رییس جمهوری در دیدار علما، ایثارگران و برگزیدگان استان البرز:

اراده خداوند اربعین را جاودان ساخته است / روابط خارجی باید بر مبنای اقتدار و تعامل سازنده باشد/ شرط ما با ایرباس ساخت قطعات برای آن شرکت بود/ ملت و جوانان غیور ما از مشکلات بزرگترند؛ فرصت ها نباید فدای مسایل کم ارزش شود/ با شعر و شعار توسعه محقق نمی شود؛ آبادانی نیازمند تلاش، سرمایه گذاری و فناوری است

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه ملت و جوانان غیور ما از مشکلات بزرگترند؛ فرصت ها نباید فدای مسایل کم ارزش شود، اظهارداشت: با شعر و شعار توسعه محقق نمی شود؛ آبادانی نیازمند تلاش، سرمایه گذاری و فناوری است.

چهارشنبه 26 آبان 1395 - 16:34

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی عصر چهارشنبه در دیدار علما، ایثارگران و برگزیدگان استان البرز تصریح کرد: از فرصتها باید در حداقل زمان برای پیشرفت کشور بهره برد.

رییس جمهوری با بیان اینکه اراده خداوند اربعین حسینی را جاودان ساخته است، گفت: آرمان قیام امام حسین (ع) اصلاح امور، جلوگیری از انحراف و توسعه نیکی ها در جامعه بود. امام حسین (ع) می گوید همه کوشش ، قیام و جهاد من برای اصلاح امور جامعه بوده و می خواستم مشکلات جامعه را حل و کمبودهای جامعه را جبران کنم و جلوی انحرافات جامعه را بگیرم . آرمان امام حسین امر به معروف و نهی از منکر و استقرار نیکی و خوبی و زدودن بدی ها و مفاسد از جامعه و پیروی از راه پیامبر(ص) و امام علی(ع ) و امام مجتبی(ع) بود.

دکتر روحانی به روز عاشورا و بازگشت خانواده عزیز شهیدان کربلا به صحنه جهاد ،ایثار و فداکاری اشاره کرد و اظهارداشت: آزادگان جهان راه ایستادگی را از امام حسین(ع) آموختند و حادثه اربعین آنقدرعظیم بود که خداوند خواست اربعین امام حسین جادودانه شود و این جاودانگی را در عشق عاشقان حسینی که از سراسر منطقه این روزها با پای پیاده راهی کربلا شده اند، می توان دید.

رییس جمهوری سپس با طرح این پرسش که آیا ما نیز می توانیم کاری کنیم که اجر ما نیز بی انتها شود و در این مقطع تاریخی برای کشور،ملت، منطقه و جهان اسلام چه کاری می توانیم انجام دهیم، گفت: در روزهای اخیر وقتی در شلمچه به جمعیت بزرگ عاشقان امام حسین نگاه می کردم ، با خود می گفتم خدایا می شود اربعین که عظمت شیعیان شده ، عظمت اسلام و همه مسلمانان شود. اربعین باید سرچشمه وحدت مسلمانان باشد اما خیلی دشمنان با فکر ، روح و راه ما بازی کردند و نگذاشتند ما متحد و کنار هم باشیم .

دکتر روحانی استفاده از فرصت ها برای از بین بردن مشکلات کشور را ضروری خواند و افزود: ما مشکلات بزرگی داریم در عین حال ملتی بزرگتر از مشکلات و جوانانی با استعداد و غیور نیز داریم . باید بی جهت وقت نیروها صرف دعواهای بی ارزش که تنها فرصت ها را از بین می برد ، نشود . ما باید یک معیار درست کنیم و بر مبنای آن حرکت درست و غلط خود را بسنجیم.

رییس جمهوری با طرح این پرسش که چرا باید در هر استانی با دنیایی از مشکلات روبرو باشیم و ایران عزیز ما با این همه استعداد ، مشکل داشته باشد، گفت: در حالیکه هدف سند چشم انداز رشد 8 درصدی بود، در مقطعی منفی شده بود.از سال 84 سند چشم انداز 20 ساله را رهبر معظم انقلاب اسلامی ابلاغ و قرار شد به عنوان بالاترین سیاست بعداز قانون اساسی اجرا شود.

دکتر روحانی تعامل سازنده با جهان را  جزو سیاست های سند چشم انداز دانست و گفت: با این حال یکی از روزنامه ها  با حمله به این سیاست ، توجه نداشته که تعامل سازنده با جهان، سیاست نظام است و در چشم انداز آمده است.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه روابط خارجی باید بر مبنای اقتدار و تعامل سازنده باشد، گفت : ما باید برای رشد اقتصادی در مسیر جلب سرمایه های خارجی تلاش کنیم. به طور نمونه فقط در بخش نفت و گاز و استفاده مناسبتر از منابع مشترک نفتی با همسایگان ، نیازمند 200 میلیارد دلار سرمایه هستیم.

دکتر روحانی در همین ارتباط به یکی از منابع مشترک نفتی میان ایران و عراق اشاره کرد و گفت درحالی که ما باید روزانه یک میلیون بشکه نفت از این میدان استخراج کنیم اما در ابتدای آغاز دولت یازدهم ما فقط 45 هزار بشکه نفت از این میدان برداشت می کردیم که اکنون این رقم به 300 هزار بشکه افزایش یافته است و برای فاز بعدی آن نیازمند 18 میلیارد دلار سرمایه هستیم.

 رییس جمهوری در حالی که اظهاراتش پیوسته با تشویق حاضران حمایت می شد، گفت: با شعر و شعار توسعه محقق نمی شود؛ آبادانی نیازمند تلاش، سرمایه گذاری و فناوری است.

دکتر روحانی همچنین به بیان خاطراتی از دوران دفاع مقدس و حمله جنگنده های عراقی به تهران و تلاش ها برای توقف این حملات پرداخت و گفت: ما در آن زمان با خرید دو سیستم دفاعی و سرنگونی یکی از جنگنده ها در اصفهان، مانع ادامه این حملات شدیم و در نهایت نیز آن سیستم را در داخل تولید کردیم .

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه باید از علم و دانش دیگران نیز بهره بگیریم ، گفت: از فرصتها باید در حداقل زمان برای پیشرفت کشور بهره برد. در همین بحث تولید سانتریفیوژها  که باید از آیت الله هاشمی رفسنجانی و نقش ایشان نیز یادی کنیم، وضعیت به همین گونه بود.

دکتر روحانی که اظهاراتش در باره آیت الله هاشمی رفسنجانی با کف زدن های حاضران توام شد ، گفت: البته هر چی برای ایشان کف بزنید کم است. اقای هاشمی رفسنجانی حق بزرگی بر گردن صنعت هسته ای دارند. ایشان از سال 65 در فکر تولید سانتریفیوژ بود و در نهایت تصمیم گرفتیم یکی وارد کنیم . در سال 67 این سانتریفیوژ وارد شد و ما شروع به ساخت قطعات آن و در نهایت خود سانتریفیوژ کردیم.

رییس جمهوری افزود: شرط ما با ایرباس نیز ساخت قطعات برای آن شرکت بود. مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی ما باید کارهای ماندگار بکنند و با صبر و تلاش می توان به این خواسته رسید.

دکتر روحانی گفت : همه باید برای ساختن ایرانی آباد و سرافراز در کنار هم تلاش کنند.

در ابتدای این مراسم نیز نماینده ولی فقیه در استان البرز و امام جمعه کرج و چند از نمایندگان جانبازان و نخبگان علم و ورزش استان دیدگاههای خود را با رییس جمهوری در میان گذاشتند.

شناسه خبر: 96399