معاون حقوقی رییس جمهوری در مراسم بزرگداشت رهبر انقلاب کوبا:

فیدل کاسترو یکی از شاخص ترین انقلابیون معاصر بود

معاون حقوقی و فرستاده ویژه رییس جمهوری اسلامی ایران که برای شرکت در آیین بزرگداشت فیدل کاسترو به کوبا سفر کرده است طی سخنانی به عنوان یکی از میهمانان و سخنرانان اصلی این مراسم گفت: جهانیان نام کاسترو را، نه تنها به عنوان مبارز و استقلال طلب ملی کوبا، بلکه به عنوان یک اندیشمند انقلابی و آزادیبخش برای همه مردم آمریکای لاتین و انسانهای ستمدیده دنیا می شناسند.

شناسه خبر: 96637 -

شنبه 13 آذر 1395 - 15:11

حجت الاسلام والمسلمین مجید انصاری در این مراسم باشکوه که همه مقامات و مسئولان عالی رتبه کوبا و روسا و نمایندگان ویژه دولت های خارجی حضور داشتند، با اشاره به پیام تسلیت رییس جمهوری برای درگذشت فیدل کاسترو، یاد آن انقلابی بزرگ و سخنان محکم او در همین میدان و طنین شعارهای او در گوش و قلب ملت های جهان را گرامی داشت و با ابراز مجدد مراتب همدردی و تاسف ملت و دولت ایران، پیمان همیشگی مردم ایران را با آزادیخواهان سراسر جهان، از جمله با ملت و دولت کوبا، تجدید کرد.

 وی اظهارداشت: این مرد بزرگ اگرچه به صورت فیزیکی از میان ما رفته ولی توده مردم، از همه نژادها، قاره ها و نسل ها، با الهام از چنین نهضت رهایی بخشی، این مسیر ارزشمند را ادامه خواهند داد.

معاون حقوقی رییس جمهوری با اشاره به پیوند دوستی دو ملت ایران و کوبا، گفت: ملت انقلابی ایران نیز به رغم دوری جغرافیایی، از ابتدای انقلاب اسلامی، پیمانی ناگسستنی با آرمانهای ضد امپریالیستی فرمانده فیدل برقرار کرد.

وی ادامه داد: امروز نیز دولت و ملت ایران، خود را در غم ازدست دادن چنین انسان برجسته ای، با دولت و ملت کوبا شریک می داند.

 

  • دیدار با دبیر حزب کونیست کوبا

معاون حقوقی و فرستاده ویژه رییس جمهوری اسلامی ایران در جریان این سفر همچنین  در دیدار با  دبیر حزب کمونیست کوبا ، فیدل کاسترو رهبر تاریخ ساز انقلاب کوبا را شخصیت بزرگی برای کوبا، منطقه و جهان دانست و درگذشت وی را تسلیت گفت.

وی با اشاره به مراسم باشکوه یادبود درگذشت کاسترو گفت: در این مراسم، جمعیت جوان بسیاری را دیدم و بسیار خوشحال شدم که آمریکا به رغم بیش از 50 سال مداخله و تهدید علیه کوبا نتوانسته بین رهبری و مردم کوبا فاصله بیاندازد. این مراسم، نشانه شکست آمریکا و پیروزی انقلاب کوبا بود.

فرستاده ویژه رییس جمهوری اسلامی ایران با یادآوری حضور میلیونی مردم ایران در مراسم تشییع پیکر امام راحل گفت: همانطور که فیدل قبل از درگذشت خود از ادامه انقلاب ابراز اطمینان کرده بود، امام راحل نیز در وصیت نامه خود عنوان داشته بود که با دلی آرام و قلبی مطمئن از دنیا می روم. بعد از 37 سال، انقلاب ایران همچنان زنده و در برابر آمریکا ایستاده است و مسیر خود را به رهبری حضرت آیت الله خامنه ای ادامه می دهد.

وی با اشاره به مصادیق روشنی از شعار دروغین دموکراسی آمریکایی و مداخلات آنها در ایران و کشورهای منطقه از جمله کودتای 28 مرداد، حمایت از دیکتاتورها، حمایت از رژیم غاصب صهیونیستی و نادیده گرفتن حقوق فلسطینیان تصریح کرد: برخلاف ادعای آمریکا مبنی بر مقابله با تروریسم، معتقدیم که خاورمیانه به دست تروریست های پرورش یافته آمریکا به خاک و خون کشیده می شود.

معاون حقوقی رئیس جمهوری ایران در پایان با اشاره به سیاست های مدنظر رهبر معظم انقلاب در قالب سند چشم انداز توسعه 20 ساله کشور گفت: براساس سیاست های اقتصاد مقاومتی و با تکیه بر مردم و قابلیت های خود و کشورهای دوست، در مسیر انقلاب اسلامی پیش خواهیم رفت.

دبیر بین الملل حزب کمونیست کوبا نیز در دیدار ضمن قدردانی از حضور نماینده ویژه رئیس جمهوری کشورمان در مراسم یادبود درگذشت فیدل کاسترو ؛ بر اهمیت روابط با ایران تاکید کرد و خواستار تقویت روابط و همبستگی میان دو کشور شد.

دکتر «خوزه رامون بالاگر کابررا» با اشاره به ضایعه درگذشت کاسترو که آن را 'فقدانی دردناک' خواند، گفت: شباهت های زیادی بین ایران و کوبا وجود دارد. رابطه با کشوری مثل ایران برای ما بسیار مهم است و آمادگی کامل داریم تا روابط دو کشور را هرچه بیشتر تقویت کنیم.

 

  • دیدار با معاون اقتصادی رئیس جمهوری کوبا

معاون حقوقی رئیس جمهوری کشورمان همچنین در ملاقات با «ریکاردو کابریساس روس»معاون اقتصادی رئیس جمهور کوبا، ضمن ابراز همدردی مجدد با مقامات و ملت کوبا به خاطر درگذشت فیدل کاسترو ، در مورد همکاری های دو جانبه گفت و گو کرد.

نماینده عالی رئیس جمهور کشورمان، در این ملاقات ظرفیتهای فراوان همکاری، به ویژه در حوزه های اقتصادی، علمی و فناوری، دارو و واکسن را خاطرنشان ساخت و گفت : اگر چه تحریم ها، مشکلاتی بوجود آورده اند، اما فرصت هایی را هم ایجاد می کنند که پیشرفت فناوری و تقویت خودباوری مردم از جمله آن است.

انصاری همچنین ابراز امیدواری کرد که در سایه مقاومت ملتها، در آینده نزدیک شاهد برداشته شدن تحریم ها علیه کوبا و ایران باشیم.

وی در ادامه با یادآوری سفر تاریخی فیدل کاسترو رهبر فقید انقلاب کوبا به ایران در سال 1380 و متعاقب آن سفر فرزند یادگار امام راحل به کوبا، بر مشترکات دو ملت، از جمله مردمی بودن، مقابله با سلطه استعمار، دشمنان مشترک، عنصر رهبری و ماهیت ضدامپریالیستی انقلاب ها، تاکید کرد.

کابریساس نیز از طرف دولت و ملت کوبا، از رئیس جمهوری اسلامی  ایران به خاطر ارسال پیام تسلیت، و همینطور از انصاری بخاطر سفر به کوبا و سخنرانی در اجتماع عظیم سه شنبه شب به مناسبت درگذشت فیدل کاسترو، قدردانی کرد.

وی با اشاره به احساسات مردم کوبا برای این فقدان، تصریح کرد: ما راه فیدل را ادامه خواهیم داد و دشمنان ما خواهند فهمید که این انقلاب برای همیشه باقی خواهد ماند.

این مقام ارشد دولت کوبا، با اشاره به روند تحول در روابط کوبا و آمریکا نیز، گفت: برقراری روابط، به معنی عادی سازی روابط نیست. عادی سازی، یک فرآیند طولانی است که لغو تحریم ها علیه کوبا، استرداد پایگاه گوآنتانامو به کوبا، جبران خسارات مادی و معنوی وارده به مردم کوبا و توقف تامین مالی گروه های ضد انقلاب کوبا، از جمله شرط های اصلی آن است. این مسیر طولانی خواهد بود، اما حاضر به طی آن، بدون دادن کوچکترین امتیازی هستیم.

وی با اشاره به رویکرد جدید دولت اوباما در قبال کوبا، گفت: هدف اصلی آنها، یعنی تغییر سیستم سیاسی و اقتصادی کوبا، کماکان باقیست. چالش بزرگی در پیش داریم و از این پس باید در مقابل روش های ظریف تر (دولت آمریکا) مقابله کنیم. اما شک نداریم که عاقبت پیروزیم.

شناسه خبر: 96637

- نهاد ریاست‌جمهوری

- سفرهای خارجی

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده