبوت او ایمان نداشتند، به صداقت او به امانت داری او، به حکمت او و به عقلانیت او ایمان داشتند.

همه می دانستند قضاوت او عادلانه است و هیچ گاه فردی را بر فردی جز با حق ترجیح نمی دهد. اعتدال او در سراسر زندگی اش، میانه داری بین ظالم و مظلوم نبود. اعتدالش به معنای وسط نشینی، بین حق و باطل نبود، اعتدالش، انتخاب بهترین مسیر در قلب حق بود. اعتدال او ترجیح عقل بر جهل بود، اعتدال او ترجیح انصاف بر اجحاف بود و اعتدال او موازنه بین دنیا و آخرت بود.

اگر ما از اعتدال سخن می گوییم، اعتدال فقط خوی محمد(ص) است. گر چه او همواره به فکر آخرت بود و آخرت اندیش، اما دنیا گریز هم نبود. البته دنیاپرست هم نبود. با همه ارجش به معنویت، به نظم و زیبایی و آراستگی نیز اهمیت می داد. هر وقت که می خواست از خانه خارج شود به آیینه نگاه می کرد و بر خلقت زیبای خود و بر خلق بلند خود، خدای را حمد و سپاس می نمود.

ثروت کشی و یا تحقیر فقرا را پیشه خود نساخت، به همه مردم احترام می گذاشت و در کنار تشویق مردم به فضایل اخلاقی به رفاه و پیشرفت مادی هم آنها را توصیه می کرد. در مدینه پیغمبر فقط معنویت نبود، امنیت مدینه هم از سایر شهرها بیشتر و بیشتر بود.

در مدینه فقط اخلاق نبود، زندگی مردم هم بهتر از شهرهای دیگر اداره می شد. او بین رشد فضایل اخلاقی با رشد و پیشرفت زندگی مادی انسان ها تضاد قایل نبود و این دو را در کنار هم می دید؛ هم پیشرفت مادی هم پیشرفت معنوی. و ما امروز در ایران اسلامی در زیر لوای پرچم رهبری خوشحالیم که طبق آمار ماه های اخیر هم در آسیب های اجتماعی، کاهش آسیب های اجتماعی داریم ،هم آمار و ارقام در اعتقاد بیشتر جوان های ما به اساس دین و معنویت و هم در ماه رمضان و محرم، عشق و شور نسل جوان ما را به اسلام و اهل بیت شاهدیم و من در اینجا مفتخرم آمار خوشحال کننده ای را در محضر مقام معظم رهبری خدمت شما عرض کنم.

طبق گزارش رسمی بانک مرکزی، رشد اقتصادی کشور در 6 ماهه اول 7.4 درصدی است و این به معنای افتخار جامعه اسلامی ما در سایه اصول و چارچوب های اقتصاد مقاومتی است. همین آمار اقتصادی در بخش ایستادگی و مقاومت و اخلاق نیز شاهد همین گونه رشد هستیم/ اقتدای به پیامبر(ص) رشد مادی و معنوی را برای ما به ارمغان خواهد آورد.

در اینجا باید بگویم اوضاع منطقه و جهان اسلام، برای ما بس نگران کننده است و عجیب آن است که تا دیروز دشمنان اسلام به پیامبر(ص) حمله می کردند و بر او آزار می داشتند و امروز متأسفانه عده ای که مدعی پیروی از پیامبرند، جامعه را به ترور و خشونت آلوده کرده اند و پیامبر رحمت را به عنوان پیامبر خشونت و دین خشونت، به جهانیان معرفی می کنند.

جمهوری اسلامی ایران همواره در کنار ملت های مظلوم منطقه در برابر تروریسم ایستاده و خواهد ایستاد و جای بسیار تعجب است که عده ای از دولت های اسلامی از موفقیت دولت های مبارز با تروریسم، ناراحت و اندوهگین اند...گویی از پیروزی مردم و ارتش عراق، مردم و ارتش سوریه بر تروریست های آدم کش نگرانند و خوشحال نیستند. آزادی حلب آنها را خوشحال نکرده  و آنها را غمگین کرده است.

آیا پیامبر(ص) ما را به چنین راهی دعوت کرده بود؟ راه پیامبر(ص) راه مبارزه با ظلم و تجاوز بود و امروز افتخار ما این است که هر چه زودتر شاهد امنیت و رفاه در جامعه اسلامی باشیم و به جای اینکه برخی از کشورهای اسلامی به فکر مردم مظلوم سوریه و آوارگان و مجروحان در حلب باشند، از سرنوشت تروریست ها نگران هستند و به جای اینکه نگران باشند زنان و کودکان در حلب کشته نشوند، در پی آن هستند که تروریست ها سالم از حلب خارج شوند.

برای نجات جهان اسلام، راهی جز همگرایی در دنیای اسلام نیست، واگرایی ما را از عظمت و پیشرفت باز می دارد. جمهوری اسلامی ایران نه از بحران موجود استقبال می کند و نه به استقبال بحران جدید می رود.

در چارچوب عزت، حکمت و مصلحت آنچه برای ما مهم است، کاهش تهدیدها و فزونی فرصت ها و ظرفیت ها است.

ما مسلمان ها در کنار هم می توانیم مشکلات دنیای اسلام را حل کنیم، از ظرفیت های موجود استفاده کنیم و به نقطه ای برسیم که قدرت اسلام در سایه سیره نبوی به رخ جهانیان بکشیم. آن روز دور نخواهد بود.

أَلَیسَ الصُّبْحُ بِقَرِیبٍ

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

شناسه خبر: 96835