دکتر شریعتمداری در نمایشگاه «هنر تدبیر»:

عملکرد دولت نشان داد که کاهش تورم و ایجاد رونق با هم قابل جمع هستند/دور دوم سفرهای دولت به استانها در همین دولت آغاز خواهد شد

معاون اجرایی رییس جمهوری با تشریح دستاوردهای دولت در بخشهای مختلف اقتصادی، سیاسی و اجتماعی اظهار داشت: انعکاس خدمات و دستاوردهای دولت با استفاده از ابزار هنر اقدامی است که امیدوارم در سالهای بعد هم ادامه یابد.

شناسه خبر: 95774 -

شنبه 17 مهر 1395 - 21:36

دکتر محمد شریعتمداری روز شنبه پس از بازدید نمایشگاه «هنر تدبیر» در محل تالار وحدت،‌ ضمن تسلیت ایام شهادت امام حسین (ع) گفت: انعکاس خدمات چند میلیون کارشناس و کارمند در سراسر کشور در یک نمایشگاه کوچک کار ممکنی نیست ولی دوستان ما تلاش کردند در این فرصت و فضای محدود با استفاده از هنر و خلاقیت بخش قابل ملاحظه ای از این خدمات و نتایج تلاشهای دولت در سطوح مختلف در کشور را به نمایش بگذارند.

معاون اجرایی رییس جمهوری با اظهار امیدواری نسبت به اینکه در سالهای آتی هم با همین روحیه استفاده از هنر در انعکاس خدمات دولت خدمتگزار عمل شود، افزود: انعکاس وضعیت کشور توسط رسانه ها و خصوصا رسانه ملی، بارها در دیدارهای مختلف هیات دولت با مقام معظم رهبری از سوی ایشان مورد تاکید قرار گرفته و از مسائل مهمی است که در سالهای آینده هم باید مورد توجه ویژه باشد.

دکتر شریعتمداری با اشاره به اینکه در این نمایشگاه نکات ارزشمندی از عملکرد و دستاوردهای دولت در اتخاذ سیاستهای صحیح در حوزه های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی وجود دارد، اظهار داشت: فقط جای خالی بخش مربوط به انتخابات سال گذشته مجلس و خبرگان در این نمایشگاه دیده می شد که یکی از مهمترین توجهات ملت در سال گذشته بود. همایش پرشکوهی که همه مردم از هر راه موجود، خودشان را به آن رساندند و یک انتخابات شکوهمند رقم زدند. به نظر می رسد در ادامه مسیر، همکاری گسترده تر ببین دولت و مجلس می تواند دستاوردهای ارزشمندی را در حوزه های گوناگون داشته باشد.

معاون اجرایی رییس جمهوری خروج از رکود تورمی، مهار و کاهش تورم و در عین حال حرکت به سمت رونق اقتصادی را از مصادیق دستاوردهای دولت در عرصه اقتصادی عنوان و تصریح کرد: بعد از دو سال پیاپی رشد منفی 6.8 و 1.9 درصدی، دولت یازدهم کشور را در یک بحران تمام عیار اقتصادی تحویل گرفت.

دکتر شریعتمداری خاطرنشان کرد: دولت با تکیه بر مقاومت ملت ایران در مقابل تحریمهای ظالمانه و وحشیانه نظام سلطه و نیز با به کارگیری ابزارهای مربوط به اقتصاد مقاومتی یعنی توجه به امکانات درونی و پتانسیلهای موجود که شاید مهمترین آنها به کارگیری و استفاده از نیروهای کارآمد، مبتکر و خلاق در عرصه های گوناگون اقتصادی، سیاسی و اجتماعی بود، تلاش کرد تا این بحران تمام عیار را به شرایط مطلوب تبدیل کند.

معاون اجرایی رییس جمهوری گفت: در همان دو سال اول فعالیت دولت یازدهم که همچنان تحریم ها اعمال می شد و این تحریمهای ظالمانه با کاهش قیمت نفت نیز همراه شد که تغییری فاحش در درآمدهای دولت بوجود آورد، دولت توانست رشد منفی اقتصادی را به رشد مثبت تبدیل کند.

دکتر شریعتمداری تثبیت نرخ رشد مثبت در سه سال متوالی را نشانه خروج از رکود تورمی و غلبه بر رکود و حرکت در جهت رونق اقتصادی توصیف کرد و ادامه داد: این یکی از مهمترین دستاوردهای دولت است. جای خوشبختی است که این دولت نه از محل ایجاد شرایط انقباضی، بلکه با به کارگیری سیاستهای متوازن در همه عرصه های اقتصاد به این مهم دست یافت و توانست همزمان با رشد اقتصادی، نرخ تورم را به عنوان یک عامل مزاحم در اقتصاد ایران به شدت کاهش دهد.

معاون اجرایی رییس جمهوری کاهش نرخ تورم در کنار رشد اقتصادی را معنادار دانست و اظهار داشت: در اقتصاد همواره بین این دو تقابل هست که حالا اثبات شد، می شود در کنار به کارگیری انضباط پولی - مالی با به کارگیری سایر سیاستهای اقتصادی به رشد هم دست یافت و این یک تحول بزرگ در اقتصاد ایران است.

دکتر شریعتمداری با اشاره به اینکه در حوزه کشاورزی بالغ بر 15.5 درصد رشد را شاهدیم، تصریح کرد: تراز منفی واردات مواد غذایی پس از سالها به سمت صفر شدن نزدیک می شود. دولت با اعمال ابزار تعرفه ای و وضع برخی محدودیتها برای واردات محصولاتی که تولید داخل داشتند، در راستای حمایت از تولید داخل، بعد از 50 سال و برای اولین بار به تراز تجاری مثبت دست یافت.

معاون اجرایی رییس جمهوری خاطرنشان کرد: تراز تجاری کشور در سال گذشته 924 میلیون دلار بود و امسال به 3.4 میلیارد دلار رسیده است که این دستاورد بسیار بزرگی برای ملت به حساب می آید.

دکتر شریعتمداری گفت: در حوزه صنعت، در حالی که دولت یازدهم کار را با شرایط رشد منفی 3.4 شروع کرد، امروز خوشحالیم که رشد بخش صنعت کشور به 8.8 در سه ماهه اول سال 95 رسیده است.

معاون اجرایی رییس جمهوری با بیان اینکه نرخ اشتغال در خطر ما در حوزه های مختلف امروز دیگر تثبیت شده است، اضافه کرد: هر چند با نیازهای واقعی اشتغال در کشور همچنان فاصله داریم و شاید نیاز باشد در سال بیش از 800 هزار شغل ایجاد شود، ولی مجموعه جمع جبری اشتغال ایجاد شده در کشور در مقایسه با ادوار گذشته روند رو به رشدی را نشان می دهد.

دکتر شریعتمداری اظهار داشت: در حوزه نفت دولت قدمهای موثری را برداشته است. در حوزه اقتصاد مقاومتی برای برداشت از میادین مشترک نفتی قدمهای خوبی برداشته شده است. در حالی که در آغاز فعالیت دولت صادرات نفت کشور970 هزار بشکه از مجموع 2.4 میلیون بشکه تولید بود، امروز مجموع تولید نفت کشور بالغ بر 3.8 میلیون بشکه است که 2.4 بشکه از آن صادر می شود.

معاون اجرایی رییس جمهوری بازپس گیری و تثبیت سهم ایران در حوزه صادرات نفت را از دیگر دستاوردهای مهم دولت برشمرد و تصریح کرد: برداشت از حوزه های مشترک نفتی در غرب کارون در آغاز فعالیت دولت یازدهم 46 هزار بشکه بود که امروز به 290 هزار بشکه رسیده است.

دکتر شریعتمداری گفت: در حوزه تولید گاز هم با فعال کردن حوزه پارس جنوبی و وارد میدان کردن 6 فاز استاندارد، 150 میلیون متر مکعب گاز بیشتر تولید، پالایش و به شبکه گازی کشور تزریق می شود.

معاون اجرایی رییس جمهوری با ابراز امیدواری نسبت به اینکه تا پایان این دولت میزان برداشت از سفره های مشترک گازی با همسایگان در حوزه پارس جنوبی برابر شود، آن را موفقیتی بزرگ خواند و افزود: کاری که در نتیجه توجهات و تلاشهای همین وزیر نفت خدوم در دولتهای گذشته آغاز شده بود، امروز در حال به نتیجه رسیدن است.

دکتر شریعتمداری اظهار داشت: در افزایش نفوذ گاز در خانوارهای شهری و روستایی، دولت یازدهم با آمار برخورداری 52 درصدی مناطق مختلف از گاز شهری کار را تحویل گرفت و امروز قریب به 68 درصد از شهرها و روستاهای کشور از گاز شهری برخوردارند.

معاون اجرایی رییس جمهوری گفت: دولت در حوزه های زیست محیطی و حفاظت از حقوق طبیعت از جمله در حفاظت و احیا دریاچه ارومیه گامهای موثری برداشته است. همچنین تلاش کرده ایم با همکاری کشورهای همسایه میزان ورودی آب به کشور در حوزه های شرقی بهبود یابد.

دکتر شریعتمداری خاطرنشان کرد: بیش از 2500 روستای کشور که از محدودیت منابع آبی در حوزه آب شرب در رنج بودند، امروز در نتیجه تلاشهای این دولت با آب رسانی های خوب و ایجاد مجتمع های آبرسانی مشکلاتشان برطرف شده است.

معاون اجرایی رییس جمهوری در پاسخ به این سوال که پس از سفر دولت به دو استان باقی مانده از دور اول سفرها، آیا این سفرها ادامه خواهد یافت؟ گفت: اولا که امیدواریم بتوانیم در هفته اول آبان خدمت مردم استان مرکزی باشیم که از ماهها پیش در تدارک مقدمات این سفر، خصوصا بررسی همه طرحهای عمرانی استان و اقدامات لازم برای رفع نیازهای استان بودیم.

دکتر شریعتمداری اضافه کرد: البرز آخرین مقصد مرحله اول سفرهای دولت به استانها است و بعد از آن در دور دوم با سبک جدیدی در همین دولت، برنامه سفرها ادامه خواهد یافت. در روش جدید، سفرها بیشتر پایش برخی از فعالیت های اقتصادی و تولیدی در سطح کشور است که رییس جمهور آنها را مورد توجه و اهتمام بیشتر قرار داده اند.

 

شناسه خبر: 95774

- نهاد ریاست‌جمهوری

- دیدارهای داخلی

- مصاحبه ها

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده