در نشست مشترک مطبوعاتی عنوان شد؛

تاکید روسای جمهوری اسلامی ایران و بوسنی و هرزگوین برتوسعه همکاری های تهران – سارایوو

روسای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری بوسنی و هرزگوین با اشاره به روابط دوستانه و مستحکم دو کشور، ضرورت استفاده از فضای پس از توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌ها را به منظور ایجاد شتاب در توسعه همه جانبه روابط تهران و سارایوو مورد تأکید قرار دادند.

سه شنبه 4 آبان 1395 - 13:28

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز سه‌شنبه پس از مذاکرات دوجانبه هیأت‌های عالی‌رتبه ایران و بوسنی و هرزگوین در نشست مشترک خبری با همتای بوسنیایی خود با بیان اینکه روابط بوسنی و هرزگوین از آغاز استقلال تا امروز با جمهوری اسلامی ایران دوستانه و مستحکم بوده است، اظهار داشت: بی‌تردید این سفر سرآغازی برای توسعه هر چه بیشتر روابط تهران – سارایوو خواهد بود.

رییس‌ جمهوری با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته به دلیل مشکل تحریم، روابط دو کشور شاهد دوران رکود بود، گفت: امروز بعد از برجام شرایط کاملاً برای توسعه بیش از پیش روابط دو کشور مهیا است و در مذاکرات دوجانبه راه‌های گسترش روابط اقتصادی و همکاری‌های بخش خصوصی دو کشور و نیز روابط علمی ، فرهنگی و گردشگری را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادیم و بنا شد فهرست همکاری‌ها در کمیسیون مشترکی که در ماه دسامبر در سارایوو تشکیل خواهد شد مورد بحث و توافق قرار بگیرد.

دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه بوسنی و هرزگوین تجربه خوبی در همزیستی مسالمت‌آمیز بین اقوام مختلف دارد، اظهار داشت: امروز شاهد همزیستی مسالمت آمیز میان نمایندگان اقوام و مذاهب در بوسنی هستیم و این موضوع می‌تواند، زمینه بسیار خوبی برای صلح و ثبات و توسعه این کشور باشد و در نشست دو جانبه لزوم تقویت همکاری‌های دو کشور در این زمینه مورد تأکید قرار گرفت.

رییس‌ جمهوری همچنین بحث و تبادل نظر در خصوص مسایل منطقه‌ای و تروریسم را با همتای بوسنیایی خود مورد اشاره قرار داد و گفت: مسایل منطقه‌ای و از جمله افراط‌گری و تروریسم به عنوان خطر بزرگی برای منطقه و جهان مورد نگرانی هر دو طرف بود و در مذاکرات خود همکاری در این زمینه را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادیم.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: در زمینه همکاری‌های فرهنگی بین تهران و سارایوو ، بدون تردید ترویج اسلام اعتدالی می‌تواند به عنوان پایه مهم روابط فرهنگی برای مسلمانان اروپا و از جمله در بوسنی و هرزگوین باشد.

رییس‌ جمهوری افزود: اسلام اعتدالی، اسلام رحمت است و همه مردم جهان را به همزیستی مسالمت‌آمیز با یکدیگر دعوت می‌کند.

دکتر روحانی اظهار امیدواری کرد سفر رییس شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین به ایران زمینه مناسبی را برای توسعه روابط دو کشور در چارچوب منافع ملی دو ملت فراهم کرده  و به روند توسعه روابط تهران – سارایوو شتاب دهد.

رییس شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین نیز در این نشست مشترک خبری با بیان اینکه روابط دو کشور همواره دوستانه، مستحکم و قوی بوده است، گفت: جمهوری اسلامی ایران در زمان جنگ بوسنی تلاش زیادی برای توقف جنگ و برقراری صلح و ثبات داشت و امروز شاهد یک روند تسریع همکاری‌های دو کشور در بخش‌های مختلف هستیم.

باقر عزت بگوویچ خاطر نشان کرد: تحریم‌ها باعث شد که در مقطعی از زمان خللی در روابط دو کشور وارد شود و با خوشحالی اخبار مربوط به توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌ها را دریافت کردیم و این زمینه بسیار خوبی برای توسعه روابط دو کشور بوجود آورده است.

رییس شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین افزود: مصمم هستیم با لغو موانع از جمله ارایه تسهیلات ویزایی و تسهیل در نقل و انتقالات پولی زمینه مناسبی برای فعالین تجار و سرمایه‌گذاران دو کشور ایجاد نماییم و ضرورت دارد هر چه سریع‌تر کالای مندرج در تعرفه تدریجی را گسترش دهیم تا زمینه توسعه روابط و تسهیل در سرمایه‌گذاری بین دو کشور بوجود بیاید.

بگوویچ افزود: امروز یادداشت تفاهمی در خصوص همکاری بین بنگاه‌های کوچک و متوسط بین دو کشور امضاء خواهد شد که در روند توسعه و تقویت روابط مؤثر است.

رییس شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین خاطر نشان کرد که  کشورش دارای چارچوب‌های قوی و قانونی در همکاری با اتحادیه اروپا می‌باشد و جمهوری اسلامی ایران از طریق بوسنی و هرزگوین می‌تواند به راحتی وارد بازار تجاری اتحادیه اروپا شود.

بگوویچ در ادامه همکاری دو کشور در زمینه مسایل منطقه‌ای را مورد اشاره قرار داد و گفت: بوسنی و هرزگوین و ایران توافق کردند که در مورد مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی با یکدیگر همکاری کنند امروز متأسفانه تروریسم و افراط‌گرایی به نام اسلام، چهره واقعی اسلام را مخدوش کرده  و ضرورت دارد با همکاری یکدیگر، اسلامی که دین صلح، ثبات و رحمت است را در مقابل دیدگان همه جهانیان به نمایش بگذاریم.

وی گفت: کسانی که سعی می‌کنند با جنایت و وحشی‌گری چهره اسلام را مخدوش کنند، هیچگونه وابستگی به اسلام ندارند و باید در مبارزه با آنها مشارکت داشته باشیم و چهره واقعی اسلام را معرفی نماییم.

رییس شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین در پایان اظهار امیدواری کرد: سفر دکتر روحانی به بوسنی و هرزگوین در سال آینده انجام شود.

شناسه خبر: 96045