دکتر انصاری در بازدید از نمایشگاه صنعت آب:

آثار برجام در این نمایشگاه کاملا مشهود است/فقدان ارتباط تعریف شده رسانه ها با صنعت باعث عدم اطلاع رسانی از پیشرفتهای کشور شده است/دولت در اجرای قانون مبارزه با پولشویی به مُرّ قانون عمل کرده است/این دولت به هیچ وجه تن به خلاف قانون نمی دهد

معاون امور حقوقی رییس جمهوری روز سه شنبه پس از بازدید از دوازدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب ایران، در گفتگو با خبرنگاران ضمن تشکر و ابراز خوشحالی از برگزاری چنین نمایشگاه هایی گفت: آثار برجسته برجام در این نمایشگاه کاملا مشهود است و از کسانی که نسبت به دستاوردهای برجام تردید دارند، درخواست می کنم که از چنین نمایشگاه هایی بازدید کنند.

شناسه خبر: 95520 -

سه شنبه 6 مهر 1395 - 21:10

حجت الاسلام والمسلمین دکتر مجید انصاری گفت: همه می توانند در این نمایشگاه ببینند، کسانی که تا قبل از برجام حاضر به هیچگونه همکاری با ما نبودند، امروز دنبال مشارکت با جمهوری اسلامی نه در عرصه فروش کالاهای آماده، بلکه در عرصه مشارکت در تولید و صادرات فناوری هستند و حتی پذیرفته اند که بخشی از بازار خودشان را نیز در اختیار تولیدات مشترک با شرکتهای ایرانی قرار دهند.

وی با پربار توصیف کردن سفر اخیر رییس جمهوری به کشورهای ونزوئلا و کوبا و شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، اظهار داشت: در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل انتقاد و مطالبه جدی ملت ایران نسبت به بدعهدی آمریکایی ها به روشها و در فرصتهای مختلف اعلام شد و با برگزاری کمیسیون مشترک برجام، آمریکا از سوی طرفهای دیگر برای اجرای تعهداتش تحت فشار قرار گرفت و این امیدواری بیش از پیش تقویت شد که جریان مبادلات بانکی بین المللی کشورمان بیش از پیش روان شود.

معاون امور حقوقی رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: آنچه در این نمایشگاه عرضه شده است، مایه خوشحالی است، چرا که نشان می دهد جوانان کشورمان در مرز علم حرکت می کنند، اما متاسفانه ضعف نظام اطلاع رسانی در کشورمان و عدم ارتباط تعریف شده رسانه ها و از جمله رسانه ملی با صنعت موجب شده که دستاوردهای متعدد افتخارآمیز کشورمان به شکل مناسب اطلاع رسانی نشوند.

حجت الاسلام والمسلمین انصاری اضافه کرد: جوانان این مرز و بوم تهدید تحریم را به فرصتی برای پیشرفت تبدیل کردند و امروز شاهد آن هستیم که به عنوان مثال وزارت نیرو در استفاده از تکنولوژیهای روز در حوزه کاری خود موقعیت خوبی دارد و از سوی دیگر رتبه اول صادرات خدمات فنی و مهندسی کشور نیز به فعالان همین حوزه اختصاص دارد.

معاون امور حقوقی رییس جمهوری برگزاری چنین نمایشگاه هایی را به دلیل فراهم آوردن فرصت و بستر ارتباط مستقیم تولیدکنندگان و مصرف کنندگان کالاهای صنعتی و خدماتی نوعی حمایت علنی از سازندگان و تولیدکنندگان داخلی دانست و تصریح کرد: دولت تدبیر و امید بر اساس سیاستهای ابلاغی اقتصاد مقاومتی و دیگر اسناد بالادستی و به ویژه بر اساس برنامه های دکتر روحانی حمایت از تولیدات داخلی به ویژه تولیدات دانش بنیان را به طور جدی مورد حمایت قرار داده است.

دکتر انصاری خاطرنشان کرد: یک تحرک جدی جهادگونه در حوزه دانشهای نو از سوی دانشمندان و صنعتگران جوان کشورمان به راه افتاده است.

معاون حقوقی رییس جمهوری با اشاره به معضل کم آبی در کشور، اصلاح شیوه ها و مدیریت مصرف آب در بخشهای مختلف را یک تکلیف ملی، شرعی و عینی دانست و گفت: خوشبختانه در دولت یازدهم با وجود محدودیتهای مالی فراوان، توجه خوبی به اصلاح شیوه ها و مدیریت مصرف آب شده است که امیدوارم با گشایش های مالی در آینده این توجهات و منابع اختصاص داده شده به موضوع آب، بیشتر نیز بشود.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: از مسئولان برگزاری این نمایشگاه می خواهم که حتما مشکلات واحدهای تولیدی و مهندسی حاضر در این نمایشگاه را جمع آوری و جمع بندی کرده و به معاونت امور حقوقی ارائه کنند تا هر جا که نیاز به اصلاح قوانین یا وضع قانون جدید برای رفع موانع و حمایت از تولید هست، با همکاری دولت و مجلس اقدامات لازم انجام شود.

معاون رییس جمهوری در امور حقوقی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره اعتراض نمایندگان مجلس به دولت درباره آغاز همکاری با (FATF) قبل از اطلاع دادن به مجلس، گفت: دولت به هیچ وجه خلاف قانون عمل نکرده است. آنچه دولت به آن عمل کرده مبتنی بر قانونی است که قبلا به تصویب مجلس رسیده است.

وی اظهار داشت: در موضوع اجرای این قانون دولت به هیچ وجه به قانون یا به نقش مجلس بی توجهی نکرده و نخواهد کرد. آنچه اجرا شده مُرّ قانون بوده است.

حجت الاسلام انصاری با رد مباحث مربوط به خودتحریمی و تاثیرات اجرای این قانون بر برخی فعالیتهای بانکی در داخل کشور تصریح کرد: در متن این قانون و توافقنامه مربوطه مرجع تشخیص موضوعاتی که مورد نگرانی است، مرجع داخلی یعنی شورایعالی امنیت ملی است. نگرانی ها موضوعیت ندارد و دولت صحیح عمل کرده است.

معاون امور حقوقی رییس جمهوری خاطرنشان کرد: دولت به قانون عمل کرده و البته هر جا که نیاز به مجوز مجلس باشد، حتما اقدام لازم برای اخذ مجوز انجام خواهد شد. اما آنچه دولت تا اینجا انجام داده بر اساس اختیاراتی بوده که طبق قانون داشته و بدون شک منافع ملی را نیز در نظر گرفته است.

دکتر انصاری با بیان اینکه متاسفانه قدری مباحث سیاسی بر جو کارشناسی در این باره سایه انداخته است، گفت: جمهوری اسلامی ایران یکی از قربانیان اصلی تروریسم بوده و امروز هم بیش از هر کشور دیگری هزینه های مبارزه با تروریسم و تجارت مواد مخدر به عنوان اصلی ترین بسترهای پولشویی را می پردازد و این به هیچ وجه منصفانه نیست که با وجود این همه هزینه، کشورمان برای معاهده ای که به آن پیوسته و قانون اجرایی آن را نیز به تصویب رسانده، اما اجرایش نمی کند، متهم اول حمایت از پولشویی در جهان باشد.

معاون رییس جمهوری در امور حقوقی اقدام دولت در اجرای این قانون را دفاع از حیثیت و منافع ملی کشور برشمرد و اضافه کرد: سیاسی کردن این موضوع باعث شده که ما در دنیا متهم به حمایت از پولشویی شویم. از منتقدین اقدام دولت در آغاز اجرای این قانون درخواست دارم که به منافع ملی و آثار سو تبلیغات علیه ایران در زمینه عدم مبارزه با پولشویی توجه بیشتری داشته باشند.

دکتر انصاری تاکید کرد: اطمینان می دهم که این دولت به هیچ موضوع خلاف قانون تن نداده و هیچ گاه خلاف قانون عمل نکرده و نخواهد کرد.

شناسه خبر: 95520

- نهاد ریاست‌جمهوری

- دیدارهای داخلی

- مصاحبه ها

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده