دکتر روحانی در دیدار رییس مجلس ملی مجارستان:

گسترش روابط با کشورهای دوست اساس سیاست خارجی دولت یازدهم است/ روابط پارلمانی و همکاری بخش های خصوصی، پایه روابط دو کشور را مستحکم تر می کند/تاکید بر ضرورت اجرای سریع تر اسناد همکاری میان دو کشور

رییس جمهوری در دیدار رییس مجلس ملی مجارستان با اشاره به روابط دیرینه دو کشور بر پایه دوستی و احترام متقابل، تصریح کرد: اساس سیاست خارجی دولت یازدهم، گسترش روابط و تقویت سطح همکاری با کشورهای دوست از جمله در اتحادیه اروپا است.

شنبه 22 آبان 1395 - 12:29

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز شنبه و در دیدار "لازلو کوور" با اشاره به نقش موثر اتحادیه اروپا در مذاکرات هسته ای و ضرورت استفاده هر چه بیشتر از فرصت های پسابرجام برای گسترش همکاری ها، گفت: جمهوری اسلامی ایران کشوری بزرگ با اقتصادی نوظهور است و ظرفیت ها و توانمندی های گسترده ایران در زمینه خدمات فنی و مهندسی و اجرای پروژه های زیربنایی و همچنین توانمندی های مجارستان در حوزه های صنعت و کشاورزی ، بسترهای مناسبی را برای توسعه همکاری های تهران – بوداپست ایجاد کرده است که بخشهای خصوصی دو کشور باید با آشنایی بیشتر از این ظرفیت های مشترک ، در تعمیق این همکاریها پیشگام شوند.

رییس جمهوری به قراردادهای ایران و بسیاری از کشورهای جهان و از جمله کشورهای اروپایی در دوره پسابرجام اشاره کرد و اظهارداشت: بسیاری از این قراردادها عملیاتی شده و سرمایه گذاران و شرکتهای مجارستانی نیز می توانند از فضای کنونی برای توسعه همکاری ها استفاده کنند.

دکتر روحانی با تاکید بر ضرورت اجرای سریع توافقات میان دو کشور بویژه اسناد همکاری که در جریان سفر سال گذشته نخست وزیر مجارستان به تهران امضا شد، گفت: باید از همه توان خود برای اجرای طرح هایی که به نفع دو ملت و دو دولت است ، بهره بگیریم.

رییس جمهوری تقویت همکاری های فرهنگی و علمی میان ایران و مجارستان را همپا با همکاری های سیاسی و اقتصادی بسیار با اهمیت برشمرد و گفت: تهران برای تقویت همکاری های علمی و فرهنگی خود با بوداپست اهمیت زیادی قائل است و در این عرصه ، دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و علمی دو کشور می توانند با ایجاد فرصت های مطالعاتی و پروژه های مشترک، همکاری کنند.

دکتر روحانی به پیشرفت های جمهوری اسلامی در حوزه فناوری های نوین بویژه نانو و بیوتکنولوژی اشاره کرد و اظهارداشت: دو کشور همچنین می توانند در بخش های متنوع استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای  با یکدیگر همکاری کنند.

رییس جمهوری موضوع اهمیت تقویت صنعت توریسم و دیدار گردشگران ایرانی و مجارستانی از جاذبه های توریستی دو کشور را مورد تاکید قرار داد و گفت: آثار تاریخی ایران ، بی تردید جاذبه های فراوانی برای اروپایی ها و از جمله مردم مجارستان خواهد داشت.

دکتر روحانی، نقش پارلمان ها را در تقویت همکاری میان کشورها بسیار مهم برشمرد و تصریح کرد:  تقویت روابط میان مجالس ایران و مجارستان می تواند پایه های همکاری های اقتصادی ، فرهنگی و اجتماعی دو کشور را مستحکم تر سازد.

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع ضرورت مبارزه همگانی با تروریسم پرداخت و اظهارداشت: تروریسم معضلی بزرگ برای منطقه و جهان است و هیچ کشوری نمی تواند از آثار بد آن ، مصون بماند.

دکتر روحانی با اشاره به شرایط ناگوار مردم عراق ، سوریه ، یمن و لیبی و ضرورت تلاش برای بازگرداندن هر چه سریعتر امنیت به این کشورها گفت: ارسال کمکهای نوعدوستانه دارویی و غذایی به مردم این کشورها و تلاش برای کاستن از آلام آنان،  یک وظیفه بزرگ انسانی و بین المللی است که بر دوش همه ما است.

رییس مجلس ملی مجارستان نیز در این دیدار با تاکید برضرورت تقویت همکاری های ایران و مجارستان در همه عرصه ها اظهارداشت: بوداپست مصمم است که سطح همکاری و روابط خود را در همه حوزه ها با تهران گسترش داده و تعمیق بخشد.

آقای "لازلو کوور" به ظرفیت ها و توانمندی های گسترده دو کشور اشاره کرد و با بیان اینکه سطح روابط کنونی دو کشور همسو با این توانمندیها نیست ، گفت: مجارستان کاملا آماده است همکاری های خود را با تهران بویژه در حوزه اقتصادی گسترش دهد و این بی تردید در راستای منافع دو ملت و دو دولت است.

وی با بیان حمایت کامل مجلس ملی کشورش از توسعه و تعمیق همکاری های تهران – بوداپست ، افزود: تسریع در برگزاری کمیسیون مشترک دو کشور می تواند به روند تحکیم روابط مشترک ، شتاب بخشد.

رییس مجلس ملی مجارستان به ضرورت توسعه همکاری های فرهنگی و دانشگاهی میان دو کشور اشاره کرد و گفت: تقویت همکاری های فرهنگی و دانشگاهی و فناوری ، سرمایه گذاری بزرگی در مسیر تقویت روابط آتی دو کشور است.

آقای کوور همچنین تقویت بیش از پیش همکاریهای پارلمانی را ضروری خواند و اظهارداشت: پارلمان های دو کشور می توانند روابط تهران – بوداپست را مستحکم تر سازند.

وی تقویت همکاری در بخشهای امور بانکی و انرژی را نیز بسیار حائز اهمیت برشمرد .

کوور همچنین ضرورت تقویت همکاری کشورها در مبارزه با تروریسم را مورد تاکید قرار داد و اظهارداشت: بی تردید  مبارزه همگانی با تروریسم و در کنار آن مذاکره، می تواند امنیت را به برخی کشورها بازگرداند و مجارستان آماده همکاری با تهران در این زمینه است.

شناسه خبر: 96294