دکتر رضوی در حاشیه بازدید از نمایشگاه "هنر تدبیر":

برگزاری همایش روز ملی روستا اول و دوم آبان / 204 هزار شغل پایدار در روستاها  تا پایان سال/ تعهد وزارت نیرو در برق رسانی  به همه روستاهای بالای 10 خانوار /بهره مندی 25 هزار روستا از اینترنت پرسرعت؛ تا پایان سال

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور گفت که جزییات بسته های حمایتی از توسعه روستاها به زودی از سوی معاون اول رئیس جمهور اعلام می شود.

شناسه خبر: 95691 -

پنجشنبه 15 مهر 1395 - 21:18

معاون توسعه روستایی ومناطق محروم ریاست جمهوری در روز ملی روستا پس از بازدید از نمایشگاه دستاوردهای دولت یازدهم، "هنر تدبیر" با حضور در نشست مطبوعاتی ضمن تسلیت به مناسبت ایام سوگواری اباعبدالله الحسین (ع)، گفت: در سال های 93 و 94 در 15 مهرماه، روز ملی روستا مراسمی در سالن اجلاس سران در حضور بالاترین مقام اجرایی کشور، وزراء و مقامات کشوری و لشکری برگزار می شد.

وی با بیان اینکه در این روز همه مقامات کشور در خدمت روستائیان قرار می گرفتند، اظهار داشت: امسال این مراسم ، را در روز اول و دوم آبان  برگزار خواهیم کرد و تلاش داریم تا در مراسم روز ملی روستا از چند سازمان مردم نهاد و پیشتاز خدمت در روستا تقدیر کنیم. 

دکتر رضوی در ادامه افزود: با برنامه ریزی هایی که از سال 93 و 94 با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری ، رئیس جمهور و معاون اول رئیس جمهور انجام شده است ، توانسته ایم خدمات خوبی برای توسعه روستا ارائه کنیم.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور در ادامه با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب که توسعه را باید در صدر برنامه ها قرار داد، اظهار داشت: سخنان رهبر معظم انقلاب، بسیار جامع بود برای اینکه توسعه روستا توجه برنامه ریزان کشور را به مکان های تولید و به تولید کنندگان معطوف کند.

وی گفت: توسعه روستا یعنی توجه به تولید کننده و استفاده از همه امکانات بالقوه ای که باید بالفعل شود.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور گفت: با توجه به دستور فرادستی رهبر معظم انقلاب و توجهات ویژه ای که در برنامه ششم توسعه به نقش روستا به عنوان کانون تولید و ارزش آفرینی شده است و همچنین با توجه به دستور تثبیت جمعیت روستائیان و مهاجرت معکوس به روستا ، رئیس جمهور دستور توجه ویژه به روستائیان را ارائه کردند که در این بین توجه ویژه ای به روستائیان مرزنشین شده است.

دکتر رضوی با بیان اینکه وظیفه اسلامی - انقلابی و ملی ما توجه به توسعه روستا است ،  اظهار داشت: با توجه به اینکه درآمد خانوارهای روستایی 60 درصد خانوار شهری بود و با توجه به وظایفمان ، دو برنامه برای توجه خاص به روستائیان مدنظر قرار گرفت.

وی گفت: برنامه اول در پایان سال 93  اعلام شد که براساس آن تلاش شد تا در همه رشته ها تشکل های اقتصادی با ماهیتی فرهنگی ، اجتماعی و اقتصادی تشکیل شود.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور افزود: بر این اساس به تشکل های اقتصادی بالای 25 خانوار ، وام 3 درصد  با وثیقه کارت یارانه داده شد که در این بین بیشترین توجه به تشکل های 200 خانواری بود و این موضوع در روستاهای مرزی حتی با ارائه وام بدون کارمزد انجام خواهد شد.

دکتر رضوی با بیان اینکه امسال در شورای هم افزایی که در هر ماه برگزار می شود نتایج بسیار خوبی بدست آمده و هفته آینده توسط آقای جهانگیری ابلاغ می شود، اظهار داشت: در این بسته نکات ویژه و خوبی از جمله سهم آورده سرمایه گذاران برای توسعه و اشتغال پایدار در روستا مورد توجه قرار گرفت که این سهم برای اولین بار به 15 درصد رسیده است.

وی افزود: همچنین قرار شد تا آورده روستائیان اعم از ملک نیز به عنوان آورده محسوب شود و مصوب شد تا با تأیید کارگروه توسعه روستایی ، املاک روستائیان به عنوان وثیقه ملکی قبول شود.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور اضافه کرد: علاوه بر آن طی جدولی نیز مشخص شد میزان وام بستگی به نوع شرکت ها از جمله دانش بنیان بودن و یا نوع روستاها ، که روستای محلی و یا مرزی هستند دارد و با این احتساب نرخ وام از 4 درصد تا 12 درصد معین خواهد شد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور گفت: با همکاری وزارت ارتباطات و فنآوری اطلاعات تاکنون 18 هزار روستا از اینترنت پرسرعت بهره مند شده اند که این تعداد تا پایان سال به 25 هزار روستا افزایش خواهد یافت. 

 سیدابوالفضل رضوی در ادامه نشست خبری با اشاره به اینکه بیش از 90 درصد جمعیت روستایی کشور از جاده آسفالته برخوردار هستند افزود: میزان برخورداری از جاده آسفالته برای روستاهای بالای 20 خانوار نزدیک به 67 درصد است. 

وی اضافه کرد: وزارت نیرو متعهد شده است به همه روستاهای بالای 10 خانوار  برق رسانی کند. 

رضوی با اشاره به مشکل کمبود آب شرب در برخی از روستاهای کشور گفت: در سال 93 آب شرب حدود 7000 روستا در کشور با تانکر تأمین می شد و این موضوع باعث شد تا رئیس جمهور سال گذشته و برای اولین بار در تاریخ بودجه کشور، مبلغ 500 میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی و با تعهد دولت به این امر اختصاص دهد و ما امیدوار هستیم با برنامه ریزی های وزارت نیرو در سال 95 و 96، مشکل بیش از 5500 روستا برای تأمین آب شرب برطرف شود. 

رضوی در ادامه در خصوص نتایج طرح مشارکت اقتصادی روستاییان برای جامعه روستایی و میزان موفقیت این طرح در استان های کشور گفت: در پایان سال 93 موضوع مشارکت اقتصادی روستاییان به همه استان ها ابلاغ شد و امروز بیش از 200 شرکت مشارکت مردمی در روستاهای کشور ایجاد شده است. 

وی با بیان اینکه استان خراسان رضوی در این موضوع پیشتاز است اظهار داشت تاکنون 48 شرکت مشارکت اقتصادی در استان خراسان رضوی تشکیل شده است و سایر استان ها نیز اقداماتی را در این زمینه انجام داده اند. 

وی در ادامه با آمار دقیق درخصوص اشتغال در سطح روستاها در 2 سال گذشته گفت: امسال با همکاری همه دستگاه های مربوطه 204 هزار شغل پایدار در روستاها ایجاد خواهد شد که این موضوع حاصل وحدت نظر همه دستگاه ها بوده و نسبت به گذشته امر پیشتازی است. 

وی ابراز امیدواری کرد ایجاد شغل با برنامه ریزی های دقیق صورت گرفته به مراتب بیشتر از گذشته شود. 

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور در پاسخ به سؤال دیگری درخصوص استفاده از ظرفیت NGO ها برای توسعه مناطق محروم گفت: استفاده از همه سازمان های مردم نهاد به چند دلیل برای ما حائز اهمیت است. 

رضوی گفت: دلیل اول این است که این سازمانها دارای افکار و انگیزه های خوب برای خدمت به مردم هستند و تاکنون بیش از 20 جلسه با این سازمان ها برگزار کرده ایم. 

وی گفت: این جلسات با سازمان های مردم نهاد از جمله خیرین مدرسه ساز، خیرین بهداشت و درمان و همچنین خیرین فرهنگی بوده است و ما توانسته ایم از نظراتشان استفاده کنیم. 

وی در ادامه با اشاره به نقش رسانه ها در نزدیکی بیشتر با این سازمان های مردم نهاد اظهار داشت: شما بعنوان رسانه به ما کمک کنید تا بتوانیم این سازمان های مردم نهاد را بیشتر شناسایی و از کمک های آنها استفاده کنیم. 

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با بیان اینکه روستاییان و عشایر انسان های پرکار و کم ادعایی هستند اظهار داشت: روستاییان و عشایر انسان های کم مصرف پراثر  هستند که متأسفانه در این مورد شاید در حق و شأن آنها کم لطفی های زیادی شده باشد. 

رضوی در پایان با تاکید بر نقش رسانه ها در خدمت به روستائیان اضافه کرد: از سایت ها و خبرگزاری ها می خواهیم که ما را در نوع ارتباط وخدمت رسانی نقد کنند.

 

شناسه خبر: 95691

- نهاد ریاست‌جمهوری

- جلسات

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده