دکتر امین زاده در نشست حقوق شهروندی در قم:

احترام به حقوق شهروندی نیازمند تغییر بینش بین مردم و دستگاه های اجرایی است

دستیار رییس جمهوری در امور حقوق شهروندی گفت: احترام به حقوق شهروندی و عملیاتی شدن این قانون نیازمند تغییر بینش بین مردم و دستگاه های اجرایی در جامعه است.دستیار رییس جمهوری در امور حقوق شهروندی گفت: احترام به حقوق شهروندی و عملیاتی شدن این قانون نیازمند تغییر بینش بین مردم و دستگاه های اجرایی در جامعه است.

شناسه خبر: 95159 -

شنبه 27 شهريور 1395 - 01:31

دکتر الهام امین زاده در جلسه حقوق شهروندی و رضایتمندی ارباب رجوع در تالار امام جواد (ع) استانداری قم، اظهار داشت: رعایت حقوق شهروندی باید از حالت شعار، توصیه و تبلیغ خارج و به صورت عملی اجرایی شود.

دستیار رییس جمهوری در امور حقوق شهروندی اضافه کرد: می توان اقدام هایی برای حقوق شهروندی در یک برنامه کوتاه مدت یک ساله تا پایان دولت یازدهم انجام داد و هم چنین برای دوره های پنج ساله برنامه هایی در این راستا تعریف کرد.

دکتر امین زاده تصریح کرد: رییس جمهوری به عنوان یک روحانی و رییس قوه مجریه خانمی را برای امور حقوق شهروندی منصوب کرد، یعنی در صدد عملیاتی کردن نگاه مترقیانه اسلام به حقوق شهروندی و نگاه اسلام به زنان است.

دستیار رییس جمهوری در امور حقوق شهروندی خاطرنشان کرد: از دلایلی که امروز خدمت علما و مسئولان قم رسیدیم این است که کمک کنند تغییر بینش را نسبت به حقوق شهروندی در ملت ایجاد کنیم.

دکتر امین زاده با بیان اینکه همه نگاه های ایران و جهان نسبت به قم به عنوان مرجع فرهنگی، علمی، فقهی و مذهبی است، اضافه کرد: استان قم در بسیاری عرصه ها در سطح جهانی به عنوان یک قطب شناخته شده و می توان الگوی رعایت حقوق شهروندی را از این شهر به استان های دیگر تعمیم داد.

دستیار رییس جمهوری در امور حقوق شهروندی اظهار داشت: طرح های اجرا شده در این استان از جمله عملکرد مسئولان نشان می دهد برای حقوق شهروندی گام های خوبی برداشته شده است.

دکتر امین زاده تصریح کرد: بسیاری از استان ها کاندید نمونه شدن برای اجرای طرح ها هستند، ولی با توجه به طرح های موفقیت آمیز از جمله مدیریت یکپارچه شهری در خدمت رسانی به شهروندان و جلوگیری از طولانی شدن رسیدگی به امورات که در قم اجرا شده، احساس می شود می توان روی این استان تکیه بیشتری داشت.

دستیار رییس جمهوری در امور حقوق شهروندی با بیان اینکه در تحقیقاتی که صورت گرفت مشخص شد استاندارد اجتماعی و کد اخلاقی در جامعه نداریم، گفت: برای هر کدام از شهروندان در مشاغل مختلف باید یک کد اخلاقی تعریف کرد تا بر اساس آن ارزیابی شوند و بهترین ها به مردم معرفی شوند.

دکتر امین زاده افزود: 800 استاندارد لازم الاجرا در بخش صنعت داریم، در حالی که در استاندارد اجتماعی و کدهای اخلاقی کار زیادی صورت نگرفته است.

دستیار رییس جمهوری در امور حقوق شهروندی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: نحوه و کیفیت نظارت توسط مسئولان بر امور اجرایی مهم است و مسئولان باید بدون اینکه منتظر پرسشگری و شکایت مردم باشند مشکلات را مرتفع کنند.

دکتر امین زاده تصریح کرد: بر اساس ارزیابی صورت گرفته وزارت کشور بهترین دستگاه در صیانت از حقوق و تکالیف مردم است و استانداران با صیانت و دلسوزی بهترین شاخص ها را می توانند تعریف کنند.

دستیار رییس جمهوری در امور حقوق شهروندی با تاکید بر لزوم واگذاری اختیارات بیشتر به استانداران، افزود: استاندارانی که متقاضی باشند می توانند با هماهنگی با سازمان برنامه و بودجه و معاونت حقوقی رییس جمهوری نسبت به کسب اختیارات بیشتر اقدام کنند.

دکتر امین زاده همچنین به دهه ولایت و اعیاد قربان و غدیر اشاره کرد و گفت: به کسانی که ولی ما هستند قول می دهیم جلوتر و کندتر از آن ها حرکت نکرده و باید بر اساس اعتدال و مشی ولایی حرکت کنیم.

در این جلسه که با حضور سید مهدی صادقی استاندار قم و معاونان استانداری برگزار شد، بر رعایت حقوق شهروندی، احترام به ارباب رجوع در اداره ها و بهره گیری از دولت الکترونیک در تسهیل امور تاکید شد.

شناسه خبر: 95159

- نهاد ریاست‌جمهوری

فیلم مرتبطاخبار برگزیده