معاون حقوقی رییس جمهوری:

هویت نهضت عاشورا، ادب و اخلاق حسینی است/ از انتقاد سازنده و سالم که همراه با راه حل باشد استقبال می کنیم/ کشتن روح امید مردم به خاطر رقابت های کودکانه سیاسی، سزاوار جامعه حسینی نیست

معاون حقوقی رییس جمهوری، درست گویی، راستگویی و نرم خویی را از پیام های نهضت عاشورا عنوان کرد و گفت: هویت نهضت عاشورا به ادب و اخلاق حسینی است و هر گفتار و کرداری که خدشه ای بر آن وارد کند، ظلم به امام حسین(ع) و نهضت عاشوراست.

شناسه خبر: 95840 -

پنجشنبه 22 مهر 1395 - 15:02

حجت الاسلام و المسلمین دکتر مجید انصاری در مراسم شام غریبان که در حرم مطهر امام خمینی (ره) با حضور معاون اول رییس جمهوری، اعضای بیت  حضرت امام (ره)  و جمعی از علما و مسئولین برگزار شد، گفت: همانگونه که تا غروب عاشورا امام حسین(ع) و حضرت عباس قهرمانان اصلی کارزار کربلا بودند، از عصر عاشورا به بعد نوبت به امام سجاد(ع) و عمه بزرگوارشان رسید که وظیفه آنان دشوارتر و طولانی تر بود.

معاون حقوقی رییس جمهوری افزود: امام حسین (ع) و فرزندان و یارانش در کربلا صحنه هایی از رشادت، پایمردی و عزت و بزرگی را ثبت کردند که جوانمردی، شجاعت و انسانیت تا ابد وامدار این قهرمانان بزرگ شرف و انسانیت است.

دکتر انصاری پیام عاشورا را همچنان نیازمند یاری کننده، مبلغ و مروج دانست و اظهار داشت: در تمام تریبونها و فضاهای حقیقی و مجازی و کلاسهای درس نیازمند پیروان امام سجاد(ع) و حضرت زینب (س) هستیم تا ظلم را افشا و حقایق را بگویند و در قرن 21 پیام عفت، شجاعت، کرامت، اخلاق و انسانیت را به گوش جهانیان برسانند.

معاون حقوقی رییس جمهوری بر لزوم توجه مدام به پیام عاشورا تاکید و تصریح کرد: توجه به جنبه های حماسی و مناسک عاشورا خوب است، اما توجه اصلی ما باید معطوف به محتوای این محافل و مجالس باشد تا پس از فراگیری محتوای نهضت عاشورا، بتوانیم پیام کربلا را به گوش جهانیان برسانیم.

وی نهضت کربلا را دانشگاه انسان سازی توصیف کرد که همه رشته ها و مواد درسی آن درس شجاعت، پایمردی و همه آنچیزی است که بشریت نیازمند آن است و خاطرنشان کرد: نهضت عاشورا یک حرکت نظامی و سیاسی صرف نبود بلکه نمایش تمامیت اسلام و ارزشهای قرآنی در میدان عمل بود.

معاون حقوقی رییس جمهوری با تشریح ماموریتهای پیامبر گرامی اسلام(ص)، گفت: خلاصه ماموریت پیامبر در بعثت ترویج اخلاق و کرامت انسانی و نفی رذایل اخلاقی بود که همین مولفه ها کلید پیامهای نهضت عاشورا هستند.

دکتر انصاری با اشاره به یکی از آخرین وصایای امام حسین (ع) به امام سجاد مبنی بر پرهیز از ظلم به کسی که جز خدا پناهی ندارد، اضافه کرد: امروز اگر جنایتکاران فکر می کنند در پناه آمریکا می توانند مردم یمن را قتل عام و سلاخی کنند، مردم سوریه را به خاک و خون بکشند و صهیونیستها فکر کنند در برابر ظلم آنها به فلسطینیان کسی جلودار آنها نیست، اشتباه می کنند.

معاون حقوقی رییس جمهوری اظهار داشت: بر اساس پیام مکتب و نهضت عاشورای امام حسین(ع) زندگی زیر بار ستم زیبنده پیروان این مکتب نیست و امام حسین(ع) مرگ را بر زندگی در چنین وضعیتی ترجیح می دادند.

دکتر انصاری اخلاق، جوانمردی و کرامت انسانی را پیام دیگر نهضت عاشورا برشمرد و تصریح کرد: اسلام نه با شمشیر که با اخلاق عظیم نبوی به سینه های پیروان آن نفوذ کرد و دشمنان اسلام در برابر خلق عظیم پیامبر شکست خورده و در مقابل زبان نرم و مهربان ایشان به زانو در آمدند.

معاون حقوقی رییس جمهوری ادامه داد: امام خمینی (ره) نیز وقتی در سال 1342 نهضت خویش را آغاز کرد، اسلحه و گروه مسلح نداشت و می فرمودند من فقط مردم و جوانان را آگاه می کنم؛ آنان خود می دانند چه کنند. این همان شیوه ای بود که امام راحل توانست با تکیه بر آن اسلام ناب را در قرن بیستم احیا کند و امتی را اصلاح و ملتی را نجات دهد و پایگاهی برای مقاومت در برابر ظلم نظام سلطه و استعمار جهانی مستقر کند.

دکتر انصاری خاطرنشان کرد: ما 37 سال است که در برابر جباران جهان خصوصا رژیم صهیونیستی و آمریکا ایستاده ایم و امروز هم مقام معظم رهبری و نظام یک تنه مقابل ظلم و جور جهانی ایستاده اند و دولت با تکیه بر عزت اسلامی و انقلابی مردانه مقاومت کرده و در طول 18 ماه مذاکرات توانفرسا گامی از حقوق ملت عقب ننشسته و بر قدرت های اهریمنی غلبه کرده است.

معاون حقوقی رییس جمهوری گفت: امروز هم اگر رییس جمهوری در سازمان ملل متحد سخنرانی می کند از ضرورت دفاع از مسلمانان و وضع اسف بار ملت های یمن، سوریه و ضروت مبارزه با خشونت، استکبار و دست نشاندگانش از جمله داعش سخن می گوید.

وی با تأکید بر اینکه جامعه حسینی باید اخلاق حسینی داشته باشد، افزود: امام حسین(ع) چراغ هدایت بود و خاصیت چراغ روشن کردن همه جاست بدون هیچ تبعیضی، حالا اگر کسی نخواهد از این روشنایی بهره بگیرد، بر عهده خود اوست.

معاون حقوقی رییس جمهوری اظهار داشت:جامعه حسینی باید نجات بخش و مهربان باشد؛ سزاوار نیست در جامعه حسینی، در فضای مجازی و از تریبون های متعلق به بیت المال و روزنامه های متعلق و ارتزاق کننده از بیت المال به توسعه بداخلاقی، تهمت زدن، فحاشی، تخریب، تضعیف و کشتن روح امید مردم به خاطر رقابت های کودکانه سیاسی پرداخته شود. چگونه یک عده می توانند ادعای حسینی بودن کنند اما از صبح تا شب کارشان این باشد که به شخصیت های بزرگ، عناصر انقلابی، یاوران رهبر، خادمان ملت و دولت بر آمده از رأی ملت تهمت بزنند، دروغ بگویند و آن را تضعیف کنند؟

دکتر انصاری با اشاره به دشواری های اداره کشور از جمله مشکلات به جا مانده از گذشته و نیاز به آرامش برای حل آنها، تصریح کرد: اقتصاد در حال حرکت، نیازمند آرامش برای جذب سرمایه است؛ سیاست خارجی محتاج به حمایت ملی است و قهرمانان دیپلماسی نیازمند حمایت تک تک ملت هستند، اما شبانه روز از سوی عده ای بمباران می شوند. نقاط قوت دولت نادیده گرفته می شود، دیپلمات های شجاع ما را که رهبری آنان را مومن به انقلاب معرفی کرد، افرادی ترسو معرفی می کنند و زحمات رییس جمهوری و دیگر قوا را صفر جلوه می دهند.

معاون حقوقی رییس جمهوری اضافه کرد: هر روز وقتی به دکه روزنامه فروشی ها نگاه می کنیم چند روزنامه می نویسند «دولت تان تمام»، «مجلستان تمام»، برجامتان «هیچ» و ... . اینها را شبانه روز منافقین هم می گویند! چرا نادانسته بلندگوی رژیم صهیونیستی و رسانه های امپریالیستی و منافقین می شوند؟ امروز که می بینند کشورهای مختلف جهان درها را به روی ملت ایران می گشایند از روی تنگ نظری، کوته فکری و حسادت همه این خدمات را سیاه جلوه می دهند؛ اینکه روح امید را در جامعه از میان ببرید، به نفع کیست؟ چرا رهنمودهای امام و سفارشات رهبری را آویزه گوششان نمی کنند و وصیت های امام حسین (ع) را به کار نمی گیرند؟

وی خاطرنشان کرد: ما از انتقاد سازنده و سالم که همراه با راه حل باشد استقبال می کنیم. مردم فهیم ایران فرق انتقاد سازنده با انتقام گیری های کودکانه و رقابت های غیراخلاقی را به خوبی می فهمند.

شناسه خبر: 95840

- نهاد ریاست‌جمهوری

- دیدارهای داخلی

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده