با حضور رییس‌ جمهوری و در مراسم افتتاح طرح‌های توسعه میادین نفتی غرب کارون؛

بهره برداری از پالایشگاه آزادگان شمالی و طرح انتقال آب شرب به دشت آزادگان آغاز شد

طرح انتقال آب شرب به دشت آزادگان و همچنین پالایشگاه آزادگان شمالی ظهر یکشنبه توسط حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس‌ جمهوری به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح شد.

شناسه خبر: 96320 -

يکشنبه 23 آبان 1395 - 13:02

افتتاح طرح‌های توسعه نفتی غرب کارون، شامل آزادگان شمالی، یادآوران و یاران شمالی می‌باشد که ظرفیت تولید نفت کشور را  300 هزار بشکه افزایش می دهد.

این حوزه مشترک با کشور عراق، توانایی تولید تا یک میلیون بشکه نفت را دارد.

  • طرح آبرسانی به دشت آزادگان شمالی

همچنین با بهره برداری از طرح انتقال آب شرب به دشت آزادگان،  آبرسانی به هفت شهر و 50 روستا در استان خوزستان انجام گرفت.  این طرح آبرسانی که بخشی از طرح بزرگ آبرسانی غدیر است، این امکان را برای 230 هزار نفر از مردم  50  روستا و هفت شهر شامل سوسنگرد، هویزه، بستان، ابوحمیظه، حمیدیه، رفیع و کوت سیدنعیم ایجاد می کند که از آب آشامیدنی مطلوب بهره مند  شوند.

آب مورد نیاز این منطقه پیش از این از رودخانه کرخه تامین می شد اما با اجرای طرح غدیر کیفیت آب شرب افزایش یافته و هدایت الکتریکی (EC) آب از 2 هزار و 200 واحد به یک هزار و 100 واحد کاهش می یابد.

این طرح، آب مورد نیاز 230 هزار نفر را تامین می کند این در حالی است که جمعیت فعلی منطقه 200 هزار نفر است.

خط انتقال آب از تلمبه خانه ام الدبس به شهرستان دشت آزادگان از طرح آبرسانی غدیر، روزانه 87 هزار متر مکعب آب با کیفیت به تصفیه خانه سوسنگرد منتقل می کند و سازمان آب و برق استان خوزستان برای اجرای این طرح 400 میلیارد ریال هزینه کرده است.

طرح جامع آبرسانی غدیر از سال 88 با هدف تامین آب 25 شهر و یک هزار و 608 روستای خوزستان آغاز شده و تا کنون چند فاز آن افتتاح شده است.

اعتبار پیش بینی شده برای این طرح 13 هزار میلیارد ریال است که به گفته وزیر نیرو تا کنون 6 هزار میلیارد ریال در دولت یازدهم برای این طرح هزینه شده است.

شناسه خبر: 96320

- دولت یادهم و دوازدهم

- سفرهای داخلی

فیلم مرتبطاخبار برگزیده