متن سخنان رییس جمهوری در اجتماع مردم استان قزوین

رییس جمهوری در اجتماع بزرگ مردم استان قزوین با تاکید بر اینکه صادرات، کشاورزی و بخش خدمات تا پایان سال به رشد 5 درصدی خواهد رسید، گفت: توفیق های دولت نتیجه حضور مردم و هدایت های مقام معظم رهبری است.

شناسه خبر: 95540 -

چهارشنبه 7 مهر 1395 - 16:13

متن سخنان حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی به این شرح است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

«یا ایُّهَا الَّذینَ آمَنُوا اصْبِرُوا وَ صابِرُوا وَ رابِطُوا وَ اتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ»

حضور در شهر زیبای قزوین با مهر و میهمان‌نوازی مردم سرافراز این استان برای کاروان تدبیر و امید امروز افتخاری بزرگ است. این همه جوان با نشاط در ورزشگاه و این همه مردم سرافراز در خیابان‌های این شهر نمونه‌ای از میهمان‌نوازی مردم دلاور استان قزوین است.

قزوینِ بزرگان، قزوینِ علما، قزوینِ دلاوران و ایثارگران، قزوینِ شهدا، سرداران و امیران، قزوینِ فلاسفه و اندیشمندان، قزوینِ پاسداران از زبان فارسی و قزوینِ پایتخت خوش نویسی ایران؛ قزوینی که به عنوان چهره درخشان مردم فداکار در کشور ایران می‌درخشد.

قزوینِ شهید رجایی، آن چهره ماندگار و اسطوره مقاومت و صبر و ایستادگی که همواره به عنوان فرزند ملت افتخار می‌کرد. شهید رجایی که بار بسیار سنگین اداره و ثبات کشور در شرایط بسیار سخت سال‌های 59 و 60 تا روز شهادت را بر دوش گرفت.

در اینجا مناسب می‌دانم این خاطره را از شهید رجایی در زمستان سال 57 نقل کنم؛ شبی بود که عده‌ ای از بزرگان کشور در حضور شهید بهشتی در نخست وزیری جلسه‌ای داشتیم، دیر وقت بود، جلسه حدود ساعت 10 شب شروع شده بود؛ مرحوم رجایی برای تکمیل کارهایی که داشت، پشت میز نشسته بود و ما روی زمین نشسته بودیم و مشغول بحث بودیم؛ حدود ساعت 11 من نگاه کردم دیدم مرحوم رجایی پشت میز خوابش برده است؛ مرحوم شهید بهشتی نگاهی کرد به همه ما و گفت ساکت و آرام باشید، ایشان 48 ساعت است که نخوابیده است.

مرد غیور، ایثارگر و قوی در آن شرایط حساس کشور، بار مسئولیت را بر دوش گرفت و هشتم شهریور را به عنوان روز جاودانه ایثار و شهادت خود و یار دیرینش شهید باهنر به ثبت رساند.

قزوینِ شهید بابایی، آن خلبان ایثارگر و به اعتقاد من بی‌نظیر در تاریخ ایران. خاطرات بسیار فراوانی از آن شهید در دوران جنگ تحمیلی در جبهه‌های نبرد دارم که فرصت دیگری نیاز است تا آنها بیان شود.

ما در مهرماه هستیم؛ شما می‌دانید 31 شهریور صدامیان متجاوز به کشور ما حمله کردند، اولین قدرت‌نمایی نیروهای مسلح سرزمین ما در روز اول مهرماه با پرواز 140 فروند هواپیما به قلب عراق و بمباران مراکز حساس و حیاتی عراق بود؛ اولین درس قوی ملت ایران به متجاوزین، 24 ساعت و یا کمتر از 24 ساعت؛ چرا که  تجاوز دشمن در عصر 31 شهریور و هجوم هواپیماهای ما  5 صبح اول مهرماه اتفاق افتاد و سراسر عراق را به لرزه در آورد و پیامی بود برای همه جهانیان که غیورمردان ایران در هیچ شرایطی تجاوز را تحمل نخواهند کرد و بعد هم  در سراسر 8 سال دفاع مقدس، سپاه، بسیج،‌ارتش، نیروی انتظامی، مردم دلاور و عشایر چگونه مقاومت و ایستادگی کردند و توانستند عظمت ملت ایران را در تاریخ جهان به ثبت برسانند.

امروز ما باید از دوران دفاع مقدس درس بیاموزیم؛ ملت بزرگ ایران در دفاع مقدس در سایه وحدت، ایستادگی، ایثار، انگیزه‌های دینی در برابر جهانیان، توانست به پیروزی دست یابد؛ اگر در میان مردم دو دستگی، اختلاف و شکاف حاکم بود، اگر مردم در گوشه و کنار فقط شعار می‌دادند و کمر همت را برای ایثار و فداکاری نمی‌بستند، اگر ملت ایران در برابر متجاوزین افلقی ایستادگی و استقامت و صبر را پیشه خود نمی‌ساختند آیا ما می‌توانستیم به پیروزی بزرگ و پرافتخار در دفاع مقدس دست یابیم؟ امروز هم راه پیشرفت و تعالی ما در سایه وحدت، انسجام و برادری برای حفظ منافع ملی امکان‌پذیر است.

من در اینجا می‌خواهم به مردم غیور استان قزوین و مردم شهیدپرور این خطه و مردم ایران عرض کنم و به عنوان پیام سفر به اجلاس غیرمتعهدها در آمریکای لاتین و سوغات سفر از سازمان ملل متحد، می‌خواهم نمونه‌ای از آثار وحدت، ایستادگی و فداکاری شما و اجرای رهنمودهای مقام معظم رهبری را به عرض مردم غیور و بزرگ ایران برسانیم.

سه سال قبل هر کس به سازمان ملل و اجتماعات جهانی می‌رفت آنجا شاهد وحدت غرب و شرق و مزدوران آنها برای اتهام به ملت بزرگ ایران بودند؛ در همه نطق‌ها، سخن‌ها، جلسات یا لحن آنها لحن نصیحت به مسئولین ایرانی بود که مثلاً چرا مداخله در امور داخلی دیگران می‌کنید؟ چرا سلاح کشتار جمعی را تولید می‌کنید؟ چرا جهان را تهدید می‌کنید و امثال اینگونه اتهامات ناروای بی‌اساس؛ امسال در سراسر اجتماعات بین‌المللی،‌سخنرانی‌ها، مباحثات، جلسات و ملاقات‌ها که موفق بودم در حد فرصتم با 22 نفر از رهبران جهان ملاقات داشته باشم، اولین سخن تبریک به ملت ایران برای موفقیت در برابر قدرت‌های جهان برای حفظ حقوق ملی ایران عزیز بود.

کشورهای غیرمتعهد به ما می‌گفتند پیروزی ملت ایران در مذاکرات هسته‌ای تنها دفاع از حقوق خودتان نبود، دفاع از حقوق  به اصطلاح جهان در حال توسعه و دفاع از حقوق همه کشورهای در حال پیشرفت بود؛ ما در مذاکرات هسته‌ای به جهانیان گفتیم، شما نمی‌توانید فناوری‌های پیشرفته را در چند کشور منحصر کنید؛ شما نمی‌توانید به ملت‌های در حال پیشرفت جهان بگویید که نباید در فناوری‌‌های پیشرفته وارد شوید.

ما تنها از حقوق ملت ایران دفاع نکردیم از حقوق جهانیان و کشورهای در حال توسعه در برابر قدرت‌های بزرگ دفاع کردیم و این پیام صحیح و روشن از اجلاس غیرمتعهدها به کشور ایران بود.

امسال در سازمان ملل، اگر سخن و حمله‌ای بود، حمله به آنهایی بود که می‌خواهند از فرصت برجام به خوبی استفاده نکنند. اگر امسال در سازمان ملل سخن تندی بود، سخن تند در برابر آنهایی بود که در کشورهای منطقه به مردم مظلومی مثل یمن تجاوز می‌کنند و سرزمین آنها را بمباران می‌کنند؛ شما ملت بزرگ و غیور،‌شما عزتمندان، جوانان در این 3 سال با ایثار و فداکاری‌ و ایستادگی‌تان چهره ایران را در برابر دیدگان جهانیان عوض کردید و عزت بخشیدید.

دولت اگر هر پیشرفتی داشته در سایه حمایت شما و در سایه حمایت مقام معظم رهبری بوده و این شما بودید که همه جا پیروز شدید و ما به عنوان نماینده شما بیان قلب  و دل شما بودیم.

امروز در سراسر جهان و در تمام مذاکرات، سخن این است که در فرصت پسابرجام چگونه باید از فضای ایران و منطقه استفاده کنیم؛ سخن این است که ایران به عنوان سد دفاعی در برابر تروریسم در منطقه و جهان، ایستاده است؛ دیگر گذشت آن روزهایی که ایران را متهم می‌کردند به حمایت از تروریسم؛ دیگر گذشت آن زمانی که ایران را متهم می‌کردند به ساخت بمب هسته‌ای.

امروز عظمت و جایگاه ملت ایران برای همه جهانیان روشن شده است. سخن این است که چگونه در ایران سرمایه‌گذاری و با کارآفرینان ایران همکاری شود و چگونه ایران نقش خود را برای ثبات منطقه و جهان بهتر ایفا کند. امروز روزی است که ملت ایران توانسته است چهره واقعی این سرزمین و این ملت را به جهانیان نشان دهد.

مردم عزیز و بزرگ، اجازه بدهید، یک نکته را خدمت شما عرض کنم؛ ما در این سفر دیدیم تمام کشورهایی که تولید کننده و صادرکننده نفت بودند، به خاطر افت شدید قیمت نفت در یک سال و چند ماه گذشته دچار چه مشکلات عظیمی شدند؛ شما می‌دانید در ونزوئلا تورم چند درصد است؟ 485 درصد تورم در عرض یک سال و چند ماه نزدیک به  500 درصد در یک کشور بزرگ، قوی و نفت‌خیز.

شما می‌دانید عربستان سعودی در روزهای اخیر بخاطر شرایط اقتصادی و کاهش قیمت نفت حقوق همه کارمندان دولت را کاهش داده؟ شما می‌دانید که عربستان سعودی که ده میلیون بشکه نفت تولید و صادر می‌کند در سال گذشته صد میلیارد دلار کسری بودجه داشت و از ذخایر گذشته خودش برای اداره کشور استفاده کرد؟ چرا بزرگان کشور، نویسندگان، روزنامه‌ها و صدا و سیما واقعیت ایران را به مردم نمی‌گویید؟

مردم بدانید در یک سالی که گذشت با افت قیمت نفت نه تنها ما از ذخیره برداشت نکردیم بلکه 20 درصد از درآمدمان هم به ذخیره ریختیم.

در همه کشورهای تولیدکننده نفت قیمت پول ملی‌شان به نصف و در بعضی از کشورها به یک پنجم و در ونزوئلا به یک هفتم تنزل پیدا کرده است. ثبات بازار ایران؛ در شرایط بسیار سخت یک سال گذشته نفت از 120 دلار به 40 دلار کاهش پیدا کرد. یعنی به یک سوم رسید اما کشور بی‌دغدغه اداره شد. چرا شکر نعمت نمی‌کنیم؛ وقتی من به برخی از رهبران کشورهای صادرکننده نفت گفتم که ما در یکسال گذشته هم رشد اقتصادی داشتیم و هم تورم ما کاهنده بوده و کاهش داشته دچار حیرت بودند و می‌پرسیدند چند صد میلیارد دلار از ذخایرتان استفاده کردید؟ به آنها گفتم ما میلیاردها دلار به ذخایرمان اضافه کردیم.

ملت بزرگ و عزیز ایران من گزارش کار دولت نمی‌دهم، من گزارش مقاومت و ایستادگی شما را بیان می‌کنم.

امروز همه باید خودمان را برای ساختن ایران عزیز آماده کنیم. مردم! تمام شاخص‌ها امروز به ما می‌گوید روند حرکت اقتصادی کشور رو به رشد است. به برکت ایثار و فداکاری کشاورزان این کشور خرید گندم ما از کشاورزان سال گذشته 8 میلیون تن و خرید امسال ما 11.5 میلیون تن بوده است.

نه تنها درگندم، برنج، شکر، جو، ذرت و سایر محصولات کشاورزی ما قدم را به پیش گذاشته‌ایم، بلکه در صنعت حرکت رو به جلو است. آقای استاندار به من قول داد و گفت در قزوین تا پایان امسال هزار مرکز اقتصادی که یا با تمام ظرفیت کار نمی‌کند یا نیاز به تکمیل دارد تا پایان امسال فعال خواهند شد و این به معنای حرکت مردم عزیز قزوین در مسیر صنعت است.

مردم بزرگوار و عزیز؛ صادرات، حرکت اقتصادی، صنعت و بخش خدمات ما نشان می‌دهد همانطور که در پیام نوروزی اعلام کردم امسال به دنبال هدف رشد 5 درصدی در اقتصادی هستیم؛ الان نیز در ماه هفتم سال به شما مردم قول می دهم ان شاء الله تا پایان سال رشد اقتصادی ما بالای 5 درصد خواهد بود.

مردم عزیز و بزرگوار استان قزوین؛ ما در این سفر برای توسعه بیشتر این استان در تهران آنچه در توان داشتیم تصمیم‌گیری کردیم و ان شاء‌الله شرح و جزئیات آن فردا در شورای اداری استان تشریح خواهد شد.

مردم شما مشکل آب دارید، با اینکه سرزمین قزوین، دشت قزوین، دشت حاصلخیز است اما بهره‌برداری از آب و منابع زیرزمینی با توان منابع زیرزمینی سازگار نیست. افت آب‌های زیرزمینی در این استان می‌تواند برای همه، یک هشدار باشد.

دولت اولین تصمیمش در زمینه آب است. ما باید آب کشاورزی را درست استفاده کنیم. مردم عزیز، جوانان عزیز، کشاورزان عزیز، دولت، مسئولین استان، ما باید از آب بهینه استفاده بکنیم. دولت در طول سال جاری، 20 هزار هکتار زمین کشاورزی را با آبیاری نوین، احیاء خواهد کرد.

می‌دانید در طول سال‌های گذشته و در همه دولت‌های گذشته آن مقداری که آبیاری نوین در قزوین اجرا شده حدود 20 هزار هکتار بوده که یک مقدار از آن هم فعالیت خود مردم بوده است؛ دولت یازدهم در این مدت 5 هزار هکتار آبیاری نوین را اجرا کرده و با این سفر در سال 95 و 96 ، 20 هزار هکتار دیگر در این استان افزوده خواهد شد؛ این اولین تصمیم دولت هم برای آب و هم برای کشاورزی در استان قزوین است.

در استان قزوین حتی برای آب آشامیدنی هم مشکلاتی وجود دارد، از شهر قزوین گرفته تا بقیه شهرستان‌ها و در مسأله فاضلاب مشکلاتی وجود دارد که باید حل و فصل شود. ما یک طرح  کوتاه مدت برای استان قزوین داریم که امسال اجرایی و عملیاتی خواهد شد؛ و یک طرح بلند مدت برای انتقال آب از سد طالقان به قزوین داریم که هم در تهران صحبت کردیم و هم در شورای اداری صحبت خواهیم کرد که ان شاء‌الله تصمیمات لازم برای این طرح اتخاذ خواهد شد و دولت تلاش خود را در این مسیر انجام خواهد داد.

دومین کاری که در تصمیمات دولت بوده و تفصیل آن برای شما تبیین و اعلام خواهد شد مسأله راه و راه‌آهن است؛ مردم این استان باید به راحتی به زنجان، تهران و رشت از طریق راه‌آهن سفربکنند.

ما نیاز داریم به راه‌آهن دو خطه برای تهران تا قزوین که تا اوایل سال آینده دو خطه شدن راه‌آهن در قزوین اجرا و عملیاتی خواهد شد و این می‌تواند یک تسهیل خوبی برای مردم در زندگی باشد؛ البته راه‌آهن قزوین به زنجان هم باید دو خطه شود که کارهایش شروع شده و همچنین تلاش بر این است که راه‌آهن قزوین به رشت هم تا اوایل سال آینده تکمیل شود که از چند لحاظ این خطوط بسیار مهم است؛ برای اینکه قزوین در یک جایگاه استراتژیک در کشور قرار گرفته است؛ همچنین در زمینه راه و اتوبان‌ها فعالیت‌هایی که باید انجام شود تشریح خواهد شد.

بیشترین سرمایه دولت و برنامه دولت در این سفر در زمینه آب و برق است که در زمینه برق یک نیروگاه جدیدی در استان از کلاس اف، تکمیل خواهد شد که به عنوان نیروگاه مدرن برق خواهد بود . نیروگاه شهید رجایی بازسازی خواهد شد که یک توان زیادی برای صنعت و رونق استان خواهد داد.

در زمینه بهداشت، این استان بیمارستان‌هایی دارد که تصمیماتی در این راستا در این سفر اتخاذ شده و اعلام خواهد شد و در زمینه مسایل فرهنگی، ورزشی نیز اقداماتی هست که تصمیم‌گیری شده و انجام خواهد شد.

مجموعاً در این سفر 50 طرح و پروژه با اعتبار بیش از 903 میلیارد تومان برای توسعه استان عزیز قزوین در سال جاری و سال آینده اجرایی و عملیاتی خواهد شد.

اقدامات دیگری هم هست؛ امروز بسیاری از طرح‌ها و پروژه‌ها افتتاح خواهد شد که شما اخبارش را خواهید شنید و همچنین پروژه‌هایی که کلنگ‌زنی برای شروع فعالیت زده می‌شود و ان شاء‌الله شاهد قزوینی، آبادتر و سربلندتر در سال‌های آینده خواهیم بود.

به حول و قوه الهی

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

شناسه خبر: 95540

- دولت یادهم و دوازدهم

- سفرهای استانی

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده