حجت الاسلام انصاری در جلسه شورای اداری ساوجبلاغ:

نظام ما یکی از دستاوردهای نهضت سید الشهداست/ برجام، سندی بازگشت ناپذیر است/ اشتغال در راس اولویت های دولت جای دارد

معاون حقوقی رییس جمهوری گفت: در حال حاضر به لحاظ حقوقی و عملی تحریم های اقتصادی علیه کشور ما لغو شده و برجام سندی بازگشت ناپذیر است.

پنجشنبه 27 آبان 1395 - 13:34

حجت الاسلام والمسلمین مجید انصاری در جلسه شورای اداری شهرستان ساوجبلاغ ضمن تشکر از استقبال مردم متدین و انقلابی استان البرز از رییس جمهور و هیات همراه تصریح کرد: مردم البرز با حضور چشمگیر و ارزشمند خود نمایش انسجام ملی و اعتماد عمیق خود به خدمتگزاران را نشان دادند، ایجاد چنین صحنه های موجب دلگرمی و اعتماد به نفس دوستداران نظام و سرخوردگی و یاس دشمنان اسلام است.

معاون حقوقی رییس جمهوری با یادآوری این جمله امام ره که «این محرم است که اسلام را زنده نگه داشته است»، تصریح کرد: نهضت و انقلاب ما یکی از دستاوردهای نهضت سیدالشهداست و نمایش بزرگ حضور زائران اربعین بسیار ارزشمند است. از زائران اربعین می خواهم برای اعتلا و انسجام اسلام، رفع مشکلات و سربلندی مردم دعا کنند.

دکتر انصاری در ادامه ، سفرهای کاروان تدبیر و امید را فرصتی دانست که دولت گزارشی از خدمات خود به مردم به عنوان ولی نعمتانش ارائه دهد و اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در طول 37 سال گذشته توانسته در برابر تندبادهای خطرناک با سربلندی ایستادگی کند لذا اگر امروز نهال نورسته سال 57 به درخت تنومند جمهوری اسلامی تبدیل شده، باید دانست که این شجره طیبه با همت مردم، خون فرزندان ملت، تدبیر بنیانگذار انقلاب اسلامی و رهنمودهای رهبر فرزانه انقلاب به این جایگاه رسیده است.

وی تصریح کرد: اگر امروز ایران به قدرت منطقه تبدیل شده بدیهی است که این موضوع دستاورد یک یا 10 نفر نیست، بلکه دستاورد حضور مردم درصحنه و فداکاری نیروهای نظامی و انتظامی، تامین و استقرار امنیت، تامین مالی و لجستیکی از سوی دولت و حاصل سیاستگذاری و هدایتهای رهبر معظم انقلاب اسلامی است.

حجت الاسلام انصاری با اشاره به اینکه گزارشهای ارائه شده از سوی دولت گزارشی از نظام قدرتمند و مجموعه خدمتگزاران است، تصریح کرد: دولت یازدهم در ابتدای کار با مشکلات عدیده ای مواجه بود و اگر قرار بود به حجم مشکلات توجه کند، باید دست به روی دست می گذاشت، اما خوشبختانه اینگونه عمل نکرد و با تکیه بر خدا و حمایت مردم، بکارگیری مدیران لایق در سطح کشور و با اتکا به هدایت های مقام معظم رهبری مشکلات را اولویت بندی و سپس برای رفع آنها وارد صحنه شد.

معاون حقوقی رییس جمهوری با اشاره به اینکه دولت یازدهم در طول 3 سال خدمت خود کاری جهادی همچون دوران دفاع مقدس انجام داده اظهار داشت: کارزار مذاکرات هسته ای 18ماه به طول انجامید اما دستاورد آن سند حقوقی مستحکمی است و نقض آن از سوی طرف مقابل به معنای تحریم چین ، روسیه و اروپا است. کارشناسان مذاکرات ما به قدری درست عمل کردند که امروز این سند به عنوان سند عزت ایران و استیفای حقوق ملت ایران تغییرناپذیر است.

وی با بیان اینکه برجام به تصویب شورای امنیت سازمان ملل رسیده خاطرنشان کرد: پذیرش این موضوع برای بدخواهان دشوار است. رژیم صهیونیستی و عربستان نمی خواستند این توافق حاصل شود اما تیم مذاکره کننده کشورمان براساس خطوط قرمز مقام معظم رهبری پیش رفتند و در نهایت توانستند حقوق از دست رفته ملت را استیفا کنند به گونه ای که مراکز هسته ای کشور هم فعال هستند.

حجت الاسلام انصاری افزود: امروز رییس سازمان انرژی اتمی گزارشی از تولید آب سنگین در اراک، نحوه فروش و مشتریان جدید آن را ارائه داد که بسیار افتخار آمیز بود. در پرتو این سند علاوه بر اینکه کشور به طور رسمی به باشگاه هسته ای جهان پیوست ، مراکز هسته ای کشور هم تثیت و مشغول کار شدند.

معاون حقوقی رییس جمهوری گفت: آثار شوم تحریمها از کشور رفع شد واز ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل خارج شدیم در حالی که کشورهایی همچون عراق و لیبی که تحت این فصل قرار گرفتند حتی بعد از فروپاشی نظام سیاسی مجددا تحریمها علیه آنها سالیان سال باقی ماند.

وی با تاکید بر اینکه به لحاظ حقوقی تحریمها علیه کشورمان لغو شده تصریح کرد: با این حال هنوز شاهد بدعهدی و کارشکنی ها از سوی آمریکا هستیم اما حقیقت آن است که دنیا برجام را بعنوان سند برگشت ناپذیر پذیرفته و اظهارات مسئولان اتحادیه اروپا و کشورهای چین و روسیه مصداق این امر است.

معاون حقوقی رییس جمهوری افزود: به کمک برجام اقتصاد کشور در مسیری هموارتر قرار می گیرد. دولت هم به منظور ساماندهی اقتصاد ، با تکیه بر اقتصاد مقاومتی و محوریت ایجاد اشتغال پایدار برای قشر جوان جامعه، مقررات لازم در تسهیل نظام کسب و کار، نظام مالیاتی، بیمه ای، گمرکات، بانکی را در چارچوب وظایف خود اصلاح و بعضا لوایحی را در این زمینه تهیه و ارائه کرده است.

حجت الاسلام انصاری تاکید کرد: دولت به طور جدی موانع رشد پایدار را شناسایی کرده و آنها را از مسیر پیشرفت و توسعه حذف خواهد کرد. یکی از موانع مهم مسئله جذب سرمایه بوده که مقدمات لازم برای جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی فراهم شده و به طور کلی در این مدت گامهای موثری برداشته شده است.

وی با اشاره به بخش نفت و گاز کشور گفت: در حوزه نفت و گاز سرافراز هستیم، بعد از حدودا 10ماه از اجرای برجام به نقطه ای دست یافتیم که می توانیم 4میلیون بشکه نفت در روز تولید و 2 میلیون بشکه هم صادر کنیم. در میدان مشترک گازی با کشور عراق نه تنها آرزوی قبل از برجام، بلکه آرزوی ده ها ساله ایران برآورده شده است.

دکتر انصاری یادآور شد: امروز برداشت ما از حوزه های مشترک نفتی و گازی به اندازه برداشت عراق و قطر شده است. در دوران پیش از برجام میزان تولید نفت 2 میلیون بشکه و میزان صادرات آن 900 هزار بشکه بود، اما امروز به نقطه پیش از تحریمها رسیدیم. دولت با الگو قرار دادن سیاستهای اقتصاد مقاومتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری که برآمده از کل دانش فنی و اقتصادی کشور است اصول آن را با جدیت اجرا می کند.

معاون حقوقی رییس جمهوری با اشاره به دستاوردهای دولت تدبیر و امید ادامه داد: در حوزه کشاورزی به خودکفایی در تولیید گندم دست پیدا کردیم و در حوزه مهار آبهای مرزی و ایجاد و توسعه شرکتهای دانش بنیان نیز به  نتایج قابل توجهی رسیده ایم. خوشبختانه چرخه مهاجرت معکوس کشور شروع شده و شتاب گرفته، دانشمندان جوان کشور از خارج بازگشتند و در کشورمان شرکتهای دانش بنیان در حوزه دانشهای نو و پیشرو  تاسیس کردند.

وی ادامه داد: در حوزه روانسازی امور بانکی حقیقتا اقدامات قابل توجهی صورت گرفته است. مسکن مهر در حالی تحویل دولت یازدهم شد که 42 هزار میلیارد تومان، به عنوان دین این دولت، به بانک مسکن و بانک مرکزی رسیده بود و مجموعه ای که باید زیرساختهای آن فراهم می شد اما هنوز در بسیاری موارد ایجاد نشده است کما اینکه در استان البرز هم هنوز مشکلات بسیاری در این حوزه وجود دارد که دولت هم از وجود آنها غافل نیست.

معاون حقوقی رییس جمهوری افزود: با وجود محدودیتهای منابع مالی و هزینه های فزاینده از جمله یارانه های نقدی که در سال 46 هزار میلیارد تومان به این مسئله اختصاص می یابد که حدودا بیش از 1.5 برابر بودجه عمرانی کشور است، اما با این حال دولت با طبقه بندی و اولویت گذاری، مسئله توسعه سلامت، بیمه های عمومی، کاهش هزینه های درمانی  و اقداماتی در حوزه بهداشت، آموزش و فرهنگ عمومی انجام داده است.

دکتر انصاری اظهار داشت: علی رغم کمبود منابع با مکانیزم هایی از جمله استفاده از اوراق مشارکت، صکوک اسلامی و جذب سرمایه گذاری غیر دولتی، واگذاری پروژه های عمرانی نیمه تمام به بخش غیردولتی توانستیم تحرکاتی در زمینه راه و راه اهن ایجاد کنیم که در این راستا آمار موجود بسیار ارزشمند است.

معاون حقوقی رییس جمهوری خاطرنشان کرد: در حوزه آی تی و زیرساختهای ارتباطات جمعی و اینترنت اقدامات موثری انجام دادیم که گزارش آنها به زودی و احتمالا به مناسبت دهه فجر به اطلاع مردم خواهد رسید. علیرغم انبوه مشکلات سیاسی و اقتصادی که دشمنان برای کشور ایجاد کردند، دولت در میدان عمل به پشتیبانی مردم گامهای مهمی برداشت و امروز در مسیر توسعه شتابان قرار گرفته به طوری که به صورت پی در پی طرح ها و پروژه های بسیاری در حوزه آب، راه، توسعه بنادر و اسکله ها خصوصا در استانهای محروم افتتاح می شود.

وی  تاکید کرد: مسیر حرکت توسعه کشور را هموار کردیم و امیدوارم رسانه ها با حفظ اخلاق و اصول رقابت و منافع ملی، دستاوردهای نظام را منعکس کنند تا دشمنان که درصدد مایوس کردن ماهستند، ناامید شوند.

دکتر انصاری ادامه داد: البرز استانی جوان است و طبعا عقب ماندگی هایی از نظر زیرساختها نسبت به سایر استانهای کشور دارد. البته قرابت این استان به تهران باعث شده که البرز بار جمعیتی و مسائل زیست محیطی را بر دوش بکشد اما با این حال دولت عنایت ویژه ای به این استان در حوزه اشتغال، محیط زیست، آب و راه، توسعه کشاورزی دارد.

وی گفت: در این سفر حدودا 955 میلیارد تومان اعتبار به طور خاص و به غیر از سرمایه گذاری های بخش  غیر دولتی به استان البرز اختصاص یافته است. دولت همچنین صنایع نیمه فعال را در کشور شناسایی کرده خوشبختانه بیش از  10هزار واحد تا کنون اعتباردریافت  کرده و فعالیتهای خود را از سر گرفته اند.

معاون حقوقی رییس جمهوری یادآور شد: حدود 120میلیارد تومان اعتبار برای طرح هایی از جمله تصفیه خانه، مترو، پروژه های مسکونی، ورزشی، آموزشی، بهداشتی البرز در نظر گرفته شده و 160 میلیارد تومان هم به طرحهای متفرقه روستایی  تعلق می گیرد و به طور کلی مجموع اعتبارات دو برابر کل اعتبارات سالانه این شهرستان است. البته مطلع هستم که مطالبات مردم و مشکلات آنها بسیار است.

حجت الاسلام انصاری افزود: از سرمایه گذاران و صنعتگران استان درخواست می کنم برای ایجاد اشتغال در کشور سرمایه گذاری کنند چرا که با اقدام آنها دولت هم از آن حمایت خواهد کرد. اشتغال در راس اولویتهای کنونی دولت قرار دارد و اشتغال پایدار همراه با حفظ محیط زیست مورد توجه دولت است. همچنین در مورد محیط زیست واقدامات 10 گانه  تصویب شده  آن، از طریق صدا و سیما به مردم اطلاع رسانی خواهد شد.

وی گفت: سرمایه گذاری برای ایجاد تولید و اشتغال، اجری حتی بیشتر از ساخت مسجد و حسینیه دارد. امیدوارم با همبستگی، چهره این شهر بیشتر بدرخشد و به سمت راهی که خواست امام، رهبر معظم انقلاب و مردم بود، برویم.

شناسه خبر: 96426