دکتر انصاری در آیین افتتاح طرحهای صنعت آب و برق در البرز:

۸ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای مهار آبهای مرزی تخصیص یافت/ توجه به صرفه جویی برای مردم و مسئولان ضروری است

  معاون حقوقی رییس جمهوری در مراسم بهره برداری از طرحهای صنعت آب و برق استان البرز گفت: با موافقت مقام معظم رهبری ۸ میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای مهار آبهای مرزی اختصاص داده شده است.

پنجشنبه 27 آبان 1395 - 13:35

حجت الاسلام والمسلمین مجید انصاری در این مراسم، مسئله آب را موضوع مهم دنیای امروز و قرن 21 دانست و گفت: امروز برخی کشورهای اروپایی و کشورهایی که کمتر دچار مشکل آب هستند و بارندگی فراوان و رودخانه های پر آب دارند، در عین حال توجهی ویژه هم به موضوع صرفه جویی و هم مصرف صحیح آب اعمال می کنند، به طوری که هزینه های سنگینی برای استفاده حداکثری از آب و انرژی را در دستور کار خود قرار می دهند و بعضا بازچرخانی آب هم دو الی سه مرتبه در این کشورها با هزینه های سنگین انجام می شود.

معاون حقوقی رییس جمهوری با بیان اینکه اصلاح شیوه های مصرف آب باید در کشور مورد توجه جدی قرار بگیرد، گفت: براساس دین اسلام هر گونه اسراف در نعمتهای خداوند کفران نعمت شناخته می شود و اگر همین مسئله موجب ضرر و زیان جامعه شود، حرام است.

دکتر انصاری با اشاره به اظهارات امام راحل درباره مصرف آب و برق ادامه داد: در بسیاری از موارد عدم رعایت استانداردها و دستورالعملها موجب ضمان حقوقی و شرعی است. وزارت نیرو در عصر حاضر وظیفه سنگینی را بر عهده دارد اما وزیر نیرو اهتمامی ویژه در حوزه برق، انرژیهای تجدید پذیر، آب و فاضلاب دارد.

معاون حقوقی رییس جمهوری گفت: گزارش های ارائه شده از نشست دشتهای کشور نگران کننده است. از دشتهای استان فارس هم گزارشهای تکان دهنده ای رسیده است. به طور معمول متاسفانه علت نشست دشتهای کشور برداشت بی رویه از سفره های زیرزمینی است. کمبود بارندگی و جغرافیای خشک و نیمه خشک باعث شده که در کشور با بحران آب مواجه شویم و می توان گفت مشکل آب در کشور مسئله اول است، لذا باید صرفه جویی در آب و افزایش بهره وری آن را دغدغه نخست عامه مردم و مسئولان کشور قرار داد زیرا در حال حاضر امری ضروری تر از این موضوع وجود ندارد. به این منظور دانشگاه ها و مراکز پژوهشی هم باید به دولت کمک کنند.

وی با بیان اینکه با وجود منابع محدود آبی استفاده از روشهای سنتی کشاورزی غیرقابل قبول است، اظهار داشت: در برخی از استانها از جمله کرمان، برخی کشاورزان ناگزیر شدند 30 الی 40 درصد از باغات چندین ساله خود را خشک کنند تا مابقی انرا از خشکی نجات دهند. براین اساس باید با تدابیر لازم از وقوع بحرانها جلوگیری و آبهای مرزی را مهار کرد و همچنین میزان بهره وری از منابع آب را افزایش داد.

معاون حقوقی رییس جمهوری تاکید کرد: با موافقت مقام معظم رهبری 8 میلیارد دلار از از منابع صندوق توسعه ملی برای مهار آبهای مرزی و طرح های بهینه سازی مصرف آب برداشت شد که البته گامهای موثری در این زمینه برداشته شده و وزارت نیرو هم طرح های بزرگی در دست اجرا دارد.

دکتر انصاری با اشاره به رودخانه های مرزی و موضوع حقابه ها ادامه داد: در این زمینه با کشورهای همجوار از جمله افغانستان در تعامل هستیم و موضوع حقابه توسط وزارت خارجه و معاونت حقوقی به لحاظ سیاسی و دیپلماسی در دست پیگیری است.

وی ادامه داد: معتقدم درباره آب و فاضلاب نباید هیچ قطره ای از قطرات آب را هدر داد، الگوی کشت و فضای شهر باید اصلاح شود. همانطور که در برخی ایالتهای امریکا الگوی فضای سبز و آبیاری را تغییر دادند.

حجت الاسلام انصاری ادامه داد: تحمل منابع آبی کشور کمتر از میزان فعلی برداشت و نحوه استفاده از آب است. استان البرز به دلیل جمعیت انبوه بیش از مناطق دیگر باید به موضوع آب و فاضلاب و استفاده بهینه از آب در بخش کشاورزی، صنعت، شرب و مصارف شهری توجه کند.

معاون حقوقی رییس جمهوری تصریح کرد: بخشی از طرح ها در سفرهای استانی رییس جمهور به کشتهای گلخانه ای ، مراکز تصفیه اب و توسعه مراکز بازیابی آب اختصاص دارد. در نهایت امیدوارم با همکاری مردم و مجموعه اقدامات دولت در این زمینه به شاخصهای کشورهای پیشرفته نزدیک شویم‌.

این طرح به صورت ویدئو کنفرانس و با دستور رییس جمهور افتتاح شد.

دکتر انصاری در ادامه از فاز اول بیمارستان فرهنگیان بازدید و آنرا افتتاح کرد.

فاز نخست بیمارستان فرهنگیان (درمانگاه) به صورت خیر ساز راه اندازی شده است. در این درمانگاه بخش های عمومی، دندانپزشکی، قلب، انتقال خون، اورژانس اطفال، زنان، فیزیوتراپی، آب درمانی و گفتاردرمانی وجود دارد.

این درمانگاه با تعرفه دولتی روزانه ۶۰۰ تا ۷۰۰ نفر را پذیرش می کند. در فاز نخست این بیمارستان (درمانگاه) ۳۰ نفر اداری و ۲۵ پزشک متخصص و عمومی مشغول به فعالیت می شوند.

در صورتی که این بیمارستان به طور کامل راه اندازی شود زمینه اشتغال ۲۰۰ نفر را فراهم می کند.

شناسه خبر: 96427