دکتر روحانی در جلسه هیأت دولت:

زمینه‌سازی برای مشارکت مؤثر زنان در مسئولیت‌های مدیریتی ضرورت است/ توسعه گردشگری، احیای روستاها و تقویت صنایع دستی از فرصت‌های مهم اشتغال آفرینی است/ ارائه گزارش اجرای طرح همکاری با متخصصان ایرانی غیرمقیم به هیات وزیران/ بازگشت به کشور و شروع بکار 345 متخصص طی 18 ماه گذشته

رییس‌ جمهوری در جلسه روز یکشنبه هیأت دولت با تبریک و آرزوی توفیق برای سرکار خانم احمدی‌پور به عنوان رییس جدید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، انتصاب ایشان را گامی در جهت تحقق سیاست‌های دولت درخصوص اعطای فرصت بیشتر به بانوان برای حضور در عرصه‌های مدیریتی کشور دانست.

يکشنبه 16 آبان 1395 - 20:58

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی اظهارداشت: زمینه‌سازی برای مشارکت مؤثر زنان در مسئولیت‌های مدیریتی یک ضرورت است.

دکتر روحانی با تأکید بر اهمیت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان سازمانی با مسئولیت‌های متنوع، اظهار امیدواری کرد که با همکاری همه دستگاه‌های اجرایی شاهد استمرار توفیقات دوره مدیریت آقای سلطانی‌فر باشیم.

رییس‌جمهوری بازگرداندن چهار مجموعه از اشیاء با ارزش میراث فرهنگی به داخل کشور، ثبت پنج مورد از آثار فرهنگی کشور در یونسکو، توسعه هتل‌سازی و گردشگری و واگذاری اماکن به بخش خصوصی را از جمله دستاوردهای ارزشمند این سازمان در سال‌های اخیر عنوان کرد.

دکتر روحانی با تاکید بر اولویت اشتغال برای کشور؛ توسعه گردشگری، احیای روستاها با استفاده از جاذبه‌های گردشگری و تقویت صنایع دستی را از فرصت‌های مهم برای تقویت اشتغال در کشور دانست و ریاست جدید این سازمان را به بهره‌گیری مناسب از این فرصت‌ها توصیه کرد.

در ادامه جلسه، اعضای دولت گزارش معاونت علمی و فناوری رییس‌جمهور و بنیاد ملی نخبگان درخصوص «وضعیت حضور آحاد اجتماعات نخبگان در کشور» را مورد بررسی قرار دادند.

بنیاد ملی نخبگان گزارشی از چگونگی اجرای طرح همکاری با متخصصان و دانشمندان ایرانی غیرمقیم، به هیات وزیران ارایه کرد.

مخاطبان این طرح شامل دانش آموختگان دوره دکتری و اساتید از یکی از 400 دانشگاه برتر دنیا و همچنین متخصصان و کارآفرینان فعال در یکی از موسسات شاخص علمی و فناوری یا شرکت‌های دانش‌بنیان خارجی هستند.

هدف اصلی این طرح ایجاد ساز و کاری جهت بهره‌مندی از دانش و تجارب ارزشمند دانشمندان و متخصصان ایرانی غیرمقیم در قالب برنامه‌هایی همچون پسا دکتری، فرصت مطالعاتی، اساتید مدعو و معین، فعالیت‌های فناورانه و برگزاری سخنرانی و کارگاه تخصصی با تأکید بر مدل چرخش مغزها تعریف شده است.

به موجب اجرای این طرح تاکنون 345 متخصص طی 18 ماه گذشته به کشور بازگشته و شروع به کار کرده‌اند که 120 نفر از آنها در سه ماه گذشته بازگشته‌اند.

بر این اساس 303 نفر از تسهیلات پسا دکترای و نظام وظیفه، 13 نفر استاد مدعو، 15 نفر از فرصت مطالعاتی استفاده کرده‌اند و 14 طرح فناورانه ارایه شده است که در این میان 41 نفر از 10 دانشگاه برتر، 139 نفر از 100 دانشگاه برتر، 115 نفر از 200 دانشگاه برتر و 50 نفر از 400 دانشگاه برتر دنیا بوده‌اند.

 در ادامه، وزارت امور اقتصادی و دارایی، گزارشی از بدهی سود سهام شرکت‌های دولتی را که توسط خزانه داری کل کشور به تفکیک وزارتخانه‌های ذی‌ربط و شرکت‌های مربوط تنظیم شده است به استحضار اعضای دولت رساند.

همچنین در ادامه جلسه، دولت به وزارت جهاد کشاورزی اجازه داد نسبت به انجام مذاکره، پیش امضا (پاراف) و امضای موقت موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت مغولستان درخصوص همکاری در زمینه قرنطینه دام و خدمات دامپزشکی اقدام نماید.

هیات وزیران همچنین با تصویب موافقتنامه همکاری در زمینه بهداشت و قرنطینه گیاهی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری خلق چین موافقت کرد.

صدور مجوز انجام مذاکره، پیش امضا (پاراف) و امضای موقت موافقتنامه کشتیرانی تجاری دریایی در دریای خزر بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت های فدراسیون روسیه، جمهوری آذربایجان، جمهوری قزاقستان و ترکمنستان، از دیگر مصوبات این جلسه  هیات دولت بود.

هیات دولت همچنین با پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی برای استرداد لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در صندوق همبستگی اسلامی برای توسعه وابسته به بانک توسعه اسلامی موافقت کرد.

شناسه خبر: 96254