حجت الاسلام انصاری در اجتماع عزاداران نهاد ریاست جمهوری:

امام حسین در واقعه عاشورا اسلام را از نابودی کامل به دست دشمنان حفظ کرد

معاون حقوقی رییس جمهوری نقش سیدالشهدا (ع) و واقعه عاشورا را در تاریخ اسلام بی مثال خواند و افزود: اگر عاشورا نبود و امام حسین (ع) نبود، امروز نه تنها چیزی از محتوای آیین پیامبر باقی نمانده بود، بلکه حتی ظاهر آن نیز از بین رفته بود، چرا که امویان به دنبال آن بودند کاری کنند که گویا اساسا وحی نیامده و پیامبری مبعوث نشده است.  

شناسه خبر: 95821 -

دوشنبه 19 مهر 1395 - 12:35

حجت الاسلام والمسلمین مجید انصاری روز دوشنبه در اجتماع عزاداران شهادت اباعبدالله الحسین (ع) و یاران باوفایش در نهاد ریاست جمهوری، حادثه عاشورا را واقعه ای متفاوت از دیگر رخدادهای تاریخی توصیف کرد و گفت: عاشورا یک واقعه تاریخی در یک مکان خاص نبود که اتفاق افتاده و تمام شده باشد و حتی از همه رخدادها و وقایع سیاسی و عبادی تاریخ اسلام نیز متمایز است.

دکتر انصاری با اشاره به برخی سخنان مبنی بر اینکه آیا صحیح است که مثلا ارزش زیارت امام حسین (ع) از حج بالاتر است، اضافه کرد: در غزوه احزاب وقتی امیرالمومنین، قهرمان لشکریان جهل را شکست داد، پیامبر ارزش ضربت امام علی (ع) را برابر با عبادات ثقلین توصیف کرد. در کربلا نیز ارزش حرکت و شهادت سیدالشهدا و یارانش برابر با حفظ اسلام از خطر نابودی بود، لذاست که امام حسین قدر و مرتبه ای بسیار بلند و رفیع دارد.

معاون حقوقی رییس جمهوری گفت: برخی فکر می کنند که اگر امام حسین و نهضت او در کربلا نبود، اسلام به طور کلی از بین نمی رفت و اسلام می ماند اما اسلام اموی. اگر عاشورا نبود، نام و آیین پیامبر و قرآن کریم نه تنها به لحاظ محتوایی، بلکه حتی به لحاظ ظاهری هم باقی نمی ماند و حتی اسلامی به نام اسلام اموی هم باقی نمی ماند.

حجت الاسلام انصاری خاطرنشان کرد: شاهد این سخن آن است که پس از واقعه کربلا امویان سعی کردند حرمت و قداست مکه و مدینه را از بین ببرند و هم به حرم پیامبر بی احترامی کردند و هم کعبه را با منجنیق مورد حمله قرار دادند.

دکتر انصاری در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: عاشورا یک حادثه زنده و در حال تکرار مدام و مستمر است. آنچه در کربلا بر امام حسین و خاندان و یارانش گذشت، نمایش همه ارزشها و خوبیها در برابر همه پلشتی ها و زشتی ها بود. همه ابعاد اخلاقی، سیاسی، اجتماعی، انسانی و ابعاد نورانی اسلام در واقعه کربلا در برابر حیوانیت و سبوعیت طرف دیگر این رخداد، به نمایش درآمد.

معاون حقوقی رییس جمهوری تصریح کرد: نمایش تقابل زشتی و زیبایی، خوبی و بدی و جاذبه های شیطانی و الهی که در عاشورا به اوج رسید، هر روز در جان و قلب ما تکرار می شود و ما هر روز در معرض امتحان هستیم. بر ماست که در این مصاف حداقل به این توصیه سیدالشهدا را که اگر آزاد نیستید، آزاده باشید، مدنظر داشته باشیم. انسانها به یکباره شرور نمی شوند، بلکه در این مصاف های هر روزه هر بار که موفق شوند یک رتبه رشد می کنند و اگر در امتحانی مردود شوند، یک رتبه سقوط می کنند.

حجت الاسلام انصاری خاطرنشان کرد: این مصاف بین خیر و شر در عرصه های دیگر از جمله در عرصه جهانی نیز در جریان است و ما موظف به دفاع از اسلام نبوی، علوی و حسینی در برابر یزیدیانی هستیم که در یک حمله 700 زن و کودک و مرد بیگناه را در یمن به خاک و خون می کشند و از خداوند می خواهیم که شر آمریکا، رژیم صهیونیستی و آل سعود را از سر جامعه اسلامی برطرف کند و مسلمانان را به وحدت و پیشرفت رهنمون شود.

شناسه خبر: 95821

- نهاد ریاست‌جمهوری

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده