مولاوردی در دیدار نماینده صندوق بین المللی پول:

برای تحقق توسعه پایدار، ایجاد عدالت جنسیتی در بازار کار ضروری است

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده در تشریح برنامه ها و اقدامات این معاونت برای بهبود وضعیت زنان اظهار داشت: تغییر فرهنگ کار در خانواده ها و ایجاد عدالت جنسیتی در بازار کار از مهمترین برنامه ها و اهداف این معاونت برای بهبود وضعیت زنان در کشورمان است.

شناسه خبر: 96690 -

چهارشنبه 17 آذر 1395 - 18:07

شهیندخت مولاوردی روز چهارشنبه در دیدار "کاترینا پرفیلد" رییس هیات ایران از اداره خاورمیانه و آسیای مرکزی صندوق بین المللی پول گفت: با توجه به تنظیم برنامه ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران در دولت یازدهم توانستیم بسیاری از سیاستها و اهداف مورد نظر در حوزه زنان و خانواده را در این برنامه بگنجانیم.

مولاوردی افزود: با تصویب این برنامه در مجلس شورای اسلامی برای پنج سال آینده یک نقشه راه در حوزه زنان و خانواده داریم که یکی از اولویت های آن بحث ایجاد تعادل جنسیتی در بازار کار است.

معاون زنان و خانواده رییس جمهوری با اشاره به چالشهای پیش روی دولت برای ایجاد اشتغال تصریح کرد: بر اساس بررسی های انجام شده برای تدوین برنامه ششم توسعه به این نتیجه رسیدیم که برای تحقق توسعه متوازن، نیازمند تعادل جنسیتی در عرصه های مختلف از جمله بازار کار هستیم لذا معاونت امور زنان و خانواده رییس جمهوری، بر اساس تکلیف شورایعالی اشتغال، سند اشتغال پایدار زنان را در چارچوب سند اشتغال پایدار کشور تدوین کرد.

مولاوردی با اشاره به پیگیریها و تلاشهای این معاونت برای ارزشگذاری روی کار خانگی زنان، افزود: یکی دیگر از دغدغه های اصلی ما با توجه به جایگاه خانواده در کشورمان و نقشهای چندگانه برای زنان در خانواده، ایجاد توازن بین کار و زندگی برای زنان است.

معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری تصریح کرد: در ایران ایجاد نظام سهمیه بندی مشاغل برای زنان و مردان پذیرفته نیست و البته در قانون اساسی کشورمان حق احراز مشاغل برای زنان و مردان یکسان شمرده شده است و تلاشهای ما برای ایجاد عدالت جنسیتی در عرصه اشتغال نیز در همین راستا انجام می گیرد.

وی گزارش این معاونت به رییس جمهوری درباره وجود تبعیض و محدودیت برای زنان در آزمون استخدامی سالجاری و دستور اکید دکتر روحانی بر رفع این تبعیض را نمونه ای از تلاشهای این معاونت برای ایجاد عدالت جنسیتی در بازار کار برشمرد.

مولاوردی کسب سهمیه برای زنان در دوره های آموزش مدیریت در برخی مراکز دولتی از جمله وزارت صنعت و سازمان مدیریت صنعتی را از دیگر تلاشهای معاونت امور زنان و خانواده برای ایجاد عدالت جنسیتی در بازار کار توصیف کرد.

معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری افزود: همچنین جلسات متعددی با کارآفرینان و فعالان زن در بخش خصوصی داشته ایم تا علاوه بر کمک به بهبود فضای کسب و کار آنها، وضعیت را برای اشتغال زنان در بخش خصوصی نیز بهبود ببخشیم. به علاوه در سندی که با هدف بهبود وضعیت زنان و خانواده در حال تدوین است، برای توان افزایی گروههای مختلف زنان پیشنهاداتی ارائه شده است.

مولاوردی تصریح کرد: باور ما این است که ایجاد توازن بین کار و زندگی و ارتقای امنیت شغلی زنان نیازمند ساز و کارهایی برای رفع دغدغه های آنها برای خانواده حین کار است لذا بر اساس پیشنهادی که از سوی معاونت امور زنان و خانواده رییس جمهوری ارائه شده است، دستگاههای اجرایی موظف شده اند، با همکاری بخش خصوصی امکان تاسیس مهدکودک برای مادران شاغل را در نزدیک ترین مکان به محل کارشان فراهم کنند.

معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری همچنین جزئیات دیگری از اقدامات و تلاشهای این معاونت برای تسهیل شرایط اشتغال بانوان، از جمله ایجاد انعطاف در نحوه اجرای قانون مرخصی 9 ماهه زایمان، ساعت کار منعطف و شناور برای زنان و در نظر گرفتن تسهیلات دیگر برای زنان سرپرست خانوار را نیز مورد اشاره قرار داد و گفت: مهمترین اقدامی که در دستور کار داریم تغییر فرهنگ تقسیم کار خانه بین مردان و زنان است که البته این موضوع قطعا نیاز به زمان زیادی دارد.

"کاترینا پر فیلد" رییس هیات ایران از اداره خاورمیانه و آسیای مرکزی صندوق بین المللی پول نیز در این دیدار با اشاره به علاقمندی صندوق بین المللی پول برای کمک به رفع چالشهای پیش روی ایران در ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی گفت: صندوق بین المللی پول اخیرا تمرکز بیشتری روی زنان و نقش آنان در اقتصاد کشورها داشته است.

وی تصریح کرد: عمده مشکلات و چالشهای پیش روی اشتغال، به ویژه برای زنان در بیشتر کشورهای دنیا مشابه و مشترک است و باید از تجارب یکدیگر برای حل این مشکلات بهره بگیریم.

شناسه خبر: 96690

- نهاد ریاست‌جمهوری

- دیدارهای خارجی

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده