حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی:

تلاش‌ها و فعالیت‌های دولت برای جامعه تبیین و تشریح شود/ قاچاق، سود بانکی و پرداخت یارانه‌ها آسیب‌های جدی برای اقتصاد کشور هستند/ تقدیر از تلاش‌های سه ساله دولت یازدهم

حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی با ابلاغ سلام به رییس‌ جمهوری و تقدیر از تلاش‌های انجام شده توسط دولت در سه سال گذشته فرمودند: جامعه نیازمند تبیین و تشریح تلاش‌ها و فعالیت‌های دولت است و حتماً باید بکارگیری شیوه های موثر، این دستاوردها برای مردم تبیین شوند.

شناسه خبر: 94898 -

شنبه 6 شهريور 1395 - 13:20

این مرجع عالیقدر عالم تشیع در دیدار رییس دفتر رییس جمهوری با ایشان ، اظهارداشتند: اگر اقدامات دولت با سبک منظم و ادبیات روشن بیان شود، آثار بیشتری در افکار عمومی خواهد داشت، البته این مسأله به معنای نفی کلی مشکلات نیست.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی،  قاچاق، سود بانکی و پرداخت یارانه‌ها را سه معضل اصلی حوزه اقتصاد برشمردند و گفتند: این معضلات ، آسیب‌های جدی برای اقتصاد کشور هستند که اگر حل شوند، قطعاً اقتصاد وضعیت بهتری خواهد داشت.

ایشان با تأکید بر مقابله با پدیده شوم قاچاق افزودند: مسأله مبارزه با قاچاق مسأله فراقوه‌ای است و حتی مردم نیز باید در این موضوع ، در کنار دولت و سایر قوا به مقابله با آن بپردازند.

این مرجع عالیقدر عالم تشیع با تأکید بر ضرورت جدیت مبارزه با قاچاق فرمودند: باید ریشه‌ها و منشأ اصلی این پدیده مورد شناسایی قرار بگیرد و برای افکار عمومی گفته شود که چه کسانی و گروه‌هایی این معضل را برای اقتصاد کشور به وجود آورده‌اند و برای مردم افشا شود که چه کسانی از این وضعیت منفعت می‌برند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی همچنین با برشمردن سودهایی که در بانک‌ها پرداخت می‌شود، از آن به عنوان معضل جدی اقتصاد کشور نام بردند  و فرمودند: سیاست‌ بانک مرکزی و مصوبات آن باید از سوی همه بانک‌ها تبعیت شود و ضمانت اجرایی برای آن وجود داشته باشد ولی متأسفانه هنوز عملی نشده است.

ایشان اضافه کردند: سیاست غلط سال‌های گذشته در تبلیغات افسار گسیخته‌ای که در مورد پرداخت سود و گره زدن  اقتصاد کشور به فعالیت‌های بانکی به وجود آمد، باعث ایجاد مشکل اقتصاد کشور شده است لذا باید سود عقود شرعیه در بانک‌ها به شکل منطقی و به شیوه‌ای که بانک مرکزی تصویب می‌کند از سوی همه بانک‌ها تبعیت شود.

حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی به پرداخت غلط یارانه‌ها به همه مردم در سال‌های گذشته اشاره کردند و فرمودند: این برنامه اقتصادی از ابتدا غلط اجرا شد و این موضوع یکی از بزرگترین مشکلات را ایجاد کرده است که حتی می‌تواند معضلات اجتماعی و فرهنگی هم به دنبال داشته باشد.

ایشان فرمودند: باید تجدید نظر جدی در این موضوع صورت بگیرد و ادامه این سیاست غلط ، اصلا منطقی و به نفع کشور نیست.

حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به تأثیراتی که گسترش شبکه‌های مجازی بر فرهنگ و اعتقادات مردم دارد، فرمودند: امروز تنها با سیاست‌های انقباضی و فیلتر کردن شبکه‌های مجازی نمی‌توان مانع از آسیب‌های این فضا شد و چنین سیاست‌هایی امروز دیگر کارایی ندارد و باید اقدامات اثباتی و ایجابی انجام داد و راهکار آن راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات و ساخت نرم‌افزارهای داخلی و بومی است و ما گروهی را مأمور کرده‌ایم که این کار را دنبال و کمک به حل این مشکل کنند.

دکتر محمد نهاوندیان رییس دفتر رییس‌جمهوری نیز در این دیدارکه به مناسبت هفته دولت انجام شد، گزارشی از فعالیت‌ها و اقدامات دولت تدبیر و امید در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ارایه داد.

رییس دفتر رییس‌جمهوری در این دیدار با ابلاغ سلام دکتر روحانی، به اهتمام ویژه دولت برای حل و فصل بنیادین مشکلات مردم و کشور اشاره کرد و اظهارداشت: دولت یازدهم براساس ارزیابی‌های انجام داده، اصلاح مناسبات خارجی و رفع تحریم‌ها و نیز ایجاد آرامش در اقتصاد و فضای داخلی کشور را به عنوان دو اولویت اساسی در دستور فعالیت‌های خود قرار داد و به فضل الهی در سه سال گذشته توفیقات و پیروزی‌های بزرگی در این حوزه‌ها حاصل شده است.

وی خاطر نشان کرد: دولت تدبیر و امید بر این باور است که رفع مشکلات اقتصادی مردم و جامعه می‌تواند مسیر فعالیت اجتماعی و فرهنگی را مهیاتر کند لذا با برنامه‌ریزی مناسب و با جدیت در این مسیر حرکت می‌کند.

شناسه خبر: 94898

- دفتر رئیس‌جمهوری

- سفرهای داخلی

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده