معاون حقوقی رییس جمهوری در مراسم نکوداشت دکتر سید عزت‌الله عراقی:

نکوداشت عالمان و اندیشمندان، نکوداشت نقش علم در جامعه بشری است/ هفته آینده از منشور حقوق شهروندی رونمایی می شود/ تاکید بر ضرورت تلاش مضاعف اساتید بزرگ حقوق و جامعه حقوقدانان کشور برای سوق دادن جامعه به سمت اخلاق سیاسی و مدارای سیاسی

معاون حقوقی رییس جمهوری در مراسم نکوداشت دکتر سید عزت‌الله عراقی، وی را از سرمایه‌های بزرگ اجتماعی کشور در عرصه علم و دانشگاه توصیف کرد و گفت: نکوداشت عالمان و اندیشمندان در حقیقت نکوداشت نقش علم در جامعه بشری است.

شناسه خبر: 96758 -

دوشنبه 22 آذر 1395 - 18:39

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مجید انصاری در این مراسم که روز دوشنبه در دانشگاه حقوق و سیاسی دانشگاه تهران برگزار شد، اظهار داشت: علم اگر چه ذاتاً از جنس نور است و نور احتیاج به تکریم ندارد، اما نگاهی دقیق‌تر به نقش علم، در کلام معصومین و منطق قرآن، نشان می‌دهد که علم، آنگاه ارزشمند می‌شود که در خدمت عقل و خردورزی قرار بگیرد.

معاون حقوقی رییس جمهوری افزود: اگر انسان عاقل به نور و هدایت مجهز باشد، جامعه را روشن کرده و خودش نیز در روشنایی حرکت خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: گرفتاری جامعه بشری از دو عامل نشأت می‌گیرد یا تعقل در آن انجام نمی‌شود و یا ابزار عقل و خرد در آن به نور دانش و علم مجهز نیست این در حالی است که جمع این دو عطیه الهی می‌تواند انسان و جامعه انسانی را زیبا کند.

معاون حقوقی رییس جمهوری اضافه کرد: در کلام بزرگان دین بویژه پیامبر اکرم(ص) و امام علی(ع) عمدتاً بر پیوستگی علم و عمل تأکید شده و در این بین رابطه علم و اخلاق مورد تأکید بیشتری قرار داشته است.

دکتر  انصاری با اشاره به روایتی از پیامبر اسلام(ص) گفت: پیامبر(ص) می‌فرماید یک نفر عالم و دانشمند برای مقابله با ابلیس و پلشتی و پلیدی از هزار عابد مؤثرتر است و این بدان معناست که اگر جامعه‌ای به دنبال ابلیس‌زدایی و ظلمت‌زدایی است باید به عالمان خود پناه ببرد و در جامعه باید علم و عالم، مورد تکریم باشد.

معاون حقوقی رییس جمهوری با تجلیل از مقام علمی و سجایای اخلاقی دکتر عزت‌الله عراقی، اظهار داشت: این عالم بزرگوار نور علم را با نور عمل و اخلاق در حد اعلا در آمیخته است و به همین سبب مصداق عالمانی شده که انسان را به یاد خدا و ارزش‌های متعالی انسانی می‌اندازد. تواضع و فروتنی این استاد و احترام نهادن به اندیشه شاگردان و پرورش روح و روان آنها در کنار افزایش دانش آنان از خصلت‌های ارزشمند این استاد است.

حجت‌الاسلام انصاری در ادامه اخلاق را گوهر کمیاب جامعه امروز دانست و افزود: متأسفانه عرصه سیاست و رسانه‌ای کشور، اخلاق‌مدار نیست و برای اصلاح عرصه رسانه و برخی جلوه‌های بداخلاقی سیاسی موجود در جامعه باید کار و طرحی نو درانداخت و در این راستا جامعه حقوقدانان کشور مسئولیت سنگین‌تری نسبت به دیگران بر دوش دارند.

معاون حقوقی رییس جمهوری افزود: حقوقدانان در جامعه اسلامی نقش سوزنبانان و نگهبانان مسیر حرکت قطار جامعه به سمت ارزش‌های متعالی هستند.

دکتر  انصاری تأکید کرد: باید اساتید بزرگ حقوق و جامعه حقوقدانان کشور برای سوق دادن جامعه به سمت اخلاق سیاسی و مدارای سیاسی، تلاش مضاعف و جهادگونه‌ای مصروف کنند. اینکه امروز به طور سازمان‌یافته تمام مبانی اخلاقی با اقدامات مجرمانه شکسته می‌شود و حریم خصوصی افراد، حرمت بزرگان و عوامل مؤثر در وحدت ملی، به چوب حراج سپرده شده است، فضای نامطلوبی را بوجود آورده که لازم است همگان در اصلاح آن تلاش کنیم.

معاون حقوقی رییس جمهوری گفت: امروز مجموعه‌ای به دستم رسید که برگرفته از یک خبر نادرست توسط گروهک تروریستی منافقین در دهه 60 علیه برخی از چهره‌های نظام بود که یکی از روزنامه‌های وقت رژیم صهیونیستی آن را بازتاب داده بود و امروز به نام دفاع از ارزش‌های اسلامی تولید مشترک منافقین و رژیم صهیونیستی در تیراژ وسیع به عنوان کتاب اهدایی برای افراد مختلف فرستاده می‌شود و در سایت برخی از مدعیان ارزش‌ها منتشر می‌گردد.

وی افزود: امروز حرمت برخی افراد به نام دین به قربانگاه می‌رود، لذا دفاع از حقوق شهروندی و توسعه آن و دفاع از کرامت انسانی نیاز مبرم جامعه است و سرداران عرصه دفاع از اخلاق، جامعه حقوق کشور و حقوقدانان هستند.

معاون حقوقی رییس جمهوری خاطرنشان کرد: دکتر عراقی از حقوقدانان دردمندی است که درد جامعه برایش مهم است، اینکه صرفاً عالمی در هر رشته‌ای بر علم مسلط بوده و درد جامعه برایش موضوعیت نداشته باشد، قطعاً مطلوب اسلام نیست. عالمان دردمندی همچون امام راحل، بهشتی، مطهری، شریعتی و دیگر بزرگان با ابزار علم و تکیه بر دردمندی و تعهد، دردهای جامعه را شناخته و برای رفع آن از جان و حیثیت خود مایه می‌گذارند و خوشبختانه امروز جامعه حقوقی ما از عالمان شجاع و دردمند بسیاری برخوردار است.

دکتر  انصاری خاطر نشان کرد: با همت بالای رییس‌ جمهور و همراهی حقوقدانان کشور در آستانه رونمایی از منشور حقوق شهروندی که مجموعه بسیار جامعی را شامل می‌شود، هستیم و این منشور هفته آینده در مراسمی رونمایی خواهد شد و امیدوارم گام مهمی در عرصه نهادینه کردن مباحث حقوقی در کشور باشد.

معاون حقوقی رییس جمهوری در این مراسم لوح سپاسی به دکتر سید عزت‌الله عراقی اهداء کرد.

شناسه خبر: 96758

- نهاد ریاست‌جمهوری

- دیدارهای داخلی

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده