دکتر روحانی در دیدار علما، ایثارگران و برگزیدگان استان مرکزی:

تلاش برای ساختن ایرانی آباد و سرافراز، وظیفه ملی، قانونی و شرعی است/ملت ایران در سایه اخلاص، مقاومت، ایستادگی و یکپارچگی خود توانست در هر جبهه‌ای موفق شود/ دعواهای بی ثمر باید جای خود را به تلاش بیشتر برای اشتغال، رونق و پیشرفت کشور دهد

رییس‌ جمهوری، تلاش برای ساختن ایرانی آباد و سرافراز را نه تنها یک وظیفه ملی و قانونی، بلکه وظیفه دینی و شرعی برای همه ایرانیان دانست و تاکید کرد: هدف دولت یازدهم در مذاکرات هسته ای، گشودن درهای دنیا و ایجاد یک حرکت اقتصادی در کشور بود.

يکشنبه 2 آبان 1395 - 21:56

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی شامگاه یکشنبه در دیدار علما، ایثارگران و برگزیدگان استان مرکزی تأکید کرد: باید به جای دعواهای بی‌ثمر ، همگان به فکر اشتغال، رونق و پیشرفت کشور باشیم.

رییس‌ جمهوری در این نشست با اشاره به سوابق و خدمات ارزنده آیت‌الله دری نجف‌آبادی نماینده ولی فقیه در استان مرکزی در طول دوران انقلاب و پّس از آن تاکنون گفت: ایشان همواره شخصیتی خدمتگزار، عالم و اندیشمند در همه قوای کشور و در مقاطع مختلف بوده و حضور این شخصیت برجسته برای استان مرکزی مغتنم است و مطمئناً مردم این استان نیز قدردان خواهند بود.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه استان مرکزی از لحاظ استراتژیک، اجتماعی، اقتصادی و علمی جایگاه خاص و ویژه‌ای در کشور دارد، گفت: استان مرکزی، علما، فرهیختگان و اندیشمندان بزرگی را در خود تربیت کرده که در صدر آنها امام خمینی(ره) است.

رییس‌ جمهوری ادامه داد: امام شخصیت بنامی است که در این استان، پرورش یافت و بخشی از دوران تحصیل علوم دینی خود را در همین استان گذراند و توانست تحول بزرگی در کشور، جهان اسلام و تاریخ جهان بوجود آورد.

دکتر روحانی از امام خمینی(ره) و امیر کبیر به عنوان دو شخصیت برجسته استان مرکزی یاد کرد و ادامه داد: البته این استان شخصیت‌ها و چهره‌های مطرح و بنامی همچون آیت‌الله العظمی اراکی و دیگر نام‌آوران داشته است.

رییس‌ جمهوری خاطر نشان کرد: امام(ره) به ما آموخت که چگونه باید برای ایجاد یک تحول بزرگ با اراده‌ای آهنین در سطح جامعه اقدام کنیم و هیچ کس حتی یاران نزدیک و شاگردان بنام امام(ره) باور نمی‌کرد کاری که ایشان آغاز کرده، به انقلابی بزرگ و عظیم منجر شود.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه با آغاز حرکت امام، ایجاد یک تغییر جزیی در حد منع رژیم شاه از ترک تازی ها، تقویت حوزه‌های علمیه و آزادی برای علوم دینی به ذهن‌ها می‌رسید، گفت: هیچ یک از اندیشمندان و علما تحول بزرگ و عظیم در تاریخ ایران و منطقه و تغییر نظام در این کشور را متصور نبودند و اینکه یک شخصیت بتواند بدون هیچ امکاناتی به این مقصود دست یابد، در حقیقت عظمت آفرینش که انسانها را به چه شکل آفریده است.

رییس‌ جمهوری تأکید کرد: امام ایستادگی، مقاومت، آرمان‌های بلند، خودباوری، عزت و آزادی را برای ما تبیین کرد و استقلال را برای کشور بوجود آورد و راه دین را در دنیای امروز گشود و اگر آن تعالیم، اراده و آرمان‌ها نبود هرگز نمی‌توانستیم در دوران دفاع مقدس در جنگی نابرابر ایستادگی و مقاومت کنیم.

دکتر روحانی با اشاره به شرایط خاص کشور، در اوایل جنگ و بیان خاطراتی از آن روزها در بررسی امکانات نظامی و انبار پادگان های کشور در سال ٥٩، گفت: شرایط کشور در آن دوران به شدت خاص بود و در وضعیتی که دنیا و شرق و غرب به ما هجمه آورده بودند، ارتش و سپاه ما هیچ نظام و ابزار و سلاح خاصی را در اختیار نداشت.

رییس‌ جمهوری با اشاره به اتحاد شرق و غرب علیه ملت ایران و کمک آنها به تجهیز تسلیحاتی رژیم بعث عراق گفت: ملت ایران به تنهایی در سایه راهبری امام(ره) و ایمان و انگیزه الهی توانست در برابر همه ارتجاء منطقه و غرب و شرق که با هدف شکستن انقلاب و عظمت و ایستادگی ملت، به میدان آمده بودند، مقاومت و ایستادگی کند.

دکتر روحانی ایثار، فداکاری، وحدت، یکپارچگی، اتحاد و در کنار هم بودن را رمز موفقیت و ایستادگی ملت ایران در برابر دشمن در دوران دفاع مقدس برشمرد و اظهار داشت: اگر در آن دوران می‌خواستیم جناح‌بندی و رقابت مخرب داشته و به یکدیگر دروغ، افترا و تهمت ببندیم، هرگز نمی‌توانستیم به پیروزی برسیم.

رییس‌ جمهوری تأکید کرد: ملت ایران در سایه اخلاص، مقاومت، ایستادگی و یکپارچگی خود توانسته در هر جبهه‌ای موفق باشد.

دکتر روحانی با اشاره به شرایط و اوضاع سازمان‌ها و نهادهای قدیمی در دوران امیرکبیر که قادر نبودند خود را با تحولات جهانی منطبق کنند، گفت: امیرکبیر در تاریخ ایران نرمش صحیحی را بوجود آورد تا ما مستقل مانده و از پیشرفت ها و علوم دنیا نیز بهره مند شویم و کشور را در مسیر پیشرفت قرار داد و راه را برای ورود علم و دانش امروز جهان به سمت ایران بازکرد و این در حالی است که علم و تمدن در دوره‌ای از ایران به سمت اروپا رفته بود و آنان هر چه در اختیار داشتند از این سرزمین آموخته بودند به گونه‌ای که سال‌های متمادی قانون ابوعلی سینا به عنوان مرجع طب برای آنان به شمار می‌رفت اما در مقطعی آنها با روش ها و متد جدید توانستند پیشرفت کنند.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه باید به دنبال علم در هر کجا که وجود دارد، برویم، گفت: اساس بر این است که ما از جهان، علم و دانش و هنر و روش صحیح را بیاموزیم، البته در این مسیر اخلاق و شیوه‌هایی وجود دارد که هیچ ارتباطی به فرهنگ ما ندارد.

رییس‌ جمهوری با اشاره به اینکه اگر امیرکبیر در تاریخ ایران حضور نداشت، قضاوت درباره آینده ایران سخت بود، گفت: اگر
خدمات امیرکبیر از جمله تأسیس دارالفنون و دانشجویانی که در آنجا تربیت شدند، نبود، امروز مشخص نبود که فاصله ما با علوم جدیده دنیا، چقدر می‌شد.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: ما باید این درس را بیاموزیم که تعامل سازنده با دنیا به معنای آن است که با دنیا با حفظ اصول، اخلاق، فرهنگ، دین و انقلاب‌مان بتوانیم سخن گفته و آنچه برای پیشرفت کشور لازم است به دست آوریم.

رییس‌ جمهوری با اشاره به بازدید عصر امروز خود از شرکت واگن‌سازی پارس در اراک، گفت: تکنولوژی این شرکت در گذشته از خارج وارد کشور شده و امروز باید با توجه به سرعت و کیفیت قطارها و وضع راه‌آهن در آینده، این تکنولوژی را به روز کنیم.

دکتر روحانی با اشاره به تلاش دولت برای توسعه شبکه راه‌آهن سریع‌السیر در کشور، گفت: واگن‌سازی ‌های کشور، اگر می‌خواهند واگن‌های مناسب برای سرعت‌های بالا بسازند باید متحول شوند و تکنولوژی خود را به‌روز کنند.

رییس‌ جمهوری با اشاره به اینکه با تکنولوژی که امروز برای استخراج گاز در عسلویه وجود دارد، تا چند سال آینده استخراج میعانات گازی دشوار خواهد بود و باید برای رسیدن به این منظور تکنولوژی جدید وارد کنیم، گفت: یکی از اقدامات دولت توسعه تولید و استخراج گاز و بهره‌برداری از منابع گازی بوده است.

دکتر روحانی همچنین با اشاره به اینکه امروز بخاطر وجود تکنولوژی قدیمی از بخشی از منابع نفتی نمی‌توانیم استفاده کنیم، گفت: امروز در شرایطی قرار داریم که همه به دنبال علم، دانش و فناوری هستند و در این شرایط ما باید روی پای خود بایستیم؛ نباید تصور کنیم که همه امور با درآمدها و هزینه‌های دولت به انجام می‌رسد، چرا که امکانات ما در کشور محدود است و باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم که بخش‌های مختلف از جمله دانشگاه‌ها خودکفا و خوداتکا باشند.

رییس‌ جمهوری با بیان اینکه روی پای خود ایستادن به معنای ایستادن بر اندیشه و تفکر است نه بر چاه های نفت و در آمد آن ، تأکید کرد: علت اینکه در مذاکرات هسته‌ای اصرار داشتیم که به حقوق‌مان دست یافته و با دنیا به تفاهم برسیم برای این بود که درب‌های دنیا برای حرکت اقتصادی در کشور باز شود و این بخاطر آن نبود که خدای ناکرده ما عاشق یک کشور یا دولتی خاص باشیم. ما تنها عاشق چشم و ابروی ملت، ایرانیان عزیز و جوانان خودمان هستیم و معتقدیم که باید ایران را آباد و سرافراز کنیم و این نه تنها یک وظیفه ملی و قانونی، بلکه وظیفه دینی و شرعی همه ما است.

دکتر روحانی با بیان اینکه همگان باید برای ایجاد اشتغال جوانان تلاش کنند، ادامه داد: مگر می‌شود، جوانان کشور بیکار باشند و بگوییم به ما ربطی ندارد؟!

رییس‌ جمهوری اظهار داشت: متأسفانه در سال‌هایی که درآمد نفتی کشور در تاریخ ایران بی‌نظیر بود، اشتغال برای جوانان ایجاد نشد و این در حالی است که در سخت‌ترین شرایط کاهش قیمت نفتی که در دو سال اخیر با آن مواجه بودیم، دولت به فکر اشتغال جوانان بود و اشتغالی هم بوجود آمد که البته با نیاز کشور سازگار نیست.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه از امسال یک میلیون نیروی آماده بکار جدید به رقم متقاضیان کار در کشور اضافه خواهد شد، گفت: ما باید همه دست به دست هم دهیم و صنعت، واحدهای صنعتی، کشاورزی و دامداری را مدرن کرده و به راه بیندازیم.

رییس‌ جمهوری با اشاره به اینکه برنامه‌ریزی دولت بر راه‌اندازی 7 هزار و 500 واحد صنعتی در سال جاری در کشور بوده، گفت: براساس گزارش رییس کل بانک مرکزی بیش از 12 میلیون و 500 هزار واحد متوسط و کوچک از تسهیلات بانکی استفاده کرده‌اند تا بتوانند از ظرفیت خود بهره‌برداری کنند و این رقم تا پایان سال افزایش خواهد یافت و این به معنای حرکت رو به جلو است.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه رسیدن به توافق در برجام برای دستیابی به تکنولوژی و فناوری روز دنیا بود، گفت: ما امروز حتی در زمینه فناوری هسته‌ای نیز همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند، نیاز به پیشرفت داریم و قراردادهایی که رییس سازمان انرژی اتمی جدیداً با برخی کشورهای اروپایی به امضاء رسانده در این راستا است.

رییس‌ جمهوری با بیان اینکه برای اولین بار در سال گذشته صادرات غیرنفتی بر واردات در کشور پیشی گرفت و در آمار 3 ماهه اول سال جاری نیز همین روند ادامه یافته ،‌گفت: از آغاز سال مبنای دولت بر این بوده در رونق و پیشرفت اقتصادی به رقم مثبتی دست پیدا کنیم و این در حالی است که رشد اقتصادی در ابتدای دولت منفی 6.8 دهم درصد بوده، اما امسال توانسته‌ایم به رشد 5 درصد و حتی با خوش‌بینی تا پایان سال به بالای آن دست پیدا کنیم که این در سایه وحدت و اتحاد به دست آمده است.

رییس‌ جمهوری با اشاره به افتتاح 35 طرح مهم عمرانی و زیربنایی در استان مرکزی، گفت: بسیاری از این طرح‌ها توسط بخش خصوصی و حتی بدون استفاده از تسهیلات بانکی به ثمر رسیده است.

دکتر روحانی حضور و فعال شدن مردم و دست به دست هم دادن دولت و مردم در سایه هدایت‌های رهبری را حائز اهمیت برشمرد و افزود: همه باید دست به دست هم دهیم و سراسر کشور و این استان زر خیز با جایگاه استراتژیک و دارا بودن عالمان، اندیشمندان، فرهیختگان، خانواده معزز شهیدان و ایثارگران را آبادتر از گذشته کنیم.

رییس‌ جمهوری اظهار داشت: همه باید در کنار هم باشیم و کشور را به حرکت درآوریم و اختلاف بر سر مسایل جزیی کنار گذاشته شود؛ باید فضا را در کشور باز کنیم.

دکتر روحانی با اشاره به همزمانی مسابقه ایران و کره جنوبی در رقابت‌های مقدماتی جام جهانی و شب عاشورای حسینی، گفت: عده‌ای مدام پیش از ماه محرم نگران این مسابقه بودند و به ما اعلام می‌کردند که در پاسخ به آنها می‌گفتیم نگران نباشید چرا که مردم و جوانان ما بیش از همگان درک می‌کنند و خاک پای اصحاب امام حسین(ع) را توتیای چشم کرده و رعایت می‌کنند.

رییس‌ جمهوری تأکید کرد: باید به مردم و جوانان اعتماد کرد و همدیگر را کمک و یاری نموده تا در کنار هم بتوانیم کشور را به نقطه مطلوب برسانیم.

دکتر روحانی با اشاره به استعدادها و جاذبه‌های فراوان گردشگری در استان مرکزی گفت: همه با هم باید در زمینه‌های مختلف و در شرایط امروز در سایه امنیت و رهبری فرهیخته، جوانان تحصیلکرده و جایگاه استراتژیک کشور، از نعمات بزرگ الهی استفاده کرده و در کنار هم بتوانیم، ایرانی آبادتر و سرافرازتر گذشته بسازیم.

شناسه خبر: 95986