دکتر نهاوندیان در همایش «نقش زنان در اقتصاد مقاومتی و توسعه پایدار»:

برنامه جدی دولت گسترش و تعمیق پایدار فرصت‌های شغلی است/ رشد هدفمند، پایدار و هم‌افزایی شرط لازم در تحقق اهداف اقتصادی است

رییس دفتر رییس‌جمهوری توانمندسازی را لازمه تحقق حقوق زنان دانست و اظهار داشت: دولت یازدهم وظیفه خود را به طور اساسی و اصولی فرصت‌سازی برای رشد و پیشرفت متوازن و پایدار همه مردم و جامعه می‌داند.

شناسه خبر: 94955 -

يکشنبه 7 شهريور 1395 - 15:14

دکتر محمد نهاوندیان روز یکشنبه در همایش «نقش زنان در اقتصاد مقاومتی و توسعه پایدار» که در شهرستان ری برگزار شد، با تبریک هفته دولت و تشکر از خادمان ملت، گفت: در سه سال گذشته اقدامات گسترده‌ای در حوزه‌های مختلف آغاز شده است و این مسیر رو به رشد، با قوت، سرعت و با دقت ادامه خواهد یافت.

رییس دفتر رییس‌جمهوری با طرح این سوال که وضعیت و عملکرد خود را باید با چه ملاکی مورد ارزیابی قرار دهیم، گفت: زمانی ضرورت پیشرفت، مفروض گرفته شده و میزان حرکت در مسیر رسیدن به آن مفروض اندازه‌گیری می‌شود، اما گاهی اصل پیشرفت مورد قبول است.

دکتر نهاوندیان اظهار داشت: براساس سند چشم‌انداز بیست ساله قرار بود به طور متوسط کشور به رشد 8 درصدی دست یابد، اما بررسی کارنامه نیمه اول این سند نشان‌دهنده متوسط رشد کمتر از 2.7 است. همچنین براساس سند چشم‌انداز قرار بود ایران در اقتصاد و فناوری در سطح منطقه در رتبه اول باشد، اما بررسی 10 سال گذشته، نشان می‌دهد که در این مسیر نیز سرعت رشد از بعضی از کشورها منطقه نه تنها بیشتر نیست، بلکه کمتر هم شده است.

رییس دفتر رییس‌جمهوری افزود: بررسی شاخص‌های مختلف اقتصادی نشان می‌دهد که در سال‌های گذشته هدف دستیابی به رشد پویا که از تأکیدات سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است، تحقق نیافته است، اما در سه سال گذشته رشد منفی 6.8 به رشد بالای 4 درصد رسیده‌ایم و امروز امیدواری و عزم جدی‌تری برای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی وجود دارد.

دکتر نهاوندیان تأکید کرد: رشد هدفمند، پایدار و هم‌افزایی شرط لازم در تحقق اهداف اقتصادی است و صرفاً با شعار دادن و تکاپوی بیهوده، رشد پویا حاصل نمی‌شود.

رییس دفتر رییس‌جمهوری با بیان اینکه دولت عدالت را شرط لازم برای پیشرفت و توسعه می‌داند، گفت: گفتمان اقتصاد مقاومتی نیز به دنبال پیشرفت همراه با عدالت است و معتقدیم در مسیر پیشرفت، کیفیت استفاده از امکانات هم اهمیت دارد و اینجاست که مسأله حقوق زنان به عنوان لازمه پیشرفت مورد توجه و تأکید قرار می‌گیرد.

دکتر نهاوندیان تأکید کرد: باید مسیر حرکت پویا و رشد اقتصادی، با تقید به قواعد بازی و حق استفاده برابر از فرصت‌ها پیموده شود.

رییس دفتر رییس‌جمهوری اضافه کرد:  چه بسا موضوع حق و حقوق در قوانین و مقررات به رسمیت شناخته می‌شود، اما در عرصه واقعیت جامعه تحقق نمی‌یابد. لذا برای تحقق یک حق غیر از به رسمیت شناخته شدن آن، وجود امکانات نیز ضروری است.

دکتر نهاوندیان دسترسی بانوان کشورمان به فرصت‌های آموزشی را از افتخارات جمهوری اسلامی ایران برشمرد و گفت: امروز بانوان کشورمان در عرصه‌های مختلف حضور گسترده و روزافزونی دارند و این نشان‌دهنده حرکت رو به جلو است.

رییس دفتر رییس‌جمهوری گفت: بر خلاف نگاه افراطی به حقوق زنان، اسلام از دیدگاه رشد، مبتنی بر هم‌افزایی و تعاون برخوردار است و معتقد است با ایجاد فاصله و تضاد نمی‌توان به اهداف حقیقی دسترسی پیدا کرد.

دکتر نهاوندیان اظهار داشت: جامعه‌ای که معتقد به بازی برد – برد و تعامل باشد، می‌تواند به اهدافی بالاتر و فراتر از تقابل دسترسی پیدا کند و این رمز پیروزی ملت ایران در سال‌های اخیر است.

رییس دفتر رییس‌جمهوری افزود: ملت ایران در عرصه بین‌المللی توانست با نشان دادن اعتقاد به گفتگو، تعأمل برد – برد بزرگترین توفیقات را در این عرصه رقم بزند. بی‌تردید کسانی که مرتباً به تضاد و تقابل دامن می‌زنند، کمکی به پیشرفت کشور ندارند.

دکتر نهاوندیان گفت: دولت معتقد است که نباید همه حوزه‌ها اعم از اقتصاد، فرهنگ و امور اجتماعی در اختیار دولت باشد، بلکه وظیفه دولت سیاست‌گذاری و فرصت‌سازی است و اگر همه آحاد جامعه فرصت شکوفایی یابند، کشور به گلستان تبدیل خواهد شد.

رییس دفتر رییس‌جمهوری افزود: اگر دولت وظیفه فراهم‌سازی رشد و شکوفایی مردم را به درستی انجام دهد، شاهد رشد پویا و پایدار در سطح جامعه خواهیم بود و این رویکردی است که نتیجه داشته است.

دکتر نهاوندیان خاطر نشان کرد: نرخ مشارکت در 3 سال گذشته افزایش یافته و این نشان‌دهنده امید به آینده است و بزرگترین شاخص اقدامات دولت این است که روحیه امید در سال‌های اخیر رشد پیدا کرده است و امروز همه وظیفه داریم روحیه امید و عزم و اراده همگانی برای پیشرفت همراه با عدالت را تقویت کنیم.

رییس دفتر رییس‌جمهوری ادامه داد: بی‌تردید با بازتر شدن میدان سرمایه‌گذاری، فرصت‌های شغلی زیادتری ایجاد خواهد شد که مرد و زن می‌توانند از آن به صورت متوازن استفاده کنند و برنامه جدی دولت گسترش و تعمیق  پایدار فرصت‌های شغلی است.

شناسه خبر: 94955

- دفتر رئیس‌جمهوری

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده