رییس‌ جمهوری در دیدار رییس شورای مشورتی خلق اندونزی:

تهران علاقمند به گسترش مناسبات همه جانبه با جاکارتا است/ تأکید بر همفکری و همکاری ایران و اندونزی برای مبارزه با تروریسم و حل مشکلات جهان اسلام

رییس جمهوری با تاکید بر ضرورت توسعه همکاری ها و روابط ایران و اندونزی به عنوان دو کشور دوست در دنیای اسلام ، گفت: جمهوری اسلامی ایران، علاقمند به گسترش مناسبات همه جانبه با اندونزی است.

شناسه خبر: 96668 -

سه شنبه 16 آذر 1395 - 18:30

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی عصر سه‌شنبه در دیدار «ذولفیکی حسن» رییس شورای مشورتی خلق اندونزی، اظهارداشت: ایران و اندونزی، ظرفیت‌ها و توانمندی‌های خوبی برای گسترش روابط در بخش‌های مختلف اقتصادی دارند که می‌توان از آنها در راستای توسعه همکاری‌ها و فعالیت‌های مشترک میان شرکت‌های دو کشور در زمینه‌های گوناگون از جمله نفت و گاز و ارائه خدمات فنی مهندسی از جمله ساخت جاده، پل، سد و نیروگاه از سوی شرکت‌های ایرانی استفاده کرد.

دکتر روحانی توسعه روابط بانکی را ضرورت گسترش روابط اقتصادی دو کشور برشمرد و اظهار امیدواری کرد که با تلاش مسئولان دو کشور، در آینده‌ای نزدیک سطح مناسبات تجاری و اقتصادی ایران و اندونزی به 2 میلیارد دلار که مورد نظر کمیسیون مشترک دو کشور بوده، برسد.

دکتر روحانی با بیان اینکه ایران و اندونزی با اشتراکات فراوان فرهنگی می‌توانند روابط و همکاری‌های خود را در این بخش ارتقاء دهند، گفت: اسلام واقعی، اسلام رحمانیت و اعتدال است و وحدت بین مسلمانان جهان، از آرمان‌های مهم کنونی در جهان اسلام است، چرا که با وحدت و اتحاد می‌توانیم از فرهنگ اسلامی حراست کرده و قدرت جهان اسلام را ارتقاء بخشیم.

رییس‌ جمهوری با تأکید بر ضرورت روابط نزدیک میان صاحبنظران و علمای دینی و فرهنگی ایران و اندونزی، اظهار داشت: همکاری دو کشور در راستای حل مسایل و معضلات جهان اسلام، بسیار حائز اهمیت است.

دکتر روحانی با بیان اینکه امروز متأسفانه بسیاری از کشورهای اسلامی از جمله یمن، ‌سوریه و عراق دچار  بی‌ثباتی و مشکلات فراوان هستند، گفت: باید همه توان خود را برای بازگرداندن امنیت به این کشورها بکار گرفته و در راستای حفظ جان مسلمانان و کمک به مردم این مناطق تلاش کنیم.

رییس‌ جمهوری همچنین با تأکید بر ضرورت تلاش و همکاری مشترک ایران و اندونزی در راستای مبارزه با تروریسم، افزود: تروریسم معضلی بزرگ در منطقه، شرق آسیا و دیگر نقاط جهان است و اینکه برخی گروه‌های تروریستی به دروغ خود را به اسلام منسوب می‌کنند باید از سوی اندیشمندان اسلامی برای جوامع تبیین شود.

دکتر روحانی ادامه داد: باید افکار عمومی جهان را با اسلام واقعی آشنا کرده و تروریست‌ها را از سرزمین‌های اسلامی بیرون برانیم.

رییس‌ جمهوری همچنین توسعه روابط پارلمانی دو کشور را حائز اهمیت خواند و آن را موجب تقویت روابط دو دولت و دو ملت دانست.

«ذولفیکی حسن» رییس شورای مشورتی خلق اندونزی نیز در این دیدار، توسعه روابط و مناسبات همه جانبه تهران – جاکارتا را مورد تأکید قرار داد و گفت: ایران و اندونزی به عنوان دو کشور بزرگ اسلامی می‌توانند با استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های موجود همکاری‌های خوبی در زمینه‌های مختلف با یکدیگر داشته و در راستای ارتقاء سطح مناسبات تجاری و اقتصادی تلاش کنند.

رییس شورای مشورتی خلق اندونزی با اشاره به ضرورت معرفی اسلام معتدل و دعوت مسلمانان بر کنار گذاشتن اختلافات و تقویت اشتراکات، خاطر نشان کرد: ایران و اندونزی به عنوان کشورهایی که بیشترین جمعیت مسلمان را دارند، می‌توانند با همکاری یکدیگر گام‌های مؤثری در این راستا بردارند.

شناسه خبر: 96668

- دولت یادهم و دوازدهم

- دیدارهای خارجی

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده