رییس جمهوری در فرودگاه مهرآباد:

هدف ما دستیابی به بازارهای شرق آسیاست/ ایران هاب حمل و نقل بین قاره‌های آسیا و اروپاست/ محکومیت تداوم حملات ‏عربستان به مردم یمن

رییس جمهوری اسلامی ایران در پایان سفر رسمی شش روزه به سه کشور آسیای جنوب شرقی، عصر دوشنبه به تهران ‏بازگشت.‏

شناسه خبر: 95829 -

دوشنبه 19 مهر 1395 - 19:00

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در جریان این سفر با  مقامهای ارشد ویتنام، مالزی و تایلند دیدار و درباره راههای توسعه و تعمیق روابط تهران با این کشورها ، گفت وگو و تبادل نظر کرد.

رییس جمهوری همچنین در تایلند، در دومین اجلاس سران مجمع گفت وگوی همکاری های آسیا‎ (ACD) ‎که متشکل از ۳۴ کشور ‏آسیایی است، شرکت کرد و ضمن سخنرانی، مواضع کشورمان را تبیین نمود.

نمایندگانی از بخش خصوصی کشورمان نیز که همزمان با سفر رییس جمهوری در این کشورها حضور ‏داشتند، با همتایان تجاری خود گفت و گو و راههای توسعه همکاریهای مشترک را به بحث گذاشتند.

رییس جمهوری در فرودگاه مهرآباد و در جمع خبرنگاران با تشریح دستاوردهای سفر به سه کشور ویتنام ، مالزی و تایلند گفت: این سفر با هدف استفاده از فضا و فرصت بعد از برجام برای شکوفایی اقتصاد کشور بود و همانطور که مردم ما مطلع هستند یکی از محورهای مهم اقتصاد مقاومتی، توسعه صادرات و همچنین دستیابی به بازارهای منطقه ای و جهانی است و کشورهایی که امروز به عنوان اقتصادهای رو به رشد در منطقه آسیا مطرح هستند می توانند هدف بسیار خوبی برای توسعه روابط ما با این کشورها باشند.

دکتر روحانی اضافه کرد: شرق آسیا تا هند  و آسیای دور می توانند هدف ما برای تحرک در اقتصاد مقاومتی باشند. در این سفر سه کشوری که عضو آ سه آن هستند یعنی تایلند، مالزی و ویتنام مورد هدف بودند.در این سه کشور ظرفیت های بسیار خوبی وجود دارد و حجم تجارت خارجی هر یک از این سه کشور حدود 400 میلیارد دلار در سال است و در سال های اخیر هم رشد بسیار خوبی داشتند، زمینه های بسیار خوبی وجود دارد، که ما بتوانیم سرمایه گذاری را از این کشورها جذب کرده ،حجم تجارت را بالا ببریم و همچنین از تجربیات یکدیگر به خوبی استفاده کنیم.

رییس جمهوری گفت: در ویتنام جلسه بسیار مفصلی آقای نخست وزیر گذاشته بودند . وزرای اقتصادی و همچنین عده ای از کارآفرینان ایرانی حضور داشتند و بحث بسیار مفصلی در خصوص ظرفیت های دو کشور و ضرورت بهره گیری از این فرصت ها شد.ایران به عنوان هاب حمل و نقل منطقه ای و بین قاره ای و بین آسیا و اروپا و مرکز انرژی ، فضایی  مناسبی برای جذب سرمایه گذاران دارد.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد:  ویتنامی ها که تجربه سرمایه گذاری در بخش پتروشیمی ایران را دارند ، علاقه مند هستند که به این روند ادامه دهند. بحث توریسم بسیار مهم است و آنها آمادگی دارند برای تبادل توریسم و گردشگری که برای ما نیز بسیار حائز اهمیت است و همچنین سیاست های مشابه ای که نسبت به مسایل جهانی و منطقه ای داریم،  بسیار اهمیت دارد و باید از آن در ارتقاء سطح روابط استفاده کرد.

رییس جمهوری، مالزی را کشور مهمی توصیف کرد و گفت: در سال های اخیر عمدتاً به دلیل تحریم ما شاهد یک رکودی در روابط  دو کشور در بخش اقتصادی، دولتی بودیم در این سفر دروازه ها باز شد. هم در ویتنام و هم در مالزی و تایلند یکی از مباحث مهم  ، روابط بانکی بود. برای ارتباطات بانکی و فعالیت کارگزاری تفاهماتی در هر سه کشور بوجود آمد . برای سرمایه گذاری ابتدا باید روابط بانکی در مسیر درست قرار بگیرد. به زودی کمیسیون مشترک ایران و مالزی بعد از سالها وقفه مجددا تشکیل خواهد شد.

دکتر روحانی افزود: تقریباً همه فضاها را مورد بررسی قرار دادیم. فضای بسیار خوبی در زمینه کشاورزی، شیلات و میوه هایی که در ایران داریم می توانیم صادر کنیم و میوه هایی گرمسیری که نیاز داریم  را وارد کنیم. در زمینه ساختمان خیلی فضای خوبی وجود دارد ما می توانیم در بسیاری از مصالح ساختمانی و همچنین فولاد صادر کننده باشیم و آنها استقبال می کنند. در زمینه نفت، گاز و پتروشیمی آنها به محصولات ایران نیاز دارند.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد:  زمینه های بسیار آماده ای وجود دارد ما باید روابط خود را با کشورهای آسیایی بویژه کشورهایی که در سال های اخیر رو به رشد بودند، توسعه دهیم. مثلا تایلند در زمینه خودرو پیشرفت خوبی دارند سالانه یک میلیون خودرو صادر می کنند و ما در قطعه سازی می توانیم همکاری کنیم و در بازار آنها نقش داشته باشیم.

رییس جمهوری تاکید کرد:  در هر سه کشور فضای بسیار خوبی برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی وجود دارد و هر دو طرف مایل به بهره گیری از این فضا هستیم.

دکتر روحانی افزود: در مالزی یک نشستی هم با علما، روشنفکران مالزی داشتیم و بحث های منطقه ای ، سیاسی مطرح شد جلسه مهمی بود. جلسه ای هم با ایرانیان بود.ایرانیان در هر کشوری که هستند می توانند واسطه بسیار خوبی مخصوصا برای بخش خصوصی و دولتی باشند ما از حضور آنها باید به خوبی استفاده کنیم و البته در این سفرها هم بخش دولتی و هم بخش خصوصی ملاقات ها و تفاهماتی داشتند که بسیار مهم بود.

رییس جمهوراضافه کرد: در تایلند هم دیشب در جمع شیعیان آن کشور و در مراسم عزاداری آنها برای سالار شهیدان حضور پیدا کردیم، مسأله ابی عبدالله الحسین و سالار شهیدان مخصوص شیعه و اسلام هم نیست در واقع همه آزادیخواهان جهان عاشق سالار شهیدان هستند و جلسه بسیار خوبی با آنها بود.

دکتر روحانی گفت:  امروز اجلاس مجمع همکاری های آسیایی تحت عنوان آسیای واحد و تنوع توانمندی ها بود و سران و وزرای 34 کشور در این جلسه از آسیا شرکت داشتند و مباحث بسیار خوبی مطرح شد، ایران هم نقش خودش را در این مجمع ایفا می کند. می توانیم از وحدت آسیا و نزدیکی با کشورهای آسیایی در  فضای اقتصاد مقاومتی حداکثر استفاده را داشته باشیم.

رییس جمهوری در ادامه سخنان خود با اشاره به اوضاع یمن اظهارداشت: اوضاع یمن بسیار تأسف بار است. یک ملت مظلوم و بی گناه که وضع اقتصادی خیلی خوبی ندارد، مدت دو سال است زیر بمباران های دولت سعودی قرار دارد.

دکتر روحانی افزود: واقعاً باورکردنی نیست که در ماه حرام ، اینها بدون هیچ دلیلی به کشتار مردم برادر و مسلمان خودشان و زنان و کودکان ادامه می دهند و من امروز در سخنرانی ام به این نکته اشاره کردم که اگر ما در آسیا می خواهیم شاهد توسعه و پیشرفت باشیم، نمی تواند شرق آسیا از غرب آسیا فاصله داشته باشد. این دو منطقه آسیایی در هم تأثیرگذار هستند و همه ما باید از همه توانمان استفاده بکنیم برای اینکه منطقه غرب آسیا را امن بکنیم هم در مبارزه با تروریسم و هم در جلوگیری از تجاوزات غیرقانونی و خلاف اصول انسانی که امروز در این منطقه صورت می گیرد.

دکترروحانی اظهارامیدواری کرد از برکت ماه محرم، ابا عبدالله الحسین(ع) و فرهنگ عاشورا همه ما بتوانیم به نفع دنیای اسلام به نفع ثبات دنیای اسلام و به نفع پیشرفت هم جهان اسلام و هم قاره آسیای استفاده بکنیم.

رییس جمهوری در ابتدای سخنان خود نیز با درود به روان پاک سالار و سرور شهیدان حسین بن علی (ع) و علمدار با وفایش حضرت قمر بنی هاشم به عنوان مظهر ادب، وفا، شجاعت و ایثار، ابراز امیدواری کرد همگان رهروان راه امام حسین (ع) و یاران باوفای سومین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت باشند.

شناسه خبر: 95829

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار برگزیده