دکتر نهاوندیان در مراسم اختتامیه نمایشگاه مطبوعات:

مطبوعات چشم بیدار جامعه هستند/ شفافیت و صداقت، رسالت رسانه ها است/ نتیجه انتخابات اخیر آمریکا شکست اخلاقی نظام این کشور بود/ توسعه اقتصادی، ‌سیاسی و فرهنگی کشور در گرو اخلاق و امید آفرینی است

رییس دفتر رییس‌جمهوری، مطبوعات را چشم بیدار جامعه دانست و با تأکید بر اینکه اعتلای مطبوعات موجب اعتلای جامعه است، اظهار داشت: باید مطبوعات کشورمان در مسابقه اخلاق رسانه‌ای در دنیا درخشیده و به جهان نشان دهیم که در رسانه‌های ایران فضای آزاد بیان حاکم است اما از هرگونه بی‌ اخلاقی نیز در آن پرهیز می‌شود.

جمعه 21 آبان 1395 - 21:05

دکتر محمد نهاوندیان روز جمعه در اختتامیه بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات با اشاره به اینکه مطبوعات چشم بیدار و آئینه جامعه محسوب می‌شوند، گفت: اگر در مطبوعات اخلاق، فضایل، آگاهی و روشنگری حاکم باشد، این موضوع تجلی آگاهی در جامعه است و از سوی دیگر به آگاهی و روشنایی جامعه نیز می‌افزاید.

رییس دفتر رییس‌جمهوری، شفافیت و صداقت را وظیفه رسانه ها دانست و با اشاره به شعار بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات مبنی بر شفافیت و صداقت، گفت: شفافیت لازمه رشد جامعه است چرا که در پنهانکاری و ناآگاهی رشد، ایجاد نمی‌شود، لذا لازمه رشد پایدار در همه ابعاد جامعه، وجود شفافیت است.

دکتر نهاوندیان اضافه کرد: اگر در اقتصاد نیز به دنبال رشد پایدار هستیم، باید شفافیت در اطلاعات مالی وجود داشته باشد و در عرصه سیاسی نیز اگر خواهان مشارکت سیاسی هستیم، لازمه آن وجود شفافیت سیاسی است.

رییس دفتر رییس‌جمهوری با تأکید بر اینکه در شفافیت نمی‌توان گزینشی عمل کرد و باید به عمق و گستردگی شفافیت توجه داشت، گفت: نمی‌توان صرفاً به بخشی از واقعیت و حقیقت توجه داشت و چنانچه رسانه‌ای، بجای مخاطب، بخشی از حقیقت را انتخاب و منتشر کند و به جای تبیین، در مسند داوری قرار بگیرد، بی‌تردید در چنین صورتی به قوه تعقل و تحلیل جامعه کمکی نشده است.

دکتر نهاوندیان گفت: در بررسی روزنامه‌های داخلی و خارجی آنهایی که از عمق بیشتری برخوردارند، کمتر از تیترهای درشت استفاده می‌کنند، چرا که قصد دارند، خواننده انتخابگر موضوع باشد اما چنانچه از تیترهای درشت استفاده شود، چه بسا مخاطب به این نتیجه برسد که با فریاد زدن نمی‌خواهند صدای دیگری شنیده شود.

رییس دفتر رییس‌جمهوری تأکید کرد: باید رسانه‌ها با شفافیت کامل، کمک کنند تا مخاطب به همه ابعاد موضوع آگاهی یابد و بدون تردید، داستان و موضوع یکطرفه ،فراگیری چندانی ندارد.

دکتر نهاوندیان گفت: از اصول و قواعد اخلاقی و حرفه‌ای این است که اگر در تریبون و نشریه‌ای از کسی نام برده می‌شود به او نیز امکان پاسخگویی داده شود.

رییس دفتر رییس‌جمهوری تصریح کرد: افتخار جامعه رسانه‌ای ما این نیست که کسانی با انگیزه‌های مختلف دروغ‌پراکنی کنند. البته داشتن انگیزه سیاسی و جناحی اشکالی ندارد، اما نمی‌توان از دروغ و افترا برای پیشبرد اهداف جناحی و سیاسی استفاده کرد و بی‌تردید، اینگونه اهداف ماندگاری نداشته و حتماً رسوا و فاش خواهد شد.

دکتر نهاوندیان اضافه کرد: روزنامه‌نگار اخلاق‌مدار، وظیفه خود می‌داند وقتی می خواهد راجع به فردی خبری را منتشر کند، پیش از انتشار، با وی تماس گرفته و دیدگاه او را  هم منتشر کند.

رییس دفتر رییس‌جمهوری در ادامه با تأکید بر اهمیت صداقت در عرصه رسانه، گفت: صداقت یک مفهوم اخلاقی است و یکی از چالش‌های جدی که جامعه ما را تهدید می‌کند و به سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی لطمه می‌زند، بی‌صداقتی است.

دکتر نهاوندیان گفت: لازمه صداقت این است که معیارهای اخلاقی در خبر و گزارش‌های رسانه‌ای رعایت شود و امروز شاهد وقوع یک رقابت اخلاقی در سطح رسانه‌های کشور هستیم و باید این مسیر هر چه بیشتر تقویت شود.

رییس دفتر رییس‌جمهوری با اشاره به بی‌اخلاقی‌های حاکم در رقابت‌های انتخابات اخیر آمریکا، گفت: حاصل انتخابات اخیر آمریکا هر چه بود، یک نتیجه قطعی داشت و آن اعلام شکست اخلاقی نظام سیاسی آمریکا بود. نحوه سخنرانی‌ها و پوشش رسانه‌ای آن در داخل آمریکا جز بی‌اخلاقی چیز دیگری نبود و این یک چشم‌گشایی برای جامعه جهانی داشت.

دکتر نهاوندیان با بیان اینکه مطبوعات کشورمان باید در مسابقه اخلاق رسانه‌ای، شاخص و ممتاز باشند لزوم ایجاد عزم جدی در این راستا را مورد تأکید قرار داد و گفت: باید به دنیا نشان دهیم که در رسانه‌های کشورمان، فضای کامل آزادی بیان حاکم است، اما در عین حال از بی‌ادبی و بی‌اخلاقی در آن پرهیز می‌شود و از اینکه کسی با افترا و دروغ بتواند، اهداف خود را پیگیری کند، حتماً از این موضوع اجتناب می‌شود.

رییس دفتر رییس‌جمهوری تصریح کرد: اخلاق باید معیار پیشرفت جامعه ما در همه امور باشد و توسعه اقتصادی، ‌سیاسی و فرهنگی کشور در گرو این است که بتوانیم معیارهای اخلاقی و امید آفرینی را به طور کامل رعایت کنیم. ما برخلاف این اصل که هدف وسیله را مباح می‌کند و زمانی مارکسیست‌ها از آن دفاع می‌کردند، اعتقاد داریم که هدف وسیله را مباح نمی‌کند و نمی‌توان از هر وسیله‌ای برای رسیدن به هدف استفاده کرد.
دکتر نهاوندیان با اشاره به روایتی مبنی بر اینکه باید از سه دسته و گروه در دین، پرهیز و دوری کرد، گفت: دسته اول در این روایت کسی است که قرآن می‌خواند، اما اگر به خودشیفتگی دچار شود این باعث می‌شود که شمشیر بکشد و دیگران را به شرک و بی‌دینی متهم کند و تکفیری‌های زمان ما مصداق این روایت هستند.
رییس دفتر رییس‌جمهوری تأکید کرد: حق نداریم حتی با انگیزه‌های دینی دیگران را متهم کنیم، بدون اینکه به آنها اجازه تبیین مواضع‌شان داده شود. ما پیرو دینی هستیم که به ما دستور می‌دهد، حتی با دشمنان خود نیز حق نداریم خلاف عدل و اعتدال سخن بگوییم.
دکتر نهاوندیان تصریح کرد: اگر به دنبال برقراری عدالت در جامعه هستیم، مسیر آن جز اعتدال در هدف، روش و شیوه‌هایی که انتخاب می‌کنیم، نیست.

رییس دفتر رییس‌جمهوری با بیان اینکه حیات مطبوعات ما جدای از حیات جامعه نیست، اظهار داشت: اگر برای جامعه امروز نسخه‌ای نوشته می‌شود و طبق بیانات مقام معظم رهبری، اقتصاد موضوع اصلی است، مطبوعات هم باید به ایجاد فضای رشد و شکوفایی اقتصادی در جامعه کمک کنند.
دکتر نهاوندیان اضافه کرد: رشد و شکوفایی اقتصادی با امیدواری ایجاد می‌شود و بی‌شک با پراکندن بذر یأس و ناامیدی و سیاه‌نمایی حرکتی ایجاد نمی‌شود.
رییس دفتر رییس‌جمهوری با تأکید بر لزوم انسجام و همدلی همه ارکان جامعه، تصریح کرد: امروز زمانی است که باید بر نقاط مشترک تأکید کنیم و با هم‌افزایی توانمندی‌های خود در مسیر توسعه پایدار، گام برداریم و در این مسیر رسانه‌ها و مطبوعات مسئولیت بزرگی بر عهده دارند.
دکتر نهاوندیان در ادامه با اشاره به وظیفه دولت در قبال رسانه‌ها، اظهار داشت: اولین وظیفه دولت، صیانت از فضای آزادی بیان در جامعه است و این موضوعی است که در قانون اساسی نیز به رسمیت شناخته شده و همه ارکان حکومت وظیفه دارند که از این فضا حمایت و صیانت کنند و دولت در این راستا، حق دسترسی عمومی به اطلاعات را تصویب و ابلاغ کرده است.
رییس دفتر رییس‌جمهوری افزود: حمایت از توسعه رسانه‌ها و توانمندسازی آنها یکی دیگر از وظایف دولت است و در این راستا نیز با توجه به دستور رییس‌ جمهور در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه موضوع یارانه مطبوعات، پیگیری شده و این یارانه به طور کامل طی روزهای آینده به رسانه‌ها پرداخت خواهد شد. همچنین موضوع رسیدگی به مشکلات رسانه‌ها نیز با جدیت پیگیری می‌شود.
دکتر نهاوندیان لزوم کمک به بهتر شدن محتوای رسانه‌ای و اخلاق‌مدار شدن آن را مورد تأکید قرار داد و گفت: سنت برگزیدن برترین رسانه‌ها، بسیار پسندیده است و باید در همه شئون و با معیارها و ملاک‌های مختلف رسانه‌ای، بهترین‌های مطبوعات، انتخاب و مورد تشویق قرار گیرند.
در پایان این مراسم با حضور رییس دفتر رییس‌جمهوری از برگزیدگان بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات تجلیل و قدردانی به عمل آمد.

شناسه خبر: 96291