دستیار ویژه رئیس جمهور در حقوق شهروندی:

سلامت اجتماعی فراتر از پیشگیری و درمان است

دستیار ویژه رئیس جمهور در حقوق شهروندی گفت:سلامت اجتماعی فراتر و توسعه یافته تر از پیشگیری و درمان در زمینه آسیب های اجتماعی محسوب می شود.

شناسه خبر: 95794 -

يکشنبه 18 مهر 1395 - 16:18

خانم الهام امین زاده در مراسم تشکیل کمیته بانوان طرح سلامت اجتماعی در مشهد گفت: در دنیای امروز سلامت اجتماعی و اقدام در جهت افزایش آن در قالب ها و چارچوب های متعدد، بر پیشگیری و درمان آسیب های اجتماعی پیشی گرفته است.

وی اظهار کرد:در سلامت اجتماعی توانمندسازی افراد، خانواده و رعایت حقوق آنان در زمینه ها و عرصه های مختلف مد نظر و مورد پیگیری است.

وی با بیان اینکه باید خانواده ها به رعایت حقوق شهروندی و احترام به حقوق کودکان ترغیب شوند، گفت: رعایت حقوق شهروندی در صورت افزایش مسئولیت شهروندی و مسئولیت پذیری افراد محقق می شود.

وی در خصوص وظایف والدین نسبت به کودکان اظهار کرد: کودکان حقوق متعددی از جمله حق غذا، سرپناه، آموزش، استفاده از محیط زیست سالم و غیره دارند که احقاق این حقوق از وظایف همه از جمله والدین محسوب می شود.

امین زاده گفت: شعار هفته ملی کودک برای امسال ' کودکان تشنه اند' انتخاب شده است که نشان از تشنگی کودکان به آب و محبت دارد زیرا علاوه بر اینکه با خشکسالی و کمبود آب در کشور مواجه هستیم، کم توجهی به کودکان و رسیدگی به آنان نیز همچنان وجود دارد.

وی گفت: امروز در کلانشهر ها سرب بیشتری وارد بدن کودکان می شود و به همین دلیل هوش آنان تحت تاثیر قرار گرفته است.

وی یکی از معضلات دامنگیر جامعه را چاقی مفرط دانست و افزود: سهل انگاری والدین در تامین غذای سالم برای کودکان مهمترین عامل شیوع چاقی در نسل کودک و نوجوان است. همه این موارد حقوق حقه کودکان است که باید بیش از گذشته مورد توجه مسئولان، مردم و بخصوص والدین قرار گیرد.

مدیر کل امور بانوان استانداری خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: اقتصاد مقاومتی و کنترل آسیب های اجتماعی دو اولویت مهم در دولت یازدهم بوده است که تا کنون برنامه ریزی ها در این جهت انجام شده است.

فرشته سلجوقی بیان کرد: کمیته بانوان طرح سلامت اجتماعی با هدف آموزش و نظارت بر فرایند حقوق شهروندی با هدف بالا بردن شاخص های سلامت اجتماعی در استان و به همت بخش خصوصی و خیرین تشکیل شده است.

وی بیان کرد: آموزش حقوق شهروندی و حقوق کودک به خانواده ها دارای اهمیت فراوانی است که تلاش می شود در قالب فعالیت این کمیته بیش از گذشته به آن پرداخته شود.

مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی نیز در این نشست با بیان اینکه آسیب های اجتماعی از حالت تابوخارج شده است و امروزه به صورت کارشناسی و کاملا شفاف نسبت به آنها طرح و بررسی می شود، افزود: اگر بنا باشد سلامت اجتماعی متولی مشخص و روشنی در کشور داشته باشد، سازمان بهزیستی به عنوان سازمان تخصصی فعال و با پیشینه پژوهشی قوی در زمینه آسیب های اجتماعی بهترین گزینه در این زمینه است.

شناسه خبر: 95794

- نهاد ریاست‌جمهوری

- سفرهای داخلی

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده