حجت الاسلام والمسلمین یونسی در دیدار جمعی از اعضای انجمن اسلامی چین:

ملت ایران با ملت چین احساس همبستگی کامل دارد/آماده کمک برای جلوگیری از نفوذ افراط گرایی در میان مسلمانان چینی هستیم

دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیتهای مذهبی با اشاره به روابط مستحکم تهران – پکن، اظهارداشت: ملت ایران با ملت چین و به ویژه مسلمانان چینی احساس همبستگی کامل می کند.

سه شنبه 25 آبان 1395 - 20:40

حجت الاسلام والمسلمین علی یونسی روز سه شنبه در دیدار اعضای انجمن اسلامی و ائمه جماعات چین، گفت: به شما به عنوان نمایندگان ملت بزرگ چین و مردم مسلمان این کشور خوش آمد می گویم. مردم دو کشور ایران و چین امروز و در تاریخ طولانی روابط خود همواره نگاه مثبتی به یکدیگر داشته اند.

دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیتهای مذهبی افزود: ایران و چین هیچ گاه علیه یکدیگر اقدام و حرکت غیرمسالمت آمیزی نداشته اند؛ چه زمانی که ایران و چین همسایه بودند و چه اکنون که مرز مشترکی ندارند. از لحاظ فرهنگی و اقتصادی مراودات دو ملت همواره در بالاترین سطح بوده است.

وی اظهارداشت: مردم ایران نسبت به مسلمانان چین همواره به عنوان برادران و دوستان خود احساس همبستگی و نزدیکی داشته و دارند. هر مسئول یا عالم و دانشمندی که از ایران به چین مسافرت می کند مایل است که به مناطق مسلمان نشین چین رفته و از نزدیک وضعیت و مسائل مسلمانان این کشور را مطالعه کند و هر کس که از ایران به این مناطق سفر کرده با خاطراتی خوش بازگشته است.

دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیتهای مذهبی خاطرنشان کرد: جاده معروف ابریشم که از ایران هم عبور می کرد یک جاده ارتباطی یکطرفه نبوده و در مقابل انتقال کالاهای چینی، از طرف ایران هم دین، اخلاق و فرهنگ به چین عرضه می شد.

 

 

حجت الاسلام و المسلمین یونسی با بیان اینکه مسئولان چین نگران نفوذ افراط گرایان و داعش در میان مسلمانان این کشور هستند که این نگرانی با توجه به وضعیت منطقه و گسترش افراط گرایی در سطح جهانی، به حق و درست است، خطاب به ائمه جماعات چین تاکید کرد: آگاه کردن جوانان مسلمان چینی و معرفی اسلام راستین به عنوان دین عشق، محبت و مهربانی،  از وظایف شما است.

دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیتهای مذهبی تصریح کرد: باید با معرفی اسلام راستین، هرگونه بستری برای نفوذ اندیشه های افراط گرایانه در میان جوانان مسلمان چینی را از بین ببرید.

حجت الاسلام و المسلمین یونسی اظهارداشت: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا در راستای ممانعت از نفوذ و رشد اندیشه ها و گرایشات افراطی در چین،  با دولت و علمای مسلمان چین همکاری کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه همه پیروان مذاهب در ایران از آزادی کامل برخوردارند، گفت:بر اساس اراده حاکمیت ایران از مقام معظم رهبری تا دولت و رییس جمهوری ، هیچ تبعیض و تفاوتی بین پیروان مذاهب مختلف در ایران وجود ندارد.

در این دیدار دو تن از اعضای انجمن اسلامی و ائمه جماعات چینی نیز در سخنانی با اشاره به روابط دیرینه ایران و چین به عنوان مهد تمدنهای 5 هزار ساله به نگرانی های موجود در این کشور درباره خطر نفوذ اندیشه های افراط گرایانه اشاره و تاکید کردند که باید با روشهای مناسب و تبلیغ دین و فرهنگ واقعی اسلام،  جوانان را از افتادن در دام افراط گرایی حفظ کرد.

شناسه خبر: 96370