رییس جمهوری در مراسم بزرگداشت روز جهانی گردشگری:‏

یکی از راههای اشتغالزایی، تقویت صنعت گردشگری است/ پیشرفت، میوه امنیت است؛ قدردان همه نیروهای ‏امنیتی و مسلح هستیم/ با رویکرد تعامل سازنده، واهی بودن ایران هراسی را ثابت کردیم/ سیاست خارجی پایه اساسی جذب ‏گردشگر است/ اخلاق و بالا بودن تحمل فرهنگی ضرورت صنعت گردشگری است/ نظام و دولت یازدهم رویکرد تعامل سازنده ‏را ادامه خواهند داد

رییس جمهوری یکی از راههای اشتغالزایی و توسعه کشور را تقویت صنعت گردشگری دانست و ‏تاکید کرد: تقویت صنعت گردشگری به سود اقتصاد، فرهنگ، سیاست داخلی و خارجی است و امروز ‏شرایط سیاسی کشور، بیش از گذشته برای جذب گردشگر آماده است و دولت یازدهم گام به گام در ‏مسیر توسعه صنعت گردشگری کشور به پیش می‌رود.

شناسه خبر: 95487 -

دوشنبه 5 مهر 1395 - 10:59

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز دوشنبه در مراسم گرامیداشت روز جهانی گردشگری ‏گفت: یکی از موضوعاتی که ملت ایران حداقل در صد سال اخیر دنبال آن بوده است، دستیابی به ‏توسعه همه جانبه مطلوب در کشور است و اساس توسعه متوازن و جامعه به عنوان هدف مهمی برای ‏جامعه ایران حداقل از زمان مشروطه تا امروز محسوب می‌شود.‏

رییس‌ جمهوری خاطر نشان کرد: یکی از راه‌هایی که می‌توان رفاه مردم را افزایش و اشتغال‌ و ‏خوداتکایی در محصولات را تقویت کرد و جایگاه ایران در منطقه و جهان را آن طور که در شأن ملت ‏ایران است ، ارتقاء داد، توسعه صنعت گردشگری است.‏

دکتر روحانی افزود: صنعت گردشگری با توجه به ابعاد مختلف و فراوانی که دارد، می‌تواند یکی از ‏راه‌های اشتغال‌زایی سریع برای جوانان باشد.‏

رییس‌ جمهوری با بیان اینکه یکی از اهداف بسیار مهم دولت افزایش اشتغال، جذب فناوری و سرمایه ‏است، اظهار داشت: در صنعت گردشگری می‌توان سرمایه و فناوری لازم را جذب کرده  و در کنار ‏شکوفایی این صنعت زندگی مردم بویژه اشتغال جوانان تحصیل کرده را در مسیری قرار داد که مورد ‏نظر جامعه ما می‌باشد.‏

دکتر روحانی با بیان اینکه ایران جزء 10 کشور و به تعبیر برخی ها 5 کشور اول جهان از نظر جاذبه‌های طبیعی، اقلیمی، تاریخی ‏و فرهنگی است، اظهارداشت: آثار فرهنگی، تنوع قومی، فرهنگی، مذهبی و آداب و رسوم مختلف ‏می‌تواند از جاذبه‌های مهم جذب گردشگر برای کشور باشد.‏

رییس‌ جمهوری اضافه کرد:کشورمان علاوه بر جاذبه‌های فرهنگی و طبیعی از جاذبه‌های تاریخی و ‏انقلابی فراوانی نیز برخوردار است که از مهمترین آن می‌توان به تاریخ نهضت مشروطه، انقلاب ‏اسلامی ایران و دفاع مقدس اشاره کرد. این سه حادثه بسیار مهم تاریخی و آثاری که از این دوران‌ها بجا ‏مانده است ، باید مورد حفاظت و صیانت قرار گیرند.‏

دکتر روحانی با بیان اینکه دفاع مقدس و آثار آن می‌تواند از جاذبه‌های مهم گردشگری داخلی و خارجی ‏باشد، خاطر نشان کرد: میلیون‌ها نفر از اقشار مختلف مردم در طول سال به مناطقی سفر می‌کنند که ‏آثاری از هشت سال دفاع مقدس در آنجا وجود دارد بنابراین ضروری است که از این آثار به خوبی ‏حراست شود.‏

رییس‌ جمهوری در ادامه با اشاره به لزوم توجه به آثار طبیعی اقلیمی از جمله جنگل و کویر ، خود را فرزند کویر معرفی کرد و گفت: کویر برای بسیاری از ملت‌ها از جاذبه گردشگری فراوانی برخوردار است و باید مورد توجه و سرمایه‌گذاری قرار بگیرد و ضرورت دارد انواع جاذبه‌های کشور برای جذب گردشگر توسعه یابد.

دکتر روحانی در ادامه با تأکید بر اینکه در حوزه توسعه صنعت گردشگری، باید اصولی را مورد توجه جدی قرار داد، گفت: اولین اصل، مسأله فرهنگی است باید توجه داشت که با طبیعت زیبا و آثار تاریخی دوره گذشته نمی‌توان گردشگر جذب کرد. یکی از شرایط لازم برای جذب گردشگر وجود فرهنگ لازم در این زمینه می‌باشد.

رییس‌ جمهوری افزود: گردشگر به کشوری وارد می‌شود که با چهره گشاده آن کشور روبرو باشد و در آن جامعه تحمل فرهنگی بالا بوده و اخلاق به عنوان یک اصل اساسی مورد توجه باشد.

دکتر روحانی گفت: همه آنهایی که به ایران سفر کرده‌اند در خاطرات خود یکی از نقاط مهم را میهمان‌نوازی و اخلاق مهربانانه مردم ایران ذکر کرده‌اند و باید این منش را هر چه بیشتر تقویت کرد.

رییس‌ جمهوری تصریح کرد: مسأله فرهنگی شرط لازم و بسیار مهم برای جذب گردشگر محسوب می‌شود و ملت بزرگ ایران در طول تاریخ پیروان مذاهب و ادیان مختلف را تحمل کرده و به آن احترام گذاشته است و همواره اقوام و آداب سنن مختلف آنان مورد احترام ملت ایران بوده است.

دکتر روحانی اصل دوم در موضوع جذب گردشگر را سیاست خارجی فعال دانست و گفت: سیاست خارجی یک دولت و نحوه ارتباط آن با کشورهای مختلف از پایه‌های اساسی جذب گردشگر می‌باشد و اگر شرایط سیاست خارجی کشورمان در جهان نامطلوب باشد و نتوانیم به توطئه ایران‌هراسی غلبه کنیم، بدون تردید در جذب گردشگر هم موفق نخواهیم بود.

رییس‌ جمهوری یکی از افتخارات دولت یازدهم را غلبه بر ایران‌هراسی در جهان دانست و گفت: امروز چهره ایران با چند سال پیش به طور کامل متفاوت است و یکی از آثار مهم برجام مقابله با ایران‌هراسی و شکستن آن بوده است.

دکتر روحانی افزود: در برجام ثابت کردیم که آنچه برخی‌ها درباره ترس از ایران و فناوری‌های صلح‌آمیز و قدرت دفاعی کشورمان مطرح می‌کردند، بی‌اساس است.

رییس‌ جمهوری گفت: در برجام موفق شدیم، ثابت کنیم که ابعاد احتمالی نظامی در موضوع هسته‌ای مسأله‌ای واهی و بی‌اساس است و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بعد از 13 سال و با هزاران بازرسی سر زده در ایران اذعان و اعتراف کرد که فعالیت هسته‌ای ایران صلح‌آمیز بوده است و پرونده ابعاد احتمالی نظامی را به طور کامل بسته و اعلام کرد که از این به بعد توجه آژانس به آینده فعالیت هسته‌ای ایران خواهد بود و این به معنای پایان یکی از ابعاد مهم تبلیغاتی در زمینه ایران‌هراسی در دنیا می‌‌باشد.

دکتر روحانی در ادامه با بیان اینکه دولت در زمینه امنیت کشور، سرمایه‌گذاری عظیمی انجام داده است، بر لزوم بهره‌برداری از ثمرات این امنیت تأکید کرد و گفت: ثمره سرمایه بزرگ امنیت جذب سرمایه و گردشگر است و باید از میوه این سرمایه بزرگ برای توسعه کشور استفاده کرد.

رییس‌ جمهوری با قدردانی از تلاش همه نیروهای امنیتی و نظامی برای تقویت امنیت کشور، گفت: امروز فقط نباید از سایه درخت امنیت استفاده کرد بلکه باید از میوه این درخت نیز برای توسعه کشور استفاده کنیم.

دکتر روحانی با بیان اینکه امروز شرایط سیاسی کشور بیش از گذشته برای جذب گردشگر آماده است، گفت: دولت گام به گام سیاست تعامل سازنده با جهان را به عنوان یکی از پایه‌های اساسی توسعه کشور، پیگیری می‌کند و این سیاست در چشم‌انداز 20 ساله نظام جمهوری اسلامی نیز مورد تأکید قرار گرفته است لذا باید با همه توان آن را اجرا کنیم.

رییس‌ جمهوری مسأله اقتصاد را یکی دیگر از اصول اساسی در جذب گردشگر دانست و گفت: گردشگر برای سفر به یک کشور هزینه‌های مادی آن را محاسبه می‌کند و لذا هر مقدار مخارج سفر به کشوری کمتر باشد، آن کشور جاذبه بیشتری خواهد داشت.

دکتر روحانی افزود: کشوری که هر روز با افزایش تورم مواجه باشد، گردشگر نمی‌تواند به درستی محاسبه و برنامه‌ریزی کند، لذا یکی از سیاست‌های اصولی دولت یازدهم کاهش رشد تورم بوده است و آن را ادامه خواهد داد.

رییس‌ جمهوری افزود: امروز از تورم سالانه بالای 40 درصد به حدود 8 درصد رسیده‌ایم و تورم نقطه به نقطه نیز از 45 درصد به 7 درصد رسیده است، بنابراین مسیر تورم کاهنده است و باید این مسیر را دنبال کنیم.

دکتر روحانی گفت: امروز وقتی یک گردشگر هزینه سفر به ایران را محاسبه می‌کند، دغدغه‌ای به ایران نداشته و می‌تواند به درستی برنامه‌ریزی کند.

رییس‌ جمهوری در ادامه تقویت زیرساخت‌های صنعت گردشگری را مورد تأکید قرار داد و گفت: فضای مجازی و اینترنت از لازمه‌های جذب گردشگر است و تلاش دولت این است که شبکه ملی اطلاعات و اینترنت را به میزانی توسعه دهد که سراسر ایران و حتی روستاها بتوانند از آن به خوبی استفاده کنند.

دکتر روحانی با بیان اینکه حل و فصل مسایل بانکی یکی از پیش نیازهای مهم در حوزه گردشگری است، گفت: دولت در این زمینه نیز گام به گام پیش می‌رود و قدم‌های خوبی در زمینه روابط بانکی کشورمان در جهان برداشته شده است و یکی از محورهای مذاکراتی دولت با سران سایر کشورها مسأله بانکی است.

رییس‌ جمهوری همچنین توسعه زیرساخت‌ها در زمینه مواردی نظیر حمل و نقل ریلی و هوایی و هتل‌ها را مورد تأکید قرار داد.

دکتر روحانی در ادامه تأکید دین مبین اسلام برای سیر و سفر را مورد اشاره قرار داد و گفت: گردشگری از نظر دینی یک اصل لازم برای علم، دانش و رونق اقتصادی است.

رییس‌ جمهوری با بیان اینکه دولت در سه سال گذشته اقدامات خوبی در صنعت گردشگری داشته، گفت: از حدود 4 میلیون و 700 هزار گردشگر خارجی در سال 91، به 5 میلیون و 200 هزار نفر در سال گذشته افزایش یافته است و شاهد رشد 10 درصدی در سال بوده‌ایم و این روند باید با رشد سریع‌تری پیگیری شود.

دکتر روحانی به همه ارگان‌های کشور در حوزه گردشگری توصیه کرد، به دنبال سود ناعادلانه از طریق گردشگری نباشند چرا که این موضوع باعث خشک شدن این صنعت خواهد شد.

رییس‌ جمهوری افزود: باید با گردشگران رفتار اسلامی، انسانی و توأم با اخلاق داشت و این می‌تواند موجب تقویت دیپلماسی فرهنگی کشورمان در جهان شود.

دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با گرامیداشت هفته دفاع مقدس، اظهار داشت: هفته دفاع مقدس، یادآور روزهای مقاومت ملت بزرگ ایران در برابر تجاوز خارجی بود و جوانان عزیز کشورمان در صحنه نبرد توانستند از تمامیت ارضی، حاکمیت ملی و استقلال کشورمان به خوبی دفاع کنند.

رییس‌ جمهوری تأکید کرد: امروز نیز ملت ایران و جوانان کشورمان همان آمادگی را برای دفاع از کشور، ‏دستاوردهای انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی دارند.‏

در ابتدای این دیدار، معاون رییس‌ جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گزارشی ‏از برنامه‌ها و سیاست‌های جاری دولت تدبیر و امید در حوزه گردشگری ارایه کرد.‏

مسعود سلطانی‌فر گفت: گردشگری از دو جنبه فرهنگی و اقتصادی از اهمیت بسزایی برخوردار است و رویکرد دولت ‏یازدهم در تعامل و گفتگو با جهان زمینه مساعدی برای جذب گردشگر فراهم کرده است.‏

رییس‌ جمهوری در ابتدای این مراسم با اهداء لوح و تندیس از برترین‌های صنعت گردشگری کشور تجلیل کرد.‏

 

شناسه خبر: 95487

- دولت یادهم و دوازدهم

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

اخبار مرتبط

اخبار برگزیده